Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Viete, čo je apač, čisté efko, hotel Koloniál alebo samoštúdium? Zo slangu záchranárov pôjdete do kolien

14.03.2019 (9/2019) Majú ťažkú prácu, náročnú na psychiku. Zároveň však majú zmysel pre humor a občas si pomáhajú aj výrazmi, ktorým pacienti nerozumejú. Zopár nám ich prezradili.
Viete, čo je apač, čisté efko, hotel Koloniál alebo samoštúdium? Zo slangu záchranárov pôjdete do kolien
3 fotografie v galérii
Je dobré, ak môžu záchranári ešte človeka zobrať na „cépečko“, čo je centrálny príjem.
Autor fotografie: Archív NMH

Možno si pamätáte herečku Janu Hlaváčovú ako zdravotnú sestru Toničku a jej skvelý výstup vo filme Jak básníci přicházejí o iluze: „Jednou takhle přijede Rychnovský z Podvořan, trhá si košili, jako když pan Haničinec předvádí v televizi infarkt, a sípá – rychle vúz, umírám! Naložili jsme ho, natočili mu EKG a co myslíte? Měl ho tam? Neměl!“

Táto scéna utkvela zrejme v pamäti českým aj slovenským záchranárom.

„Dodnes sa používa v oboch krajinách výraz ,má ho tam, mal ho tam‘, ak má pacient pozitívny EKG nález na infarkt myokardu,“ hovorí známy lekár MUDr. Viliam Dobiáš, ktorý pôsobí dlhé roky v zdravotnej záchrannej službe LSE a je prezidentom Slovenského Červeného kríža.

Kvôli nám požiadal kolegov záchranárov, aby si spomenuli na výrazy, ktoré používajú v službe, a tak sa s nami o ne viaceré posádky podelili.

Poskákal po ňom

Ak pacient „naskočí“, znamená to, že sa mu po zastavení srdca obnovila srdcová činnosť. Ak mal teda šťastie a niekto „po ňom skákal“ ešte pred príchodom záchranky, čiže mu stláčal hrudník.

Viete, čo znamená „streliť niekoho alebo picnúť ho?“ Áno, tušíte správne, záchranári nikoho nezabíjajú ranou z milosti, znamená to dať mu elektrický výboj. A ak posádka hlási, že vezú pacienta „na fajke“, je to človek, ktorý má zavedenú orotracheálnu intubačnú kanylu, teda hadicu v dýchacích cestách.

Keď má záchranár niekoho „ďobnúť“, má mu dať injekciu a keď mu „spraví žilu“, zabezpečí intravenózny vstup. Výraz „uletel mi dekel“ má možno svoj pôvod práve v záchranárskom slangu, je to totiž vrch hlavy a „haksňa“ je noha.

Filmový výrok sestry Toničky „má ho tam“ zľudovel aj u záchranárov. 3 fotografie v galérii Filmový výrok sestry Toničky „má ho tam“ zľudovel aj u záchranárov. Zdroj: Archív

Ak si záchranári povedia „máme koksu“, neznamená to, že dorazila zásielka z Kolumbie, ale že im nahlásili pacienta s pravdepodobnou zlomeninou krčka stehennej kosti. „Kozka“ tiež nie je prsník peknej kolegyne, ale skratka pre Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotníckej služby.

A teraz zbystrite pozornosť. „Jednotka“ je označenie pre trojčlennú (!) posádku rýchlej lekárskej pomoci a „dvojka“ pre dvojčlennú posádku rýchlej záchrannej pomoci. Chápete, však?

Skipan a Fero

Záchranári jazdia často na výjazdy zbytočne, pretože dotyční sa len potrebujú odviezť. Vtedy nahnevane konštatujú, že robili „taxík s majákom“. Ak „dostanú adresu“, znamená to, že dostali pokyn na vykonanie zásahu.

Často sa stáva, že pôvod pacientových ťažkostí je len psychický. Vtedy si záchranári medzi sebou povedia, že „je to skipan“, čo je pôvodne zmätená postavička z počítačovej hry.

