Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tri generácie sa dali za národnú vec uväzniť. Hurbanovci sa do histórie Slovenska zapísali veľkými písmenami

15.06.2019 (23/2019) Jozefa Miloslava Hurbana pozná verejnosť predovšetkým ako kodifikátora spisovnej slovenčiny, ktorý stál verne po boku Ľudovíta Štúra. Na jeho potomkov sa však zabúda. Z deviatich sa dospelého veku dožili piati a nasledujúca generácia niesla posolstvo po dedovi ďalej.
Tri generácie sa dali za národnú vec uväzniť. Hurbanovci sa do histórie Slovenska zapísali veľkými písmenami
12 fotografií v galérii
Fotografie zdobia byt pani Táne Srnánkovej-Hurbanovej.
Autor fotografie: Desana Dudášová

V Bratislave ešte žije pra­vnučka J. M. Hurbana Táňa Srnánková-Hurbanová, ktorá sa stala archivárkou tejto široko rozvetvenej rodiny. Doma odkladá rodné listy Hurbanovcov, vysvedčenia, ale aj úmrtné listy, vzácne staré fotografie či dobové predmety, o ktorých možno predpokladať, že sa ich dotýkala ruka veľkého pradeda.

Prababička nielen herečka

Aj Anička Jurkovičová bola národne orientovaná a vďaka tomu sa stala aj prvou slovenskou herečkou. Svoje srdce a ruku dala J. M. Hurbanovi, hoci jej dvorili ďalší štúrovci, predovšetkým krásny muž Janko Francisci. Vedela, že po boku Jožka Hurbana ju nečaká pohodlie ani luxus, ale neváhala ani minútu.

Vášnivý farár, o ktorom historici tvrdia, že bez neho by ani Štúra nebolo, pretože napísal jeho vynikajúci životopis, ju zaujal natoľko, že sa stala nielen Hurbanovou múzou a skvelou gazdinkou, ale aj matkou jeho deviatich detí.

Nikdy sa nesťažovala na ťažký život, na tvrdú prácu na poli a okolo domu. V rodine platilo heslo: byť a nie mať. S týmto vedomím manželia vychovávali deti, ktorým sa usilovali dať to najlepšie vzdelanie.

Básne na verande

Najstarší potomok legendárneho páru, Svetozár Hurban, bol zo všetkých najradikálnejší. Aby sa odlíšil od otca, prijal priezvisko podľa jánskych ohňov – Vajanský.

Jozef Miloslav Hurban, ako ho všetci poznáme zo školských učebníc. 12 fotografií v galérii Jozef Miloslav Hurban, ako ho všetci poznáme zo školských učebníc. Zdroj: Reprofoto: Desana Dudášová

Hoci už ako 15-ročný myslel na národné veci, paradoxne sa zamiloval do Idy Dobrovitsovej, ktorá v tom čase nevedela po slovensky ani slovo. Ale vďaka veľkej láske sa naučila aj náš jazyk, v ktorom vychovávala svoje deti, a z nej samej sa tiež stala veľká národovkyňa.

Rodina žila v Turčianskom Svätom Martine a Svetozár Hurban Vajanský, ak sa práve s niekým kruto nehádal, čo zodpovedalo jeho priečnej povahe, písal verše na steny verandy. Žiaľ, keď ich vilu asanovali pre stavbu obchodného domu, zničili sa aj tieto krásne veršíky. Ida priviedla na svet 5 detí: 4 dcéry a syna Vladimíra. Dospelosti sa dožili iba ich dcéra Viera a syn Vladimír.

Diplomat a Masarykov priateľ

Vladimír Hurban bol vzdelaný muž, ktorého už v deviatich rokoch rázny otec učil po latinsky. Priviedol ho aj na novinársku dráhu a mladý muž postupne začal prispievať do Národných novín.

Keď vrchnosť nechcela pustiť rodinu na pohreb starého otca Hurbana, jeho vnuk Vladimír napísal článok s názvom Hyenizmus v Uhrách a čo sa nestalo? Ocitol sa v tom istom väzení vo Vacove ako predtým jeho otec Svetozár Hurban Vajanský a starý otec Jozef Miloslav Hurban. Ktorá iná rodina na Slovensku môže dokázať, že 3 generácie sa dali za národnú vec uväzniť?

