Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apeninské tajomstvá: Krásy Toskánska, ktoré sa vám aj na vlastné oči budú zdať neskutočné

14.04.2019 (14/2019) Toskánsko je snom azda každého cestovateľa. Písať o ňom je ako rozprávať deťom rozprávku. Či už ste tam prvýkrát v živote, alebo po dvadsiaty raz, stále tam objavíte, nájdete, zažijete čosi nové.
Apeninské tajomstvá: Krásy Toskánska, ktoré sa vám aj na vlastné oči budú zdať neskutočné
10 fotografií v galérii
Ulička v Pienze bola celá posiata farebnými listami jesene, akoby ju nejaký čarodejník...
Autor fotografie: Matej Kotuľa

Montepulciano

Leží na vyvýšenom kopci asi ako každé mestečko v Toskánsku. Jeho úzke uličky, po ktorých sa preháňajú malé mikrobusy raketovou rýchlosťou, sú prekrásne. Obchodíky plné syrov a vína lákajú turistov na každom kroku.

Špeciálne víno Nobile

Arezzo som opustil južným smerom. Prvé kilometre sa krajina krásne vlní, je pestrá, plná stromov a krovín. Pekne opisuje reliéf terénu. Ako som sa pomaly približoval k Montepulcianu, začala sa meniť a viac a viac pripomínať pravé toskánske obrazy známe z pohľadníc či bedekrov.

Tesne pred bránami mesta som si neodpustil krátke zastavenie. Na odporúčanie kamaráta som sa zastavil v tratórii Pulcino. Hneď po vstupe ma „lapila“ milá predavačka. Po ochutnaní kamarátom ospevovaného červeného vína Nobile di Montepulciano, nazývaného aj vínom pápežov, som to hneď pochopil.

Je to jedno z najchutnejších vín, ktoré sa vyrába z odrody Sangiovese. Má dokonalú chuť pripomínajúcu slivky rubínovej farby. Po lahodnej degustácii vína a syrov som sa pobral do mesta.

Obchody s vínom
a syrmi v Montepulciane. 10 fotografií v galérii Obchody s vínom
a syrmi v Montepulciane. Zdroj: Matej Kotuľa

Leží na vyvýšenom kopci ako asi každé mestečko v Toskánsku. Jeho úzke uličky, po ktorých sa preháňajú malé mikrobusy raketovou rýchlosťou, sú prekrásne. Obchodíky plné syrov a vína lákajú turistov na každom kroku. Priam každá ulička má čo ponúknuť.

Nemohol som si nevšimnúť vstupnú časť do obuvníctva lemovanú starými topánkami, v ktorých majiteľ obchodu pestuje kaktusy. Postupne som sa dostal na hlavné námestie Piazza Grande s Katedrálou Santa Maria Assunta, mestskou radnicou s vežou a palácom Carletti.

Po prechádzke cez romantické námestie, kde som, ako inak, neodolal pravému ristrettu, som sa prešiel okolo hradieb, z ktorých bol čarovný výhľad na okolitú krajinu. Na západnej strane Montepulciana, ale mimo hradieb, dominuje veľký Kostol svätého Biagia. Je tam osamotený, ako keby bol vo vyhnanstve. No o to viac láka na návštevu.

Montepulciano 10 fotografií v galérii Montepulciano Zdroj: Matej Kotuľa

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×