Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oceány vymierajú: Ak nespomalíme klimatické zmeny, v najbližších rokoch stratia takmer 20 percent života

11.07.2019 (26/2019) V najnovšej správe o stave svetových oceánov sa píše, že ak sa na pokračovaní súčasného trendu klimatických zmien nič nezmení, do konca tohto storočia prídu oceány o 17 percent morského života.
Oceány vymierajú: Ak nespomalíme klimatické zmeny, v najbližších rokoch stratia takmer 20 percent života
2 fotografie v galérii
Globálne otepľovanie ničí morský život. S každým stupňom oteplenia ubudne päť percent...
Autor fotografie: Shutterstock

Obsiahla štúdia medzinárodného tímu morských biológov vznikla len pár mesiacov po tom, ako Medzivládny panel OSN predniesol znepokojujúcu správu o klimatickej zmene.

V komplexnej správe upozornil, že Zem sa zahrieva príliš rýchlo a ak nesiahneme po patričných opatreniach, už do roku 2030 sa oteplí o 1,5 °C. Už tejto hodnote vedci pripisujú katastrofálne následky pre planétu, súčasný stav však smeruje skôr k otepleniu o 3 až 4 °C do roku 2100. Morskí biológovia teraz varujú, že každý stupeň oteplenia môže zapríčiniť až 5-percentný úbytok morských živočíchov.

„Ak svet nespomalí klimatické zmeny, budeme svedkami veľkého úbytku biomasy oceánov. Už teraz pozorujeme vážne zmeny,“ varoval morský ekológ a spoluautor štúdie William Cheung.

Odborníci za najzávažnejší problém označujú otepľovanie oceánov. Rovnako však morskému životu škodí aj fakt, že pre klimatické zmeny sú oceány čoraz kyslejšie,v dôsledku čoho sú čoraz menej okysličené.

V prípade, že súčasný stav emisií skleníkových plynov zostane na rovnakej úrovni, vedci sa domnievajú, že do roku 2100 stratíme 17 percent morského života. Ak sa podarí svetové plány na znižovanie znečisťovania napĺňať, mohli by sme prísť „iba“ o päť percent.

Nejde pritom len o problém oceánov, ako by sa mohlo zdať. Vzhľadom na to, že oceány a moria sú pre ľudstvo jedným zo zdrojov potravy, na úbytok morského života budeme doplácať všetci.

Dobrá a zlá správa

„Zmeny klímy majú potenciál spôsobiť vážne konflikty týkajúce sa využívania oceánskych zdrojov a celosvetového zabezpečenia potravín, a to predovšetkým preto, lebo ľudská populácia neustále rastie,“ vyjadrila sa profesorka biológie Julia Baum.

A populácia rastie kriticky. Podľa najnovšej správy OSN sa do roku 2050 zvýši počet obyvateľov zo súčasných 7,7 na 9,7 miliardy, na konci storočia by to už mohlo byť takmer 11 miliárd.


„Dobrou správou je, že stavebný kameň morského života – planktón a baktérie – budú vo svojej populácii ubúdať menej než ostatné druhy. Zlou správou je, že živočíchy, o ktoré máme najväčšiu starosť, budú trpieť najviac, pretože zmena klímy sa prejaví až po vrchol potravinového reťazca,“ dodal ďalší autor štúide Boris Worm.

Rozdieľ, aký vyvolá globálne oteplenie o 1,5°C v porovnaní s oteplením o  2°C 2 fotografie v galérii Rozdieľ, aký vyvolá globálne oteplenie o 1,5°C v porovnaní s oteplením o 2°C Zdroj: WWF

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×