Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemecká firma predstavila vonkajšie airbagy. Takto budú fungovať

14.03.2019 (9/2019) Viac airbagov, väčšia ochrana. Tieto sa však nenafúknu vnútri automobilu, ako je to zvykom, ale na jeho karosérii.
Nemecká firma predstavila vonkajšie airbagy. Takto budú fungovať
3 fotografie v galérii
Novinka z dielne nemeckej firmy môže znížiť závažnosť zranení cestujúcich až o 40 percent.
Autor fotografie: ZF Friedrichshafen

Netradičnou ochranou by autá mohli disponovať v prípade, že by sa nemecká firma ZF Friedrichszhafen rozhodla svoj odvážny koncept zrealizovať vo veľkom. Testovanie dopadlo podľa spoločnosti na výbornú. Výsledky ukázali, že by táto technológia mohla znížiť závažnosť zranení cestujúcich až o 40 percent. O čo presne ide?

Exteriérové airbagy sa v rámci zvýšenej bezpečnosti automobilov skloňujú už dlhšie, no až nemecká firma priniesla hotový koncept. Podľa neho by boli vzduchové vankúše umiestnené po stranách vozidla a nafúkli by sa tesne pred nárazom. Na tento mechanizmus firma vyvinula špeciálny rad elektronických senzorov, ktorý by nafúknutie ovládal.

Mechanizmus nafúknutia vonkajších airbagov má riadiť rad elektronických senzorov. 3 fotografie v galérii Mechanizmus nafúknutia vonkajších airbagov má riadiť rad elektronických senzorov. Zdroj: ZF Friedrichshafen

Systém na analýzu údajov a predpovedanie toho, kedy dôjde k havárii, používa rôzne snímače vrátane radarov, kamier a senzorov. Spolu tvoria komplexný mechanizmus, ktorý vytvára 3D obraz o všetkom, čo sa deje okolo auta. Takto sofistikovaný elektronický systém má dokonca zabrániť falošnému poplachu, teda aby sa airbagy nenafúkli v prípade, že žiadna zrážka nehrozí.

Firma chce takto umiestnenými airbagmi chrániť pasažierov automobilu zo všetkých strán, nielen z prednej. Preto vyrobila aj niekoľko ďalších bezpečnostných „vankúšov“, ktoré sa vo vozidle rozmiestňujú medzi sedadlami a pod sedadlom.

Špeciálne interiérové airbagy majú chrániť pasažierov aj pri prevrátení vozidla. 3 fotografie v galérii Špeciálne interiérové airbagy majú chrániť pasažierov aj pri prevrátení vozidla. Zdroj: ZF Friedrichshafen

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×