Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Banícke mestečko motivuje mladé rodiny 300-eurovým príspevkom pri narodení dieťaťa

26.03.2019 (11/2019) Dlhé roky sú spájané s uhlím a priemyslom, dnes sa Nováky nadychujú do novej životnej etapy. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, na rozvoj turizmu majú všetky predpoklady.
Banícke mestečko motivuje mladé rodiny 300-eurovým príspevkom pri narodení dieťaťa
15 fotografií v galérii
Nováky sú typickým priemyselným mestom, ktoré hľadá aj novú identitu.
Autor fotografie: CBS Flying Team

Najmenšia súčasť hornonitrianskeho banského trojuholníka to v silných časoch dobývania uhlia nemala jednoduché. Oproti Prievidzi či Handlovej boli Nováky na okraji záujmu, z dôvodu poddolovania mesta sa dokonca ich rozvoj zastavil v dôsledku stavebnej uzávery.

„V 90. rokoch boli dokonca vysťahovaní obyvatelia mestskej časti Laskár, ich domy zbúrali. V tomto neľahkom období bolo treba urobiť plynofikáciu, kanalizáciu, opraviť cesty a chodníky vo veľmi zlom stave. Postupovalo sa od kraja mesta smerom do centra, postupne sa budovalo,“ spomína novácky primátor Dušan Šimka (57).

S jedinou prestávkou počas minulého volebného obdobia vedie mesto už od roku 1990 – v prvopočiatku ako posledný predseda mestského národného výboru. Momentálne tak načína už siedmu 4-ročnú etapu v kresle hlavného predstaviteľa miestnej samosprávy. Bol iniciátorom zavedenia prvého mestského televízneho vysielania na Slovensku s cieľom zachovať transparentnosť pri akýchkoľvek verejných diskusiách.


Nováky

Poloha: Trenčiansky kraj, okres Prievidza, región horná Nitra

Prvá písomná zmienka: 1 113

Rozloha: 1 929 ha

Nadmorská výška: 245 m. n. m.

Počet obyvateľov: (k 31. 12. 2017): 4 215

Vývoj nezamestnanosti – okres Prievidza (vždy ku koncu roka): 2012 - 12,97 %; 2013 - 13,90 %; 2014 -12,47 %; 2015 - 10,37 %; 2016 - 8,13 %; 2017 - 5,14 %; 2018 - 4,46 %; 2019 (január) - 3,14 %


Priemysel stále žije

Nie nadarmo sú Nováky spájané s prívlastkom jedného z najpriemyselnejších slovenských miest. Tri hlavné ekonomické piliere, hoci v menšom meradle, fungujú dodnes. V súvislosti s Baňou Nováky sa spomínalo ukončenie ťažby uhlia v roku 2023, podľa aktuál­nych informácií však budú pokračovať ďalej, no bez štátnej podpory.

Primátor Dušan Šimka stojí na čele Novák s jedinou prestávkou už od roku 1990. 15 fotografií v galérii Primátor Dušan Šimka stojí na čele Novák s jedinou prestávkou už od roku 1990. Zdroj: Martin Mázor

Uhlie z baní putuje do miestnych elektrární, čo je ďalší zamestnanecký kolos dodávajúci teplo do Novák a Prievidze. Kedy uhlie definitívne nahradí iné palivo, je zatiaľ otázne.

„Pripravuje sa materiál transformácie regiónu, uvidíme, na akej báze bude fungovať. Musíme byť, samozrejme, pripravení a zabezpečiť ľuďom teplo. Dôležité je získať na transformáciu peniaze z Bruselu a nájsť náhradné pracovné príležitosti pre baníkov,“ pripomína Dušan Šimka.

Novácke chemické závody zamestnávali v časoch najväčšieho rozmachu 3 800 ľudí, po tom, čo skončili v konkurze, im však hrozil zánik.

