Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychiatrička: Popôrodná depresia núti ženu myslieť si, že je zlá matka, a že prestáva dieťa ľúbiť

11.03.2019 (9/2019) Psychiatrička MUDr. Soňa Belanská tvrdí, že ľudové „udrelo jej mlieko do hlavy“ úplne neplatí. Prečo teda niektoré ženy po pôrode trpia depresiou?
Psychiatrička: Popôrodná depresia núti ženu myslieť si, že je zlá matka, a že prestáva dieťa ľúbiť
7 fotografií v galérii
Ak sa cítite psychicky zle, nie je to vaša chyba.
Autor fotografie: Shutterstock

Pred viac než mesiacom sa v bratislavských Rusovciach stratila Nadežda, mama troch detí. Trojmesačnú dcérku nechala v postieľke a odišla bez peňazí aj dokladov. Podľa rodiny trpela popôrodnou depresiou a užívala lieky. Doteraz je nezvestná, polícia po nej stále pátra.

Ako často sa popôrodná depresia vyskytuje? Koľko žien ňou po narodení dieťaťa trpí?

To nikto nevie, nemáme presné čísla. Možno keby sa spojili údaje z psychiatrických a gynekologických registrov, prišli by sme k presnejším údajom. Odhadujeme to však na 3 až 10 percent žien po pôrode. Je to veľký rozptyl, naozaj to nevieme. Dokážeme však určiť rizikové faktory. Niektorým ženám sa s väčšou pravdepodobnosťou môže stať, že ochorejú na popôrodnú depresiu.

Ktoré rizikové faktory to sú?

Patrí medzi ne napríklad výskyt depresie u ženy v období pred pôrodom. Ak bola žena už v minulosti liečená na depresiu, hoci aj viac než desať rokov pred pôrodom, špeciálne v popôrodnom období je citlivejšia na recidívu tohto ochorenia. Depresia je totiž ochorenie, ktoré sa vracia. Takisto sú viac ohrozené ženy, ktoré majú skúsenosť s depresiou po predchádzajúcom pôrode. Ďalším rizikovým faktorom je nedostatočná sociál­na podpora.

Čo to znamená?

Napríklad, ak má žena existenciálne problémy – nedostatok peňazí, nestabilný partnerský vzťah. Rizikom je aj to, ak má protichodné pocity v súvislosti s príchodom dieťaťa na svet. Ak nebolo celkom chcené, ak nie je žena vyrovnaná so zmenou životného štýlu, ktorú materstvo prináša, a s rolou matky ako takej.

Zaujímavé je, že popôrodnou depresiou sú ohrozené aj ženy s väčším počtom detí. Riziko zvyšuje i narodenie dieťaťa s vážnejším ochorením alebo nepriaznivým stavom po pôrode, či postihnuté. To všetko sú skupiny žien, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku popôrodnej depresie vyššia než u iných.

Súvisí vznik popôrodnej depresie aj so spôsobom príchodu dieťaťa na svet? Napríklad cisárskym rezom či komplikovaným prirodzeným pôrodom?

Komplikované pôrody môžu pre ženu predstavovať takú fyzickú a psychickú záťaž, že sa takisto stanú rizikovým faktorom pre možný neskorší vznik depresie. Tá sa môže objaviť pod vplyvom komplikácií, ale aj samotnej fyzickej bolesti. Nemusí to byť traumatická skúsenosť z pôrodu, ide skôr o celkové vyčerpanie organizmu.

MUDr. Soňa Belanská upozorňuje, že pri depresii sa stráca vzťah k dieťaťu. 7 fotografií v galérii MUDr. Soňa Belanská upozorňuje, že pri depresii sa stráca vzťah k dieťaťu. Zdroj: Archív S. B.

Ženy po pôrode, hoci aj náročnom, sa však hneď musia starať o dieťa. Na zotavovanie nemajú veľmi čas ani možnosti.

