Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vysoký tep je rovnako nebezpečný ako vysoký tlak. Meriate si ho pravidelne?

28.06.2019 (25/2019) Príliš rýchle údery srdca si nemusíte ani všimnúť. Ak však váš pulz stúpa v pokoji nad 70 úderov, treba spozornieť.
Vysoký tep je rovnako nebezpečný ako vysoký tlak. Meriate si ho pravidelne?
2 fotografie v galérii
Pulz je ukazovateľom zdravia srdcového svalu.
Autor fotografie: Shutterstock

Väčšina ľudí vie, že správne hodnoty krvného tlaku, hladina cholesterolu či cukru v krvi sú dôležité, lebo ovplyvňujú naše zdravie. Chápeme, že pokiaľ nie sú v norme, treba ich liečiť. Rovnako dôležitá je však srdcová frekvencia. Napriek tomu si ju len málokto kontroluje a venuje pozornosť jej zvýšeným hodnotám.

Tep je však významný faktor, ktorý zvyšuje riziko hospitalizácie a smrti pacientov s diagnostikovaným chronickým srdcovým zlyhávaním, ale aj zdravých ľudí. Zistilo sa totiž, že ľudia s pokojovou srdcovou frekvenciou vyššou ako 70 úderov za minútu majú významne vyššie riziko srdcových príhod. Naopak, najlepšiu prognózu majú tí, ktorých tep je 60 a menej úderov za minútu.

Merajte si tep!

Srdcová frekvencia má pritom významný vplyv na celkovú dĺžku prežívania. Správny tep je dôležitý znak funkcie a výkonnosti srdca a cievneho systému. Tep je tiež jeden z rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení, rovnako ako tlak krvi.

U zdravého človeka sa tep prirodzene mení podľa záťaže. V pokoji dosahuje okolo 60 úderov za minútu, pri fyzickej aktivite môže vzrásť aj na 100 úderov za minútu.

U zdravého človeka je zvýšená srdcová frekvencia pozitívna. Vzniká vtedy, keď telo potrebuje viac kyslíka, a kratšie intervaly sťahov pomáhajú srdcovému svalu. No človeku, ktorý má ochorenie srdca, vyšší tep škodí, pretože srdce ešte viac vyčerpáva. Čím viac sa srdce núti do výkonu, tým viac slabne a jeho stav sa ešte viac zhoršuje.

Existuje priamy vzťah medzi zvýšenou srdcovou frekvenciou a rizikom úmrtia. Okamžité riziko pritom predstavuje už srdcová frekvencia nad 70 úderov za minútu. Ľudia s takýmto tepom majú riziko srdcovej príhody až o 46 percent vyššie než pacienti s frekvenciou pod 70 úderov za minútu.

Preto si treba okrem tlaku pravidelne merať aj tep. Jeho hodnoty nám napovedia, aká je celková trénovanosť nášho tela. Môže však byť aj signálom, že nášmu srdcu „dochádza dych“.

Šport vás šetrí

Výskum dokázal, že zníženie srdcovej frekvencie zo 76 na 59 úderov za minútu dokáže znížiť kardiovaskulárne riziko až o 54 percent! Každé zníženie frekvencie srdca o 5 úderov za minútu znamená až o 16 percent nižšie riziko! Ako však docieliť správny tep? U zdravých ľudí je recept jednoduchý – športom.

Pri pohybovej aktivite sa síce tep krátkodobo zdvihne, aby sa telo dostatočne okysličilo, ale z dlhodobého hľadiska je trénovanejšie. Spomalením srdcovej frekvencie sa zvyšuje koronárny prietok krvi, súčasne sa zvýši vývrhový objem každého srdcového cyklu a zníži sa množstvo kyslíka, ktoré spotrebuje srdcový sval. Srdce preto nemusí udierať tak často a neopotrebúva sa tak rýchlo. Aj cievy sa zanášajú pomalšie.

O správnej tepovej frekvencii pri cvičení sme písali v článku o zdravej chôdzi. Pohybovú aktivitu by ste mali prispôsobiť svojmu veku, hmotnosti a momentálnej kondícii. Spôsobov, ako mať tep pod kontrolou, je niekoľko – od amatérskych až po tie najprofesionálnejšie.

