Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lietadlo s najväčším rozpätím krídiel absolvovalo prvý let. Bude pomáhať vesmírnym raketám

09.05.2019 (17/2019) Odvážny projekt dosiahol po ôsmich rokoch svoj cieľ. Lietadlo s najväčším rozpätím krídel na svete sa vznieslo do vzduchu.
Lietadlo s najväčším rozpätím krídiel absolvovalo prvý let. Bude pomáhať vesmírnym raketám
4 fotografie v galérii
Kabína pre posádku je v pravom trupe (v smere letu). Hoci ľavá strana pôsobí totožne,...
Autor fotografie: Stratolaunch Systems Corporation

Špeciálne lietadlo Stratolaunch, ktoré vyzerá na pohľad ako lietadlové siamské dvojičky, sa 13. apríla za burácajúceho potlesku stoviek prítomných nadšencov odlepilo od zeme a úspešne absolvovalo svoj premiérový let nad Mohavskou púšťou.

Dvaja testovací piloti a jeden palubný inžinier boli priamymi svedkami momentu, na ktorý sa čakalo dlhých 8 rokov. Stratolaunch bol zostavený tak, aby v budúcnosti plnil funkciu plat­formy na vypúšťanie kozmických rakiet.

Kozmodróm v oblakoch

Projekt „najväčšieho“ lietadla spustili v roku 2011 jeden zo zakladateľov spoločnosti Microsoft Paul Allen a bývalý letecký inžinier a súčasne letecko-vesmírny vizionár Burt Rutan.

Cieľom projektu bolo zostrojiť lietadlo, ktoré bude fungovať ako akýsi nadzemný kozmodróm. Lietadlo vynesie vesmírnu raketu do výšky 10 kilometrov, kde sa následne oddelí a pomocou už vlastných motorov si to namieri do vesmíru. Akokoľvek netradične to znie, takýto štart rakety má byť v porovnaní s klasickým omnoho úspornejší.

Stroj do vzduchu vzniesli testovací piloti Chris Guarente (vľavo) a Evan Thomas (v strede), ktorým asistoval mladý palubný inžinier. 4 fotografie v galérii Stroj do vzduchu vzniesli testovací piloti Chris Guarente (vľavo) a Evan Thomas (v strede), ktorým asistoval mladý palubný inžinier. Zdroj: Scaled Composities

Hoci sa označuje za celkovo najväčšie, nie je to úplne tak. Čo sa týka dĺžky, jeho 72,5 metra poľahky zdolá transportné lietadlo Antonov An-255 so svojimi 84 metrami. To, čo ho robí naozaj najväčším, je niečo iné.

Rozpätie krídiel, ktoré dosahuje úžasných 117,35 metra, nemá vo svete lietadiel absolútne žiadnu konkurenciu. Za zmienku stojí aj jeho nosnosť. Stratolaunch poháňa 6 dvojprúdových motorov, každý z nich dáva maximálny ťah 252,4 kN, ktoré dokážu do výšin vyniesť až 250 ton nákladu.

Radosť si neužil

Lietadlo Stratolaunch pochádza z dielne konštruktérov spoločnosti Scaled Composites, ktorú založil spomínaný vizionár Rutan ešte v roku 1982.

Užívateľským právom na mohutný stroj sa bude pýšiť Stratolaunch Systems Corporation. Vedúcou osobnosťou tejto korporácie založenej súbežne so spúšťaním projektu a zameranej na štarty vesmírnych rakiet z lietadlových nosičov bol práve zakladateľ Microsoftu Allen. Splnenie svojho veľkolepého sna si, žiaľ, užiť nestihol. Minulý rok zomrel.

Jedinečné lietadlo je dlhé 72,5 metra, rozpätie jeho krídiel dosahuje 117,35 metra. Má šesť dvojprúdových motorov a unesie 250 ton nákladu. 4 fotografie v galérii Jedinečné lietadlo je dlhé 72,5 metra, rozpätie jeho krídiel dosahuje 117,35 metra. Má šesť dvojprúdových motorov a unesie 250 ton nákladu. Zdroj: Scaled Composities Lietadlo Stratolaunch bude slúžiť ako platforma pre vypúšťanie vesmírnych rakiet ľahšieho typu s motormi na tuhé palivá. Ráta sa aj s vypúšťaním viacerých rakiet naraz. 4 fotografie v galérii Lietadlo Stratolaunch bude slúžiť ako platforma pre vypúšťanie vesmírnych rakiet ľahšieho typu s motormi na tuhé palivá. Ráta sa aj s vypúšťaním viacerých rakiet naraz. Zdroj: Scaled Composities

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×