Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Protokolistka zhodnotila prezidentku Zuzanu Čaputovú: Nesprávny radca?

12.04.2019 (14/2019) Prvýkrát v histórii si Slováci zvolili za prezidentku ženu. Zuzana Čaputová (45) bude v našej histórii precedensom napríklad v prípade obliekania či vystupovania. Protokol si musí poradiť aj s tým, že je rozvedená a po svojom boku má „iba“ partnera.
Protokolistka zhodnotila prezidentku Zuzanu Čaputovú: Nesprávny radca?
3 fotografie v galérii
Fialovú farbu šiat si vybrala správne, neprípustná je však jej ruka vo vlasoch.
Autor fotografie: Archív NMH

Je matka dvoch dcér, rozviedla sa a už v predvolebnej kampani vysvetlila, že má partnera Petra Konečného. Toho verejnosť pozná ako fotografa, textára a básnika. Keďže ich známosť trvá krátko, zatiaľ spolu nebývajú. Peter Konečný je však ochotný ujať sa funkcie prvého pána, ak mu to dovolí protokol.

Ignorovali ju

„Prvá žena veľvyslankyňa na svete Alexandra Kollontajová odovzdala svoje poverovacie listiny v roku 1930 vo Švédsku a bola rozvedená. Aj napriek tomu ju švédska kráľovská rodina prijala.

Rozvedený prezident nie je v medzinárodnom kontexte ničím mimoriadnym. Ak ju bude partner sprevádzať, tak sa to myslí doslova – nevystupovať do popredia, držať sa v úzadí, nevyjadrovať sa k politickej situácii a takisto k súkromiu. Odporúčala by som, aby ju sprevádzal len na spoločenské akcie.

Hillary Clintonová, ktorá vykonávala funkciu ministerky zahraničných vecí, spomínala, že pri návšteve jednej arabskej krajiny ju štátnici ignorovali a komunikovali len s jej manželom. Je to jedno, či ide o manžela alebo o partnera, existujú krajiny, kde je žena na takomto poste ťažko akceptovateľná,“ vysvetlila odborníčka na protokol a dejiny diplomacie Mária Holubová.

Slovensko už skúsenosti s absentujúcou spoločnosťou po boku prezidenta má. Manželka Andreja Kisku odmieta vykonávať funkciu prvej dámy.

„Slovenská republika nedisponuje štatútom prvej dámy. Prezidentova manželka nemá žiadne povinnosti, lebo nie je zamestnancom kancelárie. Nemá nárok na auto, sekretárku a nepreplácali by sa jej zahraničné cesty. Pani Martina Kisková sa vyjadrila, že sa bude venovať rodine, maloletým deťom.

Prezident si plnil svoje oficiálne povinnosti a tým, že po jeho boku nevystupovala manželka, neporušil protokol. V strednej a východnej Európe je to bežné, že sa štátnici a politici stretávajú bez partnerov,“ vysvetlila Mária Holubová.

Na snímke s dcérami a partnerom Petrom Konečným. 3 fotografie v galérii Na snímke s dcérami a partnerom Petrom Konečným. Zdroj: Archív NMH

Nesprávny radca?

Z hľadiska protokolu sa pred voľbami vyskytli vo vystupovaní Zuzany Čaputovej chyby, napriek tomu odborníčka hovorí, že išlo o najdôstojnejšiu kampaň.

„Zvykla si ísť rukou do vlasov, čo je v protokole neprípustné. Maximálna koncentrácia pri predvolebných diskusiách spôsobila, že vyzerala zamračene. Vtedy treba situáciu a otázky predýchať, aby boli črty tváre a následná mimika uvoľnené. Takisto sa bude musieť naučiť, ako má sedieť pri oficialitách. Nohy by nemali byť prekrížené ani vsunuté pod stoličku.“

Zlozvyk slovenskej prezidentky hrabať si rukou do vlasov si všimla aj odborníčka na neverbálnu komunikáciu Daniela Paculíková: „Nehovorí to, čo si myslí, je aj frustrovaná z možného nepochopenia zo strany okolia alebo chce, aby druhí vzali na vedomie jej názor.“

Podľa tejto odborníčky črty tváre Zuzany Čaputovej potvrdzujú ohľaduplnosť, toleranciu, ochotu pomôcť slabším.

