Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tieto hollywoodske hviezde majú slovenský pôvod: Vypátrali sme obce, v ktorých majú korene

13.04.2019 (14/2019) Zoznam celosvetovo uznávaných celebrít sa rozhodne nezačína a ani nekončí popartovým umelcom so slovenským pôvodom Andym Warholom (†58).
Tieto hollywoodske hviezde majú slovenský pôvod: Vypátrali sme obce, v ktorých majú korene
18 fotografií v galérii
V päťdesiatych a začiatkom šesťdesiatych rokov bola Audrey Hepburnová ikonou Hollywoodu.
Autor fotografie: Northfoto

Dôležitá osobnosť tohto umeleckého hnutia, vlastným menom Andrew Warhola, sa síce narodil v Amerike, ale jeho rodičia boli prisťahovalci rusínskej národnosti z dediny Miková pri Stropkove na Slovensku. Bol to otvorený homosexuál a vášnivý zberateľ, preto sa po jeho smrti uchovalo v očíslovaných škatuliach množstvo osobných vecí.

Jeho život je pomerne známy, no možno málokto vie, že podstatnú časť prežil po boku svojej matky, s ktorou zdieľal spoločný príbytok. Tá sa totiž ani po rokoch strávených za veľkou mlákou nikdy nenaučila po anglicky. Pre jazykovú bariéru sa spoločnosti skôr vyhýbala. So svojím synom sa rozprávala výlučne nárečím a pripravovala mu tradičné rusínske jedlá.

Najvýraznejší maliar 20. storočia so svojou mamou komunikoval výlučne v rusínskom nárečí. Mama Julia si na život v Amerike nikdy úplne nezvykla. Na fotke so synom Johnom (vľavo) a neskôr úspešným Andym (vpravo). 18 fotografií v galérii Najvýraznejší maliar 20. storočia so svojou mamou komunikoval výlučne v rusínskom nárečí. Mama Julia si na život v Amerike nikdy úplne nezvykla. Na fotke so synom Johnom (vľavo) a neskôr úspešným Andym (vpravo). Zdroj: warholstars.org

V začiatkoch nemého filmu sa preslávila herečka Pola Negri (†90), vlastným menom Barbara Apolónia Chalupcová. Narodila sa síce v Poľsku a tento národ si ju privlastňuje, nič to však nemení na skutočnosti, že jej otec Juraj Chalupec bol Slovák pôvodom z dedinky Nesluša na Kysuciach.

Živil sa ako drotár a klampiar, čo ho napokon zavialo za hranice. Vo Varšave sa zoznámil s Eleonórou Kielczewskou zo schudobnenej šľachtickej rodiny. Nasledovala svadba a sťahovanie do Lipna, kde sa im začiatkom januára 1896 narodila dcéra.

Pola Negri prežila mileneckú aféru s Charliem Chaplinom. Dlho im to nevydržalo. Úspešný herec mal totiž záľubu v mladučkých dievčatách. 18 fotografií v galérii Pola Negri prežila mileneckú aféru s Charliem Chaplinom. Dlho im to nevydržalo. Úspešný herec mal totiž záľubu v mladučkých dievčatách. Zdroj: Profimedia

Pola pôvodne snívala, že sa stane baletkou, ale tento sen sa jej rozplynul pre tuberkulózu. Cestu do Ameriky jej otvorili postavy v nemeckých nemých filmoch. Bola prvou Európankou, ktorú hollywoodski producenti pozvali na nakrúcanie, vďaka čomu sa potom stala najväčšou hviezdou.

Jej sláva sa skončila s nástupom zvukového filmu, pretože so svojím prízvukom sa už nedokázala v tomto priemysle presadiť. Krásna Pola bola milenkou talianskeho herca Rudolpha Valentina aj legendárneho Charlieho Chaplina.

