Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hovorili o ňom, že hľadá smrť. James Dean bol pre mladých idolom, no vo svojom svete bol stratený

20.04.2019 (15/2019) Stihol si zahrať hlavnú rolu iba v troch filmoch, čo stačilo na to, aby sa stal legendou. S jeho dilemami a vnútorným nepokojom sa stotožňujú stále nové generácie tínedžerov. James Dean (1931 – 1955).
Hovorili o ňom, že hľadá smrť. James Dean bol pre mladých idolom, no vo svojom svete bol stratený
6 fotografií v galérii
S Elizabeth Taylorovou hral vo filme Obor. Bola jeho bútľavou vŕbou.
Autor fotografie: Getty Images

Prvé roky života strávil v mestečku Marion, kde bol jeho otec zubným technikom. Matka Mildred preniesla na syna takmer všetky svoje nesplnené túžby o lepšom živote. James tak odmala vyrastal v presvedčení, že sa musí stať niekým výnimočným.

Mal iba 9 rokov, keď mu matka zomrela. Jamesov otec sa necítil na to, aby sám vychovával dieťa, preto ho dal do opatery sestre nebohej manželky. Azda aj preto mala v sebe budúca filmová hviezda po celý život pocit odstrčenosti.

Rýchla cesta k sláve

Hoci mal umelecké vlohy, rád spieval a tancoval, po strednej škole sa rozhodol pre štúdium práva. No dal mu veľmi rýchlo zbohom a svoju pozornosť upriamil na herectvo. Presťahoval sa do New Yorku, kde sa stretol so slávnym režisérom Eliom Kazanom a dostal prvú filmovú rolu.

Dvere k sláve mu otvoril film Na východ od raja, nakrútený podľa románu Johna Steinbecka. Elia Kazan okamžite vycítil, že Dean je so svojou precitlivenosťou a vnútornými démonmi priam vysnívaným predstaviteľom Cala.

V príbehu o dvoch bratoch – Calovi a Aronovi, ktorí sa podobajú na biblického Kaina a Ábela, sa mladý James Dean prevtelil do postavy mladíka, ktorý vyrástol bez matky. Je sám a veľmi sa usiluje získať si lásku otca, ktorý však viac lipne na bratovi. Kým Aron je stelesnením poslušnosti voči autorite, Cal je zasa zosobnením mladíckej rebélie.

James Dean 6 fotografií v galérii James Dean Zdroj: Getty Images

Elia Kazan spomínal, že počas nakrúcania filmu James často telefonoval svojmu otcovi. Hovoril s ním veľmi srdečne, ale málokto vtedy vedel, že od otca počul iba suché a málo priateľské slová.

Rovnako ako filmový hrdina aj Dean prežíval odmietnutie a zúfalú túžbu po prijatí. Možno práve preto zahral rolu Cala natoľko presvedčivo, že nebolo jasné, kde sa končí herectvo a kde sa začína jeho vlastný život. Úspech Jamesa Deana prekonal všetky očakávania tvorcov filmu.

Potom sa prevtelil do postavy Jima Starka vo filme Rebel bez príčiny, ktorý nakrútil režisér Nicholas Ray. Zahral si v ňom amerického tínedžera, ktorý ako typický predstaviteľ svojej generácie nemá citový ani iný kontakt s rodičmi. Liekom na nudu sú pre americkú mládež gangy, alkohol a násilie. Silné emócie prežívajú iba počas nelegálnych automobilových pretekov.

Film sa stal kultovým, lebo ako prvý ukázal konflikt generácií z hľadiska tínedžerov. Diváci sa stotožnili nielen so štýlom života, ktorý preniesol na plátno James Dean, ale preslávil sa aj jeho odev: vyšúchané džínsy, biele tričko a obnosená bunda.

Jeho hrdina je outsider v konflikte so svetom dospelých. Nenachádza útechu ani v láske a nedokáže nájsť svoje miesto na zemi. Názov filmu sa stal symbolickým pre celú generáciu 50. rokov minulého storočia. „Rebeli bez príčiny“ považovali Deana za svoj symbol.

S Natalie Woodovou v kultovej klasike Rebel bez príčiny. Všetci chceli byť ako on. 6 fotografií v galérii S Natalie Woodovou v kultovej klasike Rebel bez príčiny. Všetci chceli byť ako on. Zdroj: Getty Images

Jazdite opatrne

Automobilové preteky boli druhou veľkou hercovou vášňou. „Dáva mi to viac vzrušenia ako hranie vo filmoch,“ hovoril priateľom.

Súťažne však začal jazdiť až v roku, keď zahynul. Zúčastnil sa na viacerých pretekoch, ďalšie ho čakali v meste Salina, hneď po dokončení práce na filme Obor.