„Ich súčasnému prevádzkovateľovi, spoločnosti Fortischem, sa podarilo situáciu stabilizovať. Počet zamestnancov síce klesol, ale čo je podstatné, podnik sa zachránil. V rokoch 2015 – 2018 navyše majiteľ investoval obrovské peniaze do jeho rozvoja, vymenil karbidovú pec, zrealizoval sa projekt membránovej elektrolýzy za asi 35 miliónov eur. Vďaka najnovším technológiám sú chemické závody konkurencieschopné a plnia si všetky povinnosti.“

Spolupráca podľa primátora funguje aj vďaka jeho pravidelným schôdzkam s riaditeľmi veľkých podnikov.

Čo s poliklinikou?

V časoch, keď bol členom dozornej rady chemických závodov, sa mestu podarilo získať prebytočný majetok tejto spoločnosti bezodplatným prevodom.

„Išlo o dom kultúry, reštauráciu s ubytovacou časťou, slobodáreň, ktorú sme prerobili na bytovku, futbalový štadión, tri veľké bytové domy. Pre mesto to bola veľká pomoc,“ zdôrazňuje.

Historickú podobu centra dotvára táto budova kúrie. 15 fotografií v galérii Historickú podobu centra dotvára táto budova kúrie. Zdroj: Martin Mázor

Z majetku Trenčianskeho samosprávneho kraja získali Nováky aj budovu polikliniky, ktorá bola v tom čase v havarijnom stave.

„Pripravili sme projekt na jej rekonštrukciu z eurofondov, pričom 850 000 eur mali tvoriť prostriedky z eurofondov a 44 000 eur bol príspevok mesta. Projekt bol úspešný, bývalé vedenie mesta v rokoch 2015 – 2018 ho však nedotiahlo do konca a poliklinika sa nezrekonštruovala,“ dodáva Dušan Šimka.

Mesto olympionikov

Na to, že v meste žije len niečo vyše 4 200 obyvateľov, sa môžu Nováky pochváliť nevídanou koncentráciou špičkových športovcov a úspešných klubov.

Miestny oddiel kanoistov vyprodukoval také mená ako Denis Myšák, držiteľ striebra z letných hier v Riu, Ivana Kmeťová, dlhoročná úspešná reprezentantka a viacnásobná olympionička či Peter Páleš, štvornásobný olympionik a držiteľ bronzu z MS v Mexiku.

Vyrastali tu biatlonoví bratia Marek (piaty na OH v Turíne) a Miroslav Matiaškovci. Odchovankyňou Klubu lyžiarov Nováky je bežkyňa Barbora Klementová, účastníčka minuloročných Zimných olympijských hier v Pjongčangu.

„Naši futbalisti to z najnižšej súťaže dotiahli až do 2. ligy, pričom siahali na postup do najvyššej. Ešte stále spomíname na pamätný pohárový zápas z roku 1999 so Žilinou, v ktorom sme zvíťazili neuveriteľným rozdielom 6 : 0,“ dodáva hrdo prvý muž mesta.

Neodmysliteľným športovým pojmom Novák sú aj miestni vodní pólisti. Klub založený v roku 1953 patril medzi dlhoročných účastníkov najvyššej federálnej súťaže, získal 15 titulov majstra Slovenska a v pamätnej sezóne 1996/97 to dotiahol až do štvrťfinálovej fázy Pohára víťazov pohárov. Stretol sa vtedy so súpermi z takých miest ako Atény, Budapešť, Rím či Pireus.

Národné centrum vodného póla je od konca februára opäť prístupné verejnosti. 15 fotografií v galérii Národné centrum vodného póla je od konca februára opäť prístupné verejnosti. Zdroj: Archív KVP Nováky

Aj dnes patrí Klub vodného póla Nováky medzi slovenskú špičku a jeho odchovanci tvoria základ reprezentačného tímu.

„Minulý rok bol náročný, rozhodnutím bývalého majiteľa bol totiž bazén zatvorený. Malo to vplyv na športovú prípravu, viacerí hráči odišli a káder sa omladil. Zapracovávanie vlastných odchovancov je jednou z hlavných filozofií klubu KVP Nováky,“ hovorí jeho manažér Michal Gogola, ktorý je zároveň majiteľom Národného centra vodného póla (NCVP) Nováky.

