Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najväčšia horehronská obec: Ctia si tradície, vlastné kulinárske špeciality aj špecifické nárečie bez mäkčeňov

01.05.2019 (16/2019) Ctia si ľudové tradície, vlastné kulinárske špeciality aj špecifické nárečie bez mäkčeňov. Aby si však v Polomke zabezpečili budúcnosť, musia kráčať s dobou.
Najväčšia horehronská obec: Ctia si tradície, vlastné kulinárske špeciality aj špecifické nárečie bez mäkčeňov
13 fotografií v galérii
Takýto pohľad na kopec a okolité hory si vychutnáte z veže Polomské očko.
Autor fotografie: Ján Miškovič

Jej centrum je čisté, upravené a pokojné. V pracovnom čase na náš vkus možno až príliš, len tu a tam sa mihne mamička s kočíkom, dôchodca ponáhľajúci sa do obchodu, staršia pani v kroji! Áno, aj ten sa v uliciach Polomky občas objaví, hoci už čoraz zriedkavejšie.

Sympatická babička Emília Omastová nám porozprávala čo-to do ankety a nezabudla sa popýšiť fotografiou, na ktorej pózuje v tradičnom ľudovom odeve so svojou kamarátkou. Ani jedným slovom sa nesťažuje, hoci život v tomto malebnom kraji na rozhraní národných parkov Nízke Tatry a Muránska planina nie je vždy jednoduchý.


Polomka

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Brezno

Prvá písomná zmienka: 1525

Počet obyvateľov (ku koncu roka 2017): 2 944 (z toho muži 1 454, ženy 1 490)

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 19,15 %; 2013 - 17,4 %; 2014 - 13,41 %; 2015 - 12,52 %; 2016 - 9,84 %; 2017 - 5,96 %; 2018 - 4,42 %; 2019 (február) - 4,47 %


V zime vleky, po sezóne stavby

Kým ešte na prelome tisícročí počet obyvateľov pomerne výrazne prevyšoval trojtisícovú hranicu, dnes sa už pohybuje pod jej úrovňou.

„Populačne klesáme, mladí odchádzajú za prácou. Stále sa však držíme toho, že tu ľudia stále žijú. Musíme sa prispôsobiť a pozerať do budúcnosti, ako udržať mladé rodiny. Cesta k tomu vedie cez kvalitné služby a vytvorenie pekného prostredia, čo je náš cieľ,“ hovorí starosta obce Ján Lihan (67).

Starosta Ján Lihan vedie Polomku už dlhé roky. 13 fotografií v galérii Starosta Ján Lihan vedie Polomku už dlhé roky. Zdroj: Ján Miškovič

V susedstve budovy obecného úradu nájdete pekné zdravotné stredisko, kde ordinuje všeobecný lekár pre dospelých i deti, zubár, gynekológ, traumatológ. Okrem materskej a základnej funguje v Polomke aj súkromná umelecká a špeciálna škola pre žiakov s rôznym stupňom mentálneho postihnutia.

Najväčším zamestnávateľom je miestny závod na spracovanie dreva s približne 200 zamestnancami, nasleduje samotná obec. Tá prevádzkuje okrem iného miestne lyžiarske stredisko s priľahlým penziónom.

„Počas dobrej zimy je roboty viac než dosť, problém však nastáva, keď vypneme vleky. Naši ľudia chcú byť zamestnaní trvalo a my od nich nemôžeme očakávať, že budú po niekoľkomesačnej prestávke bez zárobku v novembri opäť nastúpení v lyžiarskom stredisku. Preto obecný podnik vykonáva aj stavebnú činnosť, čo je pre nás veľké plus. Snažíme sa uchádzať o každú zákazku,“ dodáva starosta.

Organizovaním pravidelných podujatí sa snaží aj o to, aby patrične vyťažil, a tým udržal personál penziónu na úpätí vlekov, ktorý celoročne poskytuje ubytovacie a stravovacie služby.

V centre obce vládol v pracovnom čase pokoj. 13 fotografií v galérii V centre obce vládol v pracovnom čase pokoj. Zdroj: Ján Miškovič

Veža má úspech

Práve preto, aby tu turistický ruch pulzoval vo všetkých ročných obdobiach, vyrástla nad zjazdovkou parádna vyhliadková veža s názvom Polomské očko. Tridsaťmetrovú stavbu za 336 000 eur otvorili vlani v lete.