Aj zotavovanie má svoje fázy. Nenadarmo hovoríme o šestonedelí, teda šiestich týždňoch po pôrode, keď je žena ohrozená aj inými zdravotnými komplikáciami, nielen popôrodnou depresiou. Je to ťažšie obdobie a ak sa pridajú doteraz menované faktory, riziko vzniku depresie sa zvyšuje. Veľa ľudí si nesprávne myslí, že popôrodná depresia vzniká hneď po pôrode. Nie je to však pravda.

Kedy teda vzniká?

Vzniká práve po ukončení šestonedelia, to znamená najčastejšie v 3. až 6. mesiaci po pôrode. Vtedy sa môže len začať rozvíjať. Je to obdobie, keď si okolie ženy a možno aj samotná žena myslia, že je z najhoršieho vonku a už sa zotavila po pôrode. Áno, po fyzickej stránke je možné, že sa zotavila. Netreba však zabúdať, že v tomto období sa v tele ženy dejú búrlivé hormonálne zmeny, ktoré môžu tiež prispieť k vzniku tohto ochorenia.

Čo sa v mozgu ženy odohráva z biologického hľadiska? Prečo sa to stane? Súvisí to napríklad s dojčením?

Pri samotnej depresii dochádza k nerovnováhe v signalizačných systémoch v mozgu. Transportérov, ktoré prenášajú nervové vzruchy, je 20 a viac, je to veľmi zložitý systém. Tie najznámejšie mediátory nervových vzruchov sú serotonín, dopamín alebo noradrenalín, je tam však aj množstvo ďalších. Pri vzniku depresie sa teda uplatňuje zložitý model nerovnováhy vo všetkých systémoch, je to určitá dysregulácia.

Mlieko teda žene do hlavy neudiera. Také jednoduché to nie je, hoci sa objavujú vedecké teórie vychádzajúce z toho, že pri dojčení dochádza k zvýšenej produkcii dopamínu. To samo osebe nevyvoláva depresiu. Je to však istý zásah do chémie mozgu a ďalšími kaskádovitými reakciami to spôsobí jej nerovnováhu. V spojení s ďalšími, nielen biologickými faktormi, to môže vyvolať klinickú depresiu.

Líši sa popôrodná depresia od baby blues?

Rozhodne áno. Ženy majú hneď v prvom období po pôrode istú psychickú reakciu, ktorej hovoríme baby blues. To však nie je popôrodná depresia, ani nemusí neskôr vzniknúť. Baby blues je bežná, dokonca očakávaná reakcia na pôrod, má ju až 80 percent žien. Je to určitá nostalgia, zádumčivosť, kolísanie nálad.

Sú dva významné znaky, ktoré baby blues odlišujú od začínajúcej depresie. Jeden z nich je zachovanie či nezachovanie vzťahu k dieťaťu. Ak matka stále cíti prílev pozitívnych emócií vo vzťahu k dieťaťu, lásku, nehu, prítulnosť, radosť, ide o baby blues.

U pacientok s depresiou sa vzťah k dieťaťu stráca. Tieto ženy si o to viac vyčítajú, že necítia lásku k dieťaťu. Za to však nemôžu, zmenila sa kvalita psychickej reakcie na dieťa pre chorobu. Vtedy už musíme hovoriť o depresii. Vzťah k dieťaťu je najdôležitejší rozlišovací znak.

A ten druhý?

Druhý odlišovací znak je, že ťažkosti u žien s baby blues sú zvládnuteľné pomocou krátkeho odpočinku. Ak si žena s baby blues odpočinie, ak jej okolie pomôže, ak sa dobre vyspí, za jeden, dva či tri dni môže byť v poriadku. Odznie to pomerne rýchlo. U pacientok s depresiou však ich ťažkosti nie sú takto ľahko riešiteľné a rozhodne neprejdú počas pár dní. Nedajú sa len jednoducho zvládnuť vlastnými silami.

Nadežda z Bratislavy, ktorá trpela popôrodnou depresiou, je nezvestná. Videli ste ju? 7 fotografií v galérii Nadežda z Bratislavy, ktorá trpela popôrodnou depresiou, je nezvestná. Videli ste ju? Zdroj: Archív NMH

Aké sú teda prejavy popôrodnej depresie?