Ako prízvukuje Táňa Srnánková-Hurbanová: „Koľko príkoria a ústrkov sa na nich zosypalo iba preto, že ich srdcia vždy bili po slovensky!“

Mladý a krásny. Svetozár Hurban si s manželkou Boženou Porubskou manželské šťastie dlho neužíval. 12 fotografií v galérii Mladý a krásny. Svetozár Hurban si s manželkou Boženou Porubskou manželské šťastie dlho neužíval. Zdroj: Reprofoto: Desana Dudášová

Vladimír Hurban udržiaval styky s nórskym spisovateľom BjØrnstjernom BjØrnsonom, ktorého ako vplyvného muža informoval o nedobrej situácii nášho národa v Rakúsko-Uhorsku.

Po 1. svetovej vojne, v ktorej Vladimír bojoval po boku Janka Jesenského, sa stal diplomatom a pôsobil na viacerých významných diplomatických postoch. Počas 2. svetovej vojny dokonca viedol česko-slovenskú ambasádu v USA a Američania sa naňho obracali popri doktorovi Papánkovi ako na reprezentanta predvojnového Československa.

Tak, ako bol prítomný pri podpísaní Trianonskej mierovej zmluvy, po boku Jana Masaryka zastupoval Československo pri vzniku Organizácie Spojených národov (OSN).

Božena založila Živenu

V poradí druhá z detí J. M. Hurbana bola Božena, ktorá prišla na svet v najpohnutejšom roku 1848 na Rusave, kam sa musela uchýliť jej mama aj s malým starším bratom Svetozárom. Boženka si od detstva uvedomovala nedobrú situáciu žien a dievčat v Rakúsko-Uhorsku. Nestala sa preto iba dobrou gazdinkou, ale aj človekom, ktorý vnímal svet v širších súvislostiach.

Mala práve 21 rokov, keď sa podieľala na vzniku Živeny. Tento spolok založili v rámci matičných slávností 4. augusta 1869 v Turčianskom Svätom Martine.

Keďže v tom čase sa národne uvedomelá mládež stretávala pri rôznych spoločenských podujatiach, aj Božena sa tu zoznámila so svojím budúcim manželom Pavlom Petrom Royom. Na Pavla pozitívne vplýval jeho starší brat, evanjelický farár August Július, ktorý bol spoluzakladateľom spolku Tatrín.

Svetozár Hurban Vajanský bol veľký rusofil. Tento samovar pochádza z jeho pozostalosti. 12 fotografií v galérii Svetozár Hurban Vajanský bol veľký rusofil. Tento samovar pochádza z jeho pozostalosti. Zdroj: Desana Dudášová

Augustova manželka Františka zasa pochádzala zo spriatelenej rodiny Holubyovcov, ktorí mali okrem nej aj syna Karola, popraveného za účasť v povstaní v roku 1848. Ďalší syn Holubyovcov, Jozef Ľudovít, sa zase stal svetovo známym botanikom a historikom.

Božena sa za Pavla Petra Roya, svoju veľkú lásku, vydala napriek tomu, že bol veľmi asketický a prísny. Navyše chorľavý, veľmi ho trápili priedušky, no napriek zdravotným ťažkostiam sa na sklonku svojich dní venoval spracovávaniu slovenského tlačeného slova. Literárna veda na Slovensku ho preto doteraz považuje za svojho zakladateľa.

Básnik a prekladateľ

Z tohto zväzku prišiel na svet syn Vladimír Roy, ktorý sa preslávil nádhernými veršami, vynikajúcimi prekladmi z viacerých jazykov, ale aj tým, že pre národnú vec mu nič nepadlo zaťažko.

Naposledy vystúpil, už pod dohľadom lekára, na Bradle na spomienke na 15. výročie smrti Milana Rastislava Štefánika. Mimochodom, jeho krstným otcom bol práve J. M. Hurban. Potom sa musel vrátiť do Vysokých Tatier. Chodievali za ním priatelia ako Miloš Bazovský, Zolo Palugyay, Janko Borodáč, Andrej Bagar či Ľudo Ondrejov.

Napriek tomu, že Vladimír Roy bol čoraz slabší a chudší, vyžaroval optimizmus a dobrú náladu. Dokonca premýšľal nad svojimi ďalšími prekladmi z angličtiny. Počas liečenia v Novom Smokovci však tento svet opustil. V tom istom roku mu vyšla posledná zbierka veršov In memoriam, ktorú venoval Štefánikovej pamiatke.

