Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apeninské tajomstvá: Krásy Toskánska, ktoré sa vám aj na vlastné oči budú zdať neskutočné

14.04.2019 (14/2019) Toskánsko je snom azda každého cestovateľa. Písať o ňom je ako rozprávať deťom rozprávku. Či už ste tam prvýkrát v živote, alebo po dvadsiaty raz, stále tam objavíte, nájdete, zažijete čosi nové.
Apeninské tajomstvá: Krásy Toskánska, ktoré sa vám aj na vlastné oči budú zdať neskutočné
10 fotografií v galérii
Ulička v Pienze bola celá posiata farebnými listami jesene, akoby ju nejaký čarodejník...
Autor fotografie: Matej Kotuľa

Arezzo

Jeho dôležitosť siaha až k Etruskom a bolo nemenej dôležitým mestom aj v Rímskej ríši. Slávne Piazza Grande je mierne sa zvažujúce námestie, ktoré lemuje množstvo krásnych stredovekých vežičiek a fasád domov s rodovými erbmi.

Cestu som začal v malebnom mestečku Arezzo. Jeho dôležitosť siaha až k Etruskom a bolo nemenej dôležitým mestom aj v Rímskej ríši. Najviac som sa však tešil na slávne Piazza Grande. Toto rozprávkové a mierne sa zvažujúce námestie lemuje množstvo krásnych stredovekých palácov a vežičiek.

Každý rok v júni a v septembri sa tu koná rytiersky turnaj zvaný Giostra del Saracino, ktorého história siaha až do roku 1593. Na turnaji sa zúčastňujú 4 tímy, ktoré zastupujú 4 mestské štvrte Arezza.

Ako prvú som si všimol zaujímavosť na fasádach domov, kde sú povešané rodinné erby. Pri čísle 70 som už prestal rátať, lebo asi 5-krát som sa vrátil na začiatok. Druhá zaujímavá informácia o tomto námestí je, že sa tu natáčala časť slávneho filmu Život je krásny s Robertom Benignim. Tento film herec aj režíroval a dostal zaň štyri sošky Oscara.

Piazza Grande – rozprávkové a mierne sa zvažujúce námestie lemuje množstvo krásnych stredovekých palácov a vežičiek. 10 fotografií v galérii Piazza Grande – rozprávkové a mierne sa zvažujúce námestie lemuje množstvo krásnych stredovekých palácov a vežičiek. Zdroj: Matej Kotuľa

Tak ako v prípade Anjelov a démonov od Dana Browna a ich turistického prepojenia na mestá, kde sa dej odohráva, tak aj tu v Arezze sú krásne opísané miesta a lokácie, kde sa odohrávala scéna z filmu, opis deja a ďalšie detaily. Sám Benigni sa pred 66 rokmi narodil práve v tomto mestečku.

Z námestia som sa pomaly vydal do kopca k parku Passegio del Prato. Je z neho krásny výhľad na celý toskánsky kraj. Hneď vedľa parku sa nachádza pevnosť Fortezza Medicea.

Ja som sa však pobral ku Katedrále Santi Pietro e Donato. Táto krásna stavba vznikla v roku 1277 a uchováva fresku sv. Magdalény od Piera della Francesca. Podvečer som už bol dosť hladný, a tak som si po ceste k svojmu ubytovaniu vybral výbornú reštauráciu La Pieve Vecchia, kde som ochutnal trojchodové vegetariánske menu. Mňam!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×