Ak sa rozvíja popôrodná depresia, nastupuje zmena v myslení. Ženy začnú vidieť veci okolo seba pesimisticky a depresívne nazerajú aj do budúcnosti. Strácajú víziu, perspektívu, zo všetkého začnú mať strach. Začnú sa cítiť neschopné zvládať celú situáciu, myslia si, že na to nemajú dosť skúseností a vedomostí. Myslia si, že sú zlé matky a ruka v ruke s tým idú pocity viny.

Hovoria si, že nemali mať dieťa, že je to nad ich sily. Zdá sa im, že sú neschopné, všetko si vyčítajú, hnevajú sa na seba. Majú silný pocit zlyhania a namiesto lásky k dieťaťu cítia skôr určitú prázdnotu. Horšie je, že pri ťažších emočných stavoch cítia k bábätku až odpor. Odmietajú dieťa, nechcú sa ho dotýkať, starať sa oň. Možno aj z obavy, že mu ublížia.

Existujú nejaké telesné signály depresie?

Tieto ženy trpia silnou nespavosťou, hoci majú nedostatok energie. Sú vyčerpané, no nedokážu spať. Môžu sa pridať poruchy stravovania, začnú chudnúť, slabnúť. Strieda sa plačlivosť s nepokojom, s atakmi paniky, so stavmi úzkosti alebo, naopak, s výbuchmi zlosti.

V tých ťažších prípadoch môžu mať nutkavé myšlienky na to, že by mohli sebe alebo dieťaťu ublížiť. Sú to len myšlienky, ktoré sú síce veľmi nepríjemné a skľučujúce, ale neznamená to, že to skutočne spravia. Len v tých najťažších prípadoch, ktorých našťastie nie je veľa, sa spoja nutkavé myšlienky s depresívnym ladením a pocitom bezperspektívnosti života, vtedy naozaj môžu dieťaťu alebo sebe ublížiť.

Ako vyzerajú spomínané panické ataky?

Sú to úzkostné stavy. Prichádzajú ako záchvaty a sú sprevádzané telesnými príznakmi. Sú vnímané ako komplikácia pri depresii. Ďalšou komplikáciou môže byť alkohol. Ženy s depresiou môžu začať popíjať, pretože sa im tým krátkodobo uľaví. Je to zdanlivo jediný spôsob, ako si dokážu pomôcť, celú situáciu to však ešte zhoršuje a mení ju na bludný kruh. Tou najhoršou komplikáciou, ktorá sa môže rozvinúť, je popôrodná psychóza.

Ako sa prejavuje psychóza?

Niektorí hovoria, že je to vyústenie najťažších depresívnych stavov, existujú však aj názory, že ide o samostatný problém. Vtedy už žena stráca kontakt s realitou, jej myslenie je dezorganizované rovnako ako správanie. Dokáže sa napríklad celý deň hýbať a nič neurobiť, nevníma už dianie okolo seba tak ako ostatní ľudia.

Aké je riziko samovražedného konania pri týchto stavoch?

Aj pri depresii aj pri psychóze je pomerne vysoké.

Čo by si mali rodinní príslušníci všímať? Čo ich má varovať, že u ženy po pôrode sa rozvíja depresia?

Sú to všetky symptómy, ktoré sme pomenovali. Ak sa žena ustavične sťažuje na pocity únavy, na nevyspatie. Treba si všímať, či dokáže oddychovať, zregenerovať sa spánkom. Môžu si u nej všimnúť zmeny nálad aj po malom bezvýznamnom podnete.

Ženino správanie môže byť odlišné od toho, ako ju poznali predtým. Ženu, ktorá bola pokojná a dokonca veselá a optimistická, zrazu okolie nespoznáva a tvrdí, že to ani nie je ona. Tiež je nápadná bezdôvodná plačlivosť, odmietanie starostlivosti o dieťa. To všetko sú varovné signály a vtedy už treba hľadať pomoc, niet na čo čakať.