Občas si oznámia „je to Fero“ alebo „to bolo čisté efko“. To znamená, že pacient by namiesto záchranky potreboval skôr psychiatrickú alebo psychologickú pomoc. Písmenom F sa totiž označujú psychiatrické diagnózy. Ak záchranári „majú korisť“, neulovili jeleňa pri ceste, ale majú pacienta pod vplyvom alkoholu. A „hlava špica“ je označenie pre úraz pod vplyvom alkoholu.

Tušíte, kde je „Hotel Koloniál“? Je to záchranárske označenie pre kolóniu či osadu. A „námestie pri kríži“ je miesto v strede osady medzi chatrčami, kde nič nie je. Takúto adresu raz totiž istej posádke skutočne zadali a odvtedy toto označenie používajú, ak zle zadané miesto nevedia nájsť.

Je dobré, ak muži v červenom môžu ešte pacienta zobrať na „cépečko“, čo je centrálny príjem v nemocnici. Horšie je, ak musia človeka „ísť vypísať“. Áno, tušíte správne. Je to výraz pre zásah s úlohou skonštatovať smrť a vypísať k tomu tlačivo, ktoré volajú „záznam“.

Pavúk a nožnice

Ako všetky povolania, aj záchranári majú svoje skratky pre lieky a pomôcky, ktoré bežne používajú.

„Šancák“ je teda Schantzov krčný golier používaný na znehybnenie krku, „pavúk“ fixačný popruh na chrbticovej doske, „bunina“ vata buničitá, „defík“ skratka pre defibrilátor, „saturák“ znamená prístroj na meranie saturácie O2, „uši“ sú fonendoskop, „dýchač“ je ventilátor na riadenú umelú pľúcnu ventiláciu, „pulzák“ prístroj na meranie pulzov.

Ak niekto dostane „náhubok“, dali mu kyslíkovú dýchaciu masku. „Nožnice“ nie sú skutočné nožnice, ale prostriedok na transport poležiačky. Je to dvojdielna doska, ktorá pri použití pripomína roztvorené nožnice.

Podľa MUDr. Viliama Dobiáša pomáha humor záchranárom psychicky zvládať náročné služby. 3 fotografie v galérii Podľa MUDr. Viliama Dobiáša pomáha humor záchranárom psychicky zvládať náročné služby. Zdroj: Miro Miklas

Ak má záchranár „doniesť kreslo“, treba použiť na transport človeka kardiokreslo, hoci dotyčný nemusí mať ťažkosti so srdcom. Ak pacient potrebuje „kokteil“, znamená to, že mu treba dať kombináciu liekov. Ak si dotyčný dal „ibáč“, užil ibalgin, „diják“ je výraz pre obľúbený utlmovací prostriedok diazepam.

Pre tento liek majú záchranári aj ďalší výraz – apač. Ak teda povedia „daj mu apača“, nie je to chvat z indiánskeho štýlu boja. Znamená to, že dotyčný dostane injekciu Apaurinu, čo je obchodný názov tohto lieku.

„Norák“ je zase noradrenalín a „voda“ nie je minerálka, ale roztok chloridu sodného. Ak má záchranár „spraviť niekomu čapicu“, obviaže mu hlavu a ak má niečo „fixnúť“, znamená to, že to ide prelepiť.

Idem na pľúcne konzílium

Keďže záchranári sú tiež len ľudia, občas pri agresívnych, nadrogovaných či opitých pacientoch „hovoria po latinsky“. Znamená to jednoducho, že používajú nadávky. Ak niektorý z posádky musí „ísť na pľúcne konzílium“, ide si von zapáliť cigaretu.

Únava býva počas ťažkej noci často neznesiteľná, a preto treba občas medzi výjazdmi absolvovať „samoštúdium“, čo je spánok v službe. A ak záchranárom nahlásia vážny stav, šofér sa opýta, či „zapne diskotéku“. A ak ostatní zavelia „ideme na modrú“, to znamená, že použijú maják a zvukové signály, aby k vám prišli včas.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×