Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vlado Kobielsky: Bulvár nezaujalo, keď som vyhral Let’s Dance, ale to, že mám apartmán na Floride, už bolo na titulku

23.04.2019 (15/2019) Pred polrokom sa Vladimír Kobielsky (43) stal trojnásobným otcom. Práve kvôli rodine sa rozhodol odsunúť niektoré pracovné povinnosti na vedľajšiu koľaj.
Vlado Kobielsky: Bulvár nezaujalo, keď som vyhral Let’s Dance, ale to, že mám apartmán na Floride, už bolo na titulku
9 fotografií v galérii
Úspech Oteckov nikto nečakal. O to viac tvorcov a hercov teší, že si pred obrazovky denne...
Autor fotografie: TV Markíza

Stretli sme sa pred predstavením Na koho to slovo padne, ktoré na doskách divadla Astorka hrávate vyše 20 rokov so svojimi spolužiakmi z VŠMU. To je naozaj úctyhodné číslo.

Áno, je to obrovský úspech. Ide o naše absolventské predstavenie. Neviem, či sa nejaké predstavenie od školy hralo takto dlho. Poznám dokonca ľudí, ktorí ho videli 14- alebo aj 20-krát. Sú tam pasáže, ktoré máme síce nacvičené, ale jemne v nich na javisku improvizujeme. Následne sa vrátime späť k predlohe. Práve tieto jemné odchýlky si diváci prídu pozrieť a bavia sa na tom.

Predstavenie je tiež zaujímavé v tom, že sa tam strieda moc vo forme revolvera, ktorý putuje medzi jednotlivými postavami. Tie majú rôzne charaktery a inú predstavu o moci. Samotný autor hry sa na nás do divadla prišiel pozrieť a veľmi nám drží palce. Je to starší, 88-ročný pán, dramatik, v minulosti bol aj ministrom kultúry Maďarska. Úspech hry ho veľmi teší, no zároveň tvrdí, že je to smutné, pretože téma moci je v spoločnosti stále aktuálna.

Čo sa za 20 rokov v tejto hre zmenilo?

Postavy v nej sú písané pre vyzretejších mužov, takže čím sme starší, tým sa nám to lepšie hrá. Aspoň mne určite. Hrám tam urodzeného, ale senilného pána. Pred dvadsiatimi rokmi som sa s tým trošku trápil a zrazu som to ja a je to fajn. (smiech)

Keď sme pri divadle, zo SND ste pred pár rokmi odišli zo dňa na deň. Byť stálou súčasťou tohto divadla je pre niektorých vrcholom kariéry. Vy ste sa rozhodli inak. Prečo?

V tom čase som si nerozumel s riaditeľom divadla, ktorý tam už dnes, samozrejme, nie je. Potreboval som pracovné voľno kvôli dvojtýždňovému natáčaniu Paneláka v Thajsku. Po siedmich rokoch, ktoré som v divadle strávil, mi nevyhoveli. Pripadalo mi to zvláštne, pretože som dovtedy o nič neprosil.

Odvtedy som na voľnej nohe a som sám sebe pánom. Prirodzene, je to príjemné hlavne vtedy, ak je práca a prichádzajú stále nové ponuky. Ak by tej práce bolo menej, možno by bolo trvalé zamestnanie výhodnejšie.

So Zuzanou Mauréry si výborne rozumejú. Manželský pár hrali už aj v minulosti. 9 fotografií v galérii So Zuzanou Mauréry si výborne rozumejú. Manželský pár hrali už aj v minulosti. Zdroj: TV Markíza

Alebo by ste sa mohli dať na podnikanie. Dozvedela som sa, že už ako 20-ročný ste mali doma v Čiernej nad Tisou vlastný obchod a 14 zamestnancov. Čo sa s tým obchodom stalo?

Ďalej funguje, ľudia budú jesť vždy. Pre mňa to však skončilo pred rokmi. Bola to zaujímavá a obohacujúca etapa môjho života, ale nedala sa skĺbiť s herectvom. Nechcel som neustále zaťažovať mamu, aby ma v obchode zastupovala, tak som to uzavrel.

Začalo to vďaka fóliovníkom starého otca. Pestoval zeleninu, ovocie, choval včely a ja som mu s tým cez prázdniny pomáhal. Plody, ktoré dopestoval, sme potom predávali na trhu, a tak som pričuchol k obchodu.