Dobrou správou pre ľudí z mesta aj okolia je fakt, že tento bazénový areál s otváracou strechou je od 27. februára opäť otvorený pre verejnosť.

„Časový harmonogram pre nadchádzajúci týždeň bude vždy v nedeľu alebo v pondelok aktua­lizovaný cez Face­book a internetovú stránku www.ncvp.sk,“ upresňuje Michal Gogola.

Ekologický paradox dobývania

Baníctvo je dodnes zárukou zamestnanosti a sociálnej stability celej hornej Nitry, poskytuje prácu pre 3 500 ľudí a zostáva významným zamestnávateľom v Trenčianskom kraji. Ročne prostredníctvom miezd baníkov natečie do regiónu 40 miliónov eur, ktoré sa tu spotrebujú.

Do života ľudí, ktorých živobytie je spojené s ťažbou uhlia, výrazne zasiahlo rozhodnutie Bruselu. Európska únia dlhodobo presadzuje ciele v oblasti ochrany ovzdušia smerujúce k znižovaniu skleníkových plynov. Jej členské štáty majú povinnosť postupne znižovať výrobu elektriny na báze fosílnych palív.

Týka sa to aj Elektrárne Nováky, ktorá z hľadiska ekológie po modernizácii v roku 2015 plní emisné limity, dokonca aj tie sprísnené, požadované Európskou úniou od roku 2021.

Pre baníkov to znamená skrátenie vládnej podpory na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia do konca roku 2023. Pôvodný termín, rok 2030, sa skráti o 7 rokov.

Baníci z hornej Nitry sa už onedlho presunú z podzemia na povrch a budú si musieť nájsť nové uplatnenie. 15 fotografií v galérii Baníci z hornej Nitry sa už onedlho presunú z podzemia na povrch a budú si musieť nájsť nové uplatnenie. Zdroj: Archív HNB

Po viac ako storočnici priemyselnej ťažby uhlia nastáva obdobie, keď bude potrebné začať s likvidáciou banských diel, postupne uzatvoriť podzemné priestory baní, komplexne revitalizovať poddolované územie a pripraviť ho na nové využitie.

S niektorými plochami si príroda poradila sama. Pozitívnym ekologickým paradoxom dobývania je, že sa vplyvom poklesu terénu na povrchu vytvárajú mokrade a vodné plochy. Tie sú považované v európskom meradle za najcennejšie biotopy. Žije v nich okolo 130 druhov chránených vtákov, obojživelníky, ryby a hmyz. Po stáročiach sa tu objavil aj bobor.

Ekosystémy pri rieke Nitra v oblasti Nováky – Laskár – Koš sa vracajú do obdobia spred 80. rokov, keď príroda nebola umelými zásahmi a industrializáciou výraznejšie zasiahnutá.

Nová výzva

Uznesenie vlády SR ukladá do konca apríla 2019 vypracovať Akčný plán transformácie regiónu horná Nitra. Jeho súčasťou musia byť aj systémové opatrenia vrátane konkrétnych projektov, ktoré zabezpečia tvorbu nových pracovných miest.

„V súvislosti s transformáciou banského priemyslu sme vyjadrili svoj záujem podieľať sa na vytváraní nových pracovných miest v tomto regióne. K tvorbe Akčného plánu sme prispeli 23 projektovými zámermi, ktoré boli predložené na úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza Peter Čičmanec.

Súčasťou spoločnosti je Hlavná banská záchranná stanica poskytujúca aj práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí, vo výškach, v hĺbkach a pod vodou či pri likvidácii ekologických záťaží.

