Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Univerzitná nemocnica Rázsochy, zariadenie novej generácie Bory. V čom budú nové nemocnice v Bratislave iné?

10.06.2019 (22/2019) Na Rázsochách sa zatiaľ len papierovo pripravuje výstavba novej univerzitnej nemocnice, v Boroch od vlani investičná skupina Penta stavia nemocnicu novej generácie.
Univerzitná nemocnica Rázsochy, zariadenie novej generácie Bory. V čom budú nové nemocnice v Bratislave iné?
13 fotografií v galérii
Nemocnica Rázsochy - zatiaľ len skelet, ktorý sa bude búrať.
Autor fotografie: Peter Korček

Koncová nemocnica siete nemocníc a polikliník Svet zdravia v Boroch by mala poskytovať plánovanú i akútnu starostlivosť. Podľa plánov by malo ísť o modernú inovatívnu nemocnicu budúcnosti.

Medicínske parametre nemocnice v Boroch sú nastavené na 35 000 hospitalizácií ročne a plánovaný počet ambulantných vyšetrení počas roka je 350 000. Ráta sa so 400 lôžkami, všetky izby pre hospitalizovaných pacientov budú v jednolôžkovom štandarde.

Inovatívne medicínske a prevádzkové procesy má podporovať informačný systém novej generácie. V nemocnici je plánovaných 14 supermoderných operačných sál s jednou hybridnou operačnou sálou, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti pre dospelých.

Pacientom by mal slúžiť aj urgentný príjem novej generácie a pôrodnica novej generácie s ôsmimi pôrodnými izbami a rodinne orientovanou jednotkou intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Súčasťou nemocnice bude automatická centrálna prípravovňa liekov a nadštandardné rádiodiagnostické vybavenie.

Zdravotná starostlivosť bude sústredená na jednom mieste a organizovaná v multidisciplinárnych programoch – pacient by mal prejsť potrebnými vyšetreniami a liečebnými výkonmi bez ohľadu na to, do akej medicínskej špecializácie spadajú.

Nemocnica Bory bude mať 5 podlaží, 8 výťahov a 53 000 m²) 13 fotografií v galérii Nemocnica Bory bude mať 5 podlaží, 8 výťahov a 53 000 m²) Zdroj: Penta Investments

Tento prístup, ktorý sa používa aj v zahraničných zdravotníckych zariadeniach, by sa mal realizovať v šiestich programoch: program matka a dieťa, onkologický program, neurovaskulárny program, kardiovaskulárny program, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

Štát Bory nekúpil

Nemocnica v Boroch sa začala stavať v roku 2018, je teda v štádiu hrubej stavby a momentálne sa stavia prvé podlažie. Pripravovaná nová univerzitná nemocnica na Rázsochách bola dlhé roky nočnou morou každého ministra zdravotníctva. Projekt, ktorý má za sebou 30-ročnú históriu a doteraz stál desiatky miliónov eur, je stále len schátraným skeletom hrubej stavby postavenej v 80. rokoch minulého storočia.

Začiatkom roku 2018 Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) vyhlásilo verejné obstarávanie na búracie práce. Zo súťaže mala vyjsť firma, ktorá by za odhadovaných 17,5 milióna eur skelet zbúrala a zrecyklovala vybúrané sutiny a odpad.

Úrad pre verejné obstarávanie však po námietke jednej zo súťažiacich firiem, talianskej spoločnosti Despe, skonštatoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní a prikázal MZ SR znovu vyhodnotiť ponuky.

Námietka spoločnosti Despe sa týkala sa najmä toho, či je možné použiť 100 percent zo zbúraného materiálu a základov, ako to deklaroval ich konkurent v súťaži, firma Metrostav. Ministerstvo zdravotníctva však rozhodnutie úradu neprijalo, odvolalo sa a dokonca požiadalo o zmenu zákona o verejnom obstarávaní.

