Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nursultan? Len chiméra v podobe zlatého obalu, pár kilometrov za mestom je všetko inak

12.05.2019 (18/2019) Stredoázijský Kazachstan je deviata najväčšia krajina sveta, ktorú pretkáva nekonečná step. Ak si však myslíte, že to je to jediné, s čím sa tu stretnete, nesmierne sa mýlite.
Nursultan? Len chiméra v podobe zlatého obalu, pár kilometrov za mestom je všetko inak
13 fotografií v galérii
Ikonická veža Bajterek je jednou z dominánt hlavného mesta.
Autor fotografie: Tomáš Kubuš

Dlhé roky bola hlavným mestom Kazachstanu Alma-Ata, dnešná Almaty, ležiaca na juhu krajiny, ukrytá pod zasneženými horami. Bola ďaleko, pre mnohých ľudí aj desiatky hodín cesty vlakom či po cestách, a nemala sa už veľmi ako rozrastať.

Súčasná metropola (až donedávna nesúca meno Astana) existovala vtedy vo svojej okázalej podobe azda len v hlave prezidenta s oficiálnym titulom „vodca národa“ Nursultana Nazarbajeva. Ten tejto obrovskej krajine vládol ako prezident už od roku 1990 a po tom, čo v marci po takmer troch desaťročiach odstúpil z funkcie, na jeho počesť kazašskú metropolu premenovali na Nursultan.

Výkladná skriňa

Na počiatku bol sen: niečo po sebe zanechať, vybudovať miesto, ktoré prekvapí, šokuje a ukáže, že Kazachstan nie je len krajina divokých nomádov, potulujúcich sa nekonečnou stepou. Sen sa splnil a dnes je Nursultan bránou do krajiny, no podáva o nej trošku falošný obraz. Všetko je tu akési nablýskané, nové, moderné, futuristické až zvláštne.

Prvý pohľad na Nursultan je však mimoriadne milý. Máte pocit, že do seba zapadá niekoľko svetov. Najdôležitejší bulvár Nuržol pretína moderné centrum od Chan Šatyru, obrovského stanu, až po prezidentský palác Ak Orda. Má všetko. Eleganciu, lesk, výškové budovy, no chýba mu „nepatrný“ detail – život.

Ranný bulvár je prázdny, až s pribúdajúcimi hodinami sa tu objavia ľudia. Po pár stovkách metrov sa zjaví veža Bajterek. Podľa legendy má znázorňovať strom života, na ktorý si sadne symbol šťastia – vták Samruk, a položí do jeho koruny zlaté vajce. Dnes má obrovské vajce viac než 300 ton a meria neskutočných 22 metrov.

Prezidentova ruka v Nursultane láka návštevníkov. 13 fotografií v galérii Prezidentova ruka v Nursultane láka návštevníkov. Zdroj: Tomáš Kubuš

Bajterek v sebe skrýva symboliku. Výška 97 metrov odkazuje na rok 1997, keď sa rozhodlo, že vtedajšia Astana sa stane hlavným mestom tejto obrovskej krajiny a Almaty bude mestom číslo dva.

Tu hore na vyhliadke človek pochopí, že vznikla z ničoho uprostred stepi. Mesto sa rozlieva na rovine a tam, kde sa končí, odrazu nie je nič. Len step, rieky, jazerá a nekonečno. Stačí zdolať pár schodov a zahľadieť sa na zlatý odtlačok ruky prezidenta Nazarbajeva. Každý Kazach, ktorý sa tu ocitne, k ruke podíde a skúsi do nej vložiť tú svoju. Vraj to prináša šťastie.

Špicatý symbol zmierenia

Koniec bulváru obsadil monumentálny prezidentský palác Ak Orda. Pribudlo tam zopár vládnych budov, ministerstiev a tiež policajti, sledujúci dianie v okolí. Za dvomi „zlatými“ vežami sa otvára námestie.

K palácu sa bežný človek nedostane, no môže si ako cenu útechy vychutnať supermodernú stavbu koncertnej haly. Projektoval ju Talian Nicoletti, jeden z najznámejších avantgardných dizajnérov na svete.

Na brehu rieky Išim sa pracuje. Číňania tu budujú nový park, ktorý bude spájať časti mesta s bulvárom Nuržol a zvyškom moderného Nursultanu. Druhý breh rieky Išim sa tradične považuje za starú časť mesta. Na konci parku stojí zvláštne pôsobiaca pyramída.

Park je spustnutý a vo fontáne sa bláznia traja malí chlapci. Na plagátoch ešte visia blednúce spomienky na Expo 2017. Kráčame parkom a dláždené cesty vedúce k pyramíde sa rozpadávajú. Sem-tam chýba dlaždica, inde sa z ničoho nič dvíha malinký kopček a je len otázkou času, kedy sa rozpadnú schody.