Audrey Hepburn hovorila plynule až piatimi jazykmi, žiaľ, slovenčina k nim nepatrila. Majetok jej predkov na našom území vyhorel. Herečkin otec Joseph sa narodil v Česku, rodina sa neskôr presťahovala do Holandska. 18 fotografií v galérii Audrey Hepburn hovorila plynule až piatimi jazykmi, žiaľ, slovenčina k nim nepatrila. Majetok jej predkov na našom území vyhorel. Herečkin otec Joseph sa narodil v Česku, rodina sa neskôr presťahovala do Holandska. Zdroj: Profimedia

Niekdajší miláčik Hollywoodu, Audrey Hepburn (†63), pochádzala z Belgicka, no v žilách jej kolovalo aj trošku slovenskej krvi. Jej stará mama z otcovej strany sa volala Anna Welsová a narodila sa v dedinke Kovarce neďaleko Topoľčian.

Na svet prišla v kaštieli, ktorý od Pavla Motešického kúpil jej otec Anton Wels. Išlo o významného muža, ktorý spoločne s Pavlom Wehlem založili v roku 1864 v Kovarciach cukrovar. Pradedko slávnej Hepburnovej bol múdry a šikovný človek. Venoval sa meteorológii, organizoval technické výstavy a za najlepšie patenty udeľoval medaily.

Tento svet však opustil veľmi skoro, poslednýkrát vydýchol ako 46-ročný. Cukrovar, ktorý v Kovarciach doslova prekvital, z neznámych príčin vyhorel, preto celá rodina slávnej herečky Slovensko opustila. Audrey sa narodila v obci Ixelles a po svojej matke zdedila holandskú národnosť. Svet ju pozná najmä vďaka úspešným filmom ako Raňajky u Tiffanyho, Prázdniny v Ríme či My Fair Lady.

Audrey Hepburn hovorila plynule až piatimi jazykmi, žiaľ, slovenčina k nim nepatrila. Majetok jej predkov na našom území vyhorel. Herečkin otec Joseph sa narodil v Česku, rodina sa neskôr presťahovala do Holandska. 18 fotografií v galérii Audrey Hepburn hovorila plynule až piatimi jazykmi, žiaľ, slovenčina k nim nepatrila. Majetok jej predkov na našom území vyhorel. Herečkin otec Joseph sa narodil v Česku, rodina sa neskôr presťahovala do Holandska. Zdroj: geni.com

(Ne)priznávajú sa

Otec herečky Jamie Lee Curtisovej, Tony Curtis (†85), hrával po boku Marilyn Monroe a na konte má úlohy v mnohých slávnych filmoch. O svoj európsky pôvod sa nikdy príliš nezaujímal. V autobiografii z roku 2008 uviedol, že jeho matka sa narodila medzi Maďarskom a Československom. Jeho matka bola pôvodom Slovenka.

Podľa niektorých zdrojov pochádzala Helena Ilona Kleinová z okolia Michaloviec, no ako sa neskôr ukázalo, narodila sa v dedine Vaľkovo pri Poltári. V roku 1923 emigrovala do USA, kde sa zoznámila s budúcim manželom Emanuelom Schwartzom, rodákom z Maďarska. V roku 1925 sa im narodil syn Bernard, ktorý sa dal na hereckú dráhu a zvolil si umelecký pseudonym Tony Curtis.

Tony Curtis si zahral aj po boku Marylin Monroeovej. O svoj pôvod sa však veľmi nezaujímal. V autobiografii uviedol, že sa jeho matka narodila v Európe, niekde medzi Maďarskom a Československom. 18 fotografií v galérii Tony Curtis si zahral aj po boku Marylin Monroeovej. O svoj pôvod sa však veľmi nezaujímal. V autobiografii uviedol, že sa jeho matka narodila v Európe, niekde medzi Maďarskom a Československom. Zdroj: Profimedia

Aj legendárny lámač ženských sŕdc Paul Newman (†83) má k Slovensku blízko. Držiteľ Oscara, Zlatého glóbusu a Emmy sa síce narodil v Amerike, no jeho matka Terézia Fecková pochádzala z dediny Ptičie pri Humennom. Keď bola ešte maličká, jej otec odišiel za prácou do Ameriky. Matka jej v mladom veku zomrela, preto ju príbuzní len ako 9-ročnú poslali do Spojených štátov za otcom.

Neskôr sa vydala za obchodníka so športovými potrebami Artura Sigmunda Newmana, ktorý pochádzal zo židovskej poľsko-maďarskej rodiny. Terézia bola katolíčka, ale ich nábožensky zmiešané manželstvo aj tak fungovalo. V roku 1925 sa im narodil syn – Paul Leonard Newman.

