Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Luxembursko smúti za kráľom, ktorý krajinu bránil pred nacistami, a potom ju zmenil na medzinárodné finančné centrum

09.05.2019 (18/2019) Luxembursko smúti: 23. apríla zomrel vo veku krásnych 98 rokov veľkovojvoda Ján, otec súčasného panovníka Henricha (64).
Luxembursko smúti za kráľom, ktorý krajinu bránil pred nacistami, a potom ju zmenil na medzinárodné finančné centrum
6 fotografií v galérii
Luxemburský veľkovojvoda Ján.
Autor fotografie: Profimedia

„S veľkým smútkom vás informujem o smrti môjho milovaného otca, jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodu Jána, ktorý zomrel v pokoji, obklopený láskou svojej rodiny,“ uviedol Henrich v oficiálnom vyhlásení.

Krátko predtým jeho otca hospitalizovali s pľúcnou infekciou. Je otázne, či Luxemburčania tento rok dodržia národný zvyk – oslavu narodenín aktuálneho panovníka. Tie sú štátnym sviatkom od roku 1947, oslavy v novej podobe zaviedla kráľovná Šarlota, Jánova mama.

Na čele tejto malej krajiny stála v rokoch 1919 až 1964. Hoci na svet prišla 23. januára, 2 roky pred jej abdikáciou presunuli oslavy o 5 mesiacov neskôr – na 23. júna. Ak tento dátum pripadne na nedeľu, oslavujú v pondelok. Je teda úplne jedno, kedy sa aktuálny panovník – po Šarlote veľkovojvoda Ján či Henrich – narodili, dátum osláv sa nemení.

Je to obrovská pouličná párty, ktorá sa začína už v predvečer štátneho sviatku. Neodmysliteľne k nej patrí vojenská prehliadka, delová salva zo 100 ka- nónov, koncerty a slávnostný ohňostroj. Takmer sto rokov ju pravidelne zažíval aj zosnulý veľkovojvoda Ján.

Veľkovojvodkyňa Šarlota odstúpila v prospech syna Jána v roku 1964. Krajina pod jeho vedením zažila výrazný ekonomický rast. 6 fotografií v galérii Veľkovojvodkyňa Šarlota odstúpila v prospech syna Jána v roku 1964. Krajina pod jeho vedením zažila výrazný ekonomický rast. Zdroj: Profimedia

Bez škandálov

Možno teraz lovíte v pamäti a pokúšate sa spomenúť si na nejakú pikantériu zo života luxemburskej dynastie, ako sme zvyknutí pri tej britskej či kedysi monackej. Nič vám nenapadá? Správne – nemá čo. Najväčším „škandalistom“ je aktuálny premiér Xavier Bettel, ktorý sa v roku 2015 oženil so svojím priateľom.

Luxemburskej kráľovskej rodine akoby sa škandály oblúkom vyhýbali, všetci jej členovia sú viac než vzorní. Možno je to spôsobené tým, že Luxembursko, jedna z krajín Beneluxu, má asi toľko obyvateľov ako Bratislava a robiť na takomto priestore kráľovský bulvár nie je zrejme jednoduché. Skôr sa však prikláňame k názoru, že ide vskutku o kráľovskú rodinu žijúcu s patričnou noblesou.

Vylodený v Normandii

Svedčí o tom aj životný príbeh veľkovojvodu Jána, jedného z najdlhšie kraľujúcich panovníkov Európy. Narodil sa 5. januára 1921 ako najstarší potomok veľkovojvodkyne Šarloty I. a princa Félixa Bourbonsko-Parm­ského. Jeho celé meno znelo Jean Benoît Guillaume Robert Anto­ine Louis Marie Adolphe Marc d‘Aviano.

Krajina, v ktorej prišiel na svet, ležiaca medzi Belgickom, Francúzskom a Nemeckom, teda na dosť rušnom bode, mala smolu. Podobne ako Jánova rodina. Tá musela pred nacistami utiecť do Spojených štátov a Kanady, kde hľadala útočisko.