Môžu si niektoré ženy a ich príbuzní zamieňať depresiu s iným ochorením?

Jednoznačné príznaky sú tiež strata chuti do jedla a sťažovanie na bolesti. Tie pri depresii bývajú migrujúce, niekedy sú v chrbtici, inokedy v končatinách či vo svaloch. Nie sú vysvetliteľné iným ochorením, hoci okolie a často aj žena sama si vtedy myslí, že je fyzicky chorá. Tak sa však zanedbá jej stav a odloží sa návšteva u špecialistu psychiatra, ktorý by jej stanovil ako diagnózu depresiu. Významným varovaním je, ak sa žena cíti neschopná a za všetko v súvislosti s dieťaťom vinná.

Čo ak okolie nepochopí situáciu a apeluje na materinský cit ženy a na jej zmysel pre povinnosť?

Takýmto prístupom sa všetko zhorší, výčitky ženy sú ešte silnejšie a je vyššie riziko, že si môže ublížiť. Je to veľmi nesprávne.

Nemusíte robiť všetko sama, požiadajte o pomoc. 7 fotografií v galérii Nemusíte robiť všetko sama, požiadajte o pomoc. Zdroj: Shutterstock

Čo by teda rodina mala robiť, ak žena dostane depresiu?

Celé okolie by najmä hneď po príchode z pôrodnice malo matkám pomôcť. Aby takýto stav vôbec nevznikol alebo ak áno, aby jej pomohli toto ťažké obdobie zvládnuť. Aby mala žena čas si odpočinúť, lebo o novorodenca sa treba starať 24 hodín. Aj ona sa potrebuje vyspať a mať denne možno aspoň polhodinu psychického odpočinku.

Odvíja sa to aj od praktickej pomoci v domácnosti. Žene by manžel alebo niekto z rodiny mal pomôcť s varením, s upratovaním, aby tieto povinnosti neboli len na jej pleciach ešte popri dieťati. Muži sa tiež môžu starať o novorodencov, dieťa potrebuje oboch rodičov. Otcovia môžu deti prebaľovať, kŕmiť, kúpať. Je veľmi potrebné, aby si žena odpočinula a muž si vytváral s dieťaťom vzťah.

Prečo je dôležité, aby išla žena s popôrodnou depresiou k psychiatrovi?

Hlavne sa návštevy psychiatra netreba báť. Lekár vie klásť svoje špecifické, jednoduché otázky. Je to iba priateľský rozhovor v bezpečnom prostredí. Lekár nemôže nič urobiť bez súhlasu pacienta, musí súhlasiť s rozhovorom, s vyšetrením aj s terapiou. Ak má žena podozrenie na depresiu, treba to skúsiť a prísť. Môže tým iba získať, hoci by sa rozhodla nepokračovať v terapii.

Možno jej lekár nedá lieky, ale zvolí psychoterapiu, ktorá je tiež veľmi dôležitá. Psychoterapia pomáha žene vyrovnať sa s rolou matky, s novými životnými úlohami. Ukazuje žene pragmatické riešenia, učí ju ovládať vlastné emócie a usporiadať si priority. Ak je však nutné nasadiť lieky, treba to urobiť a nemať obavy.

Môže žena užívať antidepresíva pri dojčení?

Mnohé ženy zvažujú, či si vôbec nasadiť lieky, pretože sa boja, že by museli prestať dojčiť. Pri nasadení liekov sa vždy zvažujú výhody a riziká. Ak je to potrebné, tak platí, že všetky moderné antidepresíva sú relatívne bezpečné. To znamená, že do mlieka sa vylučujú v malom až zanedbateľnom množstve a v krvi dieťaťa sa tieto hodnoty často ani nedajú stanoviť.

Mám niekoľko pacientok, ktoré dojčili pri užívaní antidepresív, a ich deti nemajú problémy, najstaršie má asi 6 rokov. Druhou možnosťou je zastavenie dojčenia a vtedy sa možnosti liečby ešte rozšíria.

Antidepresíva však nezaberú okamžite.