„Keď vyšla výzva cezhraničnej spolupráce na zvýšenie turistickej návštevnosti medzi Slovenskom a Maďarskom, zapojili sme sa do nej s obcou Nézsa. Každý mal pripravený vlastný projekt, my sme plánovali vyhliadkovú vežu, ktorú by z 90 percent financovala maďarská vláda a zvyšná časť by išla z prostriedkov slovenského ministerstva pôdohospodárstva.

Hoci tento projekt nakoniec neuspel, viaceré predchádzajúce áno a ušetrili sme na nich nemalé peniaze. Preto sme nakoniec po schválení poslancami pristúpili k financovaniu veže z obecných zdrojov,“ vysvetľuje Ján Lihan.

V jej spodnej časti plánujú zriadiť bufet, najskôr však budú musieť kvôli splneniu hygienických predpisov vyriešiť prísun pitnej vody a zabezpečiť suchú toaletu. Už dnes je však jasné, že sa Polomské očko stane jednou z atrakcií práve budovaného náučného chodníka – jeho návštevnosť sa stále zvyšuje.

Na otázku prečo azda najlepšie odpovedia naše fotografie zachytávajúce priam božský panoramatický výhľad na obec a okolité kopce.

Vyhliadková veža Polomské očko by mala lákať turistov nielen počas zimnej sezóny, ale aj mimo nej. 13 fotografií v galérii Vyhliadková veža Polomské očko by mala lákať turistov nielen počas zimnej sezóny, ale aj mimo nej. Zdroj: Ján Miškovič

Spomienky na tragédiu

Cestou k lyžiarskemu stredisku sa zastavujeme na železničnom priecestí, ktoré sa pred desiatimi rokmi stalo svedkom jedného z najväčších dopravných nešťastí v novodobej slovenskej histórii. Do pamätníka, obloženého kvetmi a sviečkami, sú vyryté mená dvanástich ľudí, ktorí 21. februára 2009 neprežili náraz vlakovej súpravy do ich autobusu.

Stojíme so starostom na tomto tichom mieste a chvíľu filozofujeme nad tým, čo sa mohlo diať v osudnú chvíľu, keď šofér autobusu vchádzal na koľajisko. Tak či onak, obetiam, ktoré sa tešili na príjemný deň na zasneženom svahu, životy už nikto nevráti.

„Bolo krátko po deviatej doobeda, keď ma tá správa zastihla v materskej škole. Do piatich minút som bol na mieste a tú hrôzu, čo som videl, mám dodnes pred očami. Stále sa mi ťažko hľadajú slová,“ priznáva starosta.

Až 9 mesiacov po tragédii pribudla na nebezpečnom priecestí svetelná signalizácia. „Požadovali sme závory, ale aj toto je lepšie ako nič. V obci si nešťastie pripomíname každý rok,“ dodáva Ján Lihan.

V rybacom raji

Len kúsok nad obcou sa stará o svoje kráľovstvo Dušan Muška (59). Srdečný chlapík s dušou fanatika, ktorý túži dotiahnuť svoju vášeň do absolútnej dokonalosti. Je vyučený automechanik, ale už dávno sníval o tom, že bude chovať ryby.

„Toto mi dáva zmysel,“ ukazuje hrdo na dve nádrže, v ktorých sa trepocú pstruhy a sivone kanadské. Kúsok vyššie je zatiaľ prázdne jazero, ktoré sa však už onedlho tiež zaplní vodou.

Dušan Muška vo svojom rybacom kráľovstve. Budoval ho 10 rokov. 13 fotografií v galérii Dušan Muška vo svojom rybacom kráľovstve. Budoval ho 10 rokov. Zdroj: Ján Miškovič

„Trvalo mi 10 rokov, kým som to tu všetko vybudoval a vybavil náležité povolenia. Chovám na prvej vode, čo je podmienka, ak chcete mať mäso špičkovej kvality. Voda sem ide priamo z potoka a jej teplota ani v letných horúčavách nevystúpi nad 15 stupňov. To je pre ryby veľmi dobré, lebo sa na nich netvoria plesne. Chovám ich šetrne až do konzumnej veľkosti – pstruhy 2 a sivone až 2,5 roka,“ pochváli sa.