Ak by zrazu neprichádzali ponuky, otvorili by ste si znovu takýto obchod?

Asi by som doma nezostal len tak sedieť v umeleckej depresii. (smiech) Niečoho by som sa chytil, nebol by som pasívny. Nečakal by som pomoc od úradníkov a určite by som niečo vymyslel. Momentálne si však nič také nedokážem predstaviť. Stále mám svoju prácu, rodinu a tiež hobby – záhradu, ku ktorej som zdedil lásku práve po starom otcovi.

Mám svoj sad, kde som teraz ostrihal stromy, o chvíľu budem vertikutovať trávnik, spustíme závlahy a teším sa, že všetko začína pomaly kvitnúť. Toto mi robí nesmiernu radosť, lebo jar v záhrade je úžasná. Nič mi nedá viac energie, ako keď vidím, že všetko pučí a raší a nedá sa to zastaviť.

Navyše, fyzická práca je úžasná v tom, že si človek vyčistí hlavu. Teraz som, napríklad, vypílil starú višňu, lebo mi tam zaberala miesto, a zasadil som mladú na inom mieste. Mám tam jedlý gaštan, červenú Williamsovu hrušku, kivi strom, figovníky a všelijaké ďalšie exotické plody, ktoré sa u nás dajú dopestovať. Už sa teším, ako z nich tento rok budeme mať úžitok.

Deti vám v záhrade pomáhajú?

Veľmi som ich chcel naučiť láske k tejto práci. Môj starý otec to robil tak, že ma do ničoho nenútil. Išiel som tiež touto cestou a zostal som na záhradu sám, tak možno malý Krištof bude ten, kto sa toho chytí. (smiech)

Doma máte bábätko, ktoré, predpokladám, úplne zmenilo chod celej domácnosti.

Je to obrovská radosť, ktorá nám prišla do života. Veľmi sme si želali ešte jedno dieťa a je to úžasné, lebo takýto malý človiečik vám dodá úplne iný rozmer šťastia. Je to veľmi usmievavé a pokojné bábätko. Aj teraz, keď mu idú zúbky, a spánkové intervaly sú preto v noci kratšie.

Deťom ste vybrali krstné mená začínajúce na písmeno K. Bol to zámer?

Na začiatku nie, ale prvého sme chceli mať Kristiána (14). Pri dcére sme uvažovali nad menom Klára alebo Sára a vybrať nám ho pomohla sestrička v pôrodnici. Povedala, že keď dáme Kláru (11), bude mať meno aj priezvisko na K. A bolo rozhodnuté. Pri treťom synovi sme už zámerne vyberali meno tak, aby pasovalo k dvom predošlým.

Trojnásobným otcom v seriáli aj v súkromí. Herec si podstatný vekový rozdiel medzi dvoma staršími deťmi Kristiánom, Klárou a iba polročným Krištofom nevie vynachváliť. 9 fotografií v galérii Trojnásobným otcom v seriáli aj v súkromí. Herec si podstatný vekový rozdiel medzi dvoma staršími deťmi Kristiánom, Klárou a iba polročným Krištofom nevie vynachváliť. Zdroj: Instagram

Ako malého Krištofa prijali starší súrodenci?

Veľmi vrúcne a tešia sa z neho. Dokonca pomáhajú, ak treba kočíkovať či strážiť, a robia to veľmi radi. Najskôr som si myslel, že ho budú bojkotovať, ale je to presne naopak. Myslím, že v staršom veku bude Krištof zasa rozdávať lásku svojim súrodencom rovnako, ako ju teraz prijíma.

Aj väčší vekový rozdiel medzi nimi je fajn, hoci, dá sa povedať, že je už skoro generačný (smiech). Mám však kamaráta, ktorý má tiež 14-ročný vekový rozdiel so svojím bratom. On má 40, jeho brat 26 a perfektne si rozumejú.

