Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Považujú ho za najlepší od porevolučných čias: Seriál Most! si berie na paškál xenofóbiu, homofóbiu aj sex

22.03.2019 (11/2019) Momentálne najsledovanejší seriál v Českej republike si každý utorok večer hľadá počas ôsmich častí cestu k slovenskému divákovi.
Považujú ho za najlepší od porevolučných čias: Seriál Most! si berie na paškál xenofóbiu, homofóbiu aj sex
4 fotografie v galérii
V Česku spôsobil seriál hotovú revolúciu. Medzi divákmi je považovaný za najlepší seriál...
Autor fotografie: Česká televízia

Nie je to tak dávno, čo Česká televízia na svojich obrazovkách úspešne odpremiérovala televízny seriál Most! Jednotlivé časti mali rastúcu sledovanosť v priemere 1,9 milióna divákov pri obrazovkách a následne okolo 680 000 ľudí na internete.

Potenciál tejto novinky zahorúca uchopila TV JOJ, ktorá seriál kúpila a od 5. marca začala vo večerných hodinách vysielať.

Treba však podotknúť, že už pri jeho uvedení v Českej republike televízia najskôr pochybovala, či minisériu vôbec zaradí na svoju prvú vysielaciu stanicu. Predsa len, jednotlivé herecké charaktery riešia kontroverzné celospoločenské témy.

Dej sa točí okolo preoperovaného muža na ženu, Rómov, ktorí sú vyobrazení ako povaľači a zlodeji, exkomunikovaného farára vysedávajúceho v krčme s kamarátmi.

Hneď po svojom uvedení sa v spoločnosti rozpútali rôznorodé reakcie, ktoré český národ rozdelil na dva tábory. Filmoví znalci a kritici o tomto počine začali svorne tvrdiť, že je povrchný, médiami zbytočne nafúknutý a vulgárny. Nadšení fanúšikovia si ho zas nevedeli vynachváliť a začali ho označovať titulom seriál desaťročia.

Seriál je tiež o konfliktoch s rómskou 
komunitou.
 Zo Zdeňka Godlu (druhý sprava) sa z večera do rána stala hviezda. 4 fotografie v galérii Seriál je tiež o konfliktoch s rómskou 
komunitou.
 Zo Zdeňka Godlu (druhý sprava) sa z večera do rána stala hviezda. Zdroj: Česká televízia

Neutíchajúcu popularitu, ktorá sa istotne dočká pokračovania, chce aktuálne vo svoj prospech využiť spomínaná Jojka.

„Ide o najúspešnejší seriál posledných rokov v Českej republike, ktorý získava veľkú sledovanosť, ale aj sympatie najmä vďaka témam, ktoré spracúva, ako napríklad naša nezmieriteľnosť s inakosťou. Seriál sa nám veľmi páči,“ uviedla hovorkyňa televízie Lucia Kulihová.

Keďže s Čechmi sme si ako národ veľmi podobní a spája nás spoločná minulosť, je veľký predpoklad, že seriál si svojich priaznivcov nájde aj na Slovensku. O prvotnom úspechu svedčia aj čísla sledovanosti.

„Prvá časť seriálu si našla svojich divákov. S číslami sledovanosti sme spokojní. Most! sme zaradili do vysielania, pretože prináša zaujímavé súčasné témy a vážime si prácu scenáristu Petra Kolečka, s ktorým už vyše roka spolupracujeme. Našich divákov sme aj takto chceli zoznámiť s jeho tvorbou,“ doplnila.

Realita?

Satirický seriál sa odohráva v meste Most, v ktorom sú zmapované životy jeho obyvateľov. Hlavný hrdina Luděk Říha, ktorého si zahral herec Martin Hofmann, stratí prácu, dlhuje šéfovi miestneho podsvetia, jeho bývalá manželka si zobrala Moldavčana a syn Tonda sa za neho hanbí.

To je na jedného nešťastného človeka celkom dosť, no aby toho nebolo náhodou málo, tak v tej najhoršej chvíli mu poštár Ondra prináša pozvanie do televíznej relácie Pošta pre teba, kam si ho pozval jeho brat.

Pri prvom stretnutí po mnohých rokoch bude Luděk naozaj veľmi prekvapený, ako sa jeho súrodenec Pavel za ten čas zmenil. Dnes je z neho totiž Dáša plánujúca návrat do rodného Mosta.

„Verím, že Luděk nie je úplne beznádejný. Dal by som mu ešte pár šancí. Dať mu totiž len druhú je v jeho prípade málo. On je trošku debil, takže si myslím, že by to mohla byť postava dosť obľúbená,“ uviedol na margo svojej tragikomickej postavy pre médiá Hofmann.

Seriál je šiestou spoluprácou dvojice režiséra Jána Prušinovského a scenáristu Petra Kolečka.

Jednou z najkontroverznejších postáv je Pavel preoperovaný na Dášu. 4 fotografie v galérii Jednou z najkontroverznejších postáv je Pavel preoperovaný na Dášu. Zdroj: Česká televízia

„Most je robotnícke mesto, a preto má svoju nezameniteľnú filozofiu. Vizuálne je úplne unikátne, pretože vyrástlo na zelenej lúke v priebehu niekoľkých rokov ako náhrada za zničený starý Most. Keď som tam prišiel prvý raz, zarazilo ma, akú má človek o tomto meste predstavu a aká je následná skutočnosť.

Nie je veľa miest, kde sa snúbi krásna príroda s rýdzo socrealistickou architektúrou. Ľudia tam majú iné tempo a rasová nenávisť následne pôsobí ako titulok z bulváru. Na začiatku som tam chodil úplne sám a nikto mi nedal po papuli. Každodenná realita je však omnoho farebnejšia ako reportáže v televízii.

To, čo sa odohráva v seriáli, nie je každodenná realita, ale pokus ju rozprávačsky a štylisticky uchopiť. Tak, ako sa v meste Fargo v skutočnosti nenaháňajú nájomní vrahovia, v Midsomeri nezomiera každý deň človek, ani v Moste sa v takej miere nedeje to, čo v tejto sérii,“ vysvetlil vzťah medzi fikciou a realitou v seriáli režisér Jan Prušinovský.

Ako už bolo naznačené, seriál sa z veľkej časti natáčal v reálnom prostredí mesta. V priebehu 65 natáčacích dní sa v ňom vystriedalo 821 komparzistov prevažne práve z tohto mesta a jeho okolia.

Len pre zaujímavosť, spomínaný scenárista Petr Kolečko je tiež autorom pripravovaného jojkárskeho seriálu Hrobári a zázračná bryndza – Rozprávka pre dospelých. Ide o čiernu komédiu, tentoraz o rodine, ktorá podniká v oblasti po­hrebníctva. Nakrúcanie Hrobárov televízia ukončila a v súčasnosti na seriáli pracuje postprodukcia. Diváci by sa ho mali dočkať ešte tento rok.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×