Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychológ: Je strach z neznámeho natoľko silný, že nám bráni odísť z nefunkčného vzťahu?

29.03.2019 (47/2018) Konce sú rôzne a máme o nich rôzne hlboké uvedomenia.
Psychológ: Je strach z neznámeho natoľko silný, že nám bráni odísť z nefunkčného vzťahu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám pocit, že muž si ma už vôbec neváži. Stále mi tvrdí, aká som otravná, nemožná, sprdne ma a nakričí na mňa aj na verejnosti. Ja aby som nevyvolala ešte väčší konflikt a búrku, radšej si zahryznem do jazyka. Teraz napríklad viem, že ak sa pohádame, na truc lajkne na Instagrame fotky svojej kolegyni, ktorú neznášam, pretože s ňou niečo mal. Necítim sa ako milovaná žena, ale ako zvyk, ktorý proste existuje, vždy tu bude a nebude mať nároky. Znamená to, že je koniec?

Lucia

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Musím sa obratne vyhnúť vašej poslednej otázke o konci. Konce sú rôzne a máme o nich rôzne hlboké uvedomenia. Môžu vyzerať rôzne. Vo vzťahoch často nejde o to, aby ten druhý robil to, čo chceme počuť, vidieť, cítiť. Ale často sme aj nevedomým spôsobom vyzývaní k tomu, aby sme boli sami sebou, povedali niekedy niečo provokatívne, čo toho druhého, povedzme, zraní, ale posunie ho to ďalej. Mne sa zdá, akoby vás váš manžel veľmi nepríjemným spôsobom trénoval a posúval k tomu, aby ste si do toho jazyka prestala hrýzť a pustila ho, ako sa u nás na Považí hovorí, na špacír. Možno to bude potom koniec, ale pre vás menej zničujúci, stresujúci a zaťažujúci.

Ak budete pokračovať v zahrýzaní do jazyka, môže vám odpadnúť, stratíte schopnosť postaviť sa za seba, na čo máte prirodzené právo. Môžete to skončiť tým, že sa budete za celé zmrvené manželstvo obviňovať, začnete o sebe pochybovať alebo sa znevažovať. Som presvedčený, že ste človek, ktorý si zaslúži úctu a lásku ako každý iný človek. Nevieme, či ju pán manžel necíti, ale čo vy? Čo cítite voči manželovi vy? Čo si o ňom myslíte ako o človeku, o jeho úcte k vám, o jeho lajkovaní, jeho „niečo maní“ s kolegyňou. Lucia, každý koniec vzťahu, aj ten najdesivejší, je vždy len začiatkom niečoho nového. To nové môže vyvolávať strach, ale ak je tam malá nádej, že by ste mohli byť milovaná, tak jáááj, nie je život úžasný?


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Hubová polievka
Outfity slovenskej prezidentky z oficiálnych návštev: Všimli ste si tieto detaily?
Vizáž Zuzany Čaputovej očami svetových médií: „Aj nám Francúzom vyrazila dych“!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×