Veľkovojvoda Ján s manželkou Jozefínou Šarlotou mali päť detí. 6 fotografií v galérii Veľkovojvoda Ján s manželkou Jozefínou Šarlotou mali päť detí. Zdroj: Profimedia

Ján mal v roku 1939, keď sa vojna začala, 17 rokov. Do Európy sa vrátil v roku 1942, aby ako správny následník trónu absolvoval vojenský výcvik v Kráľovskej vojenskej akadémii v britskom Sandhurste. Krátky čas dokonca slúžil ako stráž v Bucking­hamskom paláci. Žiaľ, svoje vedomosti musel na bojovom poli aj skutočne využiť.

Počas 2. svetovej vojny, v roku 1944, sa zúčastnil na vylodení Spojencov v Normandii, na bitke o Caen a následne pokračoval v oslobodzovacích bojoch Luxemburska spod okupácie nacistického Nemecka. Až potom mohol pokračoval v kráľovskom živote.

Po vojne požiadal o ruku belgickú princeznú Jozefínu Šarlotu a splodili 5 detí: Máriu Astrid, Henricha, Jána, Margarétu a Giullauma. Na kráľovský trón však zasadol až takmer o 20 rokov.

Abdikujem v prospech...

Luxemburská kráľovská rodina pre korunu nikdy neintrigovala, starší vládca sa vždy včas a rozumne vzdal trónu v prospech následníka. Jánova matka Šarlota odstúpila v roku 1964; Ján v roku 2000 v prospech syna Henricha.

Obdobie Jánovho panovania sa vysoko cení, pretože sa mu podarilo zvýšiť ekonomickú prosperitu krajiny: práve Luxemburčania majú jednu z najvyšších životných úrovní v Európe a mimoriadne účinný systém sociálneho zabezpečenia.

Po 35 rokoch panovania abdikoval v prospech syna Henricha. 6 fotografií v galérii Po 35 rokoch panovania abdikoval v prospech syna Henricha. Zdroj: Profimedia

Krajina je členom EÚ i NATO a spolu s francúzskym Štrasburgom a belgickým Bruselom je jej hlavné mesto Luxemburg jedným z troch oficiálnych hlavných miest Európskej únie.

Veľkovojvoda stál na čele krajiny dlhých 36 rokov a premenil ju z priemyselne stagnujúcej oblasti na medzinárodné finančné centrum. Väčšinu svojich povinností presunul na syna už v roku 1998, oficiálne mu kráľovské žezlo odovzdal pol hodiny pred začiatkom slávnostnej prísahy nového panovníka 7. októbra 2000, keď podpísal abdikačný list s týmto znením:

„My, Ján, z milosti Božej veľkovojvoda luxemburský, vojvoda nasavský, sa v zmysle tretieho článku ústavy vzdávame veľkovojvodskej koruny v prospech nášho milovaného syna, dedičného veľkovojvodu Henricha.“

Rodina mala v pláne uskutočniť tento akt už 28. septembra, ale v tom čase mal najmladší luxemburský princ vážnu autonehodu, preto udalosť o pár dní odsunuli.

Henrich je šiesty vládca luxemburskej dynastie, ktorú založil v roku 1890 veľkovojvoda Adolf z nasavsko-walramskej dynastie, a je bratranec belgického kráľa Filipa.

V roku 1981 sa oženil s Maríou Teresou Mestreovou Batistovou. Tá pochádza z bohatej kubánskej rodiny, ktorá sa však po revolúcii v roku 1959 presťahovala do New Yorku a Ženevy. Pár má 4 deti, následníkom trónu je najstarší Guillaume.

Možno ste nevedeli, že v čase, keď v Holandsku a Nemecku nesmeli existovať súkromné elektronické médiá, sa vysielalo do týchto krajín práve z Luxemburska a práve v tejto najmenšej krajine Beneluxu vznikla známa televízia RTL.

Súčasný panovník Henrich so svojimi deťmi (zľava): princmi Guillaumom a Félixom, vedľa neho manželka s kubánskymi koreňmi, veľkovojvodkyňa María Teresa. 6 fotografií v galérii Súčasný panovník Henrich so svojimi deťmi (zľava): princmi Guillaumom a Félixom, vedľa neho manželka s kubánskymi koreňmi, veľkovojvodkyňa María Teresa. Zdroj: Profimedia

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×