Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odlet bez čakania? Tvorcovia špeciálneho eskalátora sľubujú vybavenie letiskových kontrol do minúty

23.05.2019 (19/2019) Koncept špeciálnych eskalátorov Aerochk sľubuje, že na letisku prejdete check-inom, bezpečnostnou a dokonca aj imigračnou kontrolou do jednej minúty.
Odlet bez čakania? Tvorcovia špeciálneho eskalátora sľubujú vybavenie letiskových kontrol do minúty
2 fotografie v galérii
Eskalátory Aerochk by prevratným spôsobom skrátili čas všetkých letiskových kontrol...
Autor fotografie: Imaginactive

Všetci to opisujú rovnako: zdĺhavé a nudné. Čakanie na odlet v letiskovej hale patrí v rámci dovolenky k tým najmenej obľúbeným častiam. Je to prirodzené, kto by si už dobrovoľne a rád ukrajoval drahocenný čas z dlho očakávaného odpočinku. Nuž a práve letiskový život je v tom profesionál.

Kým človek prejde cez všetky pasové či batožinové kontroly, nedajbože sa k tomu pridá meškanie letu, piesku v hodinách je lusknutím prsta o čosi menej. Našťastie múdre hlavy nikdy nespia a zdá sa, že vďaka nim by aj zdĺhavému letiskovému kolobehu mohlo čoskoro odzvoniť.

Ako to funguje?

Jednoducho. Po príchode na letisko by ste sa nezaradili medzi ľudí čakajúcich pri priehradke označenej vaším číslom letu, ale namiesto toho by ste zamierili k označenému Aerochk eskalátoru, ktorý by vás vyviezol priamo do „vašej“ odletovej haly.

Po vstupe na pohyblivé schody by ste na ľavú stranu umiestnili svoje cestovné doklady, na pravú stranu batožinu a zvyšok by ste nechali na množstvo biometrických senzorov zabudovaných v eskalátore. Kým by ste sa vyviezli hore, prístroj by všetko súbežne skontroloval.

Lineárny pás by skontroloval platnosť pasu a súčasne preveril informácie, či je daná osoba zaregistrovaná na príslušný let. Každý cestujúci by navyše prešiel cez portál, ktorý by pomocou kamier a iných senzorov zaznamenal jeho výšku či hmotnosť.

Senzory na rozpoznávanie tváre by zasa identifikovali jednotlivé osoby a súčasne preverili platnosť pasu a skontrolovali, či nejde o sfalšovaný dokument. Zariadenie by dokonca mohlo klásť cestujúcim otázky a zaznamenávať hlasové odpovede.

Pravá strana eskalátora je určená na batožinu. Senzory batožinu odvážia a zároveň zvládnu identifikovať nepovolené predmety. Veľkú batožinu eskalátor automaticky nasmeruje do podpalubia. Ľavý lineárny skenovací pás skontroluje všetky cestovné doklady. Preverí ich platnosť, príslušnosť k danej osobe a overí, či nejde o falzifikáty. 2 fotografie v galérii Pravá strana eskalátora je určená na batožinu. Senzory batožinu odvážia a zároveň zvládnu identifikovať nepovolené predmety. Veľkú batožinu eskalátor automaticky nasmeruje do podpalubia. Ľavý lineárny skenovací pás skontroluje všetky cestovné doklady. Preverí ich platnosť, príslušnosť k danej osobe a overí, či nejde o falzifikáty. Zdroj: Imaginactive

Rovnaký osud by čakal aj batožinu: skenery by dokázali identifikovať akýkoľvek zakázaný či neželaný predmet. Väčšiu batožinu by pás automaticky poslal na nákladné vozíky, kým príručnú by si cestujúci vyzdvihol na konci eskalátora.

Každú batožinu by zariadenie odvážilo, odfotografovalo a pomocou údajov spojilo s daným majiteľom, čo by malo vyriešiť aj prípadné problémy s jej stratou. Nuž a v prípade, že by senzory vyhodnotili akékoľvek podozrivé údaje, zariadenie by ihneď upozornilo bezpečnostnú službu.

Neomylný stroj

Koncept Aerochku vznikol už v roku 2016, v nasledujúcich rokoch ho prepracovali do detailov. Výsledné návrhy má na svedomí mladý indický priemyselný dizajnér Ašiš Thulkar, ktorý pracuje na voľnej nohe a v portfóliu má niekoľko úspešne realizovaných projektov.

Podľa autorov ponúka Aerochk modernú víziu budúcnosti cestovania, ktorá v rámci bezpečnosti znižuje pravdepodobnosť ľudskej chyby a ponúka ďalšie možnosti využitia. Koncept by sa podľa nich dal ľahko prispôsobiť napríklad pre osoby so zdravotným postihnutím. V takomto prípade by ho jednoducho prepracovali na výťah.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×