Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sťahovanie dreva v lese sa mohlo skončiť tragédiou. Hrdinom sa stal kôň!

13.05.2019 (8/2019) Stiahol som jeden strom a čakali ma ďalšie. No tesne pred priesekom sa Pejo zaťal.
Sťahovanie dreva v lese sa mohlo skončiť tragédiou. Hrdinom sa stal kôň!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Potreboval som dorobiť dom, preto som stále niekde brigádoval. Chýbali nám peniaze a dom ich priam hltal. Manželka bola na materskej so synom a z môjho platu sa nám žilo ťažko. Ešte šťastie, že sme bývali na dedine, trochu hospodárili a niečo si dorobili. Pomohol mi aj otec. S jeho koníkom Pejom, ktorý bol môj kamarát, som neraz ľuďom niečo priviezol a pomohol s orbou. Otec už totiž nemohol na nohy.

A keď ma oslovil šéf polesia, že by potreboval spod Ostrého vrchu stiahnuť niekoľko stromov, ktoré vyvalila víchrica, tak som hneď súhlasil. Aj keď som vedel, že na tom mieste je to poriadna strmina a narobím sa. Počkal som, kým sa oteplí a sneh trochu sadne. Potom som zapriahol Peja. Počúval na slovo a prvú furmanku sme asi za pol hodiny zvládli. Na lesnej ceste som ho odmenil trochou sena a pohli sme sa opäť do strminy.

Prišli sme k prieseku a Pejo z ničoho nič zastal. „Hijó!“ poháňal som ho dopredu, ale on nič. Jeho postoj mi naznačoval, že sa niečo deje alebo tu niečo je. Ale čo? Veď sme už priesek prešli dvakrát a nič. Šibol som ho bičíkom a on sa na mňa tak trochu urazene pozrel. Nepohol sa ani o krok. Vtom som zachytil čudný zvuk. Pozrel som sa hore pod kopec a zbadal som obrovský mrak, ako keď sa prevaľuje hmla. Zvuk silnel a už mi bolo jasné, že sa dolu rúti lavína.

V okamihu sa mi pred očami prehnala masa snehu, ktorá strhla aj stromy na druhej strane prieseku. Keď hukot prestal, pozeral som sa na snehovú masu vysokú asi meter a pol a pevnú ako betón. Pomaly mi to došlo a do očí sa mi tlačili slzy. Otočil som koníka a cestou späť som ho prosil o prepáčenie. Zrejme nám obom zachránil život. Lebo to dunenie zachytil skôr ako ja. On to prosto cítil!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×