Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pod hradom s Korvínovou lipou sa prelína duch histórie s ambicióznymi plánmi

27.06.2019 (24/2019) Povesť šikovných majstrov vo svojom odbore predurčila obyvateľom Slovenskej Ľupče už výhodná poloha. Na tieto tradície nadväzujú, napríklad v oblasti gastronómie.
Pod hradom s Korvínovou lipou sa prelína duch histórie s ambicióznymi plánmi
14 fotografií v galérii
Príjemná obec vo Zvolenskej kotline má čo ponúknuť miestnym aj turistom.
Autor fotografie: Ján Miškovič

Kráľovským mestečkom, starším ako Banská Bystrica, viedla kedysi slávna severojužná obchodná cesta Magna via, spájajúca Budín (dnešnú Budapešť) s Krakovom. Oddychovali tu unavení pocestní a ich kone a mesto slúžilo aj ako sídlo rytierov templárskeho rádu či zástupcov oveľa starších civilizácií z lužickej kultúry.

Ešte stále celkom neprebádanú históriu Slovenskej Ľupče dnes reprezentuje najmä hrad, hrdo sa týčiaci na kopci nad dedinou. Niekdajšie panovnícke sídlo Bela IV., Matúša Čáka či magistra Donča patrí od roku 2002 Železiarňam Podbrezová a ešte stále prechádza rozsiahlou rekonštrukciou.

Obec je zaujímavá aj námestím v tvare slzy, odkiaľ ľudia vchádzali cez otvorené brány do remeselníckych dvorov. Dnes si tu obyvatelia môžu vychutnávať dedinský pokoj bez toho, aby museli znášať druhú stranu mince v podobe cestovania za robotou.

Okrem blízkeho krajského mesta ponúka priamo v Slovenskej Ľupči pracovné príležitosti farmaceutická spoločnosť Biotika a tiež viaceré ďalšie podniky a menšie firmy. Popritom sa otvárajú nové príležitosti v cestovnom ruchu, čo je ďalším kamienkom v mozaike spokojného života miestnych. Starosta obce Roland Lamper hovorí o mixe možností, pričom však treba stále pracovať na tom, aby sa aj využili.


Slovenská Ľupča

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, severovýchodná časť Zvolenskej kotliny

Prvá písomná zmienka: 1 250

Počet obyvateľov (k 31. 12. 2018): 3 298

Vývoj nezamestnanosti – okres Banská Bystrica (vždy ku koncu roka): 2012 – 9,82 %; 2013 – 9,22 %; 2014 – 8,90 %; 2015 – 8,00 %; 2016 – 6,25 %; 2017 – 4,28 %; 2018 – 3,38 %; 2019 (apríl) – 3,06 %


Jedna z kultúrnych akcií v areáli hradu Ľupča. 14 fotografií v galérii Jedna z kultúrnych akcií v areáli hradu Ľupča. Zdroj: Ján Miškovič

Jednu splnia, 10 príde

Aj keď na starostovskú stoličku zasadol až po minuloročných komunálnych voľbách, z pozície poslanca vnímal dianie v obci už dlhodobo.

„Teší ma, že naša populačná krivka v poslednom období aspoň mierne stúpa. Trend stabilizácie počtu obyvateľov a prípadný trvalejší rast je, samozrejme, podmienený dokončením nových projektov investičnej bytovej výstavby, ktoré sú už v príprave. Existuje možnosť výstavby až 200 rodinných domov na súkromných pozemkoch, snažíme sa participovať na ich usporiadaní za týmto účelom,“ naznačuje Roland Lamper jednu z ambícií vedenia obce, stojacej na prahu viacerých väčších investícií.

Tesne pred dokončením je športová hala v areáli miestnej základnej školy, rekonštruuje sa požiarna zbrojnica. Už čoskoro by sa malo spustiť verejné obstarávanie na ďalšie veľké projekty týkajúce sa námestia a jeho prvkov zelenej infraštruktúry s úpravou chodníkov a takzvaného medického parku, oddychovej zóny medzi bytovkami ulíc Mierová a Za nožiarňou.

„Verím, že v dohľadnom čase sa v týchto plánoch posunieme ďalej. Myslieť však treba aj na vyčlenenie financií na budovy v majetku obce, aby sa predišlo havarijnému stavu. Stále je na čom pracovať,“ dodáva starosta s tým, že kým sa podarí uzatvoriť jednu úlohu, na stole sa objaví desať ďalších.

Inšpirácia Draculom?

Príjemné prostredie, blízkosť Banskej Bystrice a viaceré zaujímavé pamätihodnosti predurčujú Slovenskej Ľupči veľmi sľubnú perspektívu aj v cestovnom ruchu.