Treba pamätať na to, že musíme byť trpezliví. Vždy trvá 2 až 4 týždne, kým antidepresíva zaberú. Túto vlastnosť majú všetky, nedá sa to nijako urýchliť, súvisí to s ich mechanizmom účinku a zmenami v mozgu, ktoré sa musia udiať. Tento čas treba hlavne prežiť s pomocou príbuzných a blízkych.

Ak je žene psychicky zle, v tomto čase netreba robiť žiadne zásadné rozhodnutia, napríklad o rozvode či opustení partnera, ktoré by mali ďalekosiahle dôsledky. Je to obdobie, keď je ešte utrpenie veľké, ale už je nádej na zlepšenie, a tej sa treba držať.

Od 3. alebo 4. týždňa sa skutočne začne stav zlepšovať, postupne sa vylepší nálada, vytratia sa nutkavé myšlienky, klesne úzkosť, zlepší sa spánok, obnoví energia. Liečba antidepresívami je dlhodobá, trvá minimálne rok. Treba len vydržať, bude lepšie.

Môžu mať popôrodnú depresiu aj muži?

A viete, že môžu? Prvá vec, ktorá k tomu prispieva, je zmena roly. Zrazu sa z nich stávajú otcovia, stúpnu nároky na zodpovednosť, ktorú majú za ženu a dieťa. Je to nápor na ich ego, zrazu sa ženina pozornosť odkloní od nich na dieťa, môžu sa cítiť odsunutí na vedľajšiu koľaj. Nie­ktorí sa musia vyrovnať s tým, že isté obdobie po pôrode nebude fungovať žiadny intímny život. To všetko sú záťažové faktory.

Ich popôrodná depresia však vyzerá trochu inak. Nie sú to pocity smútku, nekompetentnosti, viny. Sú to skôr pocity hnevu až agresivity. Cítia sa nepotrební, nahnevaní, mnohí unikajú do práce, k záľubám či k alkoholu.

Aj oni sa čiastočne hormonálne menia, vylučuje sa im oxytocín a klesá im testosterón. Otcovia sú s týmto problémom však relatívne osamotení. Zdravotná starostlivosť po pôrode sa totiž venuje najmä deťom a čiastočne matkám. Nikto sa nevenuje otcom. Preto je dôležité zapájať ich do starostlivosti o dieťa a venovať energiu aj partnerskému vzťahu.

Tákáto idylka trvá len pár okamihov, starostlivosť o novorodenca zaberie 24 hodín denne. 7 fotografií v galérii Tákáto idylka trvá len pár okamihov, starostlivosť o novorodenca zaberie 24 hodín denne. Zdroj: Shutterstock


Ako si pomôcť pri popôrodnej depresii?

* Nebráňte sa pomoci. Nemusíte robiť všetko sama, členovia rodiny vám určite radi pomôžu. Potrvá to len istý čas, opäť budete mať domácnosť pod kontrolou.

* Ak sa cítite zle, navštívte odborníka. Nie ste prvá ani posledná, komu sa to stalo. Nie je to žiadna hanba ani zlyhanie, lekár vám pomôže.

* Buďte trpezlivá. Ak vám lekár nasadil lieky, trvá niekoľko týždňov, kým zaberú. S pomocou blízkych tento čas ešte prečkáte a bude vám lepšie.

* Dúfajte v zlepšenie. Depresia je dobre liečiteľné ochorenie, treba len vydržať.

* Hovorte o tom, čo sa s vami deje. Zdôverte sa partnerovi, rodičom, súrodencom, ľuďom, ktorým veríte. Ak aj máte myšlienky, že by ste ublížili dieťaťu alebo sebe, neznamená to, že to aj urobíte. Sú to len myšlienky, za ktoré vás nikto neodsúdi a liečba vám pomôže.

* Pamätajte si, že ste dobrá matka. Ak máte pocity viny či zlyhania, môže to byť len prejav depresie. Nie je to vaša chyba, robíte to najlepšie, čo v danej situácii dokážete.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×