Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Áno, dal som facku žene. Ale musím povedať, že od žien som ich dostal viac,“ prekvapuje Delon, ktorý žije v samote

07.07.2019 (26/2019) „Áno, dal som facku žene. Ale musím povedať, že od žien som dostal viac faciek v porovnaní s tým, koľko som ich rozdal. A nikdy som žiadnu ženu neobťažoval. Zato ony mňa obťažovali, a dosť,“ aj takýmito vyjadreniami dnes šokuje slávny francúzsky herec Alain Delon (83).
„Áno, dal som facku žene. Ale musím povedať, že od žien som ich dostal viac,“ prekvapuje Delon, ktorý žije v samote
8 fotografií v galérii
S Romy Schneiderovou žil štyri roky. Na rozlúčku jej nechal lístok so slovami, že je...
Autor fotografie: Profimedia

Keď na ostatnom filmovom festivale v Cannes preberal Zlatú palmu za celoživotné dielo, stála ve­dľa neho jeho dcéra Anouchka (28). Hrali spolu boku po boku aj v divadle, filmový velikán na margo tejto spolupráce povedal, že to bol najkrajší zážitok v jeho živote.

Zdá sa, že dnes je to jeho najbližší človek a jediná žena jeho života. Hoci objímal najpríťažlivejšie krásky na tejto planéte, dnes je sám, spoločnosť mu robia psy a mačky.

„Nehovorím, že nie je žiadna kandidátka. Je ich desať, ale žiadna z nich mi teraz nepripadá vhodná na to, aby som s ňou dožil,“ takto okomentoval svoju samotu, ktorú si vybral dobrovoľne.

Ľudí vymenil za zvieratá, pretože mu do života vnášajú pokoj. Žije vo Švajčiarsku pri Ženevskom jazere alebo vo francúzskej dedine Douchy, ktorá je od Paríža vzdialená asi sto kilometrov.

Užíva si tam prepych na pozemku s rozlohou 120 hektárov, na ktorom sa nachádzajú tri bazény, pristávacia plocha pre vrtuľníky, kaplnka a psí cintorín, ale je úplne sám. Zmierený so svojím osudom veľmi často rozpráva o odchode z tohto sveta, nečudo, že francúzske médiá ustavične špekulujú o jeho údajných samovražedných sklonoch.

Jeho najbližším človekom je dnes dcéra Anouchka. Pred kamerou stála už ako dieťa. Má skúsenosti aj ako modelka. 8 fotografií v galérii Jeho najbližším človekom je dnes dcéra Anouchka. Pred kamerou stála už ako dieťa. Má skúsenosti aj ako modelka. Zdroj: Profimedia

Správal sa ako mačo

Bol očarujúco krásny hneď po narodení. Keď sa jeho matka Edith prechádzala po ulici, tlačiac kočík, ľudia ju zastavovali a s úžasom jej hovorili, akého má krásneho syna.

„Moja matka ma obdarovala veľmi príjemným zjavom, veľmi skoro na začiatku kariéry som stretol takých majstrov, ako boli Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni či Jean-Pierre Melville. S takými predpokladmi by neuspel iba idiot,“okomentoval svoje úspechy, pretože darilo sa mu vždy.

Či už ako mladíkovi s chuligánskym imidžom, alebo zrelému mužovi, ktorého zdobili šediny. Na sklonku kariéry úprimne priznal, že bol ako muž netrpezlivý, výbušný a k ženám sa správal ako mačo. Hoci ho kolegyne aj fanúšičky bezbreho milovali, vo väčšine prípadov to bol on, kto podvádzal a opúšťal svoje partnerky.

Nikdy nebol nežný a romantický milovník, naopak, lámal srdcia ako na bežiacom páse, z jeho pohľadu výrazných modrých očí vždy sálala ľadová vznešenosť.

„Ženy mám najradšej, keď sa s nimi bozkávam, pretože vtedy sú ticho,“ šokoval aj takýmito poznámkami.

Začiatok jeho tvrdosti treba hľadať už v detstve. Rodičia mali problém sami so sebou, rozviedli sa, keď mal Alain 4 roky, nezvládali výchovu svojho syna, ktorý sa ocitol u pestúnov. Keď mal iba 17 rokov, vstúpil do armády, vzhľadom na nízky vek potreboval súhlas rodičov.

