Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Majk Spirit: Z úprimnosti k sebe hovorím v textoch o veciach, s ktorými všetci zápasíme

15.04.2019 (14/2019) Už nie je tajomstvom, že Majk Spirit (35) je čerstvo zamilovaný a práve brázdi Slovensko s novinkou Nie som tu náhodou.
Majk Spirit: Z úprimnosti k sebe hovorím v textoch o veciach, s ktorými všetci zápasíme
8 fotografií v galérii
Z mnohých jeho fanúšikov sa časom stali priatelia.
Autor fotografie: Marián Baláž

Stretli sme sa v jeho štúdiu. Vstupnú časť, zrejme bývalej fabriky, tvorí veľká, povedzme, obývačka s basketbalovým košom, stolným tenisom a zaparkovanou motorkou.

Tvoja?

Nie, to je motorka môjho kamoša Miška, ktorý už nie je medzi nami, zomrel pri autonehode na Prístavnom moste, tak ju tu máme ako pamiatku, aby sme na neho občas spomínali.

Toto štúdio je schované v priemyselnej štvrti, to je naschvál, že cool priestor, alebo pre lacný prenájom?

Je to ideálny priestor na štúdio, nikoho nerušíme, keď tu tvoríme, pripravujeme koncerty, stretávame sa, žúrujeme... Sme tu 4 roky, veľa ľudí pozná tento priestor ako našu domovskú základňu. Bolo tu veľa krásnych párty a vzniklo tu veľa dobrých vecí.

Teraz si aktuálne na turné, tvojou scénou sú kluby. Čo sa deje predtým, ako vyjdeš na pódium?

Väčšinou máme pred otvorením klubu zvukovú skúšku, nastavíme si pódium, zvuk, svetlá. Mám veľký tím profesionálov, zvukárov, technikov, osvetľovačov.

O akom počte ľudí hovoríme?

Dvanásť až 15 ľudí. Všetky oči sú síce na mne, ale bez nich by ten koncert nevznikol v takej kvalite, v akej ho prezentujeme. Mám jeden z najlepších tímov, a myslím, že je aj jedným z najprofesionálnejších, čo sa týka slovenských raperov.

Keď si v roku 2011 začínal sólovú dráhu, koľkí ste boli?

Dvaja, ja a môj dídžej. Posledných 5 rokov si na každý koncert beriem svojich zvukárov, používam in-ear a mám dvoch technikov, ktorí sa starajú, aby bol v klube čo najlepší možný zvuk. Sú to nepovinné investície, ako raper by som to vôbec nemusel robiť, iní raperi to nerobia, ale ja som sa rozhodol, že chcem svoje koncerty založiť na profesionalite a kvalite, preto do toho investujem.

Čo iní raperi nerobia?

Nemajú vlastných zvukárov, spoliehajú sa na to, čo ponúka daný klub, ozvučí ich miestny zvukár a osvetľovač. Často sú to ľudia, ktorí nerozumejú ich tvorbe, a potom vznikajú rôzne spory a nepríjemnosti. Ja som si povedal, že sa radšej podelím o časť môjho honoráru.

Nedávno dovolenkoval v Thajsku. 8 fotografií v galérii Nedávno dovolenkoval v Thajsku. Zdroj: Archív M. S.

Čo potrebuješ pred vystúpením ty?

Dobre sa najesť pár hodín pred koncertom, ale hodinu-dve pred ním už nedokážem jesť, lebo adrenalín z toho, že sa postavím pred divákov, mi zastaví hlad aj všetky ostatné potreby. Nepotrebujem nič špeciálne, jediné, čo sa snažím v sebe nájsť, je také to oko búrky, teda pokojný stav mysle.

Kde ho hľadáš?

Väčšinou v zákulisí alebo v hoteli, možno nejaký drink...

Ako sa hľadá oko búrky?

Niekedy je to debata v pracovnom kruhu najbližších, niekedy som len sám, predýcham sa, to stačí. Je to rôzne, ale vždy je to v prvom rade o tom, aby som si pripomenul, že som jeden z požehnaných ľudí, ktorý sa živí tým, čo miluje, ktorý dáva ľuďom to, čo ich baví, robí ich šťastnejšími a azda aj múdrejšími. Keď dostatočne precítim túto realitu, vždy sa na pódium teším a prichádzam naň so správnou energiou a som Spiritom, ktorého ľudia očakávajú.