Ministerka Andrea Kalavská podpísala zmluvu na búranie skeletu Rázsoch s firmou Metrostav. Za stavbu štátnej nemocnice je aj premiér Pellegrini. 13 fotografií v galérii Ministerka Andrea Kalavská podpísala zmluvu na búranie skeletu Rázsoch s firmou Metrostav. Za stavbu štátnej nemocnice je aj premiér Pellegrini. Zdroj: Martin Domok

V tejto situácii, ktorá znamenala ďalšie významné oneskorenie likvidácie skeletu a začatia výstavby nemocnice, premiér Pellergini vyhlásil, že štát by mal záujem odkúpiť nemocnicu Penty. S podmienkou, že pri predaji by projekt v Boroch rátal s oveľa viac než s plánovanými 400 lôžkami.

Predstavitelia Penty sa však jasne vyjadrili, že nemocnicu v Boroch štátu nepredajú okrem iného preto, lebo je súčasťou ostatných takmer 40 pracovísk siete Svet zdravia – najväčšej siete súkromných nemocníc na Slovensku.

Premiér Pellegrini zareagoval: „Ak nám definitívne oznámia, že nie, štát si postaví svoju veľkú, vlastnú univerzitnú národnú nemocnicu a investor sa bude musieť vyrovnať s tým, že bude fungovať na trhu a bude mať veľkého, vážneho konkurenta.“


Stavba Rázsochy

Univerzitná nemocnica by mala stáť 263 miliónov eur, bude mať takmer 600 lôžok. Búranie skeltu by malo stáť 17,5 milióna eur. Mala by slúžiť aj ako výučbová základňa pre študentov medicíny. Nemocnica chce vykonávať všetky transpantačné programy okrem srdca.

13 fotografií v galérii Zdroj: Michal Smrčok 13 fotografií v galérii Zdroj: Juraj Velička 13 fotografií v galérii Zdroj: Juraj Velička


Chcú spolupracovať

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vzápätí podpísala zmluvu s firmou Metrostav a s búracími prácami na Rázsochách by sa podľa ministerstva malo začať najneskôr na konci júna. Zmenila sa aj rétorika ministerstva a budúcu nemocnicu Penty v Boroch už za konkurenta nepovažuje.

„Podľa dostupných informácií vnímame nemocnicu v Boroch ako zdravotnícke zariadenie, ktoré zvýši konkurenciu nemocniciam v Malackách, Skalici či ostatným nemocniciam všeobecného typu. Naopak, nová univerzitná nemocnica na Rázsochách plánuje poskytovať špecializované zákroky vrátane všetkých transplantačných programov okrem srdca a takisto najnáročnejšie výkony celoslovenskej pôsobnosti. Z tohto pohľadu v žiadnom prípade nedochádza k priamej konkurencii ani k duplicite lôžok,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva zdravotníctva.

Nemocnica na Rázsochách by mala stáť takmer 263 miliónov eur a podľa plánu by mala mať takmer 600 lôžok, ani to však podľa odborníkov pre modernú bratislavskú univerzitnú nemocnicu nestačí.

Gabriel Tóth z Penta Investments, s. r. o, tvrdí, že Penta svoju nemocnicu v Boroch nevníma primárne ako konkurenciu štátnym nemocniciam.

„Nová nemocnica v Boroch bude špičkovým koncovým zariadením, ktoré sa bude schopné postarať aj o pacientov s tými najťažšími diagnózami. V nemocnici budú pracovať poprední špecialisti, ktorí realizujú najnáročnejšie výkony na svojich súčasných pracoviskách. Je prirodzené, že sa budú chcieť odborne realizovať aj na svojom novom pôsobisku. Bolo by nezmyslom nevyužiť vedomosti, schopnosti a skúsenosti týchto špecialistov a vyhýbať sa liečbe medicínsky náročných pacientov.“

Podľa Gabriela Tótha chce nová nemocnica v Boroch spolupracovať s ostatnými nemocnicami už od svojho otvorenia.