Zasklená pyramída predstavuje Palác mieru a zmierenia, pretože sa tu odohralo vzácne stretnutie lídrov svetových a tradičných náboženstiev. Dnes ho Kazachovia radi prezentujú ako symbol náboženskej tolerancie.

Aj v kazašskej metropole nájdete pyramídu, kde sa stretli rôzne náboženstvá. 13 fotografií v galérii Aj v kazašskej metropole nájdete pyramídu, kde sa stretli rôzne náboženstvá. Zdroj: Tomáš Kubuš

Na opačnej strane parku sa priestor vylieva do obrovského, no prázdneho Námestia nezávislosti. Jeho stredobodom je 91-metrový stĺp Kazach Eli, na ktorého vrchole sedí zlatý vták Samruk.

Námestie lemuje stĺporadie ako vystrihnuté z antického sveta a za ním sa týči zvláštny, no moderný Palác nezávislosti. Práve tu stojí aj jedna z najväčších mešít celej strednej Ázie Hazret Sultan so štyrmi minaretmi.

Skvelý plov vo futuristickom stane

Nursultan je rozľahlý a celkom dobre sa po ňom pohybuje autobusmi. Lístok vám predá „bábuška“ vnútri, a tak nemusíte stresovať. Medzi najzaujímavejšie stavby moderného mesta patrí aj futuristický zasklený stan Chan Šatyr, dvíhajúci sa do výšky 150 metrov. Nebyť ropy a zemného plynu, nikdy by sa tu neobjavil, no dnes sa stal razom jedným z najobľúbenejších bodov hlavného mesta. Jeho stavba zhltla 400 miliónov dolárov. P

rvé, čo vnútri ucítime, je prázdna monumentalita. Zmestilo by sa sem niekoľko futbalových štadiónov, sú tu obchody, butiky, atrakcie, kino a dokonca aj pláž s pieskom z Maldív. Bláznivé? Nie, toto je Nursultan!

Fantastická vôňa prilákala do miestneho podniku niekoľko hladných okoloidúcich, a kým na stole rozvoniava kanvička čierneho čaju, v kuchyni pripravujú plov. Nič tradičnejšie by sme v strednej Ázii nenašli. Je perfektný. Ochutený hrozienkami, dusenou mrkvou a kúskami baranieho mäsa.

Staré mesto (vtedy ešte Akmola) za riekou je tým, ktoré tu žilo dávno pred ropným boomom. So svojimi ulicami, parkmi, panelákmi či domami má však niečo, o čom môže futuristický Nursultan zatiaľ len snívať. Má dušu a život.

Takto by vyzeralo aj hlavné mesto, keby Kazachstan nemal petrodoláre. Staré autá, rozpadnuté ihriská, parky, sovietske „škatule“, malé obchodíky „dukany“, kde si musíte tovar vypýtať od predavačky v šedivej zástere, a príbehy vtlačené do miestnych štvrtí. Stačí však niekoľko krokov cez rieku a opäť ste v budúcnosti.

Moderné centrum Nursultanu skrášľuje prezidentský palác Ak Orda. 13 fotografií v galérii Moderné centrum Nursultanu skrášľuje prezidentský palác Ak Orda. Zdroj: Tomáš Kubuš

Mráz z gulagu

Kazachstan sa v mysliach mnohých ľudí spája aj so smutnou históriou gulagov. Hoci najviac by sme ich napočítali na Sibíri, aj tu, v nekonečnej stepi sa končili príbehy tisícok ľudí.

Neďaleko Nursultanu stojí mestečko Alžír, miesto niekdajšieho gulagu. Lokálny autobus je obyčajný, nič extra, ale za 200 tenge, čo je ekvivalent pol eura, nás odvezie do cieľa. Za Nursultanom sa otvorí zelená step. Cestou míňame niekoľko menších dediniek s jednoduchými domami.

Tu cítiť ten neskutočný kontrast hlavného mesta a okolitého sveta. Ak by niekto Kazachstan posudzoval len podľa toho, čo videl v Nursultane, nevedel by o tejto krajine nič. Je to chiméra v podobe zlatého obalu plného fantastických stavieb a veľkolepých vízií, ale stačí 10 kilometrov a všetko je inak.

Pochmúrne počasie akoby k Alžíru patrilo. Podfarbuje zlo, ktoré sa tu dialo počas sovietskej éry, najmä v časoch stalinizmu. Tu v Alžíri skončili mnohí prominentní väzni a zatvárali sem aj manželky a deti politických „zradcov“ režimu.

