Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychológ: Prečo má niekto stres z rodinnej dovolenky?

25.03.2019 (47/2018) Naša kultúra nás často tlačí do polohy, že neísť na dovolenku je divné.
Psychológ: Prečo má niekto stres z rodinnej dovolenky?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Neviem ako v iných rodinách, ale u nás je cesta na dovolenku, príprava na výlet či akúkoľvek cestu čistý stres. Všetci sa pohádame, nič nestíhame, manželka odmietne vôbec niekam ísť, kým všetko doma nepoupratujeme, nedokončíme. Radšej ani nikam nechodím. Na každom výlete pri akomkoľvek probléme počúvam, že je to posledný výlet, že už s nami nikam nepôjde. Celé zle.

Emil

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Občas, keď sa vrátim z nie­ktorej dovolenky, hovorím si, že by som potreboval dovolenku z dovolenky. Tým chcem povedať, že niektorí ľudia dovolenku nemajú radi. Dovolenkou je možnosť zostať doma sám so sebou. Vtedy môže byť fajn, keď zvyšok rodiny vypadne. Neviem, či to tak má vaša manželka. Len mi to prišlo na um, že naša kultúra nás často tlačí do polohy, že neísť na dovolenku je divné. Podľa všetkého má vaša manželka stres a teraz idem vymýšľať: z balenia, z cesty, z cestovania, z ďalšej starostlivosti o celú rodinu mimo svojho útočiska, z cudzieho sveta, zo straty súk­romia.

Určite sa poriadne porozprávajte. Pomôžte objaviť to, čo najviac vašu ženu ohrozuje, a pokúste sa to zmeniť. Alebo sa rozdeľte, ako to robia mnohé rodiny. Vy si užijete dovolenku a vaša manželka si ju užije doma tiež. Položte si aj otázku, ako ste na tom vy. Chcete a potrebujete dovolenku tak, že by ste zbalili deti a išli aj sám alebo tam vaša žena musí byť? Ak objavíte to, z čoho má vaša manželka strach a stres, potom uvidíte, či to dokážete zmeniť sami, alebo budete potrebovať pomoc. Alebo sa s tým zmierite a zmeníte celkový prístup k tomuto problému.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Hubová polievka
Outfity slovenskej prezidentky z oficiálnych návštev: Všimli ste si tieto detaily?
Vizáž Zuzany Čaputovej očami svetových médií: „Aj nám Francúzom vyrazila dych“!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×