Prednedávnom som sa však pozastavil nad tým, ako to bude vyzerať, keď pôjdem malému na rodičovské združenie. Hovoril som dcére, že si neviem predstaviť, čo tam budem robiť medzi tými mladými rodičmi. Dcéra ma upokojila: „Oci, nič si z toho nerob, pôjdem radšej ja!“ Takže máme o Krištofove rodičovské združenia postarané. (smiech)

Patríte k pracovne najvyťaženejším hercom, ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Väčšinou začínam deň o šiestej, keď vstávam, lebo chystám mo­jim školopovinným deťom raňajky a desiatu. Každé 3 týždne ich spolu s ďalšími deťmi vozím do školy. Striedame sa totiž 3 rodiny, keďže naše deti chodia na ZŠ Košickú a vozíme ich zo Záhorskej Bystrice. Každý 3. týždeň pripadá táto „služba“ na mňa.

Deň sa rozbieha buď nakrúcaním, alebo v dabingu. Občas končím až o desiatej večer po predstavení. Keď však nasledujúci deň nakrúcam, po príchode domov sa ešte musím učiť texty. Občas je to namáhavé, ale každý máme niečo.

Po postave Jakuba zo seriálu Panelák vám TV Markíza ponúkla príležitosť zahrať si úplne iný charakter v Búrlivom víne, na aký sme vo vašom prípade neboli zvyknutí.

Stále som ľuďom opakoval, že mne nevymenili občiansky preu­kaz za Jakubka z Paneláka. Keď Markíza prišla s ponukou do Búrlivého vína, sami jasne povedali, že mi nemôžu ponúknuť rovnakú postavu, akú som hral v TV JOJ. Ponúkli mi iný typ postavy, ktorý ma skutočne zaujal.

Hral som iného človeka a aj ľudia ma začali vnímať inak. Povedali si, že som fakt asi herec, keď dokážem zahrať aj takú negatívnu postavu, a Karolovi uverili. Stretával som na ulici staršie dámy, ktoré mi hovorili: „Viete čo, čím ste horší, tým ste lepší.“ (smiech)

Nakrúcanie sprevádza vždy veľa zábavy, no často aj časový stres, keďže okrem Oteckov má herec aj rozhlas, divadlo a z času na čas dabing. 9 fotografií v galérii Nakrúcanie sprevádza vždy veľa zábavy, no často aj časový stres, keďže okrem Oteckov má herec aj rozhlas, divadlo a z času na čas dabing. Zdroj: Instagram

Aktuálne ste významnou súčasťou seriálu Oteckovia, ktorý láme rekordy v sledovanosti. Sledujú seriál aj vaše deti?

Teraz menej, ale pred rokom, keď to bolo nové, aj ich spolužiaci týmto seriálom viac žili. Z času na čas sa zo mňa snažia vytiahnuť, ako sa bude vyvíjať dej. A robia to nielen ony, ale aj mama, moji známi. Nič im však nepoviem. Vyhováram sa na to, že mám v zmluve podpísanú mlčanlivosť, ktorú poctivo dodržiavam, inak by mi hrozili mastné pokuty. (smiech)

Od rôznych známych som sa napríklad dozvedel, že Oteckov používajú ako formu trestu. Ak si ich deti nesplnia úlohy, nebudú môcť pozerať Oteckov. Samozrejme, mám z úspechu tohto seriálu radosť. Teším ma však aj to, že vďaka nemu televízia úplne nezapadla prachom. Priznám sa, že aj u nás sa televízia donedávna vôbec nepozerala a s príchodom Oteckov sme predsa len oprášili diaľkový ovládač a začali sme televízor trošku viac používať.

Fenoménom dnešných mladých ľudí sú sociálne siete. Oni si už nechcú sadať za nejaký televízor, to mi hovoril už dávno môj syn, keď som napríklad tancoval v Let’s Dance, že televízia je pre dnešných mladých už prežitok. Keď som ho navyše volal na nejaké svoje vystúpenie, povedal mi, že keby sa to vysielalo na YouTube, tak by určite prišiel. (smiech)

Prednedávnom ste sa stali súčasťou relácie Dobre vedieť! Dlho ste túto ponuku zvažovali?

Nedostal som ponuku, išiel som normálne na konkurz. Zúčastnili sa na ňom aj moji kolegovia, spolužiaci, herci, ktorých si Markíza pozvala. Nie je to tak, že sa vyspíte a poviete si, že zajtra Viktor Vincze nemusí ísť do práce, lebo ja budem moderátorom večerných správ. Takto to nefunguje. Nebolo príjemné čítať, že som niekoho pripravil o prácu, že som bol ten, kto odtiaľ dostal preč Roba Jakaba.

