Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šampión šampiónov: Na súťažiach najlepších šperkárov háji slovenské farby Iránec z košíc

30.04.2019 (16/2019) Aj keď prešli ešte len štyri roky, odkedy sa presťahoval za osudovou láskou z rodného Iránu do Košíc, za ten krátky čas už Alireza Mokkaram Dorri (40) dvakrát reprezentoval Slovensko a dvakrát vyhral.
Šampión šampiónov: Na súťažiach najlepších šperkárov háji slovenské farby Iránec z košíc
5 fotografií v galérii
Klientov má najmä v USA a Kanade.
Autor fotografie: Peter Ličák

Po príchode na Slovensko si prvýkrát skúsil zmerať svoje šperkárske umenie so svetovou konkurenciou na medzinárodnej súťaži v Thajsku. Odhodlal sa, okúsil atmosféru šperkárskej olympiády a zvíťazil.

Jeho kolekcia – prsteň, náramok a náušnice, jednoducho nemala konkurenciu. Ako povedala pri odovzdávaní pres­tížnej ceny thajská princezná Čulapchorn Mahidol, Alireza siahol svojím víťazstvom na šperkársky olymp.

V tej chvíli bol presvedčený, že v Bangkoku dosiahol vrchol svojej kariéry. Lenže človek je tvor omylný, ako sa u nás vraví, a aj majster tesár sa niekedy utne. Presne to sa pritrafilo Alirezovi tento rok v Hongkongu na šampionáte šampiónov.

Šampión medzi šampiónmi

„Na súťaži International Jewellery Design Excellence Award 2019 sa mohli zúčastniť len dizajnéri šperkov, ktorí už zvíťazili v niektorej medzinárodnej súťaži. Od organizátorov tejto olympiády šperkárov som dostal pozvanie vďaka víťazstvu v Bangkoku z roku 2016.

Priznám sa, že pri tejto nominácii mi po chrbte prebehli zimomriavky, veď súťažiť so svetovou špičkou je pre každého dizajnéra šperkov veľmi veľká pocta. Aj tu platí, že nie je podstatné zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Čo už, mne sa podarilo oboje,“ hovorí skromne naturalizovaný Košičan.

Kvalitný šperk si vyžaduje precíznu prácu. 5 fotografií v galérii Kvalitný šperk si vyžaduje precíznu prácu. Zdroj: Peter Ličák

Alirezu priviedla na východné Slovensko láska. S manželkou Alenou sa zoznámili počas dovolenky na pláži v Turecku. Pol roka jej kurizoval mejlami, a keď si boli obaja istí, že spoločný život by bol pre jedného i druhého oveľa krajší, vzali sa. Mali šťastie: obe rodiny to vzali normálne, netrápili ich náboženské, spoločenské, kultúrne a už vonkoncom nie politické odlišnosti života na Slovensku a v Iráne.

„Už od mojich detských rokov bolo takmer isté, že sa budem zaoberať šperkárstvom. Veď celé detstvo som prežil v dielni; šperkárom bol môj otec i starý otec, takže inak to s mojou profesiou ani dopadnúť nemohlo. Celá rodina očakávala, že po nich prevezmem štafetu. Akurát ich prekvapilo, že k tomu nedošlo doma, ale v Európe.

Šperkárstvo a zlatotepectvo boli v Perzii, ktorá sa rozprestierala aj na území dnešného Iránu, odvekým, najtradičnejším a najrozšírenejším remeslom. Ako dokazujú archeologické nálezy a historické listiny, zlaté a strieborné šperky kombinované s tyrkysom sa vyvážali z Perzie do celého sveta už 1 000 rokov pred naším letopočtom.

V celom kultúrnom svete boli známe nielen perzské šperky pre ženy, ale aj zlaté a strieborné tabatierky, vázy či misy na cukor. Keby ste dnes navštívili slávny teheránsky bazár, našli by ste tam tisíc obchodov so zlatom, briliantmi, diamantmi, tradičnými perzskými šperkmi. Tam by ste sa presvedčili, že šperkári, zlatníci a zlatotepci patria v Iráne dodnes k najváženejším ľudom.

Výrobcov šperkov pred rokmi nepríjemne zaskočila zlá správa, že v Iráne sa vyčerpali všetky zásoby tyrkysu, ktorý bol najkvalitnejší na svete, ale našťastie sa našlo riešenie. Naši šperkári teraz používajú tyrkys z bane Šípková Ruženka v Arizone, ktorý je tiež veľmi vysokej kvality,“ zasvätil nás do najtradičnejšieho remesla Iráncov Mokkaram Dorri.

Zlatník Alireza Mokkaram Dorri 5 fotografií v galérii Zlatník Alireza Mokkaram Dorri Zdroj: Peter Ličák

Prevratný dizajn

Do súťaže v Hongkongu prihlásil dámsky prsteň zo zlata zdobený Swarovského diamantmi, s ktorým už vyhral súťaž v Thajsku. Pri navrhovaní jeho dizajnu čerpal inšpiráciu z niekoľkých kreslených rozprávok. Očarili ho magické momenty, keď nad hlavami rozprávkových postáv lietajú priestorom trblietavé hviezdičky.

„Tu v Košiciach som už niekoľkokrát dostal otázku, ako dlho som na tomto víťaznom prsteni pracoval. Každý očakáva, že odpoviem: dva týždne, mesiac, dva mesiace. Lenže ako pri každej tvorivej činnosti, takto merať čas jednoducho nemožno.

Ten nápad mi dozrieval v hlave niekoľko rokov, najdlhšie som sa vo svojej dizajnérskej tvorbe venoval práve víťaznému prsteňu, pri iných šperkoch mi to nikdy tak dlho netrvalo,“ povedal pre Život šampión medzi šampiónmi.

Informácia, že návrh prsteňa môže takto dozrievať v hlave a duši autora, iste mnohých ľudí dosť zaskočí. Alireza má pre taký dlhý čas vysvetlenie. Vraví, že pri dizajnovaní víťazného prsteňa vymyslel techniku, ktorá postavila dovtedy známe a zaužívané postupy na hlavu.

Ide o prevratný postup pri osádzaní drahých kameňov. Klasické, stovkami rokov uznávané zásady umiestňovania briliantov, diamantov a ostatných drahokamov kladú šperkárom na srdce, že drahé kamene musia byť na prsteni v jednej rovine. Iné osadenie sa považovalo za amaterizmus, za fušerinu.

Šperkár z východného Slovenska opustil túto odvekú zásadu a Swarovského diamanty „rozosial“ po celom prsteni – hore, dole, vpravo, vľavo. Doposiaľ uznávaný princíp osádzania drahých kameňov do jednej roviny hodil za hlavu. A práve táto odvaha ho vyniesla spomedzi najlepších svetových kolegov na najvyšší piedestál.

Prsteň, ktorý mu priniesol víťazstvo na súťaži v Hongkongu. 5 fotografií v galérii Prsteň, ktorý mu priniesol víťazstvo na súťaži v Hongkongu. Zdroj: Peter Ličák

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×