Paul sa k svojim koreňom nikdy verejne nevyjadroval a Slovensko počas svojho života nenavštívil. Terézia však na svoje korene nikdy nezabudla. Pravidelne písala domov listy a posielala príbuzným balíky, raz dokonca aj Paulovu vojenskú uniformu.

Matka Puala Newmana udržiavala pravidelný kontakt so slovenskými príbuznými. Jej syn sa o svoj pôvod nezaujímal. 18 fotografií v galérii Matka Puala Newmana udržiavala pravidelný kontakt so slovenskými príbuznými. Jej syn sa o svoj pôvod nezaujímal. Zdroj: Profimedia

Ďalší búrlivák a rebel, ktorého pôvod siaha na Slovensko, presnejšie do Jastrabieho pri Michalovciach, je Steve McQueen (†50). Rovnako ako Newman, ani on nenavštívil krajinu svojich predkov. Jeho otec Andrej Ihnát sa s manželkou v 20. rokoch minulého storočia vysťahovali do USA, kde sa im v marci 1930 narodil syn Štefan Ihnát neskôr známy pod pseudonymom Steve McQueen.

To, že sa otvorene nehlásil k svojmu pôvodu zrejme vyplývalo z nepríjemných skúseností z detstva. Matka bola alkoholička, otec ho vraj ponúkol na adopciu. Steve sa do povedomia celého sveta zapísal úlohou v nezabudnuteľnom westerne Sedem statočných. Zahral si v ňom po boku hviezd ako Charles Bronson, Horst Buchholz, Robert Vaughn či Yul Brynner.

Ani Steve McQueen nepátral po svojich koreňoch. Údajne to bolo preto, lebo neprežil veľmi šťastné detstvo. 18 fotografií v galérii Ani Steve McQueen nepátral po svojich koreňoch. Údajne to bolo preto, lebo neprežil veľmi šťastné detstvo. Zdroj: Profimedia

Na rozdiel od vyššie menovaných pánov, filmový herec Robert Urich (†55) známy ako predstaviteľ detektíva Spensera, sa k svojim slovenským koreňom hrdo hlásil. Urobil to napríklad aj v talk­show Larryho Kinga.

Hercovi starí rodičia Peter a Terézia Juričovci pochádzali z východného Slovenska z obce Lukov v okrese Bardejov. Robertov otec bol Rusín, matka pochádzala zo západného Slovenska. Urich je známy hlavne ako seriálový herec. Jeho najplodnejším obdobím boli 80. roky. Za svoje herecké výkony bol niekoľkokrát nominovaný na Zlatý glóbus.

Herec Robert Urich sa k svojmu pôvodu hrdo hlásil. Porozprával o ňom aj v talkshow Larryho Kinga. 18 fotografií v galérii Herec Robert Urich sa k svojmu pôvodu hrdo hlásil. Porozprával o ňom aj v talkshow Larryho Kinga. Zdroj: Profimedia

Niekdajšia najkrajšia žena šoubiznisu a filmová hviezda Angelina Jolie (43) má tiež korene na Slovensku. Jej prastarý otec Juraj Vojta pochádzal z Košíc. Narodil sa v roku 1847. Bol starým otcom ešte väčšej hollywoodskej hviezdy Johna Voighta (80), Angelininho otca, ktorý je zároveň držiteľom Oscara za film Polnočný kovboj.

Začiatkom 20. storočia spoznal Juraj Vojta Helen Nelliovú, ktorá sa narodila v New Jersey, ale jej rodičia takisto pochádzali z Európy. Zosobášili sa a mali 4 deti. Jednému z nich dali slovanské meno Elemír. Bol to talentovaný hráč golfu, no keďže meno Elemír Vojta bolo pre Američanov jazykolamom, poangličtil si ho na Elmer Voight.

Mal troch synov, jedným z nich bol práve Angelinin otec Jonathan, dnes známy ako Jon. Ten, mimochodom, v roku 2001 Slovensko navštívil. Nakrúcal tu totiž film Povstanie.

