Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Patrik „Rytmus“ Vrbovský: Teraz je to prvýkrát, čo si uvedomujem, že som muž, ktorý sa musí postarať o svoju ženu

24.06.2019 (24/2019) Raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) sa po nedávnej svadbe objavil na tlačovke k svojmu koncertu. Keďže príležitostí stretnúť ho osobne nebýva veľa, spýtali sme sa aj na jeho nový život.
Patrik „Rytmus“ Vrbovský: Teraz je to prvýkrát, čo si uvedomujem, že som muž, ktorý sa musí postarať o svoju ženu
7 fotografií v galérii
Svadba bola dojímavá a to, že Jasmina nosí jeho meno, je pre Patrika čarovný pocit.
Autor fotografie: Instagram

Na plagátoch spred dvoch rokov k veľkému projektu, ktorý spájal rap a 60-členný orchester, sa písalo: Koncert, na ktorý som musel dozrieť. Teraz si ho zopakuje na futbalovom štadióne v Trnave v deň s magickým dátumom 21. 9. 2019. Dozrel však aj v súkromí.

Slnečné okuliare na očiach, príjemne otvorený, ale jemne rezervovaný, mi dovolil pozrieť si zblízka svadobnú obrúčku. Zlatú, veľmi vkusnú, posiatu drobnými briliantmi. Popriala som mu veľa šťastia k tomuto životnému kroku a potom sme sa pustili do rozhovoru.

Pred chvíľou bola reč o trnavskom koncerte, ale spomínalo sa aj Česko. Znamená to, že chystáš ďalšie?

Výhľadovo. Je to otázka času a organizácie. Toto je veľký, silný ojedinelý projekt, ktorý si môže žiť pokojne desať rokov, s veľkým orchestrom, s ktorým, keď si povieme, môžeme urobiť aj turné.

Si čerstvo ženatý, čakáte bábätko, znamená to, že trošku obmedzíš pracovné aktivity v prospech rodiny?

Ja to už tak mám, osekal som to. Prišlo to však aj prirodzene, teda okrem rodiny, lebo už sa mi nechce vystupovať každý víkend. Myslím, že svoj kariérny vrchol som už zažil, iba si ho držím, čiže už som vo fáze „čím menej, tým lepšie“. Hudbu budem robiť aj naďalej, ale už nie tak ako kedysi, každý týždeň singel. Tie najzásadnejšie projekty a albumy už mám za sebou.

Povedať si, že kariérny vrchol a zásadné projekty máš za sebou, chce poriadnu dávku úprimnosti. Aj to trochu bolí?

Ako som odpovedal pred touto otázkou, už si to iba držím. Čo znamená, že vlak je rozbehnutý a moje meno je dostatočná značka s pevnými základmi, ktorú už netreba budovať. Stačí len zdokonaľovať zmysel toho celého.

Už som vo fáze, že to nemusím siliť, nemusím byť ten individualista, karierista, skôr si teraz vyvažujem druhú polovicu života. Doteraz som sa dobre zabával, žil som pre seba, robil som si, čo som chcel. Chodil som na dovolenky, kupoval, čo som chcel, a teraz je čas na to, že si to chcem vyvážiť...

... a kupovať napríklad dupačky a hračky?

Hlavne som stretol ženu, pri ktorej to cítim, náš syn je dieťa lásky, bola svadba, krásna vec, toto už nie je mladý Rytmus.

V kluboch sa už pre svoj vek občas cítil čudne, teraz sa zameriava skôr na veľké projekty. 7 fotografií v galérii V kluboch sa už pre svoj vek občas cítil čudne, teraz sa zameriava skôr na veľké projekty. Zdroj: Archív NMH

Dozrel si aj v súkromí.

Zdravý človek dozrieva stále. Myslím, že keby som bol v 42 rokoch stále sám, vystupoval a naďalej chodil sám po dovolenkách, bolo by to čudné. Už som to cítil minimálne v tom, že aj keď ma počúvajú najmladšie generácie, nie je tam to prirodzené prepojenie. Minule som sa cítil dosť čudne, keď som vystupoval v klube. Čo je asi logické pre každého, kto má nad 35.

Do klubov chodia ľudia od 18 do 25, na festivaly od 20 do 35 a potom sú veľké koncerty raz za čas, ako ten môj, kam prídu všetky generácie, ktoré na mne vyrastali. Tam boli všetci, až som nechápal. Toto je ten level muzikanta, ktorý nemusí vystupovať každý víkend, ale urobí dva veľké koncerty za rok. Takto to mám teraz nastavené, k tomuto som sa dopracoval.

Z toho, čo hovoríš, mi vychádza, že hoci priateľky a dlhšie vzťahy si mal stále, až teraz prišiel ten moment, ku ktorému si roky smeroval, po čom si túžil, a to je rodina.

Túžiť som mohol, ale asi to nebolo dosť silné. Túžiť som po tom mohol, ale možno som ani nevedel, o čom hovorím. Nestaral som sa o ten vzťah, vždy mu bola nadradená kariéra, individualita a single život, žil som sám ako raper v piešťanskom dome, čiže musel som si držať nejakú slobodu.

Túžil som stretnúť tu pravú, pri ktorej to budem cítiť a ktorej dám všetko, čo som zanedbával, pretože čím som bol starší, tým viac mi tento zmysel chýbal. Po tom všetkom sa zrazu objavila Jasmina a ja som sa zamiloval, ako keď sa zamilujete prvýkrát v živote. Mimochodom, prvá žena, ktorej som musel dvoriť a získavať si jej pozornosť niekoľko mesiacov.

Ty si si ju vlastne do života rozhodnutím a intenzívnym myslením pritiahol. Akurát nerozumiem dôvetku – musel som jej dvoriť. To je azda normálne...

Okolo mňa bolo vždy veľa báb a najviac som sa bál toho, aby som neskončil s nejakou „fanynkou“, to som vôbec nechcel. Čiže s takými babami som sa stretával, ale túžil som po žene, ktorej by som dvoril, bol z nej hotový a ona ma odmietala.

Ona ťa odmietala?

Jasné. Zrazu sa objavil niekto, možno je to aj tým, že je Balkánka, kto mi bol strašne blízky. Energia, chémia a veľa spoločných vecí, ktoré medzi nami prirodzene klapali. O Balkánkach sa hovorí, že kým povedia „ľúbim ťa“ alebo si muž získa ich pozornosť, chvíľu to trvá, nie ako slovenské dievčatá, a to sa mi páčilo.

Nový dom v Malinove. Vraj sa už s manželkou zabývali. 7 fotografií v galérii Nový dom v Malinove. Vraj sa už s manželkou zabývali. Zdroj: Instagram

Nie nadarmo sa hovorí: čo ľahko získaš, ľahko odhodíš.

Nehovorím, že to bolo len preto. Fascinovala ma úplne všetkým. Ako sa správa, aká je, skrátka som vedel, že ona je tá pravá.

Kedy a kde si ju videl, keď ti toto došlo?

Toto si necháme pre seba.

O akom časovom horizonte hovoríme? Čo všetko si robil, aby si získal jej srdce? Esemesky, večere, kvety, prekvapenia?

Asi to, čo robí každý, kto je plný lásky.

Určite si rád, že si vytrval. Ešte keď ste spolu len chodili, bola Jasmina v šou Tvoja tvár znie povedome. Zo tri razy si vyžrebovala raperov. Pomáhal si jej naštudovať tieto skladby alebo si bol iba divák?

Nebolo treba, skôr divák.

Dom v Malinove je hotový, už v ňom bývate a dokonca sa ti konečne podarilo predať staromládenecký bungalov v Piešťanoch.

To nie je že konečne. Prvýkrát som ho predával, keď som sa presťahoval do Prahy. Potom som si však povedal, že si ho nechám. A keď som kúpil tento dom, povedal som „dobre, predám“. Nie, že konečne.

Boli také špekulácie, že si ho vraj predával veľmi draho.

Keď som ho predával teraz, naposledy, dal som naschvál vysokú cenu, pretože nepotrebujem za každú cenu peniaze. Keby som sa ho chcel rýchlo zbaviť, tak sa ho zbavím, ale čakal som na toho, kto ho kúpi za tú cenu, za ktorú som chcel.

Jednou zo súčastí tvojho single života boli tréningy MMA, ktoré vyústili do boxerského zápasu s českým raperom a skúseným bojovníkom Marpom. Ako hovoríte vy raperi: cením, po našom klobúk dole, toto by každý nedokázal. Teraz si manžel, budeš otcom, budú aj zápasy?

Bola to výzva, velikánska výzva. Aj som si hovoril, na čo som sa to v štyridsaťdvojke dal nahovoriť. Trénovať budem, aby som sa hýbal, to určite, ale zápasy? Neviem, či to potrebujem. Chcel som to iba vyskúšať – v plnej hale nastúpiť do ringu a zobrať si silnejšieho.

Život v luxuse si vyvažuje výzvami. Jednou z nich bol aj ostro sledovaný boxerský zápas s českým raperom Marpom. 7 fotografií v galérii Život v luxuse si vyvažuje výzvami. Jednou z nich bol aj ostro sledovaný boxerský zápas s českým raperom Marpom. Zdroj: Archív NMH

Aké to bolo?

V prvom rade výstup z komfortnej zóny. Mohol som pokojne sedieť doma, pozerať filmy, lietať po dovolenkách, užívať si peniaze, ale aj v tomto prípade som chcel svoj život vyvážiť a možno motivovať ľudí v mojom veku. Dal som si výzvu na 6 kôl s dobrým boxerom, čo v praxi znamenalo tréningy dvakrát denne s Tomym „Kidom“.

Bolelo ma celé telo, nechcelo sa mi, ale box je založený na tom, že práve keď si na dne, tréner na teba kričí: „Tak, a teraz mi ukáž, či sa postavíš!“ Veľakrát príde moment, keď to chce človek vzdať. No a týchto momentov, kde sa lámala moja psychika, bolo nespočetne veľa.

Takže si na seba hrdý a máš byť na čo.

Určite. Výzva do bodky naplnená.

Čiže trénovať budeš naďalej, ale zápasy už nehrozia?

Teraz ti môžem povedať nie, ale možno bude, ale asi nie taký mediálny, skôr by prichádzal do úvahy amatérsky zápas niekde v zahraničí, lebo zápas je svojím spôsobom droga. A to je tá sila. Sila je samotná príprava, potom je sila sedenie v šatni, keď čakáš na zápas a bojuješ s neistotou, čo sa stane.

Potom je strašný moment samotný nástup, kde hučí 20 000 ľudí, ale to už nevnímaš, teda nemal by si, lebo sa musíš sústrediť na samotný zápas. Celé je to pre mňa veda, ako ukočírovať kondíciu, potláčať adrenalín, ktorý berie kyslík a ovplyvňuje myslenie v boji.

Každý, kto stál v ringu, mi dá za pravdu, že 6 kôl, to nie je len bitka, ale aj premýšľanie, ako „prečítať“ súpera a nehrať jeho hru, ako ho unaviť alebo mu nedovoliť, čo chce, ako prežiť krízu alebo sa nesplašiť po vydarenom kole. Je to na dlhšiu debatu, ale v každom prípade to bol masaker, za ktorý ďakujem. Neľutujem, utvrdil som sa v tom, že som bojovník, nie fňukač. Bola to skvelá skúsenosť.

Keď ste nakrúcali dokument Sídliskový sen, boli v ňom aj zábery z Indie. Vrátiš sa tam ešte?

Rád by som, lebo India ma fascinuje a vtedy som tam bol iba pár dní. Na každý deň sme mali presný program, čo musíme stihnúť. Čiže jeden deň slumy, druhý deň štúdio s raperom, potom obrad, stretnutie s politikom a mnoho ďalšieho, čo sa ani nepoužilo. Mimochodom, tento rok chystám ďalší dokument.

Sídliskový sen bol o tvojej trinástej komnate. A tento?

Bude čisto o mojej hudobnej kariére od začiatkov doteraz.

Dozvieme sa niečo, čo sme nevedeli?

Áno, tento dokument je postavený aj na zlých krokoch, ktoré som urobil počas kariéry. Aby ľudia vedeli, že nie všetko je tak, ako si myslia, že som začal rapovať a bol som hneď úspešný. Skôr z druhej strany: ukazuje moju tŕnistú cestu ku hviezdam. Málokto vie, kto mi kedy pomohol, kedy prišli momenty, že som sa na to všetko chcel vykašľať, a prečo som to neurobil. Okrem toho tam bude rozobraná aj hiphopová kultúra.

Svadba bola dojímavá a to, že Jasmina nosí jeho meno, je pre Patrika čarovný pocit. 7 fotografií v galérii Svadba bola dojímavá a to, že Jasmina nosí jeho meno, je pre Patrika čarovný pocit. Zdroj: Instagram

Ako vidíš svoje najbližšie dni, týždne, mesiace? Čo budeš robiť?

Všetko pre to, aby bola moja rodina šťastná. To je všetko, čo chcem. A hlavne byť konečne doma a nie v uliciach ako mladý zaseknutý 42-ročný slobodný „týpek“.  Teraz žijem prvýkrát tak, že mám pocit toho klasického chlapa, lebo doteraz som nežil so ženou, respektíve žil, ale stále som niekam odchádzal – buď domov do Piešťan, alebo za zábavou.

Teraz je to prvýkrát, čo žijem so ženou, a uvedomujem si, že som pán domu a nie umelec vo svojej bubline. Skrátka muž, ktorý sa musí postarať o svoju ženu a nebude 5 dní v týždni niekde na cestách po kluboch a štúdiách.

Cítim zodpovednosť za svoju ženu. Za ženu, ktorá nosí moje meno, čo je pre mňa čarovný pocit. Je to ako náboženstvo a urobím všetko pre to, aby sme spolu boli šťastní. Dieťa sa ešte nenarodilo, ale už teraz si neviem predstaviť, že by sme sa nebodaj rozviedli a syna by vychovával nejaký iný chlapský vzor.

Budeš aj pri pôrode?

Určite.

Zvládneš to?

Jasné. Je to naše bábätko z lásky a chcem byť pri tom.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×