„Investície do hradu sa odzrkadlili na návštevnosti najmä v letnej sezóne, narastá záujem o cykloturistiku a takisto splavovanie Hrona. Za veľký deficit však považujem nedostatok ubytovacích a stravovacích kapacít. Pokiaľ tu turistu trocha nezdržíme, efekt z našich turistických lákadiel sa stráca.

Preto pevne verím, že sa nájdu investori schopní prispieť k modernizácii a skvalitneniu služieb pre rozvoj návštevnosti našej obce. Potenciál na to jednoznačne je,“ nepochybuje prvý muž obce, ktorý našiel nejednu inšpiráciu počas svojej predchádzajúcej pracovnej pozície obchodného atašé v Rumunsku.

Nový starosta obce Roland Lamper by rád čím skôr dotiahol viacero rozbehnutých projektov. 14 fotografií v galérii Nový starosta obce Roland Lamper by rád čím skôr dotiahol viacero rozbehnutých projektov. Zdroj: Ján Miškovič

„Videl som, čo dokázali vybudovať pre turistov napríklad pod hradom Bran, spojeným s legendárnym grófom Draculom. Neskutočné, ako využili jeho príbeh. Myslím, že aj my máme v tomto smere čo ponúknuť. Treba len spojiť sily a zaangažovať domácich,“ myslí si Roland Lamper.

V rodine gurmánov

Ešte v časoch socializmu opustili ako „neželaní“ gazdovstvo priamo v dedine, aby začali kúsok nad ňou, na zelenej lúke budovať nové oveľa väčšie a ambicióznejšie.

Na základoch pôvodnej maštale, kde gazdovali 15 rokov a potom presunuli dobytok do vyhovujúcejších priestorov, vyrástlo pod rukami rodiny Hiadlovských prvotriedne agroturistické zariadenie s výrobňou syra a vínotékou. Vzhľadom na to, že ho budujú prakticky z vlastných prostriedkov a bez dotácií, ide o mimoriadne odvážnu misiu.

„Chceme hosťom ponúknuť skutočný zážitok z hospodárskej usadlosti. Presne taký, ako má byť,“ víta nás Martin Hiadlovský v už dokončenej časti vidieckeho „impéria“.

Všade poctivé materiály – drevené trámy pod strechou, opaľované stropy, štýlový nábytok, kameninová dlažba či tehly pod decentným osvietením. Z konferenčnej miestnosti sa prechádza do vínotéky, ďalšia budova patrí syrárni a maštali pre 70 kráv.

V hornej časti spoločenskej časti pripravili zázemie pre budúcu reštauráciu a penzión s 50-lôžkovou kapacitou. To je však hudba budúcnosti, respektíve zabezpečenia ďalších „úverových“ financií v predpokladanom objeme pol milióna eur.

Martin Hiadlovský je muž mnohých profesií, ktorý sa rád označuje za gurmána. Chodí za vínom a syrom, pričom sa snaží o čo najdokonalejšie prepojenie týchto tradičných fenoménov.

Areál farmy Hiadlovský, ktorá ponúka gastronomické zážitky vo vidieckom štýle. 14 fotografií v galérii Areál farmy Hiadlovský, ktorá ponúka gastronomické zážitky vo vidieckom štýle. Zdroj: Ján Miškovič

Syr horského typu sa na farme Hiadlovských rodí od samého prvopočiatku až do finálnej podoby. Nadojené mlieko prechádza do syrárne, kde sa zohrieva, pripravuje na zasyrovanie a ďalej spracúva až do koláčov, ktoré putujú na drevené regály. Tam dozrievajú niekoľko mesiacov až rokov – priemerne do 6 mesiacov.

„Ide o syr zrejúci podobne ako parmezán, inak s ním však nemá nič spoločné,“ približuje náš sprievodca charakteristiku výrobku s názvom Hiadlovec.

Okrem podpory z operačného programu rozvoja vidieka na dobudovanie priestorov syrárne a predajne vo výške 25 000 eur pochádzajú všetky ostatné investície z vlastných zdrojov a úverov. Aktuálne kúpili na rodinnú farmu robot na dojenie, ktorý plánujú onedlho uviesť do prevádzky. Zvýši sa vďaka nemu dojivosť, každú kravu navyše „zdiagnostikuje“ a nastaví jej optimálne kŕmenie a dojenie.

Kráľovstvo oblátok

Hoci by ste kúpele v Slovenskej Ľupči hľadali márne, vôňu typických okrúhlych oblátok ucítite len chvíľu po tom, čo prekročíte hranicu obce starou cestou od Banskej Bystrice.

„Keď moja manželka videla, že sa oblátky dobre predávajú a hľadali sa dodávatelia, pustila sa v roku 1996 do tohto podnikania. Ja som sa pridal o 2 roky neskôr,“ hovorí spolumajiteľ prevádzky Pavel Malec.