Angelina Joliea najmä jej otec Jon Voight majú predkov na Slovensku. 18 fotografií v galérii Angelina Joliea najmä jej otec Jon Voight majú predkov na Slovensku. Zdroj: Profimedia

Tí skôr narodení si isto budú pamätať detektíva Thomasa Magnuma zo seriálu Magnum P. I., ktorého stvárnil Tom Selleck (74). Mladším ročníkom však bude známejší ako Richard Burke, do ktorého sa zamilovala Monica Gellerová v seriáli Priatelia.

Charizmatický herec má k Slovensku veľmi blízko. Jeho otec Robert Selleck bol Rusín a pochádzal z východu našej krajiny. Kvôli práci sa však presťahoval do Ameriky, kde si vzal za manželku pôvodom Škótku. Rodina žila v kalifornskom San Fernando Valley, kde Tomov otec pracoval ako investičný poradca.

Aj otec herca Toma Sellecka bol Rusín, ktorý vycestoval za americkým snom. 18 fotografií v galérii Aj otec herca Toma Sellecka bol Rusín, ktorý vycestoval za americkým snom. Zdroj: Profimedia

Koncom minulého leta na Slovensko doletel hollywoodsky herec John Malkovich (65), ktorý absolútne netušil, že tu na neho okrem pracovných povinností čaká niečo celkom iné. Nachádzajú sa tu totiž jeho rodinní príslušníci, ktorých nikdy nevidel, a požiadali ho o stretnutie.

Svojich predkov by mal mať v okolí Plaveckého Štvrtka a na ich prosbu uznávaný herec reagoval nasledovne: „Rád sa s nimi stretnem. Čudujem sa, že sa ku mne priznávajú,“ povedal s úsmevom skromný Malkovich, ktorý si zahral vo filmoch Nebezpečné známosti, Objekt krásy, Netvor, Muž so železnou maskou, Transformers 3, Red 2, Zoolander No. 2 a v mnohých ďalších.

John Malkovichk nám zavítal vlani, pri tejto príležitosti ho kontaktovali jeho slovenskí príbuzní. 18 fotografií v galérii John Malkovichk nám zavítal vlani, pri tejto príležitosti ho kontaktovali jeho slovenskí príbuzní. Zdroj: Profimedia

Legendárny rocker John Bon Jovi (57) je štvrtinovým Slovákom. Priznal to pred dvomi rokmi rodákovi zo Starej Ľubovne Jozefovi Boďovi, ktorý žije vyše 25 rokov v New Yorku a so spevákom sa sporadicky stretáva.

Prostredníctvom videa poslal Slovákom odkaz v tomto znení: „Ahoj, Slovensko, technicky som zo štvrtiny Slovák. Moja babička a jej predkovia sú Slováci, takže som aj ja Slovákom,“ povedal umelec, čím potešil všetkých tunajších fanúšikov.

John Bon Jovi o sebe vyhlásil, že je štvrtinový Slovák. 18 fotografií v galérii John Bon Jovi o sebe vyhlásil, že je štvrtinový Slovák. Zdroj: Profimedia

Čo súčasné hviezdy

Aj v rámci podstatne mladších ročníkov sa medzi hollywoodskymi hviezdami nájdu mená, ktoré majú k našej krajine blízko. Manželka Justina Timberlakea Jessica Biel (37) patrí na zoznam známych ľudí so slovenským pôvodom, hoci si donedávna myslela, že jej korene siahajú do Nemecka.

Nemecký expert na genealógiu doktor Jürgen Udolph sa na jej žiadosť pustil do bádania a napokon vyhlásil, že Jessica musí hľadať svojich predkov na Slovensku v okolí Žiliny. Vyšlo najavo, že jej prapraprastarý otec bol Moritz Biel z Porúbky pri Žiline.