Najlepšie si rozumel s Mireille Darcovou. 8 fotografií v galérii Najlepšie si rozumel s Mireille Darcovou. Zdroj: Profimedia

Po rokoch, keď bolo jeho meno pojmom nielen v doma, ale aj vo svete, s trpkosťou spomínal, ako matka aj otec podpísali potrebné dokumenty bez slova. Na svojho syna si spomenuli, až keď bol slávny, intenzívne sa k nemu hlásili, jeho matka sa dokonca dala oslovovať madam Delon, hoci už bola druhýkrát vydatá a mala iné priezvisko.

Rozplakal sa

Všetky hanlivé výroky na adresu žien aj fyzické útoky, ku ktorým sa priznal, mu súčasníčky zrátali pred pár týždňami. Blížil sa deň, keď mal v Cannes dostať cenu za nesporne veľmi bohatý prínos vo svete filmu. Hral celkovo približne v sto filmoch, kritici oceňovali hlavne autentickosť jeho postáv, pretože svoju povahu búrliváka prenášal aj na plátno.

V mnohých snímkach zase dokázal, že nie je iba herec s krásnou tvárou, stvárnil totiž aj psychologicky náročnejšie postavy. Čierny tulipán, Borsalino a spol., Sicílsky klan, Dvaja muži v meste, Smrť darebáka alebo Swannova láska, to je iba zlomok filmov, ktoré plnili kiná celé roky do posledného miesta.

Proti rozhodnutiu usporiadateľov festivalu oceniť Delona za jeho viac ako šesťdesiatročnú filmovú kariéru vznikla na internete petícia, ktorú zorganizovala americká organizácia Women and Hollywood, bojujúca za rovnoprávnosť žien vo filmovom priemysle.

Delon totiž fackoval ženy, podporoval krajne pravicového politika Jeana-Mariho Le Pena, slovne útočil na homosexuálov. Nemá síce proti nim vcelku nič, ale je zásadne proti tomu, aby si mohli adoptovať deti. Na dôvažok, jeho synovia, s ktorými sa slávny herec rozhádal, o ňom hovoria ako o nemilosrdnom tyranovi.

 Na pohrebe Mireille Darcovej sa vzájomne podopierali s jej manželom. 8 fotografií v galérii Na pohrebe Mireille Darcovej sa vzájomne podopierali s jej manželom. Zdroj: Profimedia

Usporiadatelia festivalu v Cannes síce pripustili, že Delon nie je „dokonalý“, ocenenie však získal za svoju hereckú kariéru. „Neudeľujú mu Nobelovu cenu za mier,“ povedal riaditeľ festivalu Thierry Frémaux.

Na Delonovu stranu sa postavili aj niektorí jeho kolegovia. „Ľudia môžu hovoriť, čo chcú, som na to zvyknutý. Ale k mojej kariére niet čo povedať, tej niet čo vyčítať,“ reagoval herec, ktorý vyvolal vášnivé diskusie na celom svete.

A keď už došlo k samotnému odovzdávaniu ceny, prvýkrát sa na verejnosti rozplakal. „Prepáčte. Ešte nikdy som neplakal pred toľkými ľuďmi naraz. Ale toto nie je koniec jednej kariéry. Toto je koniec jedného života,“ povedal pred obecenstvom, z ktorého sa ozývali nesúhlasné výkriky.

Synovia a problémy

Kým jeho meno nemalo ešte žiadny cveng, bol chránencom bohatých dám. Jeho prvou veľkou medializovanou láskou bola Romy Schneider. Zoznámili sa v roku 1958 pri nakrúcaní filmu Christine.

Krásna Romy spálila v rodnom Rakúsku všetky mosty, aby mohla spočinúť v jeho náručí vo Francúzsku. Po svojich nespočetných avantúrach jej doma nechal lístoček s odkazom, že ich láske je koniec, a predstaviteľka sladkej Sissi sa pokúsila o samovraždu.

