Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Źijú v hĺbke 1 200 metrov pod vodnou hladinou a v temnote rozoznávajú farby

13.06.2019 (22/2019) Neobvyklý spôsob videnia im uľahčuje život v temnote. Vedci o morských rybách zistili, že majú unikátny zrak.
Źijú v hĺbke 1 200 metrov pod vodnou hladinou a v temnote rozoznávajú farby
2 fotografie v galérii
Tam, kde by človek videl iba čiernu tmu, sa niektoré ryby kochajú svetom okolo seba.
Autor fotografie: Shutterstock

Žijú kilometre pod morskou hladinou, kde však čierna nie je len čierna. Špeciálne to platí pre morské ryby, ktoré sa stali predmetom štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom magazíne Science. Okrem iných sa pod ňu podpísala aj Zuzana Musilová z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity.

Medzinárodný vedecký tím českej vedkyne zistil, že tri druhy morských rýb sa môžu pochváliť netradičným spôsobom farebného videnia. Vďaka namnoženým tyčinkovým fotoreceptorom v sietnici dokážu rozlišovať farby aj v tých najtemnejších hlbinách.

„Skúmali sme gény zodpovedné za farebné videnie rýb a zistili sme, že niektorým sa namnožil gén pre tyčinky, čo sú bunky v sietnici citlivé pri nízkej intenzite svetla,“ priblížila Musilová pre českú ČTK.

Spomínané gény produkujú fotoreceptory citlivé na rôzne svetlo od modrej po zelenú, pričom každý z prítomných proteínov má inú citlivosť. Na to, aby organizmus vnímal farby, potrebuje minimálne dva rôzne citlivé fotoreceptory, ktoré posielajú do mozgu signály, aby sa tam následne vytvorili farby. Vzhľadom na to, že ľudia majú iba jeden tyčinkový fotoreceptor, v noci vidia čiernobielo. Na farebné videnie, tak ako väčšina rýb aj stavovcov, využívajú iné zmyslové bunky – čapíky.

„Žiadny stavovec nie je schopný vidieť farebne len pomocou tyčiniek. Kedykoľvek je dostatok svetla, tak sa aktivuje modrý, zelený a červený čapík a sme schopní vidieť farby. Keď klesá intenzita svetla, čapíky prestávajú vidieť. V tme prichádza signál do mozgu iba z jedného kanálu tyčiniek, ktorý sám nie je schopný poslať žiadnu informáciu o farbe,“ vysvetlila Musilová.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

Neobvyklé videnie vedci zaznamenali pri troch rybách, ktoré žijú v hĺbke 400 až 1 200 metrov v tropických a subtropických oceánoch. Ryba hlbinovka má 5 kópií tohto génu, ryba s druhovým názvom Stylephorus chordatus 6 a Drietmus argenteus 38, čo je podľa vedcov absolútny unikát.

„Skoro všetky stavovce majú iba jeden tento gén. O niektorých rybách sa vedelo, že majú 2, a zrazu máme rybu, ktorá ich má 38,“ povedala Musilová.

Vedci sa domnievajú, že ryby takýto tyčinkový mechanizmus farebného videnia využívajú pri rozlišovaní bioluminiscencie – zábleskov, ktoré isté ryby produkujú kvôli rozpoznaniu. Záblesky sú v určitej farbe a ryba by tak mohla napríklad lepšie identifikovať korisť.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×