Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Právnička: Čo bude s dieťaťom, ktoré je v osobnej náhradnej starostlivosti, po rozvode rodičov?

04.04.2019 (48/2018) Súd bude v prvom rade skúmať, či je ponechanie dieťaťa v osobnej starostlivosti jedného z rodičov v jeho záujme.
Právnička: Čo bude s dieťaťom, ktoré je v osobnej náhradnej starostlivosti, po rozvode rodičov?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Dlhé roky sme sa s manželom snažili o dieťa, ale nevyšlo to. Po rokoch sme sa rozhodli, že si ho zoberieme do osobnej náhradnej starostlivosti. Žiaľ, po niekoľkých rokoch sa náš vzťah zhoršil a ideme sa rozvádzať. Čo to však znamená pre dieťa? Zoberú nám ho, keďže sme ho mali zverené do spoločnej starostlivosti, alebo je možné, aby ho nechali jednému z nás? Ja mám totiž záujem naďalej sa o Lucku starať, s čím súhlasí aj manžel.

Andrea

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

V prípade, ak máte ako manželia zverené dieťa do spoločnej náhradnej osobnej starostlivosti a vaše manželstvo zanikne rozvodom, platí, že zanikne aj náhradná osobná starostlivosť. Čo to pre vás znamená? Stane sa to automaticky, bez potreby vydania rozhodnutia momentom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa manželstvo rozvádza. No v prípade, ak po jej zániku rodičia ani naďalej nemôžu zabezpečovať starostlivosť o maloletú, je tu možnosť, aby jeden z vás požiadal o to, aby mu bolo dieťa naďalej ponechané v jeho náhradnej osobnej starostlivosti.

To znamená, že ak máte naďalej záujem zabezpečovať starostlivosť o maloletú vy, popri návrhu na rozvod podajte samostatne aj návrh, v rámci ktorého požiadate, aby vám bola maloletá ponechaná vo vašej náhradnej osobnej starostlivosti. Tento návrh je však potrebné podať na súd podľa bydliska dieťaťa, a teda pôjde o samostatné konanie prebiehajúce nezávisle od rozvodového. V tomto konaní bude súd v prvom rade skúmať, či je ponechanie maloletej vo vašej osobnej starostlivosti v jej záujme, teda najmä či s ňou máte vytvorené citové väzby, poprípade či jej dokážete zabezpečiť stabilné prostredie na jej ďalšiu výchovu a vývin. Súd bude takisto skúmať, či rodičia naďalej nezabezpečujú alebo nemôžu zabezpečovať starostlivosť o maloletú. Veríme, že sme vám zodpovedali všetky otázky, ktoré vás zaujímali.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Hubová polievka
Outfity slovenskej prezidentky z oficiálnych návštev: Všimli ste si tieto detaily?
Vizáž Zuzany Čaputovej očami svetových médií: „Aj nám Francúzom vyrazila dych“!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×