Trvalou pamiatkou na dobývanie uhlia je aj tento skanzen v bývalej bani Cígeľ. 15 fotografií v galérii Trvalou pamiatkou na dobývanie uhlia je aj tento skanzen v bývalej bani Cígeľ. Zdroj: Archív HNB

Strojársky závod, pôvodne zameraný na výrobu a opravy banskej techniky, dnes kooperuje s domácimi a zahraničnými partnermi pri výrobe stavebných strojov a dopravných zariadení. Energetický potenciál využívajú baníci pri pestovaní paradajok či chove sumčeka afrického.

„Konečným výsledkom našich projektov by malo byť približne 1 800 pracovných miest mimo ťažby uhlia,“ uzatvára Peter Čičmanec.

Pre mladých aj seniorov

Svoje vlastné plány má aj mesto Nováky. Uživením bytovej výstavby a zaujímavým príspevkom pri narodení dieťaťa chce motivovať mladé rodiny.

„Už v roku 2007 schválili poslanci môj návrh Všeobecne záväzného nariadenia príspevku pri narodení dieťaťa v sume 5 000 korún, od začiatku nového roka poskytuje mesto 300 eur. Snažíme sa o podporu športu, v roku 2008 sme postavili nové futbalové ihrisko s umelou trávou a umelým osvetlením za vtedajších vyše 14 miliónov korún. Z európskych dotácií bol zrekonštruovaný priestor s fontánou na Námestí SNP, autobusová stanica, verejné osvetlenie,“ vyratúva Dušan Šimka.

Veľký potenciál nielen pre relax miestnych, ale aj turistov v sebe ukrýva jazero v tesnom susedstve mesta. Keď­že voda v ňom nie je vhodná na kúpanie, slúži najmä pre rybárov a kanoistov.

„Verím, že do budúcna, pokiaľ sa podarí vyčistiť koryto rieky, sa tento stav zmení. Mesto bude naďalej pracovať na zveľaďovaní tejto oddychovej zóny. V úzkej súčinnosti s miestnou rybárskou organizáciou, s ktorou máme veľmi dobrú spoluprácu,“ dodáva primátor.

Možností na aktívny oddych je v Novákoch už dnes viac ako dosť. Popri športoviskách ho ponúka napríklad cyklotrasa popri rieke Nitra vedúca do Opatoviec nad Nitrou, Prievidze a Bojníc či Banský náučný chodník. Víziou je mesto zelene, ktorú plánujú ešte obohatiť výsadbou stromčekov.

Medzi aktuálne najdôležitejšie priority patrí vybudovanie penziónu pre seniorov, mesto už preveruje možnosti jeho realizácie.

Vodná nádrž v susedstve mesta slúži najmä pre rybárov a kanoistov, voda z nej zatiaľ nie je vhodná na kúpanie. 15 fotografií v galérii Vodná nádrž v susedstve mesta slúži najmä pre rybárov a kanoistov, voda z nej zatiaľ nie je vhodná na kúpanie. Zdroj: Martin Mázor


Anketa

Ján Gašperík (30)

Do Novák som sa priženil z Bytče po tom, čo sme s manželkou strávili nejaký čas v Nemecku. Máme tu rodinu a som spokojný, lebo je k dispozícii prakticky všetko, čo na život potrebujeme vrátane služieb. Netreba nikam cestovať. Zároveň si užívame pokoj menšieho mesta. Uvítali by sme v centre viac oddychových zón a detské ihrisko.

Vladimír Oršula (71)

Ako rodák môžem porovnávať, mesto za posledné roky opeknelo. Starajú sa nám o zeleň a teší ma, že môžeme nakupovať v supermarkete. Kedysi tu bolo zdravotnícke centrum s onkologickou liečbou, ktoré však zrušili, čo je škoda.

Dana Ďuržová (68)

Do mesta som sa prisťahovala pred siedmimi rokmi z Nitrice, čo je susedná dedina. Je tu pokojný život, určite menej hektický ako napríklad v Prievidzi. Čo mi chýba, je pestrejšia obchodná sieť, napríklad obchody s oblečením, a taktiež atrakcie pre deti.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×