„Akákoľvek pomsty­chtivosť jej je na hony vzdialená. Bohužiaľ, ľahšie sa nechá vnútorne rozladiť, vtedy pôsobí neisto, prižmuruje oči, aby získala čo najpravdivejší obraz o danej situácii. Častejšie blúdi zrakom, je to chyba politického nováčika, a to môže spôsobiť pokles dôveryhodnosti.

Rozhodne nie je vodcovský typ. Vie však kriticky zhodnotiť mnohé situácie a jej silnou stránkou je komunikácia. Dôležitý je pre ňu vnútorný pokoj, veľmi zle sa vyrovnáva so stresom. Lepšie sa cíti v prostredí, kde sa môže o niekoho oprieť, nerada rozhoduje sama. Je tu riziko, že sa spoľahne na nesprávneho radcu.“

Šaty nie sú šik

Zuzana Čaputová si svojím šatníkom vyslúžila obdiv u dvoch odborníčok, ktoré sme oslovili, predsa však nešetrili ani kritikou.

„Nosila hlavne puzdrové šaty, ktoré lichotili jej postave. Pastelové farby zase nepôsobili rušivo. Je nižšia a nemá postavu modelky. Takéto ženy by nemali svoju postavu farebne deliť. Chvályhodné je, že sa obliekala primerane svojmu posolstvu, nestrhávala na seba pozornosť módnymi výstrelkami či extravagantným oblečením.

Nezdôrazňovala, ale ani nepotláčala svoju ženskosť. Napríklad nevyužívala pánske prvky a kostýmy mužského charakteru ako niektoré premiérky. Nedávala teda zbytočne najavo politickú samostatnosť a feministické trendy,“ opísala uznávaná slovenská stylistka Sysa Klein.

Jediný prešľap urobila, keď si do Show Jana Krausa obliekla čierne šaty. „Táto farba jej nepristane. Ak chce zdôrazniť svoje kompetencie, radšej nech zvolí tmavomodrú.“

Protokolistka Mária Holubová vyzdvihuje výber farby šiat počas obidvoch volebných nocí.

„Purpurová, červená je farbou vznešenosti, sebavedomia, noblesy. Purpur so sebou nesie atmosféru hrdosti. Súvisí to s históriou antického Ríma, kde získať trochu purpurového farbiva bolo veľmi náročné, lebo sa museli rozbíjať celé kilá mäkkýšov. Hovorí sa, že žena v purpurových šatách má punc nedostupnej dôstojnosti.

Červená farba je farbou radosti, preto sa v minulosti novorodenci balili do červených povojníčkov. Fialová farba je magická a romantická, znamená veľký zmysel pre duchovno. Hodí sa na slávnostné príležitosti, ale na rokovania by som šaty tejto farby neodporúčala. Svojím oblečením spĺňa protokolárny farebný minimalizmus, strih šiat zodpovedá jej postaveniu. Šatám však chýba iskra alebo, ako sa hovorí, mali by byť šik a nie je nutné nosiť na ne ešte sako.“

Extra kapitolou vo vzhľade Zuzany Čaputovej sú jej vlasy. Sysa Klein radí, aby ostala verná tomuto strihu.

„Národ ju vníma ako dobrú a silnú princeznú, ktorá sa popasovala so zlými drakmi a porazila ich. Dlhšie vlasy sú akoby jej osobným odkazom. Je to ako v prípade Julije Tymošenkovej, tá nosí účes, ktorý je národným posolstvom.“

Čierna jej nepristane. 3 fotografie v galérii Čierna jej nepristane. Zdroj: Archív NMH


Zuzana Čaputová získala v druhom kole prezidentských volieb 58,4 percenta, teda 1 056 582 hlasov. Zvíťazila v päťdesiatich slovenských okresoch z celkového počtu 79. Najvýraznejšie úspechy si pripísala v Bratislavskom kraji, kde ju volilo 73,5 percenta voličov. Maroš Šefčovič má 41,6 percenta – 752 403 hlasov. Volebná účasť dosiahla 41,8 percenta. Víťazka sa ujme funkcie 15. júna, keď nahradí doterajšieho prezidenta Andreja Kisku. Bude piatou prezidentkou v Európskej únii. Ženy zastávajú prezidentský úrad v Chorvátsku, Litve, Estónsku a na Malte

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×