Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bude musieť vysvetľovať? „Môj syn je aj tvoj!“ odkazuje Schwarzenbergovi aristokratka a bývalá milenka

16.05.2019 (19/2019) Šesťročný vzťah mali údajne v čase, keď sa knieža Karel Schwarzenberg (81) rozišiel s manželkou Theresou, tvrdí šľachtičná Zita Pallavicini (48).
Bude musieť vysvetľovať? „Môj syn je aj tvoj!“ odkazuje Schwarzenbergovi aristokratka a bývalá milenka
5 fotografií v galérii
Knieža Karel Schwarzenberg.
Autor fotografie: Profimedia

Žena pochádzajúca z prostredia stredoeurópskej aristokracie popísala spomínané udalosti v Denníku šialenej mark­grófky. To, že vzťah mali, knieža nepopiera, priznal ho dokonca v oficiálnom životopise svojej politickej strany, ale spoločného potomka odmieta.

A tie oči!

Kým v aristokratických kruhoch je meno Zity Pallavicini známe, naša verejnosť ho veľmi nepozná. Isté je, že má korene v starých šľachtických rodoch rakúsko-uhorskej monarchie a dosť peňazí na to, aby žila, kde si zmyslí. Preto je spomínaný denník, ktorý onedlho vyjde v Českej republike, pestrý na miesta a krajiny, kde prebývala.

Ako zaujímavosť uvádza fakt, že keď žila v mladosti v Prahe, trénovala gymnastiku s olympioničkou Věrou Čáslavskou. Potom sa vybrala do sveta a žila v rôznych svetových metropolách – v Budapešti, vo Viedni, v Toronte.

Práve z Kanady sa po nežnej revolúcii vrátila znova do Prahy. Dôvody boli v podstate dva. V krajine javorového listu ochorela na mentálnu anorexiu a cítila potrebu návratu do Európy, kde ju zaujal knieža Schwarzenberg.

„Žila som ešte v Kanade a v televízii som ho zbadala, ako stál na balkóne vedľa Havla. Mala som nejakých 18 rokov a pre mňa mal neuveriteľnú charizmu, to ma zaujalo. A tie oči! Na prvý pohľad mi bol veľmi sympatický. Zamilovala som sa do neho, až keď som sa vyliečila, lebo keď trpíte anorexiou, na lásku nemáte ani pomyslenie.“

Grófka Zita Pallavicini tvrdí, že syn Eduard je celý knieža Schwarzenberg. 5 fotografií v galérii Grófka Zita Pallavicini tvrdí, že syn Eduard je celý knieža Schwarzenberg. Zdroj: Internet

Na muža svojho života si teda musela chvíľu počkať. Medzitým sa v jej živote udiala strašná vec. Rok po tom, ako sa vrátila do Prahy, prišla z Kanady správa, že jej matku niekto zavraždil.

„Keď mi to prišli oznámiť, počítala som s tým, že ma budú chcieť vypočuť, že sa ma spýtajú, či sme boli v kontakte, alebo kedy sme spolu naposledy hovorili, ale nič také sa nestalo,“ konštatovala prekvapená šľachtičná a pokračovala: „Po pohrebe ma strýko odviezol do Viedne a ešte mi povedal, nech sa o to nestarám. Nie je to čudné?“

Vzápätí naznačila, čo si o vražde matky, ktorá trpela bipolárnou poruchou a stretávala sa s mnohými politikmi, myslí.

„Myslím, že toho veľa vedela, a keď sa dostala do určitého stavu, nedokázala mlčať, takže mohla niekoho ohrozovať, hoci nevedome,“ cituje ju denník Blesk.

Zita Pallavicini sa neskôr vydala, pomerne skoro sa rozviedla a potom jej do života vstúpil knieža Schwarzenberg. Stretli sa vo Viedni, keď už vystupoval za svoju stanu TOP 09.

Theresa, jedine Theresa

Vlastným a celým menom v nemčine Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg sa narodil 10. decembra 1937 v Prahe ako najstarší syn. V decembri 1948 musela rodina opustiť republiku. Študoval v Rakúsku a Nemecku právo a lesníctvo.