Oblúk v centre dnešného múzea vidno z diaľky a hneď vedľa neho stojí vagón, akým sem zvážali ľudí. Na opačnej strane je stena posiata menami. Rovnaké priezviská, celé rodiny. Tí všetci zmizli.

Múzeum uprostred areálu má len 2 poschodia a temné časy pripomína prostredníctvom dobových snímok, čiernobielych fotografií ľudí, ktorí sa tu ocitli, a niekoľkými figurínami. Vypovedá aj príbehy tých, čo prežili.

Mešita Hazret Sultan so štyrmi minaretmi je jedna z najväčších v celej Strednej Ázii. 13 fotografií v galérii Mešita Hazret Sultan so štyrmi minaretmi je jedna z najväčších v celej Strednej Ázii. Zdroj: Tomáš Kubuš

V meste jabĺk

Medzi Nursultanom a Almaty leží asi 1 200 kilometrov, no rýchlovlakom ich prejdete za 12-13 hodín. Večer naň nasadnete v hlavnom meste a ráno sa ocitnete v úplne inom svete. Zhon pred železničnou stanicou ustane v momente, keď prikývnem prvému taxikárovi. Ten ma zoberie svojou staručkou ladou do jednej z centrálnych štvrtí.

Stačí pár krokov a cítite, že ste sa dostali na miesto, kde to prekypuje životom. Za centrálnou mešitou leží najživšia bazárová časť celého mesta. Všetky uličky naokolo zaplnil tovar. Oblečenie, čínske výrobky, ale predávajú tu aj čerstvé pirôžky, samsy plnené mäsom či obľúbený kebab.

Čím sme bližšie k Zelenému bazáru, tým viac ľudí predáva z ulice ovocie či zeleninu. Zelený bazár, zvaný aj Kok Bazar, je bránou do Orientu. Prvé stánky patria predavačom sušeného ovocia, orieškov, pistácií, korenín či iných exotických komodít.

Vojdeme dnu a každý naokolo zbystrí pozornosť, predajcovia sa začnú predháňať v ponúkaní sušených marhúľ zo Samarkandu, pistácií z Iránu alebo datlí z Maroka. Dajte sa zlákať aj skvelými jablkami, veď Almaty znamená v preklade „otec jabĺk“. Aj to je záruka, že budú chutné.

O pár uličiek ďalej predávajú čerstvý tvaroh, maslo, rôzne syry, do misky naberú aj kumys či šubat z fermentovaného ťavieho mlieka. Zadná časť bazára patrí mäsu. Bravčové, hovädzie, baranie či konské, každé tu má svoje oddelenie. Stánky sú kusmi mäsa ovešané takým spôsobom, že občas za touto „hradbou“ musíte hľadať ukrytú predavačku.

Pešia zóna Zibek Zoli v centre Almaty je plná mladých ľudí. 13 fotografií v galérii Pešia zóna Zibek Zoli v centre Almaty je plná mladých ľudí. Zdroj: Tomáš Kubuš

Stačí zájsť o ulicu ďalej a ste v tichu Panfilovovho parku. Večný oheň tu horí za obete 2. svetovej vojny, z masívnych pamätníkov hľadia sovietski vojaci a v Zenkovovej katedrále cítiť medovú vôňu sviečok. Babičky sedia vonku na lavičke a sledujú šantiace deti.

Almaty dominujú vysoké zasnežené vrchy pohoria Alatau, ktoré spadá pod „nebeský“ Ťanšan. Stačí polhodinka a ste medzi nimi.

Moderné metro sa zastaví na námestí Abaj a odtiaľ je to len pár minút k lanovke na pahorok Kok Tepe. Nie je obrovský, no zhora uvidíte celú panorámu mesta a ešte si k tomu môžete dať grilovaný šašlik. Ak môžete, vyberte sa tam cez víkend, vtedy sa tam stretávajú kazašské rodiny, študenti, zamilované páry – a vlastne všetci.

Grand Canyon Strednej Ázie

Jedným z najlákavejších ťahákov okolia Almaty je Šaryn, jedinečný kaňon, vzdialený približne 3 hodiny cesty na východ k čínskym hraniciam. Spevnené cesty sa stratia a posledných 10 kilometrov sa všetko natriasa. Je to však neklamným znakom, že čoskoro budeme na mieste.

Priamo pod nami sa začína kazašský kaňon Šaryn. Stačí už len zliezť niekoľko desiatok schodov a pred očami sa rozleje najpôsobivejšia časť celého Šarynu s názvom Údolie zámkov. Presne pre tieto miesta si kaňon Šaryn vyslúžil prezývku Kazašský Grand Canyon.

Na niektorých miestach je hlboký až 300 metrov, bizarné skaly sa predbiehajú v predvádzaní. Jedna z nich pripomína ľudskú tvár, inde zase skaly vyzerajú ako sediace zvieratá.

