Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

1,5 bilióna Sĺnk. Vedci komplikovanými výpočtami zistili hmotnosť Mliečnej cesty!

04.04.2019 (12/2019) Vedcom sa podaril husársky kúsok. Vďaka Hubblovmu vesmírnemu teleskopu a satelitu Gaia dokázali vypočítať váhu našej domovskej Galaxie – Mliečnej cesty.veda a technika
1,5 bilióna Sĺnk. Vedci komplikovanými výpočtami zistili hmotnosť Mliečnej cesty!
9 fotografií v galérii
Mliečna cesta sa so svojou hmotnosťou zaraďuje skôr k ľahším galaxiám vo vesmíre.
Autor fotografie: NASA

O jej váhe doposiaľ existovali iba odhady, ktoré sa pohybovali na nepresnej, širokej škále od 500 miliárd do troch biliónov hmotností Slnka. Tentoraz mali astronómovia údaje z dvoch teleskopov a po siahodlhých výpočtoch nadšene oznámili – naša Galaxia váži toľko ako 1,5 bilióna Sĺnk! Ak by sme to mali preložiť do našich jednotiek hmotnosti, získame číslo 3 000 miliárd miliárd miliárd ton. Viete si to predstaviť?

Planéty, hviezdy, hviezdny prach, plyny aj záhadná čierna diera, ktorá je epicentrom našej Galaxie. V doteraz najpresnejšom meraní je zahrnuté absolútne všetko.

„Je to úplne všetko, čo sa nachádza v Mliečnej ceste. Poznať jej celkovú hmotnosť nám pomôže lepšie porozumieť Galaxii,“ vyjadrila sa členka výskumného tímu, astronómka Laura Watkins.

Zaostrené na hviezdokopy

Vedci pri vážení využili údaje z Hubblovho vesmírneho teleskopu a satelitu Gaia Európskej ves­mírnej agentúry, ktorej misiou je mapovať pozície hviezd a následne vytvárať 3D mapu Mliečnej cesty. Obidva teleskopy využili na meranie pohybov 46 globulárnych hviezdokôp, čo sú zhluky stoviek tisícov hviezd, ktoré drží pokope gravitácia a obiehajú okolo centra Galaxie.

„Mali sme šťastie, že máme takú veľkú kombináciu dát,“ vysvetlil Roeland van der Marel z vedeckého operačného centra Hubblovho teleskopu Space Telescope Science Institute.

„Spojením meraní 34 globulárnych hviezdokôp zo satelitu Gaia s meraniami z ďalších 12 vzdialených hviezdokôp z Hubblovho teleskopu sme mohli určiť hmotnosť Mliečnej cesty spôsobom, ktorý by bol bez týchto dvoch priestorových ďalekohľadov nemožný,“ dodal.

Najväčší podiel, až 90 percent, má v mase Mliečnej cesty temná hmota. 9 fotografií v galérii Najväčší podiel, až 90 percent, má v mase Mliečnej cesty temná hmota. Zdroj: NASA

Platí princíp, že čím je galaxia masívnejšia, tým rýchlejšie sa hviezdokopy pohybujú ťahom svojej gravitácie. Vedci v predchádzajúcich meraniach zistili rýchlosť, akou sa tieto zhluky hviezd približujú alebo vzďaľujú od Zeme – išlo o rýchlosť z nášho pohľadu.

Teraz na ich rýchlosť zaostrili aj z iného uhla. „Boli sme však schopní tiež merať bočný pohyb hviezdokôp, z ktorých možno vypočítať celkovú rýchlosť a následne aj galaktickú hmotnosť,“ vysvetlil Wyn Evans z Cambridge­skej univerzity.

Tajomná hmota

Hmotnosť však nie je všetko. Vďaka analýze pohybov hviezdokôp vedci odhadli aj jej veľkosť. Najnovšie údaje hovoria, že Mliečna cesta meria v priemere približne 129 000 svetelných rokov. Jeden svetelný rok zodpovedá približne 9,46 biliardy metrov!

Mliečna cesta sa s hmotnosťou 1,5 bilióna Sĺnk zaraďuje skôr k ľahším galaxiám vo vesmíre. Kým váha tých najľahších nedosahuje ani jeden bilión, tie najťažšie majú hmotnosť až 30 biliónov Sĺnk.

A čo všetko vytvára takú veľkolepú váhu Mliečnej cesty? Sčasti hviezdy, ktorých je v našej Galaxii podľa odhadov približne 200 miliárd, tie však tvoria len štyri percentá jej hmotnosti. Ešte menšie percento tvoria planéty. Najväčší podiel, až 90 percent, má v mase Mliečnej cesty temná hmota tvorená medzihviezdnym prachom a plynmi. Práve ona vedcom komplikuje merania.

„Nemôžeme priamo odhaliť temnú hmotu,“ skonštatovala Laura Watkins. „To smeruje k súčasnej neistote v hmotnosti Mliečnej cesty – nemôžete presne merať to, čo nevidíte,“ dodala.

PREČÍTAJTE SI ĎALŠIE ZAUJÍMAVOSTI O MLIEČNEJ CESTE:

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×