Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozhlasová legenda Michal Tvarožek takmer prišiel o hlas, po jedinečnom zákroku opäť hovorí

12.06.2019 (22/2019) Michal Tvarožek (77) je rozhlasová legenda. Generácie poslucháčov ho poznali podľa zamatového hlasu. Po náročnej operácii srdcovej aorty oň prišiel, no dnes ho má späť.
Rozhlasová legenda Michal Tvarožek takmer prišiel o hlas, po jedinečnom zákroku opäť hovorí
8 fotografií v galérii
Michal Tvarožek
Autor fotografie: Miroslav Miklas

 Stretnúť sa s Michalom Tvarožkom nie je úplne jednoduché. S manželkou Katkou sa totiž musia najskôr pozrieť do kalendára, kde zapisujú svoje aktivity.

„Každému človeku časom začne chýbať práca, ktorú má rád. Ale dá sa na to zvyknúť. Moja manželka ma zamestnáva dostatočne. Tu treba niečo upratať, tam povysávať,“ uťahuje si dlhoročný rozhlasový redaktor zo svojej ženy, s ktorou prežil 46 rokov.

„Vyťahuje staré knihy z knižnice. A hráme scrabble, aby sme precvičovali mozgové závity,“ prezrádza zase pani Katka na svojho manžela.

„Viete, po tom, čo sa mi stalo, som bol rád, že žijem. Stratu mikrofónu pre poškodenie hlasiviek som vnímal ako nepodstatnú daň. To, že som už iba šepkal, som ani nechcel riešiť. Nechcel som s tým zbytočne obťažovať lekárov,“ hovorí skromne Michal Tvarožek.

Viac si nepamätá

V apríli 2016 ešte ako dôchodca pracoval. Moderoval nedeľnú polhodinovú reláciu v Slovenskom rozhlase s názvom Vec verejná. Pozýval si tam známych hostí a jeho program mal vysokú počúvanosť. Na sobotu 15. apríla si však Michal Tvarožek spomína iba čiastočne:

„Išiel som do kuchyne a zrazu som pocítil prudkú bolesť na krku. Ešte som prešiel do spálne, zvalil som sa na posteľ a viac neviem.“

Michal Tvarožek strávil mnoho rokov prácou v rozhlase, ktorú miloval. 8 fotografií v galérii Michal Tvarožek strávil mnoho rokov prácou v rozhlase, ktorú miloval. Zdroj: Miroslav Miklas

Manželka Katka bola nablízku, a keď muža nedokázala prebrať, okamžite zavolala záchranku. Michal Tvarožek mal šťastie v nešťastí. Praskla mu totiž srdcová aorta, čo je stav, ktorý prežije len niekoľko percent ľudí. Ihneď ho operovali, no jeho stav bol veľmi vážny.

„Stále mi opakovali, že manžel bol dlho v kóme a nevedia, aké veľké bude poškodenie jeho mozgu. Profesor Viliam Fischer mu však pozrel zreničky, boli obidve rovnaké, a vyjadril sa, že by sa z toho mal dostať. Anestéziologička, ktorá bola pri Michalovej operácii, ho spoznala. Pamätala si ho z kúpaliska v Dúbravke a neskôr nám hovorila, ako verila, že si tam s ním ešte raz dá cigaretu. A skutočne sme sa na kúpalisku v lete opäť stretli,“ hovorí pani Katka.

Spomienky jej manžela na obdobie po operácii sú oveľa hmlistejšie.

„Mal som rôzne halucinácie. Zdalo sa mi, že som havaroval na Kanárskych ostrovoch. Asi som sa mykal, vraj som si trhal hadičky a chcel som si vytiahnuť intubačnú trubicu z úst, museli ma priviazať. To si môj mozog zase vysvetlil tak, že priviazali, lebo sestričky majú oslavu a mňa tam nechcú pustiť,“ smeje sa dnes z vtedajšieho pôsobenia utlmujúcich liekov.

Po dvanástich dňoch mu vybrali dýchaciu trubicu a po mesiaci bol doma.

„Obávala som sa, čo bude s jeho pravou rukou. Mal ju opuchnutú, stuhnutú a vôbec ho neposlúchala. Našťastie ju rozhýbal. Stratu hlasu sme až tak nevnímali. Dlho mal v krku trubicu, a keď potom začal rozprávať, iba šepkal. Zdalo sa mi, že ho to vyčerpáva, tak som mu jednoducho zakázala hovoriť,“ spomína pani Katka. „A ja som poslúchol,“ dodáva Michal Tvarožek.

