Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fašiangom odzvonilo: Prísny pôst kedysi trval len 40 hodín, mäso niekde vystriedala pálenka

15.03.2019 (10/2019) Po dvoch mesiacoch zimného hodovania, dedinských zábav, karnevalov, maškarných bálov a honosných mestských plesov odzvonilo veselému času fašiangov.
Fašiangom odzvonilo: Prísny pôst kedysi trval len 40 hodín, mäso niekde vystriedala pálenka
5 fotografií v galérii
Tradičnú fašiangovú masku turoňa vyrobil umelecký kováč Peter Gurník.
Autor fotografie: Peter Ličák

Fašiangovú oponu spustili pred 40-dňovým pôstom, ktorý predchádza v kresťanskom svete Veľkej noci, aj v dedinke Vydrník v podhorí Slovenského raja.

„Tak ako v mnohých slovenských mestách a dedinách, aj u nás sme si fašiangovým sprievodom masiek pripomenuli a uctili odveké zvyky našich predkov. Boli roky, keď sa na túto tradíciu aj v našej dedine zabudlo, nebolo toho, kto by ju oživil, kto by nám pripomenul, že sa s fašiangami treba veselo, ale slušne rozlúčiť, aby sa nám vydarili aj tie budúce.

K rozlúčke s fašiangami nás vyburcoval farár Jaroslav Kaník, vraj trocha zábavy pred dlhým pôstom nikomu neuškodí. Tak sme si slová nášho duchovného zobrali k srdcu a vidíte, bola to parádna rozlúčka so všetkým, čo k nej patrí. Vydrníčania sa obliekli do masiek, gazdinky doniesli šišky, koláče, boli aj špeciality zo zabíjačky,“ pochválil sa nový starosta Vydrníka Jozef Bizoň (43).

Ako sa na hlavu dediny patrí, postavil sa na čelo sprievodu masiek s celou rodinou. On ako spišský gróf von Pipin, manželka Katka sa na pár hodín premenila na strigu, 5-ročný syn Boris si hrdo vykračoval v sprievode ako francúzsky mušketier, jeho brat Jozef zobral na seba podobu piráta.

Sprievod masiek viedol Vydrníkom starosta Jozef Bizoň s rodinou. 5 fotografií v galérii Sprievod masiek viedol Vydrníkom starosta Jozef Bizoň s rodinou. Zdroj: Peter Ličák

Na rozlúčke s fašiangami nechýbal ani turoň, tradičná fašiangová maska s magicko-ceremoniálnou funkciou, ktorú vyrobil umelecký kováč Peter Gurník. Dedinu na rozlúčke s fašiangami ovládli strigy, smrtky, strašidlá, všelijaké potvory, ktorým vyhrávali mladí hudobníci až z Oravskej Polhory, najsevernejšej dediny na Slovensku.

Iný kraj, iný mrav

Prísny pôst kedysi trval iba 40 hodín, tak dlho ležalo telo Krista v hrobe, na začiatku 4. storočia sa predĺžil na 40 dní, na čas, ktorý sa Ježiš postil v púšti. Pôst bola pre veriacich prísna regula, ktorú sa nikto neodvážil porušiť. Tých, ktorí pôstne obdobie nerešpektovali, čakali prísne tresty. Cisár Karol Veľký posielal hriešnikov pod katov meč.

V období predveľkonočného pôstu sa nesmelo na tanieri kresťanov objaviť mäso z teplokrvných zvierat, vajíčka ani mliečne produkty. Nedovolené jedlá vystriedali najčastejšie neomastené cestoviny, pirohy s pôstnou plnkou, múčne a obilné kaše, prívarky z kapusty a strukovín, často sa jedli zemiaky.

Na Veľký piatok kresťania nejedli vôbec, povolené boli len studené jedlá, ale v niektorých končinách sa počas pôstu mohlo piť pivo, víno, ba dokonca aj pálenka. Pôstne dni našich predkov mali neraz aj dosť čudnú podobu. Ale ako sa dodnes vraví: iný kraj, iný mrav...

Záhadná dáma ponúkala hostí vydrníckym chlebom s masťou a cibuľou. 5 fotografií v galérii Záhadná dáma ponúkala hostí vydrníckym chlebom s masťou a cibuľou. Zdroj: Peter Ličák Rozlúčku si užívali aj najmenší. 5 fotografií v galérii Rozlúčku si užívali aj najmenší. Zdroj: Peter Ličák

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×