Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sú členmi kráľovských rodín, no od štátu nedostávajú ani cent: Ako pracujú známi kráľovskí potomkovia?

08.06.2019 (22/2019) Je veľmi nepravdepodobné, že by raz vládli, preto si kráľovskí vnuci a vnučky môžu slobodne vybrať povolanie.
Sú členmi kráľovských rodín, no od štátu nedostávajú ani cent: Ako pracujú známi kráľovskí potomkovia?
10 fotografií v galérii
V láske je vraj vnuk monackého kniežaťa veľmi plachý. Na snímke s budúcou manželkou...
Autor fotografie: Profimedia

Pri ich narodení sa im síce ušla veľmi bohatá mediálna pozornosť, postupne však záujem o nich upadal a dnes ako dospelí si nažívajú takmer v anonymite. Keďže v následníckej línii na trón sú poväčšine niekde na veľmi vysokom mieste, nie sú už takými otrokmi protokolu ako ich rodičia či starí rodičia. Žijú slobodne a musia aj pracovať, pretože zo štátnych rozpočtov na ich kontá neplynie ani cent.

Živia ju kone

V Spojenom kráľovstve má láska ku koňom veľmi silnú tradíciu. Súčasná panovníčka Alžbeta II. dostala svojho prvého poníka už ako štvorročná. Postupne sa naučila veľmi zdatne jazdiť, na konskom chrbte absolvovala veľmi veľa ceremoniálov a dokonca aj úspešne pretekala.

Na svet sa z konského chrbta veľmi rada pozerá aj jej jediná dcéra Anna a vnučka Zara Phillips (38), ktorá je povolaním profesionálna jazdkyňa. Medzi úspechy tejto šampiónky v parkúrových pretekoch patrí strieborná medaila z letných olympijských hier v roku 2012.

Keď sa z akýchkoľvek dôvodov rozhodne opustiť pretekárske dráhy, neznamená to, že sa s koňmi v rámci svojho povolania rozlúči nadobro. Vyštudovala totiž odbor rehabilitačná pracovníčka so špecializáciou na konskú fyzioterapiu. Poistila sa však dvojnásobne: od roku 2009 navrhuje jazdecké úbory pod vlastnou značkou.

Vnučka Alžbety II. Zara Phillips ostala verná rodinnej tradícii - koňom. Chvíľu bola aj modelkou, v kráľovských kruhoch nie je táto činnosť vítaná. Je aj zdatná obchodníčka. 10 fotografií v galérii Vnučka Alžbety II. Zara Phillips ostala verná rodinnej tradícii - koňom. Chvíľu bola aj modelkou, v kráľovských kruhoch nie je táto činnosť vítaná. Je aj zdatná obchodníčka. Zdroj: Profimedia

Nielen kone jej však pomohli k veľmi slušným príjmom. Do histórie kráľovskej dynastie sa zapísala ako prvá členka, ktorá účinkovala v reklame a dostala za to honorár. V roku 2006 bola osobnosťou kampane značky Land Rover, spolupracovala aj so značkami Rolex či Samsung.

Vďaka svojmu menu zarába aj v počítačovom svete: ako mentorka vystupuje v jednej online hre, v ktorej hráči trénujú a jazdia na virtuálnych koňoch. V magazíne GQ zase pózovala držiac v ruke jazdecký bič, ktorý bol osadený diamantmi.

Vyzerá to, že Zara je aj zdatná obchodníčka, pretože magazínu Hello! predala spolu s manželom prvé snímky vtedy päťdňovej dcéry Mie za približne 150-tisíc eur.

Zara a jej brat Peter, ktorý pracuje ako bankový manažér, žijú v porovnaní s ostatnými členmi kráľovského rodu najcivilnejším spôsobom života. V roku 2011 sa vydala za neurodzeného ragbistu Mikea Tindalla, veľkolepý obrad sa udial bez väčšieho záujmu médií.

V novinách sa jej meno objavila až po svadbe, pretože dvakrát potratila, z toho raz bola už v pokročilom štádiu tehotenstva. Dnes je šťastnou matkou dvoch dcér. Táto kráľovská vnučka nemá žiadny titul, jej matka Anna ho od kráľovnej pre svoje deti neprijala. Zara nemá nárok ani na žiadny príspevok od štátu.

