Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apeninské tajomstvá: Krásy Toskánska, ktoré sa vám aj na vlastné oči budú zdať neskutočné

14.04.2019 (14/2019) Toskánsko je snom azda každého cestovateľa. Písať o ňom je ako rozprávať deťom rozprávku. Či už ste tam prvýkrát v živote, alebo po dvadsiaty raz, stále tam objavíte, nájdete, zažijete čosi nové.
Apeninské tajomstvá: Krásy Toskánska, ktoré sa vám aj na vlastné oči budú zdať neskutočné
10 fotografií v galérii
Ulička v Pienze bola celá posiata farebnými listami jesene, akoby ju nejaký čarodejník...
Autor fotografie: Matej Kotuľa

San Quirico d'Orcia

Mestečko ležalo na hlavnej stredovekej ceste Via Francigena, ktorá spájala severnú Európu s Rímom. Mesto rozdeľuje na polovicu ulička Via Dante Alighieri, okolo boli vybudované opevnenia, ktoré tam stoja dodnes.

Pokračujem do mesta – raja fotografov. Mestečko San Quirico d’Orcia je ako stvorené na základňu, z ktorej sa dá vychádzať na návštevy po okolí. Za dlhým mostom sa nachádza asi najväčší symbol Toskánska, malinká usadlosť Belvéder. Jej fotografie vyrážajúce dych v akomkoľvek čase alebo období sú ako obrázková hymna alebo moderný erb Toskánska.

San Quirico ležalo na hlavnej stredovekej ceste Via Francigena, ktorá spájala severnú Európu s Rímom. Mesto rozdeľovala na polovicu a ulička sa volala Via Dante Alighieri. Okolo nej boli vybudované opevnenia, ktoré tam stoja dodnes. Nachádzajú sa tu 4 vstupné brány, vošiel som cez jednu z nich a zastavil som sa pri Kostole Santa Maria Assunta.

Za kostolíkom sa nachádza prekrásna romantická záhrada ruží, oddelená od parku len malým opevnením.

San Quirico d'Orcia 10 fotografií v galérii San Quirico d'Orcia Zdroj: Matej Kotuľa

Cez učupenú bránku v rohu parčíka som sa dostal do druhej očarujúcej záhrady v samotnom srdci San Quirica. Postavená bola v roku 1581 na pozemku, ktorý František I. Medicejský daroval spoločnosti Diomede Leonni a rodine Hortiovcov. Táto záhrada si aj vďaka Hortiovcom zachovala dodnes klasický taliansky ráz. Tu sa nachádza aj socha Cosima III. Medicejského.

Zo záhrady sa dostávam na Piazza della Libertà s Kostolom San Francesco. Tento kostol sa nazýva aj Kostol Madony, pretože teraz chráni terakotovú sochu madony od Andreu della Robbia, ktorá bývala v neďalekej, tiež veľmi slávnej, Kaplnke Vitaleta. Táto kaplnka, tak ako samotný Belvéder, je ikonou Toskánska.

Naplnený krásou centra Toskánska nastupujem do auta a prechádzam popri slávnej kruhovej cypruštekovej aleji. Na chvíľu som zastavil a spravil zopár obrázkov. Po chvíli pozerania sa na veľké množstvo fotografov rozostavených na moste alebo vedľa neho sa vydávam do Montalcina.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×