Po predčasnej smrti hlavy rodiny musel začať hospodáriť na rodinných statkoch v Rakúsku a v Bavorsku a postupne sa dostával do politiky.

Do politiky sa knieža Schwarzenberg vracal priebežne. Po revolúcii začínal ako kancelár prezidenta Václava Havla. 5 fotografií v galérii Do politiky sa knieža Schwarzenberg vracal priebežne. Po revolúcii začínal ako kancelár prezidenta Václava Havla. Zdroj: Profimedia

Ako predseda Medzinárodného helsinského výboru pre ľudské práva sa v 80. rokoch zasadzoval za dodržiavanie ľudských práv v Európe, v rodinnom sídle v Bavorsku založil s Vilémom Prečanom Československé dokumentačné stredisko na podporu československého exilu.

Na jeseň 1989 sa vrátil do vlasti, aby sa v júli 1990 stal kancelárom prezidenta republiky. Po dvoch rokoch z funkcie odišiel v súvislosti s abdikáciou Václava Havla. Až do roku 2004 sa venoval vedeniu rodinných podnikov a znova mieril do politiky.

Z tých významnejších postov spomeňme január 2007, keď sa stal ministrom zahraničných vecí ČR, v júni 2009 založil s Miroslavom Kalouskom stranu TOP 09, kde na životopisnej stránke priznáva vzťah so Zitou Pallavicini. Od júla 2010 do júla 2013 bol ministrom zahraničných vecí ČR a prvým miestopredsedom vlády.

V roku 2013 kandidoval v historicky prvej priamej voľbe prezidenta, v druhom kole neuspel. Popri týchto funkciách si našiel čas aj na to, aby sa rozišiel so svojou manželkou Theresou.

Manželmi boli od roku 1968 do roku 1988. Majú tri deti – Lilu, Johannesa a Karla. Manželia si potom dali dvadsaťročnú prestávku, počas ktorej si knieža užíval život aj so Zitou Pallavicini. Počas šiestich rokov, ktoré spolu intenzívne prežívali, ako tvrdí ona, mal totiž vzťahy aj s inými ženami.

S manželkou Theresou si dali pomerne dlhú pauzu, ale vrátili sa k sebe. Spájajú ich tri deti a modrá krv. 5 fotografií v galérii S manželkou Theresou si dali pomerne dlhú pauzu, ale vrátili sa k sebe. Spájajú ich tri deti a modrá krv. Zdroj: Profimedia

Psychicky labilná Zita v časopise Téma priznala, že jej vášeň k nemu bola taká intenzívna, že chcela spáchať samovraždu.

„Vtedy som bola myšlienkou na vlastnú smrť posadnutá. Premýšľala som o nej do najmenších detailov, dva mesiace som vymýšľala, ako by to bolo optimálne.“

Nakoniec si to rozmyslela, pretože vraj s kniežaťom otehotnela. Otázka otcovstva syna Eduarda dodnes nie je doriešená. Syna vychovávala sama a hovorí: „Musím povedať, že ako Eduard dospieva, čoraz viac sa na neho podobá, aj povahou. A vidím na ľuďoch, ktorí ma najskôr odsudzovali, v akých sú rozpakoch, keď Eduarda vidia.“

Napriek všetkému knieža otcovstvo syna naďalej popiera. Pallavicini si myslí, že na popud manželky dal urobiť aj testy otcovstva, ale ona sa výsledky nikdy nedozvedela. No kvôli synovi chce vyjasniť aj túto záležitosť.

Keď vyšiel denník Pallavicini v Maďarsku, Karel Schwarzenberg sa knihou príliš nezaoberal, keď však vyjde v Česku, asi sa bude musieť. Rest má, ak nie voči synovi, tak voči Pallavicini, aspoň podľa jej slov:

„Aj rozchod sa dá urobiť ľudsky a elegantne. Spôsob, akým so mnou vtedy ľudia okolo neho zamietli, som vnímala ako veľmi nedôstojný.“

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×