Básnik Vladimír Roy chodieval často s rodinou na liečenie do Luhačovíc. 12 fotografií v galérii Básnik Vladimír Roy chodieval často s rodinou na liečenie do Luhačovíc. Zdroj: Reprofoto: Desana Dudášová

Vo Vojvodine

V poradí tretie dieťa J. M. Hurbana bol Vladimír. Stal sa kňazom, pôsobil pri Trenčíne v Kochanovciach a zosobášil sa s Augustou, najstaršou dcérou Štúrovho brata Janka. Rodina žila v rámci hurbanovských tradícií tak, že medzi ľuďmi šírila osvetu a pomáhala im. Vrchnosť ju však prenasledovala.

Raz prišlo udanie za pokrokovú kázeň v kostole, inokedy museli platiť pokutu za používanie slovenského jazyka. Čoskoro prišla na svet ich prvorodená dcéra Ľudmila, a preto sa mladí rodičia rozhodli. Panslávstvo, ktorým bola známa celá široká rodina, malo na Dolnej zemi jemnejšie hrany. Rozhodli sa preto presťahovať do Starej Pazovy.

Po krásnej dcére Ľudmile, ktorú svojho času vyhlásili za najkrajšiu Slovenku na Dolnej zemi, prišiel na svet ich druhorodený syn Vladimír. Ľudka bola medzi pazovskou mládežou veľmi obľúbená. Priatelila sa s mladými učiteľkami, ktoré sa pred aponiovskými zákonmi uchýlili tiež práve sem. Spievali v jednom spevokole, hrávali v ochotníckom krúžku.

O slovenskom Ibsenovi

Aj v súčasnosti je spomienka na Ľudmilu Hurbanovú, ktorá viedla domácnosť na fare svojmu bratovi Vladimírovi, stále živá. Na oboch v Starej Pazove spomínajú, ich osudy tu nie sú vzdelaným ľuďom neznáme.

Vladimír sa po štúdiách v Záhrebe, Viedni a Prešporku stal evanjelickým farárom. Bolo mu to súdené, tak ako jeho predkom Jánovi, Pavlovi, Jozefovi a otcovi Vladimírovi. 

Aby sa odlíšil od svojich príbuzných, začal používať meno Vladimír Hurban Vladimírov so skratkou VHV. Mal literárne sklony a rád písal hlavne divadelné drámy. Nosil bradu ako pop a oplýval obrovským zmyslom pre humor.

Významný diplomat Vladimír Hurban so spoločnosťou v Piešťanoch. 12 fotografií v galérii Významný diplomat Vladimír Hurban so spoločnosťou v Piešťanoch. Zdroj: Reprofoto: Desana Dudášová

Tento prvý slovenský moderný dramatik, ktorého súčasná divadelná kritika prirovnáva k Ibsenovi, po celý život riešil dva problémy – pracovné a so ženami. Jeho vkus formovali veľké mestá Európy, témy svojich diel však čerpal z dedinského prostredia.

To bol dôvod, prečo so svojou drámou vo vtedajšej multikultúrnej Bratislave, kde bolo obecenstvo zvyknuté na iné inscenácie, neuspel. Jeho prvá dráma sa napríklad končí samovraždou hlavnej predstaviteľky, za čo ho nikto neocenil. Nuž a libretá jeho operiet ako Pekná nová maľovaná kolíska či Nápitok lásky ani libretá viacerých opier nenašli chápavého skladateľa.

Napriek tomu VHV predbehol svoju dobu a inšpiroval celé generácie slovenských dramatikov. Hoci vedel, čo znamená milovať, nikdy sa neoženil. Medzi riadkami jeho divadelnej hry s názvom Milica Nikoličová, ktorá je o veľkej srbskej láske, sa to dá vyčítať.

Kúpele na Zlatej hore

Želmíra Mária bola ďalšia krásna plavovlasá dcérka J. M. Hurbana. Študovala v Rusku, istý čas žila aj v Nemecku a vydala sa za priekopníka turistiky a horolezectva vo Vysokých Tatrách Viktora Lorenca.

Z veľmi šťastného, no krátkeho vzťahu sa narodili 4 synovia: Vladimír, Dušan, Viktor a Otakar. Dušan umrel celkom malý, Otakar, keď mal rok, a sama Želka sa pominula v dôsledku zápalu mozgových blán ako 26-ročná.

Vladka a Viktorka sa ujali tetky z hurbanovskej rodiny a krompašská spoločnosť, kde rodina dovtedy žila, stratila svoju obetavú dušu. Viktor Lorenc sa však postupne v Krompachoch vypracoval.