Je niečo, bez čoho nevyjdeš na pódium? Napríklad bez tohto prsteňa, ktorý máš na prste, možno pre šťastie?

Nič takéto materiálne nemusím mať. Všetky prstene a pekné doplnky mi skôr pripomínajú, že mám niečo za sebou a že stojím na pyramíde, ktorú som budoval dve dekády. Za každý úspech, prácu, ktorú som vykonal, som si doprial šperk alebo niečo pekné, čo mi ju pripomína. Pre mňa to nie sú iba prázdne zlaté retiazky. Každá má pre mňa zmysel.

Tento prsteň je pamiatka na čo?

Na Samurai tour pred dvoma rokmi. Teraz som si dal u zlatníka urobiť ďalší k aktuálnemu turné s trojkou ako môj tretí sólový album, takže to sú také míľniky mojej tvorby.

Na koncerte vydáš kopu energie, aký si po koncerte? Žiješ, odpadávaš?

Ako kedy. Koncert je, samozrejme, náročný aj fyzicky, ale energia z ľudí, ich potlesk, krik ma nabijú v inom smere. Niekedy mám pár hodín po koncerte pocit, že až levitujem, ale nie je to tak, že by som z koncertu utekal rovno do postele. Väčšinou máme nejakú afterparty v hoteli, trochu si rozoberieme koncert, bavíme sa o živote, takže v tých hoteloch je veľká zábava.

V skladbe Nie som tu náhodou sa ozýva aj hlas Richarda Müllera. 8 fotografií v galérii V skladbe Nie som tu náhodou sa ozýva aj hlas Richarda Müllera. Zdroj: Marián Baláž

V roku 2016 ste s mamou napísali o tebe knihu. Ako sa vám spolu robilo? Lebo už si veľký a mame tiež nemôžeš povedať všetko. :)

No jasné, že nemôžeš. Bolo to zaujímavé obdobie, keď sme sa s mamou zase trochu zblížili, robili sme rozhovory a pýtala sa ma všetko možné...

Aj si na všetko odpovedal?

Na všetko, v niektorých prípadoch som sa snažil o dávku znesiteľnej pravdy, ale väčšinou som bol veľmi úprimný. Mama sa o mne počas tvorby knihy veľa dozvedela, takže to bolo veľmi príjemné a obohacujúce obdobie pre oboch. Myslím, že knižka vyšla perfektne a pripravujeme spolu čosi podobné aj tento rok.

Čiže z mamy sa stáva spisovateľka?

Tlačil som ju do toho pár rokov, už je na dôchodku a viem, že jej veľkým snom bolo písať knihy. Koncom minulého roka vydala svoju prvú vlastnú knižku poviedok Zimomriavky, je to zbierka s mysterióznym, spirituálnym nádychom, však Dušičkovci. :) Je to jej vlastný počin, ktorý som jej pomohol vydať ako vydavateľ.

Vydať alebo si prispel?

Prispel a našiel som jej vydavateľa a stojím za tým ako investor vydavateľ...

Dobrý syn. Čo to chystáte na tento rok?

Ďalšiu spoločnú knižku, chcela by do nej spracovať moje texty a vyjadrenia k nim. Keďže si zakladám na tom, aby boli špeciálne a neprvoplánové, stále si myslím, že veľa z nich ostáva nepochopených v tom zmys­le, že majú často dve-tri myšlienkové úrovne.

Mamine poviedky si pred vydaním čítal?

Poslala mi dve-tri. Sú to síce poviedky z jej života, ale tým, že som 35 rokov jeho súčasťou, občas som sa v nich objavil, a tie mi dala čítať dopredu. Ešte som celú knihu neprečítal, ale sú tam naozaj pekné príbehy.

Minule som pozerala najväčšieho Slováka, konkrétne profil M. R. Štefánika, a zazrela som v titulkoch nejakého Dušičku, ktorý písal scenár. To je kto?

To je môj brat, môj šikovný brácho Tomáš. Myslím, že sa podieľa na celom projekte, ale nie je to jediná vec, na ktorej pracuje. Koncom minulého roka mu vyšla prvá rozprávka, ktorú vysielali na Vianoce v Česku aj na Slovensku. A ešte robil jeden scenár do Ameriky, zatiaľ neviem, ako dopadol. Začalo sa mu dariť a som veľmi pyšný, že mám takého kreatívneho brata, pretože, čo sa týka kreativity, je na tom lepšie ako ja. Určite o ňom ešte budete počuť.

