Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chcela, aby po smrti môj popol rozptýlili vo svete, mnohí mi tvrdia, že to nejde. Upravuje to zákon?

08.04.2019 (48/2018) Aké podmienky obsahuje zákon o pohrebníctve?
Chcela, aby po smrti môj popol rozptýlili vo svete, mnohí mi tvrdia, že to nejde. Upravuje to zákon?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

V poslednom čase som začala rozmýšľať, čo sa s mojím telom stane po smrti. Ako môžem zariadiť, aby sa po mojej smrti neuskutočnil žiaden pohreb? Existuje nejaká povinnosť a je pravda, že človek musí byť pochovaný? Chcem, aby ma rozptýlili na rôznych miestach sveta a všetci mi tvrdia, že popol človeka nemôže byť rozprášený kade-tade. Aký zákon túto oblasť upravuje?

Agáta

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Pohrebom je pochovanie ľudských pozostatkov. Podľa zákona o pohrebníctve výslovne platí, že ľudské pozostatky musia byť pochované na pohrebisku alebo spopolnené. S ľudskými pozostatkami sa musí zaobchádzať dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu verejného zdravia alebo verejného poriadku. O pohrebe rozhoduje obstarávateľ pohrebu, ktorým je osoba, ktorá sa preukáže listom o prehliadke mŕtveho a štatistickým hlásením o úmrtí alebo pasom pre mŕtvolu a obstaráva pohreb. Zákon výslovne upravuje aj to, čo sa rozumie pod pochovaním a aké spôsoby pochovania sú dovolené.

Pokiaľ ide o popol, zákon umožňuje len uloženie rozptylom na rozptylovej lúke alebo vsypom popola na vsypovej lúke, alebo uloženie urny s popolom na pohrebisko. Zákon však umožňuje popol uložiť aj na inom mieste. Krematórium vydá urnu s popolom obstarávateľovi pohrebu alebo osobe, ktorá má písomné splnomocnenie na prevzatie urny s popolom od obstarávateľa pohrebu. Zákon ďalej neupravuje, ako môže táto osoba naložiť s urnou s popolom. S popolom môže naložiť aj tak, ako sa s ním zosnulý ešte za života dohodol.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected] 

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×