Jeho zlepšovacie návrhy akceptovalo hornouhorské ťažiarske spoločenstvo, a tak mu dovolili zriadiť rámovú pílu, známu ako krompašský gáter. Jeho zásluhou sa zjednodušil aj predtým veľmi komplikovaný postup pri tavení nerastov, ktoré obsahovali meď, a vymyslel aj ďalšie vynálezy.

Dcéra J. M. Hurbana Želmíra s manželom Viktorom Lorencom a so synom. 12 fotografií v galérii Dcéra J. M. Hurbana Želmíra s manželom Viktorom Lorencom a so synom. Zdroj: Reprofoto: Desana Dudášová

Keď ovdovel, často navštevoval svoje deti a naplánoval si pretvoriť Líščie úbočie nad Krompachmi na vzdušné kúpele. Inšpiroval sa okolím slovinského jazera Bled. Na Líščom vrchu si dal postaviť luxusnú vilu, vztýčil na nej slovenskú zástavu a spôsobil tak mohutný škandál.

V zamestnaní ho degradovali, on sa zaťal a rozhodol sa presťahovať do Budapešti. Postupne vynašiel množstvo ďalších patentov, peniaze však investoval do svojho sna. Postavil dramatický vodopád, vzdušné pavilóny na slnenie a na relax. Vrch premenoval na Zlatú horu, dal tam urobiť sánkarskú dráhu a cisternu. Začal kopať základy pre viacero víl a plánoval zaviesť vodoliečbu.

Hystéria 1. svetovej vojny mu plány prekazila. Nevládal splácať úvery bankám ani súkromníkom, a preto ho pohnali na exekúciu. Verejnosti odovzdal iba napoly hotové dielo a na záver budovania klimatických kúpeľov zorganizoval obrovský banket.

Podľa svojho životopisca Fera Liptáka prišiel o všetko, a keď sa dozvedel o smrti svojho syna Vladimíra v internačnom tábore v Angers, nervovo sa zrútil a nakoniec umrel opustený na mozgovú mŕtvicu.

Syn Vladimír s bratom Viktorom ešte predtým pracovali v Paríži v továrni na lietadlá známeho francúzskeho letca Blériota. V odbore výbušných motorov a v konštrukcii lietadiel sa pričinili o niekoľko významných vynálezov.

Herec, ktorý sa utopil

Konštantín Svatoboj bol ďalší syn J. M. Hurbana. Atypicky sa vydal na úradnícku cestu ekonóma. Bol to starý otec Táne Srnánkovej-Hurbanovej. So svojou manželkou Ruženou Šimkovou mal 4 deti: Konštantína, dcéry Hanu a Vieru a najmladšieho Svetozára. Rodina žila v Starej Pazove a z týchto detí bol najzaujímavejší osud Svetozára.

Bol to totiž krásny mladý muž s havraními vlasmi a hlbokými očami, ktoré zdedil po starej mame. V pamätiach na neho spomínajú viacerí umelci ako Štefan Hoza, Andrej Bagar či Štefan Figula. Nielen pre jeho výzor, ale aj pre talent a výtvarné nadanie.

Táňa Srnánková, rodená Hurbanová, je pravnučka jedného z najväčších národných buditeľov Jozefa Miloslava Hurbana. Archivuje písomnosti a spomienky celej širokej hurbanovskej rodiny. 12 fotografií v galérii Táňa Srnánková, rodená Hurbanová, je pravnučka jedného z najväčších národných buditeľov Jozefa Miloslava Hurbana. Archivuje písomnosti a spomienky celej širokej hurbanovskej rodiny. Zdroj: Desana Dudášová

V Činohre SND pôsobil 3 roky, na javisku si našiel manželku, herečku Ruženu Porubskú. Ich šťastie netrvalo dlho. Cez divadelné prázdniny sa vybral navštíviť rodičov a súrodencov na Dolnú zem. So staršou sestrou Hanou sa išli okúpať do Dunaja v Zemune, kde ohrádka lemovala priestor na plávanie. Hana brata držala za ruku, keď sa jej zrazu vyšmykol. Našli ho až na druhý deň...

Hurbanovci nemali v živote iba šťastie. Jozef Miloslav Hurban bol iste smutný zo samovraždy dcéry Ľudmily Anny či z predčasných úmrtí ďalších potomkov. Nešťastia a drobné ľudské tragédie či trápenia sa tejto rodine nevyhýbali. Ich rodinné motto „byť a nie mať“ má svoje opodstatnenie aj v súčasnosti.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×