Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Totot je rex rexov: Volajú ho Scotty a považujú za otca všetkých dinosaurov

16.04.2019 (14/2019) Volajú ho Scotty a považujú ho za otca všetkých dinosaurov, ktorí kedy kráčali po našej planéte.
Totot je rex rexov: Volajú ho Scotty a považujú za otca všetkých dinosaurov
4 fotografie v galérii
Bol jedným z najväčších mäsožravých dinosaurov všetkých čias. (Ilustračná snímka)
Autor fotografie: Shutterstock

Tento titul si vyslúžil vďaka svojej mohutnosti. Tá je aj na pomery obrovských prehistorických jašterov, ktorí sa kedysi promenádovali po Zemi, nevídaná.

„Toto je rex rexov,“ neskrýval nadšenie šéf výskumného tímu Scott Persons z Albertskej Univerzity v Kanade.

„Medzi tyranosaurami existuje značná variabilita vo veľkosti. Niektoré jedince boli vychudnutejšie než ostatné a niektoré boli robustnejšie. Scotty je príkladom toho robustného,“ dodal Persons.

Práve paleontológovia z tejto univerzity pred viac ako dvomi desaťročiami objavili kostru Tyranosaura rexa v kanadskej provincii Saskatchewan. Mimochochom, ak ste si všimli podobnosť mien doktora Personsa a prezývky tohto jaštera, je to iba milá náhoda.

Keď v roku 1991 výskumníci natrafili na fosílie tyranosaura, veľkolepý objav oslávili otvorením fľaše škótskej whisky (z anglického scotch). A práve povzbudzujúci nápoj ich inšpiroval k jeho prezývke.

Predátor Scotty vážil 8,8 tony a bol dlhý viac ako 13 metrov. 4 fotografie v galérii Predátor Scotty vážil 8,8 tony a bol dlhý viac ako 13 metrov. Zdroj: University of Alberta

Násilná smrť

Žil približne pred 66 miliónmi rokov a vážil viac ako 8,8 tony. Zistenie takýchto detailných údajov o živote Scottyho bol beh na dlhé trate. Len vydolovanie jeho fosílií z pieskovca trvalo paleontológom 10 rokov. Scotty na základe doposiaľ zistených faktov obsadil aj iné prvenstvo. Nie je len najväčším tyranosaurom, ale aj vôbec najstarším, akého doposiaľ na svete objavili!

Vďaka najmodernejším výskumným metódam sa vedci domnievajú, že keď Scotty zahynul, mal asi 30 rokov. Scotty by sa však bol možno dožil ešte oveľa viac.

„Na pomery tyranosaurov mal nezvyčajne dlhý život. A bola to násilná smrť,“ vyjadril sa Persons.

Vedci totiž objavili na jeho fosíliách značné stopy, ktoré svedčia o tom, že zviera mohlo uhynúť na následky zranení po boji s iným tyranosaurom. Nasvedčujú tomu zranenia ako zlomené rebrá či porušená čeľusť.

Scotty sa v týchto dňoch pripravuje na opustenie laboratórneho prostredia. Už v máji chcú mohutnú kostru najstaršieho a najväčšieho objaveného Tyranosaura rexa vystaviť v Royal Saskatchewan Museum v kanadskom meste Regina.

Fosílie Scottyho čeľuste a rebier. Na oboch sa našli stopy zranení. 4 fotografie v galérii Fosílie Scottyho čeľuste a rebier. Na oboch sa našli stopy zranení. Zdroj: The Anatomical Record

Fosílie Scottyho čeľuste a rebier. Na oboch sa našli stopy zranení. 4 fotografie v galérii Fosílie Scottyho čeľuste a rebier. Na oboch sa našli stopy zranení. Zdroj: The Anatomical Record

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×