Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Expriateľ kúpil auto a napísal ho na mňa. Mám nárok, aby mi auto vrátil?

27.03.2019 (47/2018) V praxi vlastník vozidla reálne nemusí využívať vozidlo.
Expriateľ kúpil auto a napísal ho na mňa. Mám nárok, aby mi auto vrátil?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: iStock

S priateľom sme boli spolu necelé 4 roky. Prednedávnom kúpil od švag­ra auto, ktoré sa prepísalo na mňa. Teraz od nás odišiel, auto si zobral a nevrátil. Mam nárok, aby mi to auto vrátil, keď je napísané na mňa?

Beata

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Podľa zákona o cestnej premávke Policajný zbor v evidencii vozidiel vedie osobné údaje o vlastníkoch vozidiel a držiteľoch vozidiel, ak držiteľom vozidla alebo vlastníkom vozidla je fyzická osoba. Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla splnomocnený na tento úkon vlastníkom vozidla je povinný osobne oznámiť orgánu Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, zmenu vlastníckeho práva k vozidlu. Informáciu o tom, kto je evidovaný ako vlastník a držiteľ vozidla, nájdeme aj v osvedčení o evidencii časť I a časť II. V praxi vlastník vozidla reálne nemusí využívať vozidlo. Príkladom je napríklad lízingová spoločnosť, ktorá je počas platenia lízingu vlastníkom vozidla, pričom jeho držiteľom je osoba, ktorá lízing spláca.

Ak osoba iná ako vlastník či držiteľ vozidla neoprávnene používa vozidlo, môže sa vlastník vozidla, ako aj jeho držiteľ domáhať vydania vozidla. V posudzovanom prípade, ak ste evidovaná ako vlastníčka a držiteľ vozidla a tretia osoba používa vozidlo bez vášho súhlasu, môžete sa domáhať jeho vydania. Skutočnosť, že táto osoba financovala kúpu vozidla, je v tomto prípade nepodstatná. Okolnosti kúpy a poskytnutia finančných prostriedkov na kúpu nie sú z otázky zrejmé, preto nemožno vylúčiť, že sa táto osoba bude domáhať určitých nárokov.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Zasmejte sa s nami!
Časopis Život strávil dva dni s legendárnym Karlom Gottom. Zážitok z hotela hovorí za všetko
Na posledné dni svojho života myslel už pár rokov: Maestro zanechal manželke rozprávkové dedičstvo

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×