Z Majkovej mamy sa stáva spisovateľka. Jej prvotina bola o synovi. 8 fotografií v galérii Z Majkovej mamy sa stáva spisovateľka. Jej prvotina bola o synovi. Zdroj: Monika Mikulcová

Možno dôjde aj na bratskú spoluprácu.

Mojím veľkým snom je spraviť s ním jedného dňa film, ktorý o mne napíše a zrežíruje.

Páči sa mi, že rozmýšľaš tak rodinne. A čo otec?

Tatka ešte musím „dokopať“ k tomu, aby mi zahral na bicie na niektorom koncerte, lebo on bol odjakživa bubeník. To bol zase jeho sen, ktorého sa vzdal, keď som sa narodil a musel zarábať peniaze. Preto som mu pred pár rokmi kúpil elektronické bicie, aby mohol trénovať v pivnici, a odvtedy ho prehováram, nech si so mnou zahrá.

Čo na to hovorí?

Ešte si vraj netrúfa, tak ešte chvíľu počkám.

V textoch rozoberáš veľa vecí, mobily aj sociálne siete, potraty, všeličo sa tam objavilo. Kam na tie témy chodíš?

Posledný album som sa snažil robiť zo svojho naozajstného života a emócií, ktoré mám. Snažil som sa ísť hlbšie do seba a nájsť najdôležitejšie emócie, o ktorých chcem hovoriť.

Dnes je elektronická doba. Si tiež jej obeťou?

Keď o tom hovorím, to neznamená, že ja som to už prekonal. Práve z úprimnosti k sebe som hovoril o veciach, s ktorými všetci zápasíme. Technológie sú užitočné, ale ty musíš byť ich pánom.

Dnes majú skôr sociálne siete pod kontrolou ľudí, prestávame mať kontakt s realitou a naháňame vymyslené impresie, duchov na nich, a o to nešťastnejší sme v reálnych životoch. Sociálne siete sú skvelým nástrojom na propagáciu toho, čo robím, a na kontakt s fanúšikmi, ale súkromne ich využívam minimálne.

Tvoj album aj turné sa volá Nie som tu náhodou. V čom vidíš svoje poslanie?

V tom, že si ma fanúšikovia vybrali tým, že podporujú moje albumy, chodia na moje koncerty, nosia moje tričká, že si ma zvolili za svoj hlas, ktorý reprezentuje to, čo cítia aj oni.

To, že tu nie som náhodou, som však myslel skôr tak, že urobiť jeden úspešný singel, mať jednu silnú sezónu, je dobrá vec, ale dokázať tak ako ja, dve dekády za sebou prinášať konzistentne kvalitný produkt, ostať relevantný pre mladú aj staršiu generáciu, stále hovoriť niečo nové, to je viac, to opodstatňuje moju prítomnosť na trhu.

Momentálne je čerstvo zamilovaný. 8 fotografií v galérii Momentálne je čerstvo zamilovaný. Zdroj: Archív M. S.

Vystupuješ najmä cez víkendy. Čo robíš počas týždňa?

Cez týždeň sa snažím viac spať, trávim čas v pokoji, ideálne v prírode, trochu cvičím...

... a to?

Futbal, stolný tenis, prechádzky, beh, posilňovanie, plávanie, bicykel, hokejbal, čo príde. Okrem toho trochu čítam, meditujem a pripravujem sa na ďalší víkend.

Na nedeľné rezne k mame teda asi nestíhaš chodiť...

Z nedeľných obedov sa stali nedeľné večere, ale niekedy prídem až v pondelok. :)

Počula som, že po dlhom čase si našiel šťastie aj v láske.

Je to čerstvé, dvojmesačné a je mi dobre. Baví ma tá zmena, že som po rokoch single života našiel niekoho, s kým chcem tráviť čas, kto mi chýba a s kým chcem budovať niečo naozajstné. Snažím sa užívať si to pekné, čo máme teraz, plánujeme spoločné cestovanie, spoločné výlety a z toho sa teším. Cítim väčší pokoj na srdci aj na duši.

V médiách sa objavili správy, že tvojou láskou je pornoherečka.

Nie, nie je pornoherečka a tí, čo to tvrdia, sú mimo.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×