Kúpil si vtedy novú hračku, športové Porsche 550 Spyder. Tešil sa, že takých áut je v Kalifornii iba 5 a len o málo viac v celej Amerike. Tridsiateho októbra 1955 sa vydá na cestu, chce vyskúšať nový automobil a hodlá si prejsť celú trasu pretekov. Lenže na miesto štartu nedorazil... Zahynul pri autonehode.

Niekoľko hodín pred smrťou ho zastavila cestná kontrola pre prekročenie rýchlosti. Pokutu nedostal, hliadke dal svoj posledný autogram.

Smrť Jamesa Deana svet šokovala. Iba niekoľko týždňov pred tragédiou vystupoval v reklame, ktorá propagovala bezpečnú jazdu. Mladým ľuďom za volantom sa vtedy prihováral slovami: „Jazdite opatrne! Zachránite svoj život a možno aj môj.“


Starý, urob mi dobrú fotku!

Svoj posledný film, v ktorom hral s Elizabeth Taylorovou a Rockom Hudsonom, si James Dean už pozrieť nestihol. Keď sa Obor dostal na plátna kín, už nežil. Na obdobie nakrúcania s Deanom si zaspomínala herecká legenda Elizabeth Taylor: „James a ja sme spolu sedeli niekedy do hlbokej noci. Hovoril mi o sebe, zveroval sa mi s intímnymi príbehmi, ale nasledujúci deň sa ku mne správal ako k niekomu cudziemu, ako keby ma nepoznal, ako keby si nič nepamätal. Po dvoch-troch dňoch sa neočakávane znovu objavil a správal sa ako môj blízky priateľ. Nerozumela som tomu.“

Viacerí jeho súčasníci o ňom hovorili, že bol roztržitý, stratený a svoj bôľ prejavoval agresivitou. Prekvapoval ľudí neustálymi zmenami nálad a častými depresiami. Bol priečny, nedôverčivý, neustále napätý, no zároveň vždy očakával prejavy nadšenia zo svojich výkonov. Chodil neoholený, ledabolo oblečený – ako v živote, tak aj na filmovom plátne. Ale práve taký samotársky, odmietaný a poznamenaný životom si získaval lásku publika.

Už v roku 1955 o ňom vyšli prvé knihy a objavili sa aj prvé analýzy, ktoré chceli odhaliť dôvod jeho popularity. Predmetom najväčšieho záujmu sa stali snímky, ktoré vznikli v posledných dňoch jeho života. „Na všetkých vyzerá tak, ako keby ho niekto zadržal v behu,“ hovorí Dennis Stock, jeho blízky priateľ a fotograf. Ľudia, ktorí sa s Deanom poznali, tvrdia, že keby si mal vybrať medzi spoločnosťou mladých dievčat a skupinou fotografov, vybral by si to druhé. Stock spomína: „Mal pocit, že každá fotografia môže byť jeho posledná. Často mi hovoril: ‚Starý, urob mi dobrú snímku, lebo potom už možno nebudeš mať príležitosť.‘“ Práve Stock je autorom mnohých slávnych fotografií Jamesa Deana.


Veľmi rád sa fotil, fotografom by vraj dal prednosť aj pred ženami. 6 fotografií v galérii Veľmi rád sa fotil, fotografom by vraj dal prednosť aj pred ženami. Zdroj: Getty Images

Kliatba bastarda

James Dean zahynul vo svojom striebornom Porsche, ktoré volal Little Bastard. Nehoda sa stala na ceste z Los Angeles do Saliny pri meste Cholame na križovatke autostrád číslo 466 a 41. Vodič Forda, ktorý prichádzal z vedľajšej cesty, si nevšimol rýchlo idúce Porsche a výsledkom bola zrážka s fatálnymi následkami.

Okamžite po smrti slávneho herca sa vynorilo množstvo špekulácií. Milovníci konšpirácií neprehliadli, že nehoda sa stala v roku 1955 a došlo k nej presne o 5.55. Porsche malo v názve 550 a sériové číslo auta bolo 5500055.

Vrak Deanovho auta priniesol viacero ďalších obetí. Jednou z nich bol istý automechanik, ktorému odtrhlo obe nohy pri narábaní s jeho torzom. Motor Porsche si kúpil kalifornský lekár, ktorý ho namontoval do svojho auta. Onedlho zahynul pri nehode. Ďalší kupec, ktorý iné zvyšky Deanovho auta použil na opravu svojho vlastného vozidla, mal dopravnú kolíziu. Hoci nezahynul, zostal celý zvyšok života na vozíku.

Hercovi priatelia vyjadrili po jeho predčasnom odchode presvedčenie, že skôr či neskôr by bol zahynul aj tak, lebo hľadal smrť a bol ňou fascinovaný. Často opakoval, že nemá v úmysle dožiť sa tridsiatky.

