Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bude Archie odvážny po matke a otcovi? Jeden detail na dieťati Harry a Meghan šikovne skryli!

24.05.2019 (20/2019) Ôsme pravnúča kráľovnej Alžbety II. a v poradí 7. následník na trón sa volá Archie Harrison Mountbatten-Windsor.
Bude Archie odvážny po matke a otcovi? Jeden detail na dieťati Harry a Meghan šikovne skryli!
7 fotografií v galérii
Aj kráľovná Alžbeta II. už privítala svoje pravnúča. Je otázne, či mu udelí titul princ.
Autor fotografie: Profimedia

Priaznivci kráľovskej rodiny sú nadšení. Už niekoľko dní národ jasá, pretože obdivovaná a zároveň rozporuplná manželka princa Harryho (34), Meghan (37), priviedla na svet svojho prvého potomka.

Archie sa narodil 6. mája v skorých ranných hodinách. Ako inak, aj pri takej významnej udalosti, akou je narodenie dieťaťa, porušovala Meghan kráľovské tradície ako na bežiacom páse.

Až na tretí deň

Najprv vyvolala polemiky svojím rozhodnutím rodiť doma. Predsa len, na poslednú chvíľu ju museli previezť do Portlandskej nemocnici v Londýne, kde priviedli na svet svoje deti mnohé známe celebrity.

Vojvodkyňa Meghan si dala načas aj pri ďalšej tradícii, svoje dieťa, na rozdiel od švagrinej Kate, ukázala na verejnosti až tretí deň po pôrode. Na druhej strane, mohla si to dovoliť, pretože je veľmi málo pravdepodobné, že raz spolu s manželom zasadne na trón. Ich životný štýl nie je preto tak striktne zošnurovaný kráľovským protokolom.

Malý Archie má pod čiapkou vlasy, šťastní rodičia Meghan a Harry neukázali, akej farby. 7 fotografií v galérii Malý Archie má pod čiapkou vlasy, šťastní rodičia Meghan a Harry neukázali, akej farby. Zdroj: Profimedia

Keď kráľovský vnuk Harry ukazoval novinárom svojho syna držiac ho v náručí, jeho inak šibalský pohľad bol plný otcovskej lásky. Pôsobil vyrovnane a šťastne. Meghan na to, že rodila iba pred troma dňami, prekvapovala oddýchnutým výrazom tváre.

Predsa len, z pohľadu očí sa jej dala čítať zmes emócií, ustavične si s rukou zachádzala do vlasov, čo odborníci na neverbálnu komunikáciu hodnotia ako prejav neistoty. Okrem toho, neustále sa nakláňala k svojmu manželovi a synovi, každú chvíľu sa ich dotýkala. Je možné, že na vojvodkyni sa takto prejavovali zvyšky pôrodného stresu.

Rodina si však informácie, za akých okolností prišiel na svet ich vytúžený syn, necháva pre seba. Keďže Meghan na poslednú chvíľu menila svoje rozhodnutie rodiť doma, predpokladá sa, že nastali pri tejto výnimočnej udalosti komplikácie.

Budúci politik?

V poradí ďalším prekvapením je meno kráľovského pravnuka. Hoci stávkujúci po celej krajine tipovali, že s ováciami privítajú na tomto svete Arthura, Alexandra, Spencera, Charlesa či Filipa, realita bola úplne iná.

V posledných dňoch médiami najviac sledované dieťa dostalo meno Archie, čo symbolizuje odvahu, priamosť a smelosť. Tí, čo bližšie poznajú rodičovský pár, sa zhodnú, že pre ich dieťa je toto meno ako šité za predpokladu, že zdedí gény po modernej Meghan a šibalskom Harrym.

Malý Archie má pod čiapkou vlasy, šťastní rodičia Meghan a Harry neukázali, akej farby. 7 fotografií v galérii Malý Archie má pod čiapkou vlasy, šťastní rodičia Meghan a Harry neukázali, akej farby. Zdroj: Profimedia

Vojvodkyňa už v detstve, kedy ešte ani nechyrovala, že raz bude členkou kráľovskej rodiny, vo svojej vlasti odvážne brojila proti akejkoľvek neprávosti. Budúce feministické črty nezaprela, keď jej v tínedžerskom veku prekážala reklama na prací prášok adresovaná gazdinkám. Pobúrená Meghan adresovala svoju nespokojnosť priamo výrobcovi tovaru.

Keď bola dospelá, jej zmysel pre spravodlivosť nabrala oveľa serióznejší rozmer, známe sú jej aktivity na poli charity v celosvetovom meradle. Jej súčasné pôsobenie v Spojenom kráľovstve zase zvyšuje žlč zástancom konzervatívneho fungovanie monarchie.

Harry v mladosti spôsoboval blízkym vrásky na čele svojím bujarým a až príliš odvážnym spôsobom života. Kým však ako študent prejavoval svoju odvahu hlavne na večierkoch, ako mladý muž si získaval srdce poddaných svojím šľachetným prístupom k všetkým trpiacim, v charite prekvapoval svojím inovátorskym osobným prístupom.

Ak Archie zdedí čo i len štipku zmyslu pre spravodlivosť po svojich rodičov, dá sa očakávať, že ze neho vyrastie úspešný politik, reformátor a zdatný rétor.

Bez titulov

Jeho dlhé meno je však predsa len spojené so zaužívanými zvykmi na kráľovskom dvore. Čo však fanúšikovia privítali so sklamaním, malý Archie sa pravdepodobne nebude hrdiť titulom princ či vaša výsosť.

Podľa dekrétu kráľa Juraja z roku 1917 má len najstarší syn následníka trónu, v tomto prípade princa z Walesu, nárok na to, aby bol takto oslovovaný. V decembri 2012 však kráľovná Alžbeta II. vydala nariadenie, ktoré deklaruje, že všetky deti princa Williama a jeho manželky Kate môžu používať titul princ, princezná.

Ľudia v Spojenom kráľovstve sú nadšení, vyjadrujú radosť z narodenia Harryho syna. 7 fotografií v galérii Ľudia v Spojenom kráľovstve sú nadšení, vyjadrujú radosť z narodenia Harryho syna. Zdroj: Profimedia

Ak by kráľovná urobila výnimku v prípade detí svojho ďalšieho vnuka, je možné, že Harry a Meghan túto výsadu zdvorilo odmietnu, pretože sa snažia viesť čo najnormálnejší spôsob života.

Meno Archie sa viac používa v Spojenom kráľovstve ako v Amerike a je vlastne skrátenou formou od pôvodného mena Archibald. Harrison zase znamená syn Harryho, takže je určite viac ako jasné, od koho vzišiel tento nápad.

Priezvisko Windsor je späté s históriou kráľovského rodu. Po 1. svetovej vojne sa totiž kráľ Juraj rozhodol, že bude používať nemecké meno svojej rodiny, stalo sa tak 17. júla v roku 1917. Nositelia tohto priezviska sú preto aj všetci jeho priami potomkovia.

Priezvisko Mountbatten je zase dedičstvo po prastarom otcovi Filipovi, manželovi vladárky Alžbety II. Rodina Mountbattenová bola nemecká dynastia a princ Filip prijal toto priezvisko v roku 1947 po línii svojej matky. Kombináciu oboch priezvisk používajú potomkovia mužskej línie vladárky Alžbety II. a princa Filipa, vojvodu z Edinburghu, ktorí nemajú kráľovské tituly. Táto tradícia sa datuje od roku 1960.

Ďalším pravidlom je, že v panovníckej rodine majú oficiálne kráľovské tituly prednosť pred priezviskami.

Tí, ktorí majú titul Jeho alebo Jej kráľovská výsosť, ako napríklad princ Harry a Meghan Markle, nepotrebujú priezvisko. Ostatní bez tohto statusu, sú však nútení používať priezvisko kráľovskej rodiny, Mountbatten-Windsor. Archie sa automaticky stane vojvodom, až keď jeho otec Prince Harry zomrie.

Meghan zverejnila na sociálnej sieti túto snímku. 7 fotografií v galérii Meghan zverejnila na sociálnej sieti túto snímku. Zdroj: Instagram

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×