Do vody hádže nórske biokrmivo a svoje miláčiky vyloví do podberáka kvôli fotografii len na chvíľočku, aby ich nevystresoval. Človek má pocit, že ich majiteľ azda ani nedokáže predať, toho sa však jeho zákazníci našťastie obávať nemusia. Rybami z polomskej farmy si často vylepšujú jedálny lístok ľudia s rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

„Zistilo sa totiž, že takáto ryba je lepšia ako napríklad morská, kde je vo vode viac mikroplastov. Myslím, že aj Slováci sa už učia na kvalitu,“ dodáva húževnatý Horehronec so zaujímavou životnou filozofiou.

„Ľudia by nemali z dediny utekať, ale ostať tu žiť, robiť a byť pokojní, nie vystresovaní. Či som ja pokojný? Ja som šťastný človek! Napriek tomu, že splácam úvery a stále opravujem autá, aby som si zarobil na prevádzkovanie tohto tu,“ ubezpečuje.

Aby toho nebolo málo, vo voľnom čase sprevádza záujemcov po okolí, ukazuje im prírodu a nabáda ich, aby si ju vážili. Takýto výlet sa nikdy nezaobíde bez plastových vriec, do ktorých sa zbierajú odpadky.

Obec Polomka prevádzkuje aj tento penzión na úpätí zjazdovky. Funguje celoročne. 13 fotografií v galérii Obec Polomka prevádzkuje aj tento penzión na úpätí zjazdovky. Funguje celoročne. Zdroj: Ján Miškovič

Polomčania a Lihanovci

Aj Dušan Muška so svojimi rybami je jedným z fenoménov, pre ktoré sa oplatí zamieriť do tejto prírodnej oázy medzi horskými hrebeňmi. Už o mesiac sa otvorí návštevníkom pri veľkom stretnutí Polomčanov.

„Okrem nás sa na týchto pravidelných stretávkach zúčastňujú zástupcovia Gemerskej Polomy, Polomy v okrese Sabinov a obce Pustá Polom pri moravskosliezskej Opave. V usporadúvaní akcií sa pravidelne striedame, tentoraz vyšiel rad na našu obec.

Verím, že do 18. mája, keď polomským priateľom otvoríme svoje brány a predvedieme niečo zo svojich tradícií, už bude k dispozícii vonkajší priestor a prízemie gazdovského dvora, ktorý práve dokončujeme,“ predvádza starosta rozsiahlu drevenicu v opatere skupinky robotníkov.

Kým v spodnej časti plánujú zriadiť historickú izbu, turisticko-informačnú kanceláriu a klubovňu pre miestne súbory, na poschodí vznikne malé múzeum s miestnymi krojmi a náčiním, ktoré používali naši predkovia.

Už začiatkom budúceho mesiaca sa stane penzión Bučník dejiskom stretnutia Lihanovcov z celého bývalého Československa, pričom nositelia tohto mena sa ozvali dokonca až zo Spojených štátov!

Jeden z pamätníkov v Polomke patrí aj americkým a britským vojakom, ktorí tu bojovali počas 2. svetovej vojny. 13 fotografií v galérii Jeden z pamätníkov v Polomke patrí aj americkým a britským vojakom, ktorí tu bojovali počas 2. svetovej vojny. Zdroj: Ján Miškovič

Začiatkom júna ožije lyžiarske stredisko tradičnými pretekmi v zjazde na bicykloch, v športovom kalendári nebude ani tento rok chýbať motorkársky šampionát v enduro.

Aby si mohli do sýtosti zašportovať aj domáci, vytvorili na miestnom štadióne dráhu pre bežcov a korčuliarov a najbližšie plánujú postaviť centrálne ihrisko pre všetky vekové kategórie. Víziu budovania modernej dediny chcú v Polomke napĺňať i v ďalších rokoch.

„Treba ešte urobiť toľko vecí, že by to bolo naozaj na dlhú debatu,“ dokazuje Ján Lihan, že správny šéf obce nemôže byť nikdy spokojný.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×