Každý chcel byť ako on

Dôvod, pre ktorý sa z Jamesa Dea­na stal idol mládeže, treba hľadať v povojnovej histórii Ameriky. Jeho herecký debut prišiel v čase, ktorý bol mimoriadne dôležitý tak kultúrne, ako aj spoločensky.

Ešte desaťročie predtým by nik s jeho tvárou a spôsobmi nemal šancu na spektakulárny úspech. Ale práve v tom období sa v Spojených štátoch rodia prvé kontrakultúrne prejavy. Vzniká napríklad kult mladosti, v rámci ktorého americkí tínedžeri odmietajú všetko, čo sa im spája s dospelosťou a stabilitou.

Slávni herci ako Humphrey Bogart a John Wayne odchádzali zo scény a nová vlna mladých potrebovala iných hrdinov. Na scénu prišiel James Dean, Marlon Brando či Elvis Presley.

Motorky miloval, zahynul však vo svojom striebornom Porsche. 6 fotografií v galérii Motorky miloval, zahynul však vo svojom striebornom Porsche. Zdroj: Getty Images

„Brando zmenil štýl herectva, Dean zmenil náš život,“ napísal vo svojej knižke známy herec Martin Sheen.

„Aj keby si James Dean zahral iba v jednom filme, aj tak by bol najväčšou hviezdou 50. rokov,“ povedal Andy Warhol.

Každý chcel byť ako on. Mladí chlapci napodobňovali jeho účes, oblečenie i spôsob života. Aj umelci mu skladali poklonu: Bob Dylan mu venoval pieseň Forever Young, spieval o ňom aj Jim Morrison z The Doors a veľa iných.

Pod vplyvom hereckých úspechov Jamesa Deana vznikla nová generácia hercov, medzi nimi Steve McQueen, Jack Nicholson, Clint Eastwood, Alain Delon, Robert De Niro či Sean Penn. Každý chcel mať niečo z neho.

Emócie dosiahli vrchol, keď sa v Hollywoode rozšírila správa, že sa robí kasting na film o Jamesovi Deanovi. Je známe, že sa naň prihlásil Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Matt Damon i Johnny Depp, ale ukázalo sa, že všetci sú na túto rolu už príliš starí. Hľadanie nového Jamesa Deana sa ešte stále neskončilo.

V štáte Indiana, kde vyrastal, vzniklo múzeum venované jeho pamiatke. Každý rok sa organizujú súťaže, počas ktorých sa hľadá mladý muž, čo sa na neho najviac podobá. Nebezpečný úsek autostrády do Saliny, kde zahynul, prebudovali. Ale miesto nešťastia pripomína monument, ktorý financoval jeho japonský fanúšik Seito Oniši.

Neďaleko mesta Cholame je reštaurácia, v ktorej sa stretávajú hercovi ctitelia. K jeho hrobu vo Fairmounte, neďaleko farmy, na ktorej sa narodil, putuje mládež z celého sveta. Pre súčasných tínedžerov je James Dean ich rovesník. Nikto si ho dnes nepredstavuje ako 88-ročného muža, lebo toľko rokov by mal, keby žil.

Aby nevyšiel na povrch jeho záujem o mužov, producenti mu vraj dohadzovali rôzne ženy. S Ursulou Andressovou v nočnom klube. 6 fotografií v galérii Aby nevyšiel na povrch jeho záujem o mužov, producenti mu vraj dohadzovali rôzne ženy. S Ursulou Andressovou v nočnom klube. Zdroj: Getty Images


Tajomstvo

„Bol sexsymbolom a idolom žien, ale pravda je taká, že mal rád aj mužov a chodil do gej klubov,“ napísal v životopise herca Paul Alexander. Hollywoodski producenti sa to pokúsili zatajiť. Kvôli hercovmu mediálnemu obrazu aranžovali fiktívne romániky s takými hviezdami ako Ursula Andress či Natalie Wood. Robili to iba preto, aby nepoškodili mužný obraz hviezdy a neohrozili návštevnosť filmov. Hoci sa mu páčili muži, je známe, že prežíval krátke a intenzívne aféry so ženami, medzi ktorými sa vynímala mladá a krásna Talianka Anna Maria Pierangeli.

Objavovali sa spolu na premiérach filmov a na rozličných spoločenských podujatiach. Svojej agentke Dean povedal, že práve s ňou sa chce oženiť. Lenže Anna Maria si neočakávane vzala iného. V deň jej svadby, 24. novembra 1954, sa Dean zjavil pred kostolom na motocykli. Keď začali hrať Mendelssohnov Svadobný pochod, naštartoval motorku a silno pridával plyn, aby skladbu prehlušil. Mohla z toho byť pekná filmová scéna. Dean si život často zamieňal s fikciou a naopak. Jeho rovesníci o ňom hovorievali: „Nebol naším idolom preto, že bol dokonalý, ale preto, že dokonale reprezentoval ducha našich čias.“

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×