Chvalabohu, napriek tejto negatívnej emócii sa im nepodarilo nás dvoch rozhádať a aj naďalej sme dobrí kamaráti. Ja sám som niekoľkokrát zažil aj to, že z projektu zišlo úplne. Napríklad pri projekte Stena som už bol natáčať upútavku v Poľsku a napokon sa televízia rozhodla inak a program stopla.

Občas to v televízii vyzerá tak, že ste na obraze stále, tento dojem podporujú aj niektoré mediálne výstupy. Skutočnosť je však taká, že niektoré seriály sa točia výlučne v lete, relácie sa zas nakrútia v priebehu pár dní.

Presne, aj pri spomínanom Dobre vedieť! sa nakrúti 18 častí v priebehu šiestich dní, a tak má televízia pol roka čo vysielať. Navyše sa to aj reprízuje. Do toho sa pridá Chart Show, ktorú som nakrúcal pred tromi mesiacmi, a potom to naozaj vyzerá tak, že som v televízii stále, hoci sa niektoré programy natáčali možno aj pred polrokom.

Práve preto som si teraz povedal, že do nejakých nových panelových šou nechcem ísť, aby toho nebolo veľa. Neviem však, či už toto rozhodnutie neprišlo trošku neskoro. (úsmev) Dokonca som obmedzil aj dabing, v ktorom som kedysi trávil celé hodiny. Nič iné však v tom čase ani nebolo. Až neskôr prišiel Panelák, ktorý dabingovým hlasom pridal tváre.

Takže okrem divadla som bol hlavne v dabingu, ale ten už robím len výnimočne. Vždy sa dohodneme na filme tak, že ho rýchlo nahrám a nie som v štúdiu celé dni. Je pre mňa nesmierne dôležité tráviť čas so svojou rodinou. Preto si plánujeme všetky prázdniny tak, aby som mohol byť s manželkou a s deťmi.

Okrem toho, ak sa to dá, sa snažím byť doma aj cez víkendy. Niekedy to však úplne nejde. Pri nakrúcaní Oteckov sa na pľaci stretávame s detskými hercami aj s mojimi kolegami, ktorí majú tiež aj iné pracovné povinnosti, preto sa snažíme nájsť termíny, ktoré vyhovujú všetkým.

Tretie dieťa s manželkou veľmi chceli. V noci menej spia, ich životy teraz majú nový rozmer. 9 fotografií v galérii Tretie dieťa s manželkou veľmi chceli. V noci menej spia, ich životy teraz majú nový rozmer. Zdroj: Instagram

Médiá obletela informácia, že ste pre svoju rodinu kúpili apartmán na Floride. Bolo dôvodom aj to, že by ste v budúcnosti poslali svoje deti študovať do Ameriky?

Sarasota je úžasné študentské mesto s najkrajšou plážou v Amerike. Nechcem to veľmi rozoberať, lebo to, že som vyhral napríklad Let’s Dance, bulvár nezaujalo, ale keď zistil, že mám apartmán na Floride za menej peňazí, ako zaplatíte za garsónku v Bratislave, tak už bola aj titulka. Sú skrátka ľudia, ktorých baví závidieť.

Veľakrát som to povedal veľmi otvorene. Mňa zamestnávajú Američania, nerobím pre štátne organizácie, nezískavam peniaze z verejného obstarávania. Peniaze som si zarobil poctivo svojou prácou a investoval som s tým, že to hádam naozaj raz moje deti využijú a pôjdu do Ameriky študovať.

Prejavujú vaše deti umelecké sklony alebo pôjdu úplne inou cestou?

Dcéra to v sebe má a syn pôjde asi takou exaktnejšou cestou, čo ma teší. Aj televízie musia mať ekonomické oddelenia a on chodí na matematickú školu. Páli mu to, čo je fajn. Čo sa týka malého Krištofa, vôbec netuším, akým smerom sa poberie. Teraz smeruje do postieľky, keď je večer, alebo papať, keď je hladný. Zatiaľ sú to len tieto dva smery (smiech).

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×