Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Katedrála Notre-Dame odolala. Požiar napáchal miliónové škody a pripravil ju o ikonu

15.04.2019 Jednu z najznámejších parížskych historických pamiatok zasiahol v sobotu 15. apríla rozsiahly požiar.
Katedrála Notre-Dame odolala. Požiar napáchal miliónové škody a pripravil ju o ikonu
6 fotografií v galérii
Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar.
Autor fotografie: Profimedia

Parížsku katedrálu Notre-Dame zachvátil okolo 19.00 hodiny miestneho času požiar, ktorý sa drevenou strechou nekontrolovateľne šíril. Na mieste zasahovalo približne 400 hasičov, rozsiahle plamene sa im podarili dostať pod kontrolu až po viac ako desiatich hodinách.

Plamene pripravili katedrálu o hlavnú vežu, hasičom sa však podarilo chrám zachrániť pred zrútením. Francúzsku už prisľúbili finančnú pomoc niekoľkí miliardári. Medzi nimi aj Francúz Bernard Arnault, ktorý na obnovu chrámu prispeje 200 miliónov.

Gotickú katedrálu Notre-Dame, ktorú preslávil román Chrám Matky Božej v Paríži francúzskeho spisovateľa Victora Huga, postavili v rokoch 1163 až 1345. Počas Francúzskej revolúcie utrpela veľké škody, s veľkými renováciami sa skončilo v roku 1864.

Dychberúcim aspektom katedrály je jej úchvatná veľkosť - interiér je 130 metrov dlhý, 48 metrov široký a 35 metrov vysoký. V chráme by sa mohlo naraz modliť        6 000 veriacich. Katedrálu Notre-Dame robia výnimočnou jej tri nádherné rozetové okná. Tým najznámejším je úžasných desať metrov široké okno nad severnou fasádou a okno na východnej strane, ktoré zostalo od 13. storočia nedotknuté.

Ročne prekročilo prah najnavštevovanejšej pamiatky Paríža viac ako 13 miliónov turistov. 

Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. 6 fotografií v galérii Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. Zdroj: Twitter Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. 6 fotografií v galérii Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. Zdroj: Twitter Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. Moment, keď sa zrútilajej ikonická veža. 6 fotografií v galérii Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. Moment, keď sa zrútilajej ikonická veža. Zdroj: Twitter Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. 6 fotografií v galérii Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. Zdroj: Profimedia Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. 6 fotografií v galérii Unikátnu katedrálu Notre-Dame ničí obrovský požiar. Zdroj: Profimedia

ČÍTAJTE ĎALEJ
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×