Zara zo Spojeného kráľovstva sa vydala za neurodzeného ragbistu a žije civilným spôsobom života. 10 fotografií v galérii Zara zo Spojeného kráľovstva sa vydala za neurodzeného ragbistu a žije civilným spôsobom života. Zdroj: Profimedia

Vyzliekla sa donaha

Ani ďalšia vnučka kráľovnej Alžbety II. Eugenie (29) nedostáva od štátu žiadnu apanáž, preto nemusí svoj život zasvätiť kráľovskej rodine. Jej otec, princ Andrew, tretie panovníčkino dieťa, usilovne bojoval o to, aby jeho dcéry mali viac kráľovských povinností a aby sa šľachtické tituly ušli aj jeho zaťom a vnukom, ale márne.

Eugenie si preto iba z času na čas odskočí plniť povinnosti členky panovníckej dynastie a svoju starú mamu sprevádza na rôznych spoločenských udalostiach. Okrem toho je patrónkou viacerých charitatívnych organizácií.

Predovšetkým je však zamestnaná a pracuje ako riaditeľka umeleckej galérie Hauser & Wirth v Londýne. Jej zamestnávatelia sú pôvodom švajčiarski galeristi, ktorí zastupujú množstvo významných umelcov. Vlastnia galérie po celom svete. Mladá aristokratka začínala u nich v jednej z amerických pobočiek od piky, postupne sa vypracovala na manažérsku pozíciu.

V spojení s Eugenie je toto seriózne povolanie a slušne naštartovaná kariéra veľkým prekvapením. Spolu s bratrancom Harrym majú spomedzi kráľovských vnukov a vnučiek na svojom konte najviac škandálov.

Eugenie na vlastnej svadbe zatienili manželky bratrankoc. 10 fotografií v galérii Eugenie na vlastnej svadbe zatienili manželky bratrankoc. Zdroj: Profimedia

Keď mala Eugenie sladkých osemnásť, so spolužiačkami sa vyzliekli donaha a tancovali na školskom dvore. Na prahu dospelosti ju viac zaujímali bujaré večierky a slnečné dovolenkové destinácie než seriózna práca. Dnes je však všetko inak. Vyštudovala anglickú literatúru a históriu umenia a v tomto odbore sa rozhodla zarábať si na živobytie.

Vlani sa vydala za obchodníka s alkoholom Jacka Brooksbanka, a hoci to bola svadba, ako sa na kráľovské kruhy patrí – poriadne veľkolepá s osemsto hosťami –, kráľovskej vnučke sa v súvislosti s jej veľkým dňom poriadne lepila smola na päty. A to sa tak veľmi snažila, aby na seba strhla čo najviac pozornosti.

Moletná Eugenie najprv poriadne schudla a už štíhla si obliekla originálne svadobné šaty. Na hlavu si nedala závoj a chrbát takmer celý odhalila, aby svetu ukázala jazvu, ktorú má po náročnej operácii chrbtice. Podstúpila ju ako 12-ročná a v svadobný deň si takto chcela uctiť lekárov, ktorí jej pomohli, aby mohla plnohodnotne žiť.

Prvý mrak nad jej svadbou bola petícia – až 38 000 poddaných sa ohradilo proti tomu, aby opatrenia v súvislosti so svadbou mali neblahý dosah na štátny rozpočet.

Najväčšia bomba však prišla na hostine: manželky jej bratrancov ju úplne zatienili. Inak zdržanlivá Kate, ktorá vždy rešpektuje protokol, si zmyslela na svadobnej hostine chytať svojho manžela Williama pod stolom za stehno; snímky obleteli celý svet. A najväčší úder neveste zasadila novopečená členka kráľovskej rodiny Meghan, ktorá práve na tejto svadbe oznámila, že je tehotná.

Inak zdržanlivá Kate chytala pod stolom manžela za stehno. 10 fotografií v galérii Inak zdržanlivá Kate chytala pod stolom manžela za stehno. Zdroj: Profimedia

Slobodná výchova

Označujú ho za najkrajšieho slobodného šľachtica v Európe, so svojimi zelenými očami a kučeravou hrivou je veľkým magnetom pre miestne mladé ženy. Niet preto divu, že si to namieril na predvádzacie móla.

Najstaršiemu vnukovi dánskej kráľovnej Margaréty II. princovi Nikolaiovi (19) unikla finančná podpora od štátu iba o vlások. Dáni totiž len pred troma rokmi rozhodli, že na apanáž má právo iba budúci kráľ.