Jessica Biel si pôvodne myslela, že jej korene siahajú do Nemecka. Vďaka odborníkovi neskôr zistila, že po svojich predkoch má pátrať na Slovensku v okolí Žiliny. 18 fotografií v galérii Jessica Biel si pôvodne myslela, že jej korene siahajú do Nemecka. Vďaka odborníkovi neskôr zistila, že po svojich predkoch má pátrať na Slovensku v okolí Žiliny. Zdroj: Profimedia

V roku 1888 z tejto časti Slovenska židovské rodiny zvyčajne neemigrovali, no Bielovci boli výnimkou. Moritz s manželkou Ottiliou a dvoma deťmi odišli najskôr do Nemecka a odtiaľ sa presťahovali do Chicaga. Tam sa stal z Moritza bankár a jeho rodina sa postupne rozrástla. Na svet prišli viaceré deti vrátane najmladšieho Edwarda. Tomu sa neskôr narodil syn Donald Arthur a to bol dedo Jessicy Bielovej.

Spevák Jason Mraz (41) má vďaka svojmu starému otcovi československých predkov. Jeho dedko emigroval v roku 1915 z Rakúsko-Uhorska do USA, kde sa usadil. Spevák preslávený hitmi ako I’m yours alebo I won’t give up sa síce narodil v USA, no jeho otec Tomáš Mráz má korene v Česku a tiež na Slovensku.

Herec David Boreanaz (49), u nás známy predovšetkým ako agent Booth zo seriálu Kosti, má v krvi zmes hneď niekoľkých kultúr a národností. Starý otec z otcovej strany, po ktorom má priezvisko, bol Talian. Z matkinej strany mal však jeho starý otec írskych, francúzskych, nemeckých, švajčiarskych predkov a jeho stará mama dokonca pochádzala zo Slovenska.

Stará mama herca Davida Boreanaza pochádzala zo Slovenska. 18 fotografií v galérii Stará mama herca Davida Boreanaza pochádzala zo Slovenska. Zdroj: Profimedia


Zoznam nekončí

Svet sa však netočí iba okolo Hollywoodu. Nasledujúci zoznam je iba malým zlomkom ďalších svetových velikánov, ktorí sa presadili vo filme, v hudbe, vo vede či v obchode. So Slovenskom ich nespájali iba predkovia, ale mnohí sa sami ku krajine hlásili ako k miestu, kde sa narodili alebo kde vyrastali.

Hudba, film a umenie

Jim Caviezel (herec), Scarlett Chorvat (herečka), Steve Ditko (spoluautor Marvelových komiksov, z ktorých vzišiel napríklad Spiderman), John Ondrasik (člen hudobnej skupiny Five for Fighting), Ivan Reitman (filmový režisér), John Dopyera (slovensko­-americký vynálezca, podnikateľ, medzi jeho vynálezy patrí rezonančná gitara dobro, Robert Vano (svetovo uznávaný fotograf), Dežo Hoffmann (dvorný fotograf legendárnych Beatles)

Obchod

John D. Hertz – podnikateľ, filantrop. V Chicagu založil spoločnosť Yellow Cab Company, známe žlté taxíky.

Politika

William T. Dzurilla (medzinárodný právnik pôsobiaci na Najvyššom súde v USA), Judy Baar Topinka (republikánska politička v Illinois), Jesse Ventura (wrestlingový zápasník a 38. guvernér Minnesoty)

Armáda

Štefan Banič (vynálezca padáka), Eugene Cernan (námorný dôstojník, astronaut NASA zapojený do programu Apollo), Michael Strank (seržant, ktorý sa stal národným symbolom amerického hrdinu, vztyčoval zástavu na ostrove Iwódžima.)

Veda a medicína

Daniel Carleton Gajdusek (nositeľ Nobelovej ceny za objav vírusov s dlhou inkubačnou lehotou), Ivan Alexander Getting (stál pri vývoji GPS)

Šport

Pete Latzo (boxer), Stan Mikita (hokejista)

Známe osobnosti so slovenskými koreňmi sa nenájdu len medzi spevákmi či hercami. Vedec Daniel Carleton Gajdušek mal slovensko-maďarský pôvod a v roku 1976 získal Nobelovu cenu za medicínu. 18 fotografií v galérii Známe osobnosti so slovenskými koreňmi sa nenájdu len medzi spevákmi či hercami. Vedec Daniel Carleton Gajdušek mal slovensko-maďarský pôvod a v roku 1976 získal Nobelovu cenu za medicínu. Zdroj: Archív NMH

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×