Najskôr vyrábali z polotovarov, odkedy však kúpili súčasnú budovu, výroba kúpeľnej pochúťky z vlastných receptov už prebieha plne v ich réžii. Až 7 z jedenástich zamestnancov vlastní preukaz ŤZP, keďže od roku 2006 ide o chránenú dielňu.

Syr Hiadlovec zreje podobne ako parmezán, inak s ním nemá nič spoločné. 14 fotografií v galérii Syr Hiadlovec zreje podobne ako parmezán, inak s ním nemá nič spoločné. Zdroj: Ján Miškovič

„Sú to ľudia s rôznymi obmedzeniami, ktorých využívame na jednotlivých pracovných úsekoch podľa toho, čo zvládnu. Potrebujú, samozrejme, viac času na adaptáciu, a kto ich chce viesť, musí byť tak trocha srdciar. Na druhej strane vyžadujeme poctivý prístup. Nemám rád slovo ‚nedá sa‘ a ťažko ma tu niekto obalamutí, keďže všetkými strojmi vo výrobni som sám prešiel,“ dodáva Pavel Malec.

O tom, že to so svojím tímom naozaj vie, svedčí vlastníctvo Značky kvality SK a SK Gold. Čisto ženský výrobný kolektív sme zastihli pri pečení a plnení oblátok s tradičnou orechovou príchuťou, robia ich tu však vyše 30 druhov. Menšie, väčšie, sladké, slané či s dvoma príchuťami v jednom.

Okrem viacerých kúpeľov ich dodávajú na rôzne príležitosti pre obce, podniky a akcie, napríklad na preteky psích záprahov na Donovaloch. Od budúceho roka by sa mala chránená dielňa premeniť na sociálny podnik.

Predbiehajú dobu

O tom, že remeselnícky fortieľ miestnych ešte zďaleka nezapadol prachom histórie, svedčí vitrína originálneho obchodíka v dome s názvom Mníchov dvor. Jeho majiteľka Erika Lamperová aj týmto spôsobom prezentuje zručnosť súčasných majstrov a zároveň pomáha obnovovať tradície.

„Snažíme sa propagovať rarity Slovenskej Ľupče, ktorých je naozaj dosť. Pre obec v tom vidím obrovskú perspektívu,“ je presvedčená šéfka komisie kultúry, podnikania a cestovného ruchu v obecnom zastupiteľstve, novinárka a podnikateľka v jednej osobe.

Okrem originálnych výrobkov ponúka svojim hosťom v hornej časti starorodičovského domu aj zážitkové ubytovanie, pohár vínka si môžu vychutnať v štýlových priestoroch starej pivnice.

„Pôvodne nám ani nenapadlo, s akým záujmom sa stretne u našich hostí. S obľubou si tu dobíjajú energiu a čerpajú pokoj. Najmä zahraniční turisti sú z tohto prostredia nadšení, podobne ako z originálnych výrobkov. Ponúkam ich bez marží s cieľom podporiť ich autorov,“ vysvetľuje Erika Lamperová.

Aj keď podľa nej funguje Mníchov dvor ešte stále v štádiu predbiehania doby, verí, že renesancia miestnych hodnôt v nekomerčnej podobe raz určite príde.

V chránenej dielni vyrábajú vyše 30 druhov oblátok rôznych veľkostí a chutí. 14 fotografií v galérii V chránenej dielni vyrábajú vyše 30 druhov oblátok rôznych veľkostí a chutí. Zdroj: Ján Miškovič


Anketa

Magdaléna Majerová (42)

Dobre sa nám tu žije. Verím, že aj s novým starostom to pôjde dobre a podarí sa dotiahnuť všetky plány. Je tu prakticky všetko, čo pre bežný život potrebujeme, hoci za niektorými nákupmi chodíme do neďalekej Banskej Bystrice. Len chodníky a cesty by tu mohli byť lepšie.

Laura Bullová (17)

Pre mňa je zaujímavé to, čo vychádza z histórie. Škoda, že nie každý si ju váži. Našou výhodou je poloha blízko mesta a zároveň dedinský pokoj. Chýba mi tu priestor na slušné kultúrne vyžitie mladých. Kedysi bolo v kultúrnom dome kino, ale to už nefunguje.

Ján Šperka (49)

S bývaním v Slovenskej Ľupči som spokojný. Nemám to ďaleko do Banskej Bystrice, kde pracujem, takže dochádzanie je o to jednoduchšie. Vyhovuje mi pokoj, pomerne dobrá infraštruktúra a vybavenosť obce. Výhrady mám len k niektorým nekvalitným cestám a chodníkom, ktoré „odflákli“ pri stavbe čistiarne z europrojektov.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×