Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychologička: Kedy dieťa nenútiť chodiť na krúžok, a kedy je to len aktuálny stav a treba na dieťa zatlačiť?

10.04.2019 (48/2018) Je dosť zásadné rozlíšiť dôvody, pre aké dieťa nechce ďalej navštevovať krúžok, pretože to dá iný smer dialógu o tom, či vôbec a ako pokračovať.
Psychologička: Kedy dieťa nenútiť chodiť na krúžok, a kedy je to len aktuálny stav a treba na dieťa zatlačiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Svoje deti mám úprimne rád, sú pre mňa najšikovnejšie, najkrajšie, ale na rozdiel od mojej ženy viem reálne zhodnotiť, na čo majú a na čo nie. Žena dcéru prihlásila na krasokorčuľovanie a celú rodinu týra jej tréningmi. Núti ju zdravo jesť, všetko sa točí len okolo športu. Ráno vstávame o 5.00, popoludní má ďalšie tréningy. Ju to vôbec nebaví a mňa už vôbec nie. Žena chcela byť krasokorčuliarkou. Tam to asi vzniklo...

Denis

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Z vášho listu vnímam, že sa s manželkou nenachádzate v zhode vo veci dcérinho krasokorčuľovania. Tiež čítam, že ste z toho rozladený a že vás to obmedzuje. Rovnako sa zamýšľam nad tým, či sú vaše pozorovania a námietky vypočuté a čomu by ste sa s dcérou venovali radšej. Ako viete, že dcéra na to nemá, a čo to vlastne znamená? Ako odhadujete, manželkina snaha povzbudzovať vašu dcéru v krasokorčuľovaní pravdepodobne pramení v jej dávnom sne. Teraz, keď je dospelá a má možnosť niečo s tým urobiť, pravdepodobne má aj zážitok z celej situácie aj know-how, ako na to, a chcela by niečo s tou túžbou spraviť. Vidí sa vo svojej dcére, tak jej pripadá ako veľmi prirodzené viesť svoju dcéru týmto smerom a podporovať ju. Pravdepodobne sa to dcérke muselo aspoň trochu pozdávať, keď s tým začala a s maminým návrhom súhlasila.

Toto nie je úplne jednoduché rozlúsknuť bez spoločného úprimného dialógu vás rodičov, pretože to, že dieťa niečo nebaví, môže byť veľmi momentálne, a je to len jedno z kritérií rozhodnutia, či v tom pokračovať. Pre rodičov je niekedy správne na dieťa trochu zatlačiť, musia si však zachovať triezvosť a brať do úvahy vnímanie dieťaťa. Dcérke to uľahčíte, ak jej pomôžete zorientovať sa v tom, po čom túži, a vy za seba budete úprimne otvorený tomu, čo odpovie. Môže byť veľmi unavená zo štýlu, akým je potrebné trénovať, ale nemusí to byť o tom, že trénovať nechce. Toto je dosť zásadné rozlíšiť, pretože to dá iný smer dialógu o tom, či a ako pokračovať v tréningoch.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!
Mexické tortily
Drogy a alkohol sú minulosťou. Z Kate Moss je triezva elegantná dáma, môže za to tento muž!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×