Druhá manželka Rosalie van Breemen bola od neho o tridsať rokov mladšia. Majú spolu dve deti. Keď ho opustila, bol z toho psychicky na dne. 8 fotografií v galérii Druhá manželka Rosalie van Breemen bola od neho o tridsať rokov mladšia. Majú spolu dve deti. Keď ho opustila, bol z toho psychicky na dne. Zdroj: Profimedia

Úplne prvou pani Delonovou bola Nathalie Barthélémy, s ktorou sa oženil v roku 1964, pár mal spolu syna Anthonyho. Celých pätnásť rokov potom vydržal jeho vzťah ku kolegyni Mireille Darcovej. Ich láska nikdy nevyústila do manželstva a nemali spolu ani deti, hoci si veľmi dobre rozumeli pred kamerou aj v súkromí. Priateľmi ostali aj po tom, ako sa v roku 1984 rozišli. Herečka a režisérka zomrela pred dvoma rokmi vo veku 79 rokov.

„Mireille bola ženou môjho života. Bez nej už moja existencia nemá zmysel,“ zveril sa francúzskym novinárom.

Psychicky na dne bol aj v časoch, keď ho opustila druhá manželka, modelka a novinárka Rosalie van Breemen, s ktorou má dve deti. Spoznali sa v roku 1987 pri nakrúcaní videoklipu k jeho piesni Comme au cinéma a žili potom spolu pätnásť rokov. Rosalie kvôli manželovi nechala svoju prácu a stala sa z nej domáca pani.

Problémový syn, ktorý mal aj potýčky so zákonom, ako dospelý médiám tvrdil, že slávny otec ich tyranizoval. Delon reagoval, že syn má problémy s drogami, preto rozpráva tieto nezmysly.

Ale aj starší syn Anthony stál na začiatku života na zlej štartovacej čiare. Od útleho detstva si musel zvykať na samotu v internátnych školách, jeho mladosť sa niesla v znamení bujarých večierkov a rýchlych drahých áut. Jedno z nich dokonca z rozmaru ukradol, za čo pobudol mesiac vo väzení.

Dvaja synovia z dvoch manželstiev majú s otcom zlé vzťahy. 8 fotografií v galérii Dvaja synovia z dvoch manželstiev majú s otcom zlé vzťahy. Zdroj: Profimedia

Dve hviezdy

Alain Delon rozpad svojej rodiny znášal veľmi ťažko a jeho fanúšikovia opäť tŕpli, či sa dobrovoľne nepoberie na druhý svet. Herec sa utiahol do samoty, začal predávať vzácne zbierky hodiniek a obrazov, aby sa, ako povedal, vyhol posmrtným aukciám. Na dôvažok sa objavili zdravotné problémy so srdcom.

„Poveril som veterinára, aby usmrtil môjho psa, keď príde moja posledná hodina. Chcem, aby odišiel so mnou, nie aby po mojej smrti umieral pomaly od smútku. Nech ho pochovajú so mnou, schúleného v náručí,“ šokoval herec, rozprávajúc o svojom miláčikovi plemena belgický ovčiak.

Vybral si vtedy aj miesto svojho odpočinku – kaplnku, ktorú si dal postaviť v parku za svojím domom. Udalosti z ostatných dní však dokazujú, že sa predsa len odchod na druhý svet odkladá.

So svojím o tri roky starším nemenej slávnym kolegom Jeanom-Paulom Belmondom totiž pri príležitosti jubilejného 70. výročia magazínu Paris Match pózovali na spoločných snímkach. Hoci páni už nie sú tými akčnými hrdinami ako v mladých rokoch v kultových filmoch, zo snímok sála dobrá nálada, životný optimizmus, chuť žiť, noblesa, a taká tá „obyčajná“ ľudská krása.

Legendy francúzskeho filmu účinkovali spolu v siedmich filmoch. A kým Delon je na tom zdravotne ako-tak, jeho kolega už smrtke z lopaty raz ušiel. Pred niekoľkými rokmi prekonal mozgovú mŕtvicu a nanovo sa učil chodiť aj rozprávať. Dnes sa pohybuje iba pomocou barly či palice.

Snímka plná životného optimizmu. Dve filmové legendy pózovali pre Paris Match. 8 fotografií v galérii Snímka plná životného optimizmu. Dve filmové legendy pózovali pre Paris Match. Zdroj: Profimedia

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×