Na to, aby ste svoje tempo pri behu či bicyklovaní zbytočne „neprešvihli“, existuje celkom jednoduchý trik: skúste rozprávať. To, že ste schopný hovoriť bez dýchavičnosti, vám zaistí, že intenzita cvičenia nie je privysoká. Žiaľ, ťažko odhadnete, či zároveň nie je prinízka. Ak to teda s cvičením myslíte vážnejšie, vypočítajte si tepové maximum.

Optimálnu tepovú frekvenciu by vám najpresnejšie určil športový lekár, ktorý hodnoty stanovuje na základe viacerých meraní. Poradiť si však môžete aj sami. Rozšírený je vzorec, keď od čísla 220 odpočítate svoj vek. Hodnota tejto maximálnej tepovej hodnoty však môže byť skreslená, pretože okrem vekového faktora rozhoduje i kondičný.

Až 300 úderov

Vysoký tep býva jedným zo signálov vážneho srdcového ochorenia – fibrilácie predsiení. Príznaky fibrilácie má asi len 30 percent pacientov. Až 70 percent ľudí s touto diagnózou nemá žiadne ťažkosti a vôbec netuší, že týmto ochorením trpí. Rizikový stav srdca sa často zistí až počas pravidelnej lekárskej prehliadky.

Intenzita príznakov zvyčajne súvisí práve s rýchlosťou pulzu – čím je vyššia, tým sú prejavy výraznejšie. Tepová frekvencia môže byť naozaj závratná – srdcové predsiene pri fibrilácii môžu biť až rýchlosťou 300 úderov za minútu!

Na Slovensku trpí fibriláciou predsiení až 60 000 ľudí, od mladých až po dôchodcov. Je to jedna z najčastejších srdcových arytmií a len málokto vie, že je aj najčastejšou príčinou cievnej mozgovej príhody. Predsiene srdca pracujú nepravidelne, príliš rýchlo a neúčinne.

Krv v tejto časti srdca preto prúdi pomalšie, hromadí sa a keďže sa predsiene nesťahujú, ako treba, zvyšok krvi zostáva v srdci a zráža sa. Ak sa krvná zrazenina – trombus – z predsiene odtrhne, putuje do krvného obehu a odtiaľ sa môže dostať do rôznych orgánov. Ak sa dostane do mozgu, vzniká mozgová porážka.

Okrem vzniku rizika zrazenín sa pri tejto srdcovej arytmii srdce nadmerne opotrebúva a postupne môže dôjsť až k jeho chronickému zlyhávaniu. Aj preto si treba doma kontrolovať pravidelne nielen tlak krvi, ale aj tep. Je to totiž rovnako dôležitý ukazovateľ toho, v akom stave srdce je.

Pri pravidelnom meraní tlaku je dobré sledovať aj hodnoty tepu. 2 fotografie v galérii Pri pravidelnom meraní tlaku je dobré sledovať aj hodnoty tepu. Zdroj: Profimedia.sk


Ako vyrátať maximálnu pulzovú frekvenciu?

• Od čísla 180 odpočítajte svoj vek.

• Odrátajte 10, ak ste sa práve liečili z rozsiahlejšieho zranenia, prípadne choroby viac ako rok.

• Odrátajte 5, ak žijete sedavým spôsobom života alebo často trpíte nádchou či chrípkou.

• Prirátajte 5, ak minimálne posledný rok trénujete štyri- až päťkrát týždenne viac ako polhodinu alebo celkovo aspoň päť hodín týždenne.

• Prirátajte 5, ak máte viac ako 55 alebo menej ako 25 rokov.

Číslo, ktoré ste dosiahli, vyjadruje vašu osobnú maximálnu pulzovú frekvenciu. Ak cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, je zvyšovanie kondície, mali by ste optimálne trénovať na 75 až 85 percentách výslednej hodnoty. Dokážete to len pri aktivite strednej intenzity zaťaženia, preto svoje sily určite neprepínajte.

Ako merať srdcovú frekvenciu?

Najprirodzenejšie miesta na meranie tepovej frekvencie na ľudskom tele sú:

• na zápästiach,

• vo vnútornej časti lakťa,

• na krku,

• v slabinách.

Priložte prsty na niektoré z týchto miest na tele. Nemusíte počítať údery srdca celú minútu, postačí, keď spočítate, koľkokrát srdce udrelo za 20 sekúnd a potom túto hodnotu vynásobíte tromi. Pozor, táto metóda nemusí byť celkom presná pri meraní pulzu iného človeka, pretože zároveň môžete cítiť aj vlastný pulz.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×