Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychologička: Čo všetko môže byť za tým, keď človek nemôže spať?

06.04.2019 (48/2018) Ak je človek fyzicky fit, chodí na preventívne prehliadky a nič akútne ho netrápi, potom by mal zamerať svoju pozornosť iným smerom.
Psychologička: Čo všetko môže byť za tým, keď človek nemôže spať?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Z ničoho nič nemôžem v noci spávať. Mozog mi pracuje na plné obrátky a počítaním ovečiek sa len rozčúlim, že nedokážem spať. Čokoľvek ma rozčúli, som chronicky nevyspatá a večer idem spať s tým, že som nervózna, že nebudem spať. Začarovaný kruh. Poraďte mi, ako sa mám zbaviť nespavosti.

Vlasta

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Mrzí ma, že sa vám nedostáva blahodarného regeneračného oddychu, ktorý spánok sprostredkúva. Píšete, že sa to začalo z ničoho nič. A zároveň píšete o svojej nervozite. Nervozita sa obyčajne viaže na nejaký aktuálny zdroj stresu a tlaku, nespokojnosti. Ak ste fyzicky fit, chodíte na preventívne prehliadky a nič akútne vás netrápi, potom by som spolu s vami zamerala pozornosť práve týmto smerom.

V ktorej oblasti života teraz pociťujete väčší tlak ako donedávna? Nemusí to byť o nezvládaní tlaku, napríklad rodinných či pracovných požiadaviek, ale môže to byť o tom, že naopak zvládate až veľa, ale neuvedomujete si, že to robíte na dlh voči sebe samej. Uprednostňujete veľa toho, čo sa deje okolo vás a žiada si vašu pozornosť, ale seba nechávate v úzadí. Možno sa vám aj dostane uznania, ale to nenahradí čas, o ktorý ste sa ukrátili. To, že váš mozog je v noci aktívny, môže znamenať, že počas bdelého stavu nemá vedomie priestor spracovať niektoré vaše témy a začne sa nimi zaoberať vo chvíli, keď sa uložíte do pokoja a to „hlavné rozmýšľanie“ alebo uprednostnené témy vypnete. Ak vám je stále neznáma téma vášho nepokoja, skúste nasledovať toky svojich myšlienok, prípadne si ich zapíšte a potom nad nimi podumajte. Čomu sa vaša myseľ v noci venuje?


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Hubová polievka
Outfity slovenskej prezidentky z oficiálnych návštev: Všimli ste si tieto detaily?
Vizáž Zuzany Čaputovej očami svetových médií: „Aj nám Francúzom vyrazila dych“!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×