Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Počas 60 rokov svojej existencie ňou vraj aspoň raz prešiel každý Američan. Slávna Route 66 sa mala volať inak

01.06.2019 (21/2019) Očarila každého, kto po nej šiel. Ocitla sa v románe Ovocie hnevu od Johna Steinbecka. Pieseň, ktorú o nej napísal džezový pianista Bobby Troup, spievali Chuck Berry, Rolling Stones aj Depeche Mode. Reč je o kultovej Route 66.
Počas 60 rokov svojej existencie ňou vraj aspoň raz prešiel každý Američan. Slávna Route 66 sa mala volať inak
10 fotografií v galérii
Panoráma Route 66 do Národného parku Joshua Tree.
Autor fotografie: Shutterstock

Od začiatku priťahovala zraky verejnosti a pútala pozornosť, pretože to bola prvá medzištátna diaľnica v USA. Hlavnú zásluhu na jej vybudovaní mal podnikateľ Cyrus Stevens Avery z Tulsy. Dodnes ho volajú aj Otec Route 66.

Na jeho popud sa v roku 1921 začalo uvažovať o stavbe cesty, ktorá mala pritiahnuť pracovnú silu z východu na západ krajiny. Spočiatku však vláda Spojených štátov uvažovala o transkontinentálnej železnici. Ale po základných meraniach a výpočtoch dospela k rozhodnutiu, že výhodnejšia bude diaľnica.

Route 66 oficiálne otvorili 11. novembra 1926. Viedla z veterného Chicaga do slnečného Los Angeles a podľa pôvodného návrhu mala mať v názve číslo 60. O túto číslovku však mali záujem aj iní stavitelia ciest v ďalších štátoch USA.

Preto sa Cyrus Avery rozhodol, že im ju prenechá a vybral si číslo 66. Zdôvodnil to tým, že dve šestky sa ľahšie pamätajú aj vyslovujú. Nemýlil sa. Cesta sa stala dôležitou dopravnou tepnou a počas svojej existencie prilákala milióny návštevníkov, dodnes je z nej legenda. Aj keď si ju netreba idealizovať.

Spočiatku mala štrkový povrch a cesta po nej bola často utrpením, pretože kopírovala nerovnosti terénu. Takže vodiči mali neraz pocit, že cítia každý jej kameň. Okrem toho za autami zostávali kúdoly prachu a známa bola množstvom dopravných nehôd. Preto časom dostala prezývku krvavá.

Merala takmer 4 000 kilometrov a do povedomia Američanov sa dostala ako symbol spojenia – spojila východ so západom, ľudoprázdne oblasti s dvomi veľkomestami – a v čase svojho vzniku umožnila odísť tisíckam rodín za lepším životom.

Budova starej čerpacej stanice na slávnej trase teraz slúži ako atrakcia pre turistov. 10 fotografií v galérii Budova starej čerpacej stanice na slávnej trase teraz slúži ako atrakcia pre turistov. Zdroj: Shutterstock

Podobná situácia sa zopakovala v 30. rokoch 20. storočia v čase veľkej hospodárskej krízy. Aj vtedy prúdili davy ľudí z východu na západ. Po krachu newyorskej burzy cenných papierov neúmerne vzrástla nezamestnanosť. Dotkla sa nielen robotníkov a živnostníkov, ale aj poľnohospodárov. Aby toho nebolo málo, koncom 30. rokov nastalo veľké sucho sprevádzané pieskovými búrkami.

Všetky tieto nepriaznivé okolnosti spôsobili, že mnohé rodiny z Texasu, Oklahomy či Kansasu prišli o obživu a nezostalo im nič iné, len sa pobrať na západ do Kalifornie, do krajiny mlieka a medu. Samozrejme, po Route 66.

Aj autor spomínaného románu Ovocie hnevu opisuje osudy oklahomských farmárov, ktorí sa vydali za lepším životom do Kalifornie. Celý román sa odohráva práve na Route 66. Niektorí zlomyseľníci tvrdili, že diaľnica je slávna najmä vďaka reklame, ktorú jej priniesol Steinbeckov román. Toto dielo určite prispelo k jej legende, no nebolo jediné. Pod jej popularitu sa podpísali ďalšie faktory a historické udalosti.

Prvá asfaltka

Počet áut, ktoré využívali túto diaľnicu, neustále stúpal. Začali ju volať Hlavná ulica Ameriky. Keď sa po nej vo zvýšenej miere presúvali i kamióny, odnášal si to najmä jej povrch, čím trpeli menšie vozidlá a ich posádky. Aby sa zvýšila bezpečnosť cesty, štát sa rozhodol pôvodný štrk postupne nahradiť asfaltom. A tak sa Route 66 stala v roku 1938 prvou americkou diaľnicou, ktorá bola pokrytá asfaltom.

Význam U. S. Route 66, ako znel jej oficiálny názov, sa potvrdil počas 2. svetovej vojny. Aj vtedy po nej prúdili tisíce áut, v ktorých smerovali na západné pobrežie domáci, aby si tam našli dobre platenú prácu a mohli si splniť americký sen o bohatstve a blahobyte.

V Kalifornii totiž bolo veľa podnikov zameraných na výrobu zbraní a v nich veľa pracovných príležitostí so slušným zárobkom. Táto diaľnica mala v tom období nielen hospodársky, ale aj strategický význam. Na presuny ju využívala armáda USA, pretože sa po nej dostala veľmi rýchlo do cieľa.

Jedno z najfotografovanejších miest arizonskej Route 66. 10 fotografií v galérii Jedno z najfotografovanejších miest arizonskej Route 66. Zdroj: Shutterstock

Po skončení 2. svetovej vojny ešte viac vzrástol záujem o zatiaľ jedinú medzištátnu diaľnicu. Spôsobila to najmä hospodárska prosperita a rozvíjajúci sa cestovný ruch. Tí podnikavejší sa hneď chopili príležitosti a popri diaľnici vyrástli motely, reštaurácie, obchody, stánky s občerstvením, benzínové pumpy.

V kalifornskom San Bernardine to bola napríklad prvá reštaurácia rýchleho občerstvenia – známy McDonald’s. Každý si prišiel na svoje: obchodníci mali vysoké zisky a turisti zasa služby, ktoré im spríjemnili cestovanie.

Odpísal ju prezident

Úpadok slávnej diaľnice sa začal v roku 1956 celkom nenápadne. Vtedajší americký prezident Dwight Eisenhower podpísal zákon o novom systéme amerických diaľnic.

Tento politik bol počas 2. svetovej vojny operačný veliteľ pozemného vojska a počas presunov spojeneckých armád v Európe ho oslovili nemecké diaľnice. Imponovala mu ich kvalita, pretože umožňovala rýchlejšiu a plynulejšiu jazdu. Rozhodne sa mu pozdávali viac než americké.

Takže keď mal pred sebou zákon o modernejšom budovaní diaľnic, bez zaváhania ho podpísal. Tým zároveň vyriekol ortieľ nad ďalším osudom ikonickej cesty.

Jej trasa sa podľa nového systému upravila tak, aby sa vyhla veľkým mestám a smerovala čo najpriamejšie do cieľa. Na Route 66 nastal postupný motoristický útlm. Od roku 1970 boli skoro všetky časti tejto cesty nahradené modernou štvorprúdovou autostrádou a v roku 1985 úplne prestala slúžiť ako diaľnica.

Ospevovaná Matka ciest alebo Cesta slávy však nezanikla v mysliach Američanov ani turistov. Hoci ju v roku 1985 nahradili modernejšie stavby, je stále populárna a nestratila nič zo svojho kúzla. V podvedomí mnohých sa s ňou spája animovaný film Autá, snímka Bezstarostná jazda v hlavnej úlohe s Petrom Fondom a známu pieseň Get Your Kicks z pera džezmena Bobbyho Troupa naspievalo viac ako 100 interpretov.

Najmä v arizonskej časti možno vidieť mnoho zaujímavých miest. 10 fotografií v galérii Najmä v arizonskej časti možno vidieť mnoho zaujímavých miest. Zdroj: Shutterstock

Počas 60 rokov svojej existencie ňou vraj aspoň raz prešiel každý Američan. V roku 1926 po nej ľudia cestovali z východu na západ niekoľko dní. Dnes, paradoxne, je dobré nechať si na ňu 2 týždne, no ideálne sú 3.

No jej kedysi slávny slogan – Poriadne sa odviaž na Route 66 – je už len symbolický. Je to cesta, po ktorej sa nikto neponáhľa. Hoci je už historickou diaľnicou, každoročne sa po nej prevezú státisíce motorkárov, cyklistov, romantikov i dobrodruhov.

Jej sláva trvá

Časti bývalej Route 66 sú označené tabuľkami Historic Route US 66 s menom konkrétneho štátu. Okrem súkromníkov prevzali jednotlivé úseky slávnej cesty do starostlivosti práve štáty. No ešte stále sa nájdu miesta, ktoré nepatria nikomu a sú úplne opustené.

Existujú však rôzne spolky so skupinami nadšencov, ktoré sa usilujú zachovať Route 66 ako technickú pamiatku pre ďalšie generácie. Ich snaha nevychádza nazmar, pretože sa na nej stále dajú nájsť autentické pozostatky. Popri bývalej asfaltke sa opäť objavujú staré benzínové pumpy, múzeá a stravovacie zariadenia.

K tým legendárnym rozhodne patrí reštaurácia Roadkill Caffe v Seligmane v Arizone so slávnym OK Saloonom s grilovanými steakmi a s nábytkom z čias starého západu.

Cadillac Ranch je verejná umelecká inštalácia, ktorú v roku 1974 vytvorili Chip Lord, Hudson Marquez 10 fotografií v galérii Cadillac Ranch je verejná umelecká inštalácia, ktorú v roku 1974 vytvorili Chip Lord, Hudson Marquez Zdroj: Shutterstock

Autentickú večeru môžu turisti zažiť v zariadení Emma Jean’s Holland Burger Cafe vo Victorville v Kalifornii. Interiér je dotvorený masívnymi mlynčekmi na mäso, na ktorých si návštevníci môžu zomlieť kuracie mäso a pripraviť si hamburger.

Milovníci historických stavieb by nemali obísť motel v meste Tucumcari v Novom Mexiku. Ubytovanie ponúka od roku 1939, v izbách je starodávny nábytok, aj ostatné zariadenie tvoria historické predmety.

Za zmienku stojí i ďalšia zaujímavosť – Dollar Bill Bar v Oatmane v Arizone. Turisti môžu účtenku so svojím podpisom pripevniť na ktorúkoľvek stenu baru. Pridajú ju tak k viac ako 100 000 účtom, ktoré sa tam už nachádzajú.

Táto tradícia pochádza ešte z roku 1800. V meste Oatman sa ťažilo zlato a baníci, keď zostupovali prvýkrát do bane, prilepili v bare na stenu jednodolárovú bankovku so svojím menom. Aby sa im darilo a peniaze sa sypali.

A ak hľadači zážitkov túžia po odľahlejších oblastiach, tie na nich čakajú západnejšie. V Texase sú nekonečné prérie, v Novom Mexiku typický divoký západ a v Arizone atraktívna príroda, v ktorej nestretnú živú dušu desiatky míľ.

Pre motorkárov raj na zemi, kde si môžu vychutnať voľnú, nikým a ničím neobmedzenú jazdu. Tí originálnejší si zasa môžu v aute na Route 66 čítať Steinbeckov román Ovocie hnevu a majú dobovú atmosféru ako vyšitú.


Route 66 10 fotografií v galérii Route 66 Zdroj: Shutterstock

Trasa Route 66 merala 3 939 kilometrov, prechádzala 3 časovými pásmami a 8 štátmi: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia. Najdlhší úsek – 784 km – sa nachádzal v Novom Mexiku a najkratší – 21 km – v Kansase. Route 66 prechádzala veľkými mestami ako Chicago, Springfield, Oklahoma, St. Louis; viedla cez kalifornskú Mohavskú púšť aj cez niekoľko indiánskych území, z ktorých najväčším bola rezervácia kmeňa Navahov v Novom Mexiku. Nikdy nešla popri oceáne a končila sa v kalifornskom meste Santa Monica.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×