Tvár Michala Tvarožka ľudia nepoznajú, prihováral sa im z rádia. 8 fotografií v galérii Tvár Michala Tvarožka ľudia nepoznajú, prihováral sa im z rádia. Zdroj: Miroslav Miklas

Prijal som svoj údel

Hlasivky mu však nefungovali ani po návrate z nemocnice.

„Hovorili mi, že sa to do troch mesiacov ešte môže upraviť. Vtedy som ešte stále dúfal, že sa mi hlas vráti. Nestalo sa to však, ďalej som iba šepkal. Nerv ovládajúci jednu z hlasiviek ochrnul. Prijal som to ako svoj údel. Ako hovorím, bol som šťastný, že som mohol chodiť po svojich. V rozhlase ešte pár mesiacov moju reláciu reprízovali a k novému roku skončila. Bol som s tým však zmierený. Nikto ma neposlal preč, neboli so mnou nespokojní. Stalo sa to pre môj zdravotný stav, bolo to v poriadku,“ konštatuje Michal Tvarožek.

Na jeho šepkanie si rodina zvykla. „Pamätám si, že keď na našu vtedy asi 4-ročnú vnučku Veroniku Michal prvý raz prehovoril normálnym hlasom, prišla do kuchyne a schúlila sa na stoličke. Mala pocit, že urobila niečo zlé a dedko sa za to na ňu hnevá. Poznala od neho len šepkanie, a keď na ňu normálne prehovoril, považovala to za krik,“ usmieva sa pani Katka.

Na jednej z kontrol MUDr. Ivan Glonek, ktorý Michala Tvarožka operoval, svojmu pacientovi povedal, že pozná lekára, ktorý by mu dokázal s hlasom pomôcť.

„Poslal ma za otorinolaryngológom docentom Miroslavom Tedlom do univerzitnej nemocnice na Antolskej ulici. Ten ma vyšetril a vysvetlil mi, že ochrnutú hlasivku dokáže vyplniť špeciálnym gélom, aby sa opäť dotýkala druhej a mohol vznikať zvuk.

Povedal mi, že budem pionier – prvý pacient, ktorý na Slovensku zákrok týmto spôsobom u neho podstúpi. Nebolo to veľmi príjemné, robili mi to v lokálnej anestézii. Doktor Tedla mi do hrdla vložil kameru a gél do hlasivky vpichoval cez prednú stranu krku. Takmer hneď som však mohol nahlas hovoriť,“ spomína Michal Tvarožek na zákrok spred dvoch rokov, ktorý mu vrátil hlas.

Operácia hlasiviek pomocou goratexovej stužky bude trvalým riešením. 8 fotografií v galérii Operácia hlasiviek pomocou goratexovej stužky bude trvalým riešením. Zdroj: Miroslav Miklas

Aj jeho manželka sa potešila: „Išiel oproti mne dlhou chodbou do vestibulu a prihovoril sa mi. Hovorím mu, konečne znovu počujem tvoj orieškový hlas. O hlase sa to asi nehovorí, ale mne sa vždy taký zdal. Orieškový,“ usmieva sa pani Katka.

MUDr. Miroslav Tedla však Michala Tvarožka upozornil, že zákrok nebude mať trvalý efekt a bude treba urobiť ešte jeden. Na ten sa chystá už o pár týždňov.

„Opäť budem v lokálnej anestézii. Uspať ma už nemôžu. Takto mi od operácie prasknutej aorty už spevňovali aj brušnú aortu,“ hovorí Michal Tvarožek o ďalšom náročnom zákroku, ktorý musel zvládnuť.

Po operácii srdca mu totiž na genetike zistili, že trpí Marfanovým syndrómom – zriedkavým genetickým ochorením. Okrem typickej vysokej postavy a dlhých končatín sa tento syndróm vyznačuje aj zmenami spojivového tkaniva. Preto sú aj veľké cievy u týchto ľudí elastickejšie, než by mali byť. Sú tiež menej odolné proti tlaku a môžu prasknúť. Dnes už je slávny hlas Michala Tvarožka opäť tichší a mierne zastretý.

