Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oľga Feldeková: Cítim sa dobre a choroba nie je vec, ktorou sa chcem neustále zaoberať

09.07.2019 (26/2019) Spisovateľka Oľga Feldeková (76) robí hrubú čiaru za posledným rokom svojho života. „Cítim sa dobre a choroba nie je vec, ktorou sa chcem neustále zaoberať,“ tvrdí.
Oľga Feldeková: Cítim sa dobre a choroba nie je vec, ktorou sa chcem neustále zaoberať
6 fotografií v galérii
Spisovateľ mal o svoju ženu veľký strach.
Autor fotografie: Archív NMH

Pre jej vľúdnu a milú povahu ju na ulici zastavujú ľudia a pýtajú sa kadečo. Zaujíma ich jej práca, choroba, rodina alebo to, že na tento svet priviedla päť detí. S počudovaním sa istá pani dokonca opýtala: „A to máte všetky deti od toho istého muža?“

Úsmevné príhody glosátorka a spisovateľka Oľga Feldeková do svojho života akosi priťahuje alebo, lepšie povedané, humorné zážitky odzrkadľujú jej vnútorne nastavenie. Napriek tomu, že to v posledných mesiacoch nemala po zdravotnej stránke vôbec jednoduché.

Nezainteresovaní by nespozorovali, že šmrncový účes, ktorý aktuálne nosí, nie je výsledkom práce šikovného kaderníka, ale náročnej operácie a následnej liečby rakoviny prsníka. Umelkyňa pritom parochňu nosila len krátko. Odvahu prestať ju nosiť nabrala po tom, ako jej raz v nepriaznivom počasí spadla do mláky.

Medzičasom jej vlasy podrástli, a tak nový, hustejší zvlnený účes pred pár dňami predviedla v spoločnosti ako hlavný hosť putovnej tolkšou bývalej markizáckej redaktorky a bankovej ombudsmanky Evy Černej.

Pod dohľadom

Už na prvý pohľad bolo prítomným jasné, že dobrá nálada ani chuť žiť Oľgu neopúšťajú. O svojom zdravotnom probléme hovorila v náznakoch a prítomných hostí sa snažila povzbudiť neopakovateľným humorom. Ak nechcela ponúknuť priamu odpovedať na pálčivú otázku, vždy mala naporúdzi nejakú vtipnú príhodu, ktorou publikum rozosmiala.

V spoločnosti sa Oľga ukázala s novým účesom. 6 fotografií v galérii V spoločnosti sa Oľga ukázala s novým účesom. Zdroj: Profimedia

Rakovina sa pre ňu stala vďačnou témou na glosovanie. Nikto jej to však nemôže vyčítať, keďže chorobou sama prešla. Navyše pôsobila oddýchnuto a lepšie než kedykoľvek predtým.

Na akciu dorazila sama, keďže jej milovaný muž, významný slovenský básnik a prekladateľ Shakespeara Ľubomír Feldek (82), prijal pozvanie na veľkolepé otvorenie Pezinského zámku. Ona pozvanie dlhoročnej priateľky Evy Černej nemohla odmietnuť a dobre jej padlo trošku sa vymaniť spod prísneho dohľadu svojho manžela, ktorý by jej inak nedovolil ani zapáliť si cigaretu.

Zle to znáša

Zdravotné problémy svojej ženy nesie spisovateľ veľmi ťažko a o tejto téme dokonca nechce hovoriť verejne. Nie div: Oľgino podlomené zdravie ho poriadne vystrašilo. Práve to umelca prinútilo urobiť si tvorivú pauzu. Dokončil to najnutnejšie a do ničoho nového sa nepustil. Jeho myšlienky sa totiž uberali len jedným smerom.

Vykoľajený neostal len on, ale aj zvyšní členovia rodiny, pre ktorých je Oľga základným pilierom istoty. Ako už v minulosti priznala, so svojimi deťmi prežíva všetky radosti aj starosti. Práve v tom druhom prípade by najradšej bremeno trápenia z ich pliec sňala a vzala na seba.

Feldekovci sú súdržná rodina. Ťažké chvíle ich ešte viac zomkli. 6 fotografií v galérii Feldekovci sú súdržná rodina. Ťažké chvíle ich ešte viac zomkli. Zdroj: Archív NMH

„Je pravda, že som ustráchaná. Na svete sa dejú hrozné veci. Neustále sa o svojich blízkych bojím. Tento strach by som so svojou chorobou nespájala. Pravú príčinu tej choroby sa ešte nepodarilo odhaliť. Niekomu ublíži to, čo druhému osoží. Alebo niečo neosoží, no ani neublíži. Všetci tí, čo prispejú k tomu, aby sa zistilo, čo túto chorobu spôsobuje, budú zrelí na Nobelovu cenu,“ uviedla ešte pred časom.

Po roku intenzívnej medializácie a záujmu o svoju osobu však dospela k rovnakému rozhodnutiu ako jej manžel.

Zabudla by

Šťastie blízkych jej stále leží na srdci. V poslednom období sa však o čosi viac začala zameriavať na seba. Práve preto nám otvorene priznala, že o svojej chorobe viac na verejnosti hovoriť nechce.

„Cítim sa dobre a nie je to vec, ktorou sa chcem neustále zaoberať. Rozhodla som sa, že o nej už nikomu nebudem hovoriť,“ uviedla.

Je až zarážajúce, ako statočne ťažké chvíle spojené s náročným obdobím nesie. Popritom sa vôbec nechce stavať do hrdinskej polohy a radšej ako nad tým, čo by pre svoje zdravie ešte mohla urobiť, sa zamýšľa skôr nad chodom domácnosti, rodinou a pracovnými povinnosťami, ktorých má stále neúrekom.

Pomerne rýchly návrat na obrazovky televízie JOJ pozitívne ovplyvnil jej psychický stav. Iba pri glosovaní v relácii Sedem však Oľga rozhodne ostať nechce.

„Som predovšetkým spisovateľka, vydala som 8 kníh, to je moja priorita. Je veľa ľudí, ktorí majú väčšie problémy s touto chorobou, nechcem sa prostredníctvom nej zviditeľňovať. Keby mi to neustále nepripomínali, zabudla by som, že som mala alebo mám tento problém.“

Mimochodom, prozaička sa medzičasom rozhodla vypestovať si pôvodnú dĺžku vlasov. Tieto krátke, hoci šmrncové, by jej zbytočne pripomínali veľa vecí z posledného obdobia.

Oľga Feldeková 6 fotografií v galérii Oľga Feldeková Zdroj: Archív NMH

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×