„Chceme tak zlepšiť súčasnú situáciu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v Bratislave. Pacientovi je totiž jedno, či je v štátnej, alebo súkromnej nemocnici, zaujíma ho iba poskytnutá služba.“

Kto získa lekárov?

Nová nemocnica v Boroch by mala zamestnať 1 200 lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Hoci bude dokončená minimálne o dva roky skôr než Rázsochy a nábor sa začne už v roku 2020, je všeobecne známe, že lekárov a sestier nie je na pracovnom trhu dostatok. Gabriel Tóth však tvrdí, že so zabezpečením odborníkov do nemocnice Sveta zdravia v Boroch nebudú mať problém.

„Naším cieľom je v novej nemocnici vytvoriť tím z tých najlepších lekárov a sestier. Budeme ich hľadať v našej sieti a, prirodzene, oslovíme zdravotníkov aj z ostatných slovenských nemocníc. Naša personálna politika však nemá ohroziť prevádzku iných externých pracovísk. Naopak, chceme týmto projektom prilákať čo najviac skúsených slovenských zdravotníkov zo zahraničia. Napriek tomu, že náš nábor sa začne až v budúcom roku, už teraz pociťujeme veľký záujem o prácu v našej nemocnici.“

Nemocnica novej generácie Bory bude mať jednolôžkový štandard. 13 fotografií v galérii Nemocnica novej generácie Bory bude mať jednolôžkový štandard. Zdroj: Penta Investments

Personálne obsadenie svojich pracovísk bude musieť riešiť aj nová univerzitná nemocnica na Rázsochách, ktorá bude potrebovať ešte vyšší počet odborníkov než Bory. Ani oni sa však neobávajú, že posty v novej nemocnici zostanú neobsadené, hoci brány Rázsoch sa otvoria až po začatí fungovania nemocnice v Boroch.

„Nová univerzitná nemocnica bude v porovnaní s ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti ponúkať širšie portfólio výkonov, výskumu či vzdelávacích aktivít, ktoré sú z pohľadu zdravotníckeho personálu výrazným motivačným faktorom.

Sme toho názoru, že aj fakt, že pôjde o prestížnu univerzitnú nemocnicu, bude dostatočne motivujúci na udržanie personálnych kapacít. Našou ambíciou je vybudovať v Bratislave špičkovú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky na vysokokvalitnú a komplexnú liečbu pacientov, ako aj podmienky na vedu, výskum a vzdelávanie,“ hovorí Zuzana Eliášová z tlačového odboru MZ SR.

Existujú vedľa seba

Vo svete je bežnou praxou, že súkromné a štátne nemocnice vo veľkých mestách existujú vedľa seba a navzájom spolupracujú. Napríklad vo švédskom Štokholme funguje 5 štátnych a 7 súkromných moderných nemocníc.

Nová univerzitná nemocnica na Rázsochách, ktorá by mala byť podľa vyjadrení štátnych predstaviteľov dokončená v roku 2024, bude najmä vzdelávacím a výučbovým centrom pre medikov, nemocnica v Boroch sa chce zase zamerať na postgraduálne vzdelávanie lekárov.

Isté je, že Bratislava, kde sa liečia pacienti z celého Slovenska, nutne potrebuje veľké moderné zdravotnícke zariadenie, ktoré by riešilo aj náročné a komplikované prípady a poskytovalo medicínsku starostlivosť na špičkovej úrovni. Obe pripravované nemocnice túto ambíciu majú.


Vizualizácia interiéru nemocnice Bory

Pacientom začne slúžiť v roku 2021, náklady na projekt sú 240 miliónov eur. Zamestnancom ponúkajú trenežéry, cvičnú operačnú sálu i stáže v zahraničí.

13 fotografií v galérii Zdroj: Penta Investments 13 fotografií v galérii Zdroj: Penta Investments 13 fotografií v galérii Zdroj: Penta Investments 13 fotografií v galérii Zdroj: Penta Investments

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×