Zamyslená predavačka mäsa v Zelenom bazári v Almaty. 13 fotografií v galérii Zamyslená predavačka mäsa v Zelenom bazári v Almaty. Zdroj: Tomáš Kubuš

Kráčame hlbšie a hlbšie, aby sme prišli až k rieke Šaryn. To jej by mal svet ďakovať za toto veľkolepé dielo. Je rýchla, akoby bežala opreteky, a tak sa v nej neodporúča kúpať. Rozbieha sa údolím a mizne za ďalšou skalou.

Tieto časti Šarynu sú obľúbené medzi domácimi, preto tu stojí niekoľko drevených chatiek aj júrt, kde sa dá prespať. Na obed sa tu grilujú šašliky, veľký hrniec je plný plovu a polievky šorpa s baraním mäsom. Pred odchodom ešte vyšliapte na okraj kaňonu a dostanete na rozlúčku rozprávkový výhľad. Dokonalosť panorámy ešte umocnia zasnežené hory na obzore.

Na Hodvábnej ceste

Mesto Šymkent na juhu krajiny nepatrí medzi turisticky vyhľadávané miesta, no je skvelým východiskovým bodom na objavovanie stôp bájnej Hodvábnej cesty. Jej kazašským symbolom sa stalo mesto Turkistan, ozdobené nádherným mauzóleom hodžu Ahmeta Jasaviho – najposvätnejším miestom krajiny.

Taxikár Muchtar so zlatými zubami vyrazí na sever na svojom staručkom audi. V Otrare, meste, kde zomrel Timur Veľký počas svojho plánu dobyť Čínu, dostane Muchtar nápad zastaviť sa na obed u priateľov. Ani nečaká na odpoveď a už stojíme vo dvore starého domu.

Kazachovia sú známi svojou pohostinnosťou, a tak nás pani domu usadí vo svojej obývačke, ktorá funguje aj ako spálňa či jedáleň. Na stôl sa natrhajú kúsky chleba, v mise sa objaví kurdak, plný neforemných kusov mäsa, a niekoľko vajec. K tomu kanvica čaju a príbehy.

Cestou cez Turkistan sme sa dostali aj do kazašskej domácnosti. 13 fotografií v galérii Cestou cez Turkistan sme sa dostali aj do kazašskej domácnosti. Zdroj: Tomáš Kubuš

Po hodine cesty sa na horizonte zjaví Turkistan. Hoci mesto má dnes 300 000 obyvateľov, nemáte ten pocit. Dýcha skôr atmosférou väčšej dediny a nie veľkomesta. Mauzóleum prezradí jeho okázalá a krásna kupola. Kráčajú k nemu domáci v piete a očakávaní. Turkistan je pre nich taký posvätný, že podľa legendy sa jeho 3 návštevy vyrovnajú jednej návšteve Mekky.

Park zdobia ruže a za nimi stojí mauzóleum. Kupola v sebe nesie zakódovaný rukopis Timura Veľkého. Práve ten sa ju rozhodol v roku 1389 postaviť na hrobke svätca a odvtedy sa veľmi nezmenila. Vnútri nás obklopí obrovský prázdny priestor, ktorý sa zastaví až v najväčšej kupole v celej strednej Ázii.

Pri Jasaviho hrobke sedí niekoľko ľudí a ďalší neustále prichádzajú a odchádzajú. Všade je posvätné ticho a počuť len šepot modlitieb. Najkrajší pohľad na mauzóleum je zvonku. Oči sa nezastavia na dokonalej výzdobe – skáču medzi kupolami a niet momentu, keď sa tej krásy nabažia.


Kazachstan

Dlhým tvarom Kazašská republika je štát v strednej Ázii. S rozlohou 2 717 300 km2 je deviatym najväčším štátom na svete, žije tu však len vyše 18 miliónov obyvateľov a hustota osídlenia je veľmi malá (6,49 km2 na jedného obyvateľa). Povrch krajiny je prevažne mierne hornatý a je bohatá nerastné suroviny – najmä medené rudy. Darí sa aj poľnohospodárstvu, živočíšnej výrobe, priemysel postupne rastie. Hlavným mestom republiky, ktorá vznikla 25. decembra 1991 po rozpade ZSSR, je Nursultan. Zloženie obyvateľstva Kazachstanu je veľmi pestré, 63-percentnú majoritu tvoria Kazachovia, nasledujú menšiny – Rusi, Uzbeci, Ukrajinci, Ujguri, Tatári, Nemci, Židia a ďalšie etniká. Čo sa týka náboženstva, prevládajú sunnitskí moslimovia. Miestnou menou je kazašský tenge.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×