Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poznajú tajomstvo dlhovekosti? Na týchto miestach vo svete sa ľudia dožívajú najviac!

25.04.2019 (15/2019) Poznajú ľudia elixír či tajomstvo dlhého života?
Poznajú tajomstvo dlhovekosti? Na týchto miestach vo svete sa ľudia dožívajú najviac!
2 fotografie v galérii
Čo spája ľudí, ktorí sa dožívajú najviac?
Autor fotografie: Shutterstock

Odpoveď skrýva jednoduchá otázka. Prečo sa ľudia v niektorých končinách sveta dožívajú oveľa viac ako inde? Presne tú si položil autor Dan Buet­tner. Nielenže si ju položil, ale na miesta s dlhovekými sa vybral.

Jedno z najzaujímavejších miest, ktoré na svojej ceste navštívil, bol grécky ostrov Ikaria. Na tomto ostrove nie je problém stretnúť 100-ročného muža, ako si denne vykračuje skontrolovať svoje stádo kôz. Ako je to možné?

Je veľmi pravdepodobné, že chvíľu predtým si na pol hodinky zdriemol a v ten deň mal na obed zemiaky s čiernou fazuľou a listovou zeleninou horta preliate olivovým olejom, a to všetko zapil pohárom vína. Všetky tieto veci sa v živote miestnych vyskytujú v hojnom počte.

Títo ľudia sa nikam neponáhľajú, všade chodia po svojich a každý deň stretávajú známych. Nuž, a aj po päťdesiatke udržiavajú pravidelný sexuálny život. Zaujímavé je, že ich najobľúbenejším nástrojom sú ruky. Tie používajú v záhrade, ale aj vtedy, ak si chcú dať chlieb. Neodkroja si ho nožom. Jednoducho si kúsok odtrhnú.

Zemiaky, čierna fazuľa namiesto mäsa, olivový olej, zelenina horta či víno. Tieto veci vám neuškodia, ba naopak. 2 fotografie v galérii Zemiaky, čierna fazuľa namiesto mäsa, olivový olej, zelenina horta či víno. Tieto veci vám neuškodia, ba naopak. Zdroj: Shutterstock

Iným miestom zázračnej dlhovekosti je japonský ostrov Okinawa. Podobne ako Gréci aj oni chodia všade, kde je to možné, po vlastných. Takisto si radi pochutnávajú na zemiakoch. Na japonskom ostrove sa tešia obľube sladké zemiaky, ktoré najčastejšie pripravujú s tofu a kurkumou.

Najzaujímavejšou a zároveň najkrajšou ingredienciou ich receptu dlhovekosti je, že nepoznajú samotu. Rodičia deti už ako veľmi malé zaraďujú do istých skupiniek, v ktorých zostávajú do konca života. Vytvoria im tak okruh najbližších priateľov, ktorí sú tam vždy pre nich.

Zdá sa, že za dlhovekosťou nie je žiadna zložitá alchýmia. Jedzte zdravo, pite striedmo, doprajte si spánok a spoločnosť blízkych. Znie to jednoducho, však?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×