Princ aktuálne študuje, finančne ho podporujú rodičia, napriek tomu vlani podpísal svoj prvý modelingový kontrakt s dánskou agentúrou Scoop Models. Jeho otec, princ Joachim, sa vyjadril, že v synovej voľbe nevidí žiadny problém, ponechávajú mu v rozhodnutiach úplnú slobodu.

V Dánsku zrejme jablko nepadlo ďaleko od stromu. Súčasná vladárka Margaréta II. je veľmi pokroková a vždy podporovala odvážne projekty. Všestranná panovníčka sa aktívne venuje aj umeniu, navrhovala kostýmy pre divadelné hry a televízne seriály, ilustrovala mnohé knihy vrátane reedície Pána prsteňov J. R. R. Tolkiena. Jej maľby vystavujú dánske aj zahraničné múzeá.

Príťažlivý vnuk dánskej panovníčky Nikolai je model, získal si sympatie mladých. Kráľovský dvor jeho slobodnú voľbu rešpektuje. 10 fotografií v galérii Príťažlivý vnuk dánskej panovníčky Nikolai je model, získal si sympatie mladých. Kráľovský dvor jeho slobodnú voľbu rešpektuje. Zdroj: Profimedia

Plachý v láske

Má titul najdivokejšej aristokratky v Európe. Najmladšie dieťa zosnulého kniežaťa Reinera III. z Monaka Stephanie (54) toho v mladosti navystrájala viac než dosť. Má tri, dnes už dospelé deti s dvoma telesnými strážcami, všetky sa narodili mimo manželského zväzku, čo bolo pre vladársku rodinu veľmi ťažko stráviteľné. Za otca dvoch starších detí Daniela Ducrueta sa síce neskôr vydala, do roka však bolo po manželstve.

Panovníkova dcéra randila s prominentnými synmi, ale aj s kuchárom či záhradníkom, a keďže ju to neustále ťahalo k cirkusu, vydala sa za o desať rokov mladšieho artistu, manželstvo netrvalo ani rok.

Ako si nebola istá v láske, tak to bolo s povolaniami. Skúšala šťastie ako modelka, to sa však nepáčilo jej otcovi. Vcelku slušne sa začala jej kariéra speváčky. No kým doma bodovala, v Amerike nikoho neočarila.

Jej deti sú z úplne iného cesta, hovorí sa o nich ako o vzorných a usilovných študentoch. Najstarší Louis Ducruet (26) sa veľmi skoro odtrhol od maminho náručia a v Amerike už ako tínedžer študoval športový manažment. Vždy túžil byť futbalistom, sen si splnil aspoň sčasti. Dnes pracuje ako „skaut“, pre futbalový klub AS Monaco vyhľadáva nové talenty. V klube, ktorý, samozrejme, aj veľmi podporuje, začínal ako stážista.

Hravo by sa uplatnil aj v inej profesii, pretože veľmi dobre ovláda niekoľko jazykov, napríklad francúzštinu, angličtinu, nemčinu, taliančinu a japončinu. Mladý Louis dnes zamestnáva médiá v súvislosti s blížiacou sa svadbou. V poslednú júlovú sobotu si povie áno so svojou priateľkou zo štúdií Mariou, ktorá pochádza z Vietnamu.

Člen monackej vladárskej dynastie, syn búrlivej Stephanie, Louis Ducruet sníval o dráhe futbalistu. Dnes hľadá mladé talenty. 10 fotografií v galérii Člen monackej vladárskej dynastie, syn búrlivej Stephanie, Louis Ducruet sníval o dráhe futbalistu. Dnes hľadá mladé talenty. Zdroj: Profimedia

Na rozdiel od svojej matky Stephanie je vraj vo veciach lásky veľmi plachý, tvrdí jeho budúca manželka:

„Stretli sme sa v Severnej Karolíne a bola to láska na prvý pohľad. Trvalo však celých šesť mesiacov, kým Louis urobil prvý krok. Potom sme sa už iba akoby vznášali od samej lásky.“

Aj zasnúbenie bolo ako z romantického príbehu: mladý šľachtic pred svojou láskou pokľakol na pláži s prsteňom v ruke. Ten mu pomáhala vybrať jeho mama a dve sestry.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×