„Pán doktor mi povedal, že mám prísť, keď budem škriekať. Že ešte neškriekam? Mali by ste ma počuť večer alebo keď si dám pivo. Bublinky mi robia zle,“ konštatuje.

Od operácie hlasivky bol niekoľkokrát v rozhlase ako hosť. A aj keď ho už nepočuť spoza mikrofónu, vždy sa tam rád vracia. Hoci jeho cesta za hlasom sa ešte neskončila, cestu za hlasom svojho srdca v živote zvládol. Má za sebou roky práce, ktorú miloval, a pri sebe ženu, ktorá po tej ceste kráča spolu s ním.


Docent Miroslav Tedla pomohol Michalovi Tvarožkovi znovu hovoriť. 8 fotografií v galérii Docent Miroslav Tedla pomohol Michalovi Tvarožkovi znovu hovoriť. Zdroj: Miroslav Miklas

Doc. MUDr. Miroslav Tedla, PhD, MPH:

„Do hlasivky sme vpichli špeciálny gél.“

Michal Tvarožek bol prvým pacientom, ktorému docent Miroslav Tedla pomohol týmto typom zákroku tu na Slovensku. „S touto metódou som sa však stretol predtým počas študijného pobytu v Pittsburgu a urobil som niekoľko takýchto zákrokov, keď som pracoval v Spojenom kráľovstve,“ hovorí špecialista.

Ochrnutá hlasivka sa musí pri zákroku dostať do stredovej polohy.

„Hlas sa tvorí tak, že hlasivky sa stretnú a vytvoria zvuk. Ak k stretnutiu nedôjde, vzniká iba šepot,“ vysvetľuje docent Tedla.

Výkony posúvajúce nehybnú hlasivku sa podľa neho robia na Slovensku len na niekoľkých pracoviskách.

„Pacientov napríklad ošetrujú ďalšou metódou – do chorej hlasivky sa cez ústa vstrekne špeciálne upravený vlastný tuk. Iná možnosť, ktorú sme použili my u pána Tvarožka, je vpichnutie na to určeného gélu, ktorý hlasivku ‚nafúkne‘. Nový bol však spôsob vpichu. Robili sme to pomocou transkutánnej injekcie, teda cez kožu na prednej strane krku, nie cez ústa.

Výhodou výkonu v lokálnej anestézii je možnosť počúvať pacientov hlas, vďaka čomu môžeme regulovať množstvo vpichnutej látky. Vpich sme kontrolovali kamerou, zavedenou v hrdle. Odvtedy sme tak ošetrili niekoľko pacientov a ďalšie zákroky máme naplánované. Táto injekčná metóda je šetrnejšia než operácia, má však obmedzený čas trvania priaznivého efektu, gél sa totiž postupne vstrebe a hlasivka sa vráti do pôvodnej polohy,“ hovorí docent Tedla.

Ďalším typom zákroku, no s trvalým efektom, je posunutie ochrnutej hlasivky do stredu pomocou goratexovej stužky.

„Na krku sa urobí krátky rez. Väčšinou volíme lokálnu anestéziu, aby pacient mohol počas zákroku hovoriť a počuli sme ho. Zároveň kontrolujeme posúvanie hlasivky pomocou kamery zavedenej nad hlasivky,“ hovorí lekár o zákroku, na ktorý sa onedlho chystá aj Michal Tvarožek.

Poškodenie hlasiviek je podľa neho zriedkavou komplikáciou operácie štítnej žľazy (ideálne sa vyskytuje u menej než jedného percenta operovaných pacientov) či iných zákrokov, najmä v hrudnej dutine. Hlasivka tiež môže ochrnúť z neznámej príčiny. Hlas známeho rozhlasového moderátora docent Tedla predtým poznal.

„Zvyčajne robíme hlasovú analýzu pred zákrokom a dva mesiace po ňom, aby sme zistili, aký mala efekt. Práve u pána Tvarožka bol efekt veľmi dobrý a jeho hlas bol veľmi podobný tomu, aký som predtým počúval z rádia.“

Pohľad na zákrok cez kameru, vpravo vidno ihlu. 8 fotografií v galérii Pohľad na zákrok cez kameru, vpravo vidno ihlu. Zdroj: Archív M. T.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×