Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Maroš Kramár v prvom rozhovore po rozvode: Medzi nami je všetko v úplnom poriadku

27.05.2019 (20/2019) Spolu s okrúhlym jubileom nadobudol herec Maroš Kramár (60) nový životný postoj. „Ešte stále môžem, ale už nemusím, a to je veľmi príjemné,“ hovorí.
Maroš Kramár v prvom rozhovore po rozvode: Medzi nami je všetko v úplnom poriadku
14 fotografií v galérii
Šesťdesiatnik. Na svoj vek nevyzerá a pre to, aby bol fit, nerobí nič špeciálne.
Autor fotografie: Emil Vaško

Zdalo sa, že náš rozhovor sa najskôr neuskutoční. Herec nakrúcal cez víkend rozprávku pre Českú televíziu a domov ho produkcia doviezla ráno o šiestej. Následne pokračoval ďalším natáčaním v Bratislave, a hoci sa musel ponáhľať domov kvôli novým psičkárskym povinnostiam, predsa len si na nás našiel čas.

„Doma ma čaká sučka, dal som jej meno Kora, teraz má 8 týždňov. Budem s ňou musieť ísť na prechádzku. Teraz je ešte malinká, ale časom vyrastie do poriadnych rozmerov. Mám ju v pláne vycvičiť. Každý večer ju potom vypustím a ona mi následne ráno pred bránu naskladá všetkých paparacov, ktorí ma chodia stále fotiť a už mi to lezie na nervy,“ vysvetlil nám so smiechom herec.

Povesti bonvivána neostal nič dlžný a ako u neho býva zvykom, v názoroch na život bol opäť veľmi otvorený.

Vaše povolanie prirodzene vyplynulo z rodinného zázemia. Premýšľali ste napriek tomu niekedy nad tým, čo by ste robili, ak by ste neboli hercom?

Neviem, možno by ma bavilo byť architektom. Páčilo by sa mi, keby pod mojimi rukami vznikalo niečo nové. Dokážem si tiež predstaviť, že by som bol manažérom, ale úplne najviac by ma bavilo, keby som vedel komponovať hudbu alebo písať scenáre. Takú prácu môžete robiť kdekoľvek na svete.

Keď ste v tom úspešný, tak vám to „cinká“, máte stály príjem a dá sa povedať, že vám zarábajú druhí. Tí druhí totiž spievajú alebo hrajú a vy buď sedíte doma, alebo ste niekde na pláži. Toto je naozaj príjemná predstava. Na druhej strane, moje povolanie je závislé od mojej prítomnosti. Ak nie som na pľaci, na javisku, v televíznom štúdiu, tak peniaze nezarobím. To je veľká nevýhoda.

Má krásne deti, zvykne hovoriť, že za ich výchovu vďačí najmä manželke. 14 fotografií v galérii Má krásne deti, zvykne hovoriť, že za ich výchovu vďačí najmä manželke. Zdroj: Archív NMH

Práce vám vôbec neubúda, čo je v tejto vrtkavej profesii vzácne.

Nemôžem sa sťažovať, stále mám čo robiť. Aktuálne po štyroch rokoch skúšam ďalšiu divadelnú hru Už ti nikdy nenaletím. Ide o zájazdové divadlo s Heňou Mičkovicovou, Markom Igondom a Lenkou Barilíkovou. Medzitým hrávam veľa v Česku aj na Slovensku. Moderujem Zázraky prírody pre Českú televíziu. Práve mi volali, že chcú program o ďalší rok predĺžiť, čo ma teší, lebo ho točíme už 10 rokov.

Je to úspech už len vzhľadom na to, že v minulosti som podpísal zmluvu na 6 dielov. Teraz ich máme natočených vyše 80. Sledovanosť je navyše viac než priaznivá, pretože si nás zapne vždy okolo milióna divákov, a to napriek mojej češtine (smiech).

V Česku ste veľmi obľúbený, podobne ako zopár ďalších slovenských kolegov. Nie všetci však majú také šťastie nakrúcať za našimi hranicami. Čím to je?

Ťažko povedať, asi je za tým nejaká vyššia moc tam hore. Aj tej moci však treba pomôcť, pracovať na sebe, snažiť sa. Keď som bol napríklad v Los Angeles, videl som tam množstvo talentovaných ľudí, ktorí si, žiaľ, zarábali len na ulici. To ma utvrdzuje v tom, že je zrejme nad nami niečo, čo nás presahuje a rozhoduje o tom, koľko si z úspechu môže daný človek ukrojiť. A ešte si myslím, že v tomto povolaní zohráva veľkú rolu šťastie a náhoda.

Keď ste už spomenuli Los Angeles, nikdy ste netúžili žiť tam natrvalo?

Nie, nechcel som tam ostať.

Ale život tam vás podľa mňa dosť ovplyvnil. Na Slovensku ste sa stali „trendsetterom“ a priniesli ste sem niekoľko noviniek, o ktorých sme nemali tušenie.

Áno, priniesol som na Slovensko extravagantné čižmy, korčule, Tamarke kočík s tromi kolieskami. Na hrádzi som sa potom korčuľoval a zároveň tlačil kočík pred sebou. V tom čase to u nás nebolo veľmi v móde.

Máte rád extravaganciu?

Vidno na mne, že by som bol extravagantný (smiech)? Moja žena, teda už teraz ex, hovorí, že som zaspal módu na konzervatóriu v Brne, kde som študoval, lebo sa obliekam stále rovnako. Neprekáža mi to, naopak, veď móda sa stále vracia. Čokoľvek si oblečiete, sa raz do módy vráti. Takže módu predbiehate vždy, keď nepodliehate aktuálnym trendom.

Amerika mi veľmi veľa dala v tom zmysle, že som si nemusel vôbec dávať pozor na svoj odev, lebo ma nikto nepoznal. Bolo to úplne jedno. Na druhej strane tam vidíte naozaj všetko a prvé dva-tri týždne sa za každým človekom len otáčate.

Neskôr si na to zvyknete do takej miery, že keby oproti vám išla aj tá najväčšia obluda, prejdete okolo a poviete si, no a čo? V tomto zmysle získate naozaj nadhľad. Naopak, u nás sa až príliš hľadí na to, čo má človek oblečené. V skutočnosti to však nie je vôbec podstatné. Podstatní sú ľudia a ich povahy. Viac ma nezaujíma.

Oslavoval aj vo svojom Divadle vo veži, v ktorom hráva s hercom Jurajom Hrčkom predstavenie Tajomné variácie. 14 fotografií v galérii Oslavoval aj vo svojom Divadle vo veži, v ktorom hráva s hercom Jurajom Hrčkom predstavenie Tajomné variácie. Zdroj: Instagram

Prednedávnom ste oslávili životné jubileum. Na šesťdesiatnika vôbec nevyzeráte, čo pre to robíte?

Nerobím naozaj nič. Minule som čítal o nejakej 104-ročnej Talianke, ktorá tiež nič nerobí a tvrdí, že je to možno preto, lebo sa celý svoj život usmieva. A je to pravda. Niekde inde som zas čítal, že najkrajšie, čo si na seba môže človek ráno obliecť, je úsmev. To sú veci, ktoré podvedome fungujú a naozaj nerobím nič, ani necvičím, len pracujem ako sprostý (smiech). Snažím sa mať vždy dobrú náladu a vyhýbať sa ľuďom, ktorí mi ju kazia.

Kto vám tú náladu v poslednom čase pokazil?

Urobil som veľkú chybu, keď som sa zaregistroval na sociálne siete. Až tam sa o sebe veľmi veľa dozviete. Kadejakí anonymní chudáci vám takýmto spôsobom dokážu poriadne znepríjemniť život. Napriek tomu, ja mám život veľmi rád a úprimne sa z neho teším, preto odkazujem všetkým takýmto chudákom, nech sa nad sebou zamyslia, nech začnú konečne žiť a nevypisujú nezmysly (úsmev).

Keď ešte neboli sociálne siete, my herci sme dostávali veľmi veľa listov. Tie nám písali ľudia, ktorí nás mali radi, vyjadrovali nám náklonnosť, pýtali si autogram. Človek, ktorý vás nenávidel, si nekúpil list, známku a neposlal nám ho poštou. Dnes je to opačne. Ten, čo vás nenávidí, zapne počítač a vypisuje hlúposti. Fanúšik zas nemá potrebu zapnúť počítač a písať nezmysly. Táto situácia sa zrazu otočila…

Odpisujete takýmto hejterom?

Väčšinou ich blokujem alebo ignorujem. Občas sa však stane, že sa nudím alebo som v nejakom zvláštnom rozpoložení, vtedy odpíšem. Samozrejme, hneď v nasledujúcej sekunde oľutujem, že som venoval chvíľku svojho času nejakému obmedzencovi, ktorého názory na mňa sú úplne pomýlené alebo skreslené.

Vrátim sa ešte k vašim nedávnym narodeninám. Je šesťdesiatka podľa vás vekom na bilancovanie života?

Možno to bude znieť zvláštne, ale prichytil som sa, že premýšľam nad tým, či mám vôbec ešte niečo začínať, lebo neviem, či si to ešte užijem. Toto je trošku zvláštny pocit, ale na druhej strane, ak by ma neboleli kĺby, chrbtica a kolená, tak sa cítim výborne.

K mojej šesťdesiatke mi jeden známy napísal perfektné prianie v tomto znení: Dostal si sa do úžasného veku, ešte stále môžeš, ale už nemusíš. Veľmi sa mi to páči a je to naozaj veľká pravda (smiech).

Pred pár dňami som bol v porote Miss Slovensko a následne na raute. Práve tam som si na toto prianie spomenul. Díval som sa okolo seba na všetky krásne ženy, hoci niektoré boli až príliš umelé. Teraz nemám na mysli finalistky súťaže, ale pozvané dámy. Zároveň som sledoval všetkých mužov okolo. Chodili veľmi nervózni s myšlienkou na to, čo dnes večer ulovia (smiech).

Spomenul som si na seba kedysi. Je pravda, že na mňa asi niečo liezlo, bol som unavený, vypil som jeden čaj, pohár šampanského a dal som sa spokojne odviezť domov. Vtedy som si povedal, že toto je ono. Kebyže chcem, tak ešte niečo ulovím, lebo stále môžem, ale už nemusím, a to je super pocit (smiech).

V minulosti súťaž Miss Slovensko moderoval, počas aktuálneho ročníka bol súčasťou poroty. 14 fotografií v galérii V minulosti súťaž Miss Slovensko moderoval, počas aktuálneho ročníka bol súčasťou poroty. Zdroj: Emil Vaško

Ako sa vám „porotcovalo“?

Missky som v minulosti moderoval, dokonca som si uťahoval z môjho milovaného nebohého kolegu Ferka Zvaríka, ktorý bol tak ako teraz ja pozvaný do poroty. Smial som sa, prečo tam volajú starých pánov. Tým sa už v podstate páči všetko, hlavne, že sa to na nich usmeje (smiech).

V súvislosti s mojou účasťou som si v podstate spomenul na vlastné slová. Ale zas je pravda, že mám skúsenosti a tiež kritériá na ženskú krásu a ženy ako také.

Tak teda prezraďte, akú ženu vy osobne považujete za peknú?

Každú (smiech)!

Máte konkrétny typ?

Nie, hovorím, že všetky ženy sú krásne, ale ja dávam prednosť ženskému šarmu. Nemusí to byť krásavica na prvú, naopak, môže mať aj nejakú chybičku, čo je veľmi lákavé. Presný typ som nikdy nemal, musí to sedieť ako celok.

Mám rád skôr štíhlejšie ženy so zaujímavými očami, pekným ženským pozadím. Na veľkom poprsí som napríklad nikdy netrval. Vo všeobecnosti však ženy milujem a veľmi si ich vážim. Myslím si, že bez žien by bol tento svet o ničom.

Okolo staršieho syna sa už istotne točia dievčatá. Má už nejakú, s ktorou sa stretáva častejšie? Prípadne si pýta otcovské rady?

Čo vám poviem, dlho nemal žiadnu frajerku, aj som sa o neho začal trošku báť, ale teraz frajerku má. To je asi všetko, čo by som k tomu povedal. Je to jeho život a zároveň moje deti nemajú rady, keď o nich hovorím v médiách a ja to rešpektujem.

Deťom ste do vienka dali slušnú genetickú výbavu. Nielenže sú krásne, ale aj talentované.

Veľa ľudí si myslí, že v umeleckej sfére sa dá vlastným deťom pomôcť, ale nie je to tak. Musia mať prirodzený talent, keď ho majú, tak ich môžete nasmerovať. Táto profesia je však veľmi nevďačná. Je len zopár jedincov, ktorí sa dostali na vrchol a žijú pekný, ale zároveň ťažký život.

Pod touto špičkou ľadovca je veľa ľudí, ktorí majú menej náročný život, nemajú toľko práce, ale nikdy nebudú dokonale šťastní, pretože túžia byť na vrchole. Práve preto nie je dobré pomáhať niekomu bez talentu. Potom bude celý život nešťastný. Stále bude žiť v tom, že talent má, ale ostatní mu krivdia. Takto by som svojim deťom nechcel ublížiť.

Obaja chlapci, Timur aj Marko, chvíľku hrali, teraz nehrajú, lebo ich nikto neobsadzuje. Timurko už navyše ani nechce hrať. Rozhodol sa, že pôjde úplne inou cestou. Tamarka si spieva doma s kapelou, ale čo z toho bude, neviem. Ťahá ju to skôr k biológii, chémii. Spev je len podružné spríjemnenie voľných chvíľ.

Deti sú samostatné jednotky, moja žena, ich mama, sa im venuje oveľa viac. Ja to len tak okrajovo sledujem a živím. Som doma veľmi málo, teraz budem ešte menej. Naše vzťahy však vôbec nie sú narušené, ako sa písalo, práve naopak, medzi nami je všetko v úplnom poriadku.

Súdržní. Aj napriek rozvodu ostali s bývalou manželkou právničkou Natašou Nikitinovou priateľmi a stále sa navštevujú. 14 fotografií v galérii Súdržní. Aj napriek rozvodu ostali s bývalou manželkou právničkou Natašou Nikitinovou priateľmi a stále sa navštevujú. Zdroj: Archív NMH

Ak by boli narušené, asi by ste bývalú manželku niekoľkokrát počas rozhovoru neoslovili moja žena.

Áno, na toto som si ešte nezvykol. Keby sa to neriešilo v novinách, tak by to celé prebehlo v absolútnom pokoji. Na našom rozvode zarábajú vydavateľstvá a to je všetko, čo sa k tomu dá povedať.

Najvtipnejšie na celej situácii je to, keď potom niektorí novinári odo mňa chcú, aby som sa vyjadril k politike. Najskôr ma poohovárajú, nafotia, zničia mi povesť a potom prídu a prosia ma, či by som sa nevyjadril k verejnému dianiu. Ako má následne bežný človek pristupovať k mojim vyjadreniam?

Vo všeobecnosti panuje v našej spoločnosti názor, že herci by mali byť predovšetkým zabávači a politiku neriešiť.

Nerozumiem tomuto postoju, lebo aj ľudia, ktorí sú aktuálne v politike, mali predtým svoje bežné povolania. Akým právom by herec nemal hovoriť do politiky? Potom by to nemal robiť ani právnik, ani nikto iný. Vyjadrovať by sa mohol len samotný politik. Ale kto je vlastne politik? Predsa človek z ľudu.

Ešte sa vrátim k negatívnej medializácii. Máte pocit, že niektoré články týkajúce sa vašej osoby boli doslova zničujúce?

Na toto vždy moja žena hovorí, aby som také veci hodil za hlavu. Keď vás však niekto nezmyselne očierni, je ťažké to nechať tak a neobhajovať sa, keď sa však ozvete, vyzerá to, akoby trafená hus zagágala. Neviete, či to máte prejsť mlčaním alebo sa brániť.

Najviac ma rozčuľuje, keď na mňa komunisti vyťahujú, že som bol v SZM. Tri roky pred revolúciou som totiž na zjazde SZM vystúpil. Pozvali ma tam, aby mládeži ukázali, že aj ja som ich súčasťou. Pozvanie som prijal a využil som ho na to, aby som počas svojho prejavu povedal, že už stačilo, je iná doba a je čas na zmenu.

Po mojom dvanásťminútovom prejave urobili prestávku, následne vystúpili proti mne a rok som mal zákaz pracovať. Šiel som tam však len preto, lebo ma nebavilo hovoriť o týchto veciach len v krčme pri pive. Napriek tomu, že to bol obrovský škandál, v novinách vyšiel malý článok o tom, že som vystúpil na zjazde SZM.

Dnes, vyše 30 rokov po tom, na mňa komunisti vyťahujú tento starý článoček. V mojej rodine nebol nikto komunista, ani ja nie. Vtedy som riskoval život, svoje povolanie a dnes sa mi to opäť vracia. Moja dcéra mala v tejto súvislosti veľmi dobrý postreh. Povedala mi: „Tato, to je rovnaké, akoby o tebe o 30 rokov povedali, že si bol veľký mečiarovec, lebo si hral Mečiara vo filme Únos. Nikomu by však tento film neukázali.“

Neviem, ako to komunistom, ktorých úprimne neznášam, vyvrátiť, ako to celé zastaviť. Najväčšia chyba bola, že zamatová revolúcia bola zamatová. Týchto ľudí sme mali dať pozatvárať. Dnes sú totiž opäť najbohatší, opäť vládnu a na minulosť si už nepamätajú…

Hercova mama prekonala rakovinu. K lekárovi prišla v hodine dvanástej. 14 fotografií v galérii Hercova mama prekonala rakovinu. K lekárovi prišla v hodine dvanástej. Zdroj: Archív NMH

Medializácia sa dá využiť aj pre dobrú vec, akou je napríklad Avon Pochod za zdravé prsia. Súčasťou projektu ste už 10 rokov. Prečo ste sa rozhodli podporiť práve toto podujatie?

Charitatívne projekty robím veľmi rád. Je to pre mňa akési poďakovanie osudu za to, že sa mi v živote naozaj darí. Je dôležité šíriť osvetu a nerobiť všetko len pre peniaze. Rád som túto ponuku prijal, hoci ma po rokoch dobehol osud. Moja maminka má túto diagnózu, takže teraz na Avon Pochod chodím s vlastnou skúsenosťou, vlastným pocitom, o čom to celé je.

Je to choroba, ktorá môže stretnúť ktorúkoľvek ženu a nedá sa jej vyhnúť. U starších žien je informovanosť a snaha absolvovať preventívne kontroly možno ešte dôležitejšia. Moja mama sa napríklad veľmi bojí doktorov a v živote by neprišla do ambulancie s tým, že má nejaký problém. Našťastie, všimol som si, že mi chradne. Vedel som, že s tým treba niečo robiť. Začali sme chodiť po vyšetreniach a zistili sme, že má rakovinu prsníka.

Práve preto je spomínaná prevencia veľmi dôležitá. V mojom prípade si musím zaklopať, lebo sme síce prišli v hodine dvanástej, ale mamu sa podarilo zachrániť. Sú však prípady, keď je už neskoro, preto návštevu lekára netreba podceňovať a je dôležité na ňu stále upozorňovať.

Samozrejme, treba upozorňovať aj na ďalšie veci, napríklad na drancovanie našej planéty. Žijeme vo veľmi komplikovanej dobe, ale v každom prípade by som si veľmi prial, aby si to moje deti a ešte aj deti mojich detí na zemi ešte užili. Sám za seba môžem povedať, že život je naozaj jeden z najkrajších. Je to úžasná vec a bolo by strašné prežiť ho vo vojne. Som šťastný, že svoj život žijem v mieri. Znie to síce ako fráza, ale myslím to úprimne.


Zberateľ

Okrem herectva má talent na kúpu a predaj nehnuteľností. V minulosti priznal, že obchodovanie s nimi berie ako hru. Aktuálne býva v dome pri jazere, v ktorom mu už pár dní robí spoločnosť sučka Kora.

14 fotografií v galérii Zdroj: Emil Vaško 14 fotografií v galérii Zdroj: Emil Vaško


11. ročník Avon Pochodu

Avon Pochod za zdravé prsia sa uskutoční v sobotu 8. júna v areáli východnej terasy Bratislavského hradu. Program štartuje už o 10. hodine a v rámci neho sa postupne predstavia so svojimi hudobnými vystúpeniami Dano Heriban, S Hudbou Vesmírnou, Desmod, Campana Batucada so svojou bubnovou šou, Sima Martausová, ktorej pieseň Nenahraditeľná v špeciálnom podaní bude súčasťou aktu spolupatričnosti, Otto Weiter a ďalší. Počas celého dňa bude návštevníkov programom sprevádzať obľúbený moderátor Matej Sajfa Cifra.

Vstupenkou a zároveň symbolom boja za zdravé prsia je Tričko 2019*, ktoré je v ponuke v dámskej, pánskej aj detskej verzii. Tričká sa dajú kúpiť cez e-shop www.zdraveprsia.sk, www.avon.sk alebo u Avon Lady/Gentlemana. Dostupné budú aj priamo na mieste v deň podujatia. Viac informácií o Avon Pochode nájdete na webovej stránke www.zdraveprsia.sk a na facebookovom profile Avon proti rakovine prsníka.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×