Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čakal iba na to. Otca držal pri živote sen jeho dcéry, keď jej ho pomohol splniť...

10.06.2019 (11/2019) Keby som nevedela, že nedýcha, mala by som pocit, že iba drieme na slniečku. Vyzeral tak pokojne, vyrovnane a šťastne.
Čakal iba na to. Otca držal pri živote sen jeho dcéry, keď jej ho pomohol splniť...
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moji rodičia prežili takmer celý život na vidieku. Do vysokého veku obrábali pôdu, pestovali zeleninu a chovali sliepky. Po smrti matky otec nezvládal udržiavať celé gazdovstvo sám, a tak sme boli nútení ho predať. V hlavnom meste sme mu kúpili blízko nás byt, aby som sa o neho mohla starať. Nechcel nás zaťažovať, bol veľmi statočný. Ale videla som, že si na život v meste nevie zvyknúť. Veľmi sa trápil.

V tom čase boli už naše deti v školskom veku, s manželom sme mali dobré pracovné pozície. Lákalo nás žiť mimo hlavného mesta. Mať domček so záhradou a užívať si ju nerušene počas víkendov a večerov. Začali sme sa obzerať po nehnuteľnosti blízko hlavného mesta. Otecko každým dňom žiaril viac a viac. Keď sme našli dom našich predstáv a podpísali kúpnu zmluvu, celý deň si spieval. Omladol o desať rokov. Pomáhal nám so sťahovaním, s kladením parkiet, stavaním pece, sadením trávy a stromov. Takého šťastného som ho naposledy videla, keď s nami ešte bola mamička.

Keď už bolo takmer všetko dokončené, celá rodina sme sedeli na terase a spokojne sa pozerali na naše dielo. Otecko vstal a išiel si poobzerať záhradu. Zašiel za roh a už sa nevrátil. Našli sme ho ležať pod stromom. Usmieval sa, ale už nedýchal...

Ďalšiu noc sa so mnou prišiel rozlúčiť. Manžel dodnes tvrdí, že to bol iba sen. Ja však viem, že ma prišiel ešte posledný raz pozrieť. Sadol si ku mne na posteľ. Povedal, že sa nemám trápiť. Vraj zomieral veľmi šťastný. Šťastný, že sme sa rozhodli pre takýto život a neostali v meste, kde je ruch, stres a priveľa ľudí. Vraj si to vždy prial a je šťastný, že sa mu to splnilo. Pobozkal ma na čelo, tak, ako keď som bola malá a lúčil sa so mnou pred spaním. A navždy odišiel...

 

Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×