Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Podnikatelia Škamlová, Roman či Fašiang: Vedeli ste, že tieto bary a reštaurácie vlastnia známe celebrity?

17.06.2019 (23/2019) Mnohé známe tváre rozšírili pole pôsobnosti na prevádzkovanie reštaurácií, bistier či barov. Svorne tvrdia, že to nie je jednoduché, no keď sa pošťastí, dajú sa tým zarobiť pekné peniaze.
Podnikatelia Škamlová, Roman či Fašiang: Vedeli ste, že tieto bary a reštaurácie vlastnia známe celebrity?
27 fotografií v galérii
Autor fotografie: Život

V Bratislave je mnoho zaujímavých podnikov, ktoré lákajú na dobrú kávu či jedlo tak našincov, ako aj zahraničných turistov. Majiteľmi týchto prevádzok bývajú často známe celebritné tváre.

Azda najznámejším podnikateľom v tomto biznise je herec Ľubo Roman (75), ktorý v minulosti pôsobil v politike, bol ministrom kultúry, poslancom a neskôr županom. „Politika je dosť tvrdá, aj infarkt som z nej dostal,“ skonštatoval so smiechom počas osláv svojej sedemdesiatky pred piatimi rokmi.

S podnikaním začal krátko po nežnej revolúcii. V roku 1991 otvoril divadelnú kaviareň s reštauráciou Olympia v budove Novej scény, ktorá sa stala jeho domovským divadlom a ktorému navyše šéfoval. O 5 rokov neskôr začal prevádzkovať vlastné divadlo West, ktoré dávalo príležitosť mladým, začínajúcim hercom.

Reštaurácia Au Café 27 fotografií v galérii Reštaurácia Au Café Zdroj: Archív Au Café

„Toto divadlo bolo zaujímavé tým, že nemalo normálne hľadisko, ale stoly. Mnohí to napodobňovali, no nedarilo sa im, pretože tam bolo treba vymyslieť aj nejaký program,“ povedal umelec, ktorý sa v roku 1998 rozhodol otvoriť z historického hľadiska vychýrený hostinec Leberfinger. Ten sa po obnove okamžite zapísal do povedomia širokej verejnosti.

Na začiatku milénia Roman odkúpil vedľajší pozemok, na ktorom dokončil začatú rekonštrukciu budovy. V nej nadviazal na tradíciu starého Au Café, teda priestoru, ktorý pred takmer 200 rokmi slúžil ako obchod s kávou a neskôr ako reštaurácia.

Ku gastrokolosu herec pripojil aj neďaleko stojacu loď a v roku 2014 reštauráciu v luxusnej novostavbe v Petržalke s výhľadom na Chorvátske rameno.

Ľubo Roman s vnučkami Barborou a Terezou. Obom nechal vyrobiť sochy svätej Barbory a Terezy, ktoré sú súčasťou jeho reštaurácií. 27 fotografií v galérii Ľubo Roman s vnučkami Barborou a Terezou. Obom nechal vyrobiť sochy svätej Barbory a Terezy, ktoré sú súčasťou jeho reštaurácií. Zdroj: Emil Vaško

Rodinnému podniku sa už niekoľko rokov intenzívne venujú skôr hercovi synovia Ľubomír a Radomír a vôbec sa im nevodí zle. Miliónové obraty sú dôkazom toho, že aj na Slovensku sa dá prevádzkovaním špičkových gastronomických zariadení veľmi slušne uživiť.

Povesťou Au Café neotriasla ani kauza s nenávratným príspevkom 4 milióny slovenských korún z ministerstva hospodárstva z roku 2004, keď bol Ľubo Roman županom Bratislavského kraja. Po tom, ako sa touto transakciou začali zaoberať médiá, Romanovci peniaze vrátili.

Priestory reštaurácie Au Café 27 fotografií v galérii Priestory reštaurácie Au Café Zdroj: Archív Au Café

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×