Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozprávkové pláže, festival jedla, uchvátné chrámy a ulice hriechu. Thajsko je kráľovstvom úsmevov

07.07.2019 (26/2019) Biele pláže, pikantné lahôdky pod páliacim slnkom a nemenej horúci vír nočného života v uliciach hriechu. Hoci sa Thajsko spája najmä s neviazanou zábavou, v skutočnosti ponúka oveľa viac.
Rozprávkové pláže, festival jedla, uchvátné chrámy a ulice hriechu. Thajsko je kráľovstvom úsmevov
17 fotografií v galérii
V Patthajá to ožíva až po desiatej hodine a utícha nadránom.
Autor fotografie: Lukáš Budín

Rozhodne nie náhodou patrí toto juhoázijské kráľovstvo medzi najobľúbenejšie turistické raje, ktorého príjmy z cestovného ruchu ženú do štátnej pokladnice každý rok bilióny miestnych bahtov.

Kým v roku 2016 prekročilo jej hranice 32,6 milióna zahraničných návštevníkov, odhady za minulý rok hovorili až o 5-miliónovom náraste. Dôvod? Veľmi jednoduchý: Thajsko s čoraz vyspelejšou infraštruktúrou a zároveň so stále priateľskými a usmievavými ľuďmi ponúka prakticky všetko, čo si môže človek bažiaci po atraktívnej dovolenke v teple predstaviť.

Radšej loďou ako člnom

Po prílete do metropoly Bangkok nás na ďalší deň čaká už od skorého rána nabitý program. Po rýchlych raňajkách v hoteli si objednávame Grab – juhoázijskú obdobu u nás známej služby Uber, úhlavného nepriateľa taxikárov. Smerujeme na autobusovú stanicu Mo Chit, ktorá na mňa pôsobila neskutočne autentickou atmosférou, presne ako zo starých thajských filmov.

Čakanie si skracujem čerstvým mangom zo stánku na nástupišti a pomaly nasadáme na autobus smerujúci do Patthajá. Podobne ako v Bangkoku, ani tu sa neplánujeme zdržať dlho. Spolu s indickou rodinou naskakujeme na jeden z desiatok tuk-tukov a mierime do prístavu Bali Hai Pier. Je to jediné miesto, z ktorého sa možno dostať na neďaleký ostrov Koh Larn.

Letecká panoráma Bangkoku - modernej metropoly ležiacej na rieke Chao Phraya. 17 fotografií v galérii Letecká panoráma Bangkoku - modernej metropoly ležiacej na rieke Chao Phraya. Zdroj: Shutterstock

Popri veľmi lacnej plavbe výletnou loďou, ktorá trvá 40 minút, existuje aj alternatíva – dať sa zlákať jedným z miestnych „kapitánov“ ponúkajúcich prepravu súkromným rýchlym člnom. V tomto prípade by ste si však museli 50- až 100-násobne priplatiť, čo za dvadsať ušetrených minút rozhodne nestojí.

Vo futbalovom hoteli

Koh Larn je malý, no pomerne vyspelý ostrov. Väčšinu jeho rozlohy s dĺžkou štyri a šírkou dva kilometre pokrýva tropický prales. Ostrov leží len približne 7,5 kilometra západne od pobrežia Patthajá a nájdete na ňom šesť hlavných pláží s výbornou dostupnosťou. Každá z nich je typická bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou.

Po vylodení v Na Baan Pier – prístave v hlavnej dedinke ostrova, smerujeme do neďalekého hotela. Jeho majiteľ neskrýva vášeň pre futbal, o čom svedčí už názov – Koh Larn FC. Všetky izby, stavané vo forme malých domčekov, reprezentujú farby niektorého zo známych európskych veľkoklubov.

Cit pre futbalový detail vidno na každom kroku od stoličiek a stolov až po šálky s kávou na raňajkách či dokonca parkovisko v podobe ihriska. Steny zdobia plagáty a tímové logá známych klubov a futbalových krajín.

Ako fanúšik anglického Manchestru United na recepcii zdvorilo žiadam o výmenu za nemeckú Borussiu Dortmund, ktorú mi náhodne pridelili. Podarilo sa, a tak môžem oddychovať v pohodlnej červenej posteli pod veľkým logom najúspešnejšieho klubu v histórii anglického futbalu.

Štýlová posteľ v našej Manchester United izbe vo futbalovom hoteli. 17 fotografií v galérii Štýlová posteľ v našej Manchester United izbe vo futbalovom hoteli. Zdroj: Lukáš Budín

Odmena za panelovú tortúru

S potešením zisťujeme, že náš futbalový hotel ponúka na prenájom čisto nové skútre. Cena za 24 hodín je 300 bahtov vrátane paliva, no bez prilby. Na otázku, či ju nebudeme potrebovať, dostávame stručnú a jasnú odpoveď: „No police, no helmet.“

Počas prvej väčšej zastávky sa zoznamujeme s plážou na južnom pobreží, ktorá vyzerá pomerne divoko a neudržiavane. Asi preto tam okrem nás nebolo ani nohy. Na mape sme zazreli akúsi rozhľadňu niekde na kopci, kam mala viesť riadna cesta, to sa však neskôr ukázalo ako mylná informácia.

Extrémne strmý kopec s ostrými zákrutami, vydláždený úzkymi panelovými blokmi, a nie práve najpriateľskejšie túlavé psy trocha pridali na dobrodružnosti a v cieli nás čakala odmena v podobe prekrásneho panoramatického výhľadu.

Okrem tejto „panelovky“ celý ostrov pretkávajú cesty v skvelom stave. Jedna z nich vedie až na úplný vrchol, ktorý ponúka vtáčiu panorámu na všetky svetové strany, a stojí tu aj budhistická svätyňa s obrovskou sochou.

Pokiaľ si privstanete tak ako my, za jeden deň môžete na skútri preskúmať všetky pláže ostrova a rovno sa tam aj okúpať. Najznámejšia z nich je Tawaen Beach s množstvom vodných atrakcií, reštaurácií či ubytovacích zariadení.

Úplne iný druh zábavy ponúka strelnica thajskej armády, kde som si vyskúšal streľbu z útočného samopalu. V popoludňajších hodinách mierime do prístavu a odtiaľ k východnému pobrežiu Thajského zálivu – známemu turistickému stredisku Patthajá.

Thajsko, to je festival skvelých jedál. Vystáť rad sa určite oplatí. 17 fotografií v galérii Thajsko, to je festival skvelých jedál. Vystáť rad sa určite oplatí. Zdroj: Lukáš Budín

V meste hriechu

Jedno z najnavštevovanejších miest krajiny, ležiace asi 150 kilometrov južne od Bangkoku, je známe predovšetkým nočným životom, klubmi a sexturizmom. Tento raj neviazaných radovánok najmä v posledných rokoch zatieňuje ostatné turistické atrakcie, napríklad zábavné parky či množstvo botanických záhrad.

Po príchode do mesta hriechu smerujeme rovno do prenajatého apartmánu v centre. Bytový komplex ponúka strešný bazén s výhľadom na celé mesto a je skvelou alternatívou klasického hotela. Po neuveriteľne pikantnej večeri si konečne „užívam“ pravú thajskú masáž, pri ktorej mám miestami pocit, že je to posledná hodina môjho života.

Ulicami plnými pozitívne naladených ľudí sa pomaly presúvame na (ne)slávne známu Walking Street.

Ľahká žena či ľahký muž?

Život sa tu začína až po desiatej hodine večer a končí sa nadránom, keď utícha ruch v nekonečnom labyrinte reštaurácií, hotelov, nočných klubov, barov, krčiem, podnikov so živou hudbou, striptízových klubov a v neposlednom rade v podnikoch s tisíckami ľahkých žien.

Populárna Walking Street v Patthajá – raj nočnej zábavy. 17 fotografií v galérii Populárna Walking Street v Patthajá – raj nočnej zábavy. Zdroj: Richard Šmálik

Pri návšteve takýchto zariadení by však mali byť sexuchtiví zákazníci v strehu, keďže zo ženy sa môže celkom ľahko vykľuť aj nový kamarát. Miestne dámy bežne pokrikujú po okoloidúcich a lákajú ich na svoje služby. Obľube sa tešia aj pouliční kúzelníci, okolo ktorých sa zhlukujú skupiny turistov a s napätím sledujú, ako dokážu prehltnúť zapálené cigarety a potom ich vytiahnuť z vrecka alebo spod trička niektorého z divákov.

O bezpečnosť sa stará miestna polícia a tú dopĺňa turistická polícia, pre ktorú pracujú cudzinci. Tento druh bezpečnostných zložiek je populárny predovšetkým v najnavštevovanejších oblastiach ako práve Patthajá, Phuket či Bangkok.

Gigantická svätyňa pravdy

Nasledujúci deň sme sa hneď ráno vydali do požičovne motoriek a zaobstarali sme si mestský skúter. Presuny po meste prebehli našťastie hladko a jediný problém, ktorému bolo treba opäť čeliť, predstavoval ľavý jazdný pruh.

Naším cieľom bol drevený chrám Svätyňa pravdy. Ide o gigantickú budhistickú stavbu, ktorá sa šplhá až do výšky 105 metrov! Celá je výhradne z dreva, podobne ako množstvo sôch zdobiacich jej interiér.

Ide o pomerne mladý chrám, ktorý začal stavať thajský podnikateľ v roku 1981 a stále nie je úplne dokončený. Podľa dostupných informácií sa ukončenie výstavby celého objektu plánuje až na rok 2050. V okolí sa nachádza množstvo atrakcií – park, jazero, reštaurácia či jazda na slonoch.

Svätyňa pravdy v Patthajá je relatívne mladý chrám celý z dreva. 17 fotografií v galérii Svätyňa pravdy v Patthajá je relatívne mladý chrám celý z dreva. Zdroj: Lukáš Budín

Autenticita periférie

Vyše osemmiliónové ľudské mravenisko s množstvom budhistických chrámov, svätýň či dokonca palácových komplexov sa po zotmení mení na raj neutíchajúceho nočného života. Aj vďaka tomu je thajská metropola Bangkok častým cieľom pánov, ktorí sa lúčia so slobodou.

V podvečerných hodinách prichádzame do okrajovej časti mesta ubytovať sa v apartmáne, nesúcom sa v podobnom štýle ako ten v Patthajá. Väčšia vzdialenosť od centra ponúka okrem oveľa nižších cien aj zážitky v príjemnom autentickom prostredí.

Napríklad v podobe večerného pochutnávania na grilovanej rybe na rohu ulice či raňajok na akomsi trhovisku plnom typických thajských pouličných pokrmov. Priateľské pohľady domorodcov vzbudzujú presvedčenie, že sme tu vítaní.

Podobne ako Patthajá, aj Bangkok má svoju ulicu hriechu, kam vedú naše kroky hneď v prvý večer. Ako dopravný prostriedok volíme miestnu hromadnú dopravu, ktorá je na veľmi vysokej úrovni: od autobusov cez metro až po BTS, známy aj ako Skytrain, čiže mestský vlak.

Za spomenutie, samozrejme, stoja aj tuk-tuky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou Thajska. Aj preprava taxíkom je dostupná za pomerne prijateľnú cenu, ale výhodnejšou alternatívou je väčšinou už spomínaný Grab.

Pre väčšinu z nás nechutná háveď, v Thajsku pochúťka. Pečené škorpióny, červíky či chrobáky tu idú na dračku. 17 fotografií v galérii Pre väčšinu z nás nechutná háveď, v Thajsku pochúťka. Pečené škorpióny, červíky či chrobáky tu idú na dračku. Zdroj: Richard Šmálik

Pečené škorpióny na Khao San Road

Azda ku každému veľkomestu na svete patrí párty zóna a Bangkok nie je žiadna výnimka. Khao San Road je notoricky známa ulica plná krčiem, barov a nočných klubov, kde zábava nepozná medze. Natrafili sme dokonca na plážový pivný bar, kde vám pod nohami namiesto podlahy vŕzga piesok.

Khao San Road pôsobí v porovnaní s ulicou hriechu v Patthajá o niečo slušnejšie a pokojne sa tam dá prísť aj s menšími deťmi. Najlepší čas na „odviazanie“ je, pochopiteľne, neskoro večer, keď je zábava v plnom prúde. Okrem nočného života a tradičných thajských pokrmov, ako sú rezance či roti (chrumkavé palacinky), sú v ponuke aj pečené škorpióny, červíky, chrobáky a iné miestne chuťovky.

Thajský box a hazard

Miestny národný fenomén naživo v jeho neopakovateľnej atmosfére by si cudzinec nemal nechať ujsť bez ohľadu na to, do akej miery s bojovníkmi v thajskom boxe sympatizuje. Tento šport má obrovskú základňu prívržencov a ide zároveň o nemalý biznis, keďže živé zápasy sú známe hazardným stávkovaním. Všetko sa odohráva priamo v hľadisku, čo znásobuje neskutočnú atmosféru preplnených štadiónov.

Na druhý deň sa v Bangkoku zobúdzame do slnečnej nedele, čo je deň, keď sa pravidelne konajú zápasy v thajskom boxe na štadióne Channel 7, známom svojou jedinečnou atmosférou. Na programe je šesť duelov a vstup je úplne zadarmo, vďaka čomu je vždy kompletne „vypredané“.

Pokiaľ chcete dobré miesta, treba prísť asi dve hodiny pred prvým gongom. V prípade, že sa návštevníkovi neujde bezplatné miesto v zóne pre cudzincov, je tu možnosť „podpultovej“ vstupenky od jedného z pracovníkov, ktorý má pre tieto prípady pripravené stoličky priamo pod ringom.

Rozprávková pláž Longtale s kotviacimi loďkami. 17 fotografií v galérii Rozprávková pláž Longtale s kotviacimi loďkami. Zdroj: Shutterstock

Za cenu 200 bahtov sa takýto lístok určite oplatí. Každý zápas sprevádzajú hlasy burácajúcich fanúšikov a tradičná hudba, ktorej rytmus sa stupňuje podľa vývoja zápasu.

Cestou zo zápasníckej arény možno skorigovať zdvihnutú hladinu adrenalínu na neďalekej tržnici Chatuchak. Je to najväčšia a najrozmanitejšia víkendová tržnica na svete, kde počas soboty a nedele nájdete vyše 15 000 stánkov a zoženiete absolútne všetko, na čo si len spomeniete.

Domov Budhov, rodisko masáže

Okrem nákupov, ponocovania či leňošenia na pláži nezaškodí občas ani kultúrnohistorická vložka. V Thajsku, rovnako ako takmer v celej Ázii, nájdete veľké množstvo rôznych budhistických pamiatok. Návšteva všetkých by trvala aj niekoľko týždňov.

Najznámejšou nielen v Bangkoku, ale pravdepodobne v celej krajine je komplex budhistických stavieb Kráľovský palác. Nachádza sa v srdci hlavného mesta a má vznešenú minulosť. Honosné sídlo, postavené na konci 18. storočia, využívali králi, sídlil tam aj parlament a súd.

O niečo menší, no zároveň starší komplex Wat Pho sa preslávil najväčším počtom podobizní Budhu v Thajsku. Najpopulárnejším výtvorom Wat Pho je socha ležiaceho Budhu pochádzajúca z roku 1832, ktorá je neuveriteľných 46 metrov dlhá a 15 metrov vysoká. Toto miesto je aj rodiskom tradičnej thajskej masáže, ktorá sa tu učí a praktizuje dodnes.

Našou poslednou zastávkou je jeden z najstarších chrámov Wat Saket, ležiaci na „zlatom kopci“. Cestu hore si treba vyšliapať schod po schode, no parádny výhľad na mesto je toho hodný. Nám sa pošťastilo prísť v čase akejsi budhistickej ceremónie za sprievodu tradičnej hudby, čo pozitívne pridalo na atmosfére pred rozlúčkou s touto fascinujúcou krajinou.

Socha ležiaceho Budhu vo Wat Pho je 46 metrov dlhá a 15 metrov vysoká. 17 fotografií v galérii Socha ležiaceho Budhu vo Wat Pho je 46 metrov dlhá a 15 metrov vysoká. Zdroj: Lukáš Budín


Thajsko

Oficiálne Thajské kráľovstvo je krajina juhovýchodnej Ázie. Rozprestiera sa na 513,120 km2 a je domovom vyše 68 miliónov obyvateľov. Až 94 % z nich je budhistického vierovyznania, zvyšných 6 % tvorí islam a kresťanstvo. Zaujímavosťou je, že súčasná ústava kráľovstva nadobudla platnosť len v roku 2017, dovtedy tu vládla konštitučná monarchia. Z krajiny sa stala veľmi navštevovaná turistická destinácia, cestovný ruch tvorí 6 % ekonomiky. Platiť sa dá iba thajským bahtom (